Podsumowanie pracy Samorządu Szkolenego 2019/2020

Sprawozdanie z pracy Samorządu Szkolnego

w II półroczu

roku szkolnego 2019/2020

            Samorząd Szkolny rozpoczął swoją działalność w II półroczu od Dnia Przyjaźni, który zorganizowaliśmy w dzień św. Walentego, czyli 14 lutego. Wszyscy uczniowie uczcili ten dzień w czerwonych strojach i mieli przypięte czerwone serduszka. Dzieci z klas I-III na zajęciach świetlicowych zapoznały się z tradycjami związanymi z Walentynkami i historią tego święta. Każde dziecko wykonało swoją walentynkę dla kolegi i koleżanki. „Poczta walentynkowa”  cieszyła się dużą popularnością, a obdarowanym przyniosła wiele radości  i uśmiechu. Zorganizowaliśmy również zabawę „znajdź swoją drugą połówkę”, na zakończenie której dzieci otrzymały pyszne słodkości, także w kształcie serduszka. W tym dniu chcieliśmy uświadomić naszym uczniom jak ważną rzeczą w życiu człowieka jest posiadanie obok siebie drugiej osoby, bo wszyscy jesteśmy wartościowi i ważni. Musimy również pamiętać
o szacunku do siebie nawzajem i okazywaniu sobie pozytywnych uczuć każdego dnia.

„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” głosi staropolskie przysłowie. Zgodnie z tą tradycją, Samorząd Szkolny przygotował smaczne pączki, których można było skosztować w ostatni czwartek karnawału, czyli 20 lutego. Uczniowie dowiedzieli się również skąd wywodzi się tradycja tłustego czwartku i z czego robi się pączki. Był to zdecydowanie najsłodszy dzień w roku szkolnym.

Kwiatowy Dzień Kobiet zorganizowaliśmy w tym roku 9 marca. Zachęciliśmy wszystkich do założenia ubrań w wiosenny, kwiatowy wzór, pojawiły się też kwieciste dodatki, jak torebki, spinki do włosów czy chustki. Samorząd Szkolny, wspólnie ze Szkolnym Kołem Wolontariatu, przygotowali niespodzianki dla wszystkich dziewczynek
i kobiet  w naszej szkole. Były słodycze, karteczki z sentencjami, a także kwiaty i inne podarunki. Obchody Dnia Kobiet okazały się bardzo miłym elementem, który pomógł nam na chwilę ożywić zwykłą szkolną codzienność. Zachęcaliśmy jednak, aby pamiętać, że bycie miłym dla kogoś i okazywanie mu szacunku nie jest kwestią jednego dnia. Powinniśmy na co dzień starać się akceptować i tolerować innych, mimo tego, że przecież wszyscy się różnimy. W tym tkwi przecież cały urok życia.

Kolejna akcję przyszło nam już realizować zdalnie, współpracują z uczniami na odległość. Zagrożenie koronawirusem okazało się na tyle poważne, że musieliśmy poddać się przymusowej izolacji. Nie zniechęciło nas to jednak do działania
i w pierwszej kolejności, Samorząd Szkolny podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z COVID – 19. Zaproponowaliśmy akcję, w ramach której, należało przygotować kartkę  z podziękowaniami dla osób, którzy każdego narażają swoje zdrowie, aby inni mogli  w miarę normalnie żyć i funkcjonować. Był to idealny moment na podjęcie tematów związanych z tolerancją, szacunkiem do drugiego człowieka, na rozwijanie postaw wzajemnej pomocy i wsparcia najbliższych. Uczniowie przygotowali, a następnie sfotografowali swoje prace, żebyśmy mogli umieścić je na stronie internetowej szkoły i w ten sposób wyrazić naszą ogólną wdzięczność
i sympatię.

Święta Wielkiej Nocy również przyszło nam obchodzić w odosobnieniu. Samorząd uczniowski starał się pokazać, że takie święta też mogą być piękne i mieć swój urok. Starając się obudzić ducha świat, zaproponowaliśmy zabawę fotograficzną pod hasłem: „Nasz świąteczny wystrój domu.” Uczniowie chętnie przysyłali nam fotografie swoich świątecznych dekoracji, kompozycji kwiatowych, święconek czy kącików z wiosennymi kwiatami, z których utworzono fotogalerię. Mobilizując się wzajemnie do radosnego przeżywania świąt, wspólnie poczuliśmy ich urok.

Niezależnie od tego, co dzieje się wokół nas, przyroda, jak zawsze na wiosnę, obudziła się do życia. Zjawiskowe kwiaty cieszą oko na każdym kroku, a pierwsze owoce pojawiają się na drzewach. Zaprosiliśmy uczniów do pokazania nam pięknych ogrodów i poszukania  w nich oznak wiosny. Galeria zdjęć pt. „Wiosna w Twoim ogrodzie”, wlała mnóstwo optymizmu w nasze serca i myśli, wierzymy, że tak jak przyroda potrafi się odrodzić, tak  i ludzie poradzą sobie z trudnymi chwilami i jeszcze będzie przepięknie w naszym życiu.

W maju zwróciliśmy uwagę młodzieży na ważne zagadnienie, dotyczące sprawiedliwego handlu na całym świecie. W akcji #fairtrade together, dziękowaliśmy producentom żywności i wszystkim tym, dzięki którym możemy spróbować produktów pochodzących z najodleglejszych zakątków świata. Zdjęcia z egzotycznymi owocami, kwiatami, herbata czy kakao, przypomniały nam, jak wiele osób potrzeba, żeby mogły one znaleźć się na naszym stole. W Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu, zachęciliśmy również do kupowania polskich produktów i wspierania polskiej gospodarki.

Z okazji Dnia Matki złożyliśmy wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń oraz pogody ducha, a także cudownych chwil pełnych uśmiechu i nieustającego zadowolenia ze swoich pociech.

Wszyscy wiedzą, że najbardziej oczekiwanym przez wszystkie dzieci dniem w roku jest Dzień Dziecka. Z tej właśnie okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich konkurs – niespodziankę. Należało w nim rozpoznać przedstawicieli grona pedagogicznego na ich zdjęciach w dzieciństwa. Mimo, że prawie w ogóle się nie zmieniliśmy, to jednak pojawił się mały problem z rozpoznaniem kto jest kim. Z tym zadaniem najlepiej poradziła sobie Daria Wolny z kl. 6b. Samorząd Szkolny natomiast udowodnił, że przecież „Wszyscy kiedyś byliśmy dziećmi.”

Życząc wszystkim słonecznych wakacji i udanego wypoczynku, zapraszamy        do udziału w naszych akcjach i zabawach w nowym roku szkolnym.

                                          Opiekunowie Samorządu Szkolnego

                                                               Anna Homa i Elżbieta Staszak