Sprawozdanie z działalności Samorządu Szkolnego I półrocze roku szkolnego 2019/2020

Samorząd Szkolny rozpoczął swoją działalność od udziału w ogólnopolskim projekcie BOHATER ON. Kampania ta ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek
i listów. Projekt ma edukować Polaków, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. W tym roku szczególnie mocno zaangażowały się w akcję również dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe. Uczniowie,    z pomocą opiekunów samorządu uczniowskiego oraz nauczycieli świetlicy szkolnej, stworzyli piękne kartki z życzeniami dla bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny w czasie II wojny światowej. 

15 września obchodziliśmy Światowy Dzień Kropki.  Z tego powodu zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, zwracając uwagę na to, że każdy ma jakiś talent, wystarczy tylko w siebie uwierzyć.
Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło na szkolnych korytarzach. Uczniowie w tym dniu założyli ubrania w kropki i groszki.

26 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, który w tym roku był także Szkolnym Dniem Chłopaka. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w koszulki, bluzy czy spodnie z nadrukami w języku obcym, m.in. angielskim i niemieckim. Na lekcjach wspólnie z nauczycielami prezentowali słownictwo przedstawione na ubraniach. Wszyscy jednogłośnie doszli do wniosku, iż do nauki języków obcych możemy wykorzystywać nie tylko podręczniki czy narzędzia multimedialne, bo jest on wszędzie wokół nas. Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych Samorząd Szkolny zorganizował konkurs na najładniejszy plakat o jednym z krajów Unii Europejskiej dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Laureatkami I miejsca zostały Natalia i Martyna Wachowicz (z kl. 5B i 8), II miejsce zdobyli Justyna i Krystian Bies (kl. 5B i 1A) a III miejsce Bartłomiej i Monika Szemla (kl. 5B i 1B).

10 października po raz kolejny dwie drużyny z naszej szkoły wraz z opiekunkami uczestniczyły w rajdzie młodzieżowym Beskidzka Jesień, którego celem było uczczenie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozbudzenie szacunku do zachowanych pamiątek, pielęgnowanie pamięci o uczestnikach walk o niepodległość oraz propagowanie turystyki pieszej wśród dzieci i młodzieży. Bujakowskie drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze, co doceniło jury i przyznało III miejsce dla drużyny „Szara Wiara” – klasa VII, wyróżnienie dla drużyny samorządu szkolnego „Młode Wilki”  oraz I miejsce dla Darii Wolny z drużyny samorządu szkolnego „Młode Wilki” za przedstawienie wspomnień wojennych. Bardzo się cieszymy z kolejnego sukcesu naszych podopiecznych i gratulujemy.

W październiku obchodzony jest Światowy Dzień Poczty. Z tym świętem wiąże się również Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy go po raz pierwszy. Uczniowie przez cały tydzień mieli możliwość napisania kilku słów do swojego ulubionego kolegi/koleżanki czy też nauczyciela. Celem akcji było zainteresowanie uczniów tradycyjną formą korespondencji, przypomnienie formy i znaczenia listu, rozbudzenie wyobraźni oraz zwrócenie uwagi na staranność stylistyczną i ortograficzną wypowiedzi pisemnej. W związku z tym przygotowano również gazetkę tematyczną na korytarzu szkolnym oraz konkurs wymagający zapoznania się z treścią listów i udzielenia odpowiedzi na pytania do nich .

Z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej, 14 października został zorganizowany
w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie klasy czwartej wyśpiewali piękne życzenia
i podziękowania dla wszystkich, którzy starają się każdego dnia przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie. Uczniowie klasy piątej przygotowali wesołą scenkę, w której przedstawili realia szkolne z przymrużeniem oka. Nie obyło się jednak bez wzruszających wierszy, piosenek i zapewnień o wdzięczności za trud włożony
w wychowanie młodych ludzi. Po uroczystych słowach, nadszedł czas na przyjęcie uczniów klasy czwartej do społeczności uczniowskiej. Uroczystość rozpoczęło ślubowanie, a następnie pani dyrektor dokonała pasowania. Dumni uczniowie zostali również poddani serii prób przez Samorząd Szkolny. Dziewczynki i chłopcy spisali się bardzo dzielnie i z uśmiechem przystępowali do wesołych zadań. Po zakończeniu zabawy, Samorząd powitał czwartoklasistów w gronie uczniów naszej szkoły i życzył im wszelkich sukcesów.

 Zauważa się, że na co dzień coraz rzadziej używa się podstawowych słów grzecznościowych i brakuje życzliwych zachowań. Ludzie stają się coraz bardziej oschli, nie uśmiechają się, nie zauważają tego, co się dzieje wokół. 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości, Pozdrowień i Uśmiechu. Od wczesnych godzin rannych szkoła tętniła życiem, a uśmiech towarzyszył wszystkim. Dzieci
z samorządu szkolnego witały w progu szkoły swoich kolegów i koleżanki oraz ich rodziców i najbliższych, a także nauczycieli i pracowników szkoły serdecznym uśmiechem i miłym słowem. Obok sekretariatu ustawiono „Ławeczkę Życzliwości”, aby na chwilę można było usiąść z kimś bliskim i serdecznie porozmawiać, wymienić przyjemne słowa. Na „tablicy życzliwości” każdy, kto miał ochotę, mógł wypisać jakieś życzliwe, uprzejme słowo i w ten sposób pozdrowić innych. Wszyscy chętnie to robili, bawiąc się wspólnie i ucząc, że życzliwość nie jest jedynym dniem w roku, kiedy powinniśmy być mili i uprzejmi. Jeżeli ktoś do tej pory nie był taki, to miał okazję zastanowić się nad sobą i zmienić swoje postępowanie. W tym miejscu królowało  hasło -„Zatrzymaj się kolego i napisz coś miłego!”. W całej szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Szkoła została udekorowana informacjami na temat życzliwości oraz wesołymi minkami przygotowanymi na zajęciach świetlicowych przez klasy I – III. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru. Zorganizowano także dwa konkursy: literacki – wiersz lub rymowanka na temat życzliwości, a także między klasowy – najliczniej ubrana na żółto klasa w szkole. Zwycięzcami konkursu literackiego zostali uczniowie kl. 5B, 6A i 6B, a najliczniej ubrane na żółto klasy w szkole to: 5B i 6A. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą.

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Tak było i w tym roku. Samorząd Szkolny ogłosił ten dzień: Dniem Białej Brody Mikołaja. Uczniowie, nauczyciele a także nasza Pani Dyrektor założyli czerwone stroje, świąteczne sweterki, a także mikołajkowe czapki i brody. Święty Mikołaj i jego orszak odwiedzali uczniów w klasach grając i śpiewając świąteczną piosenkę i składając życzenia. Wspaniały gość szczególnie dużo prezentów przyniósł uczniom klas młodszych. Dla wszystkich pozostałych starszych dzieci, młodzieży, dyrekcji oraz nauczycieli nie zabrakło słodyczy, które rozdawali z wielkich koszy jego pomocnicy. Było dużo     radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i zawsze na niego czekają.

17.12 przeprowadziliśmy w szkole akcję mającą na celu wyeliminowanie ze słownictwa przekleństw i wulgaryzmów – Dzień bez Przekleństw. Na korytarzu przygotowana została gazetka tematyczna. Dzieci z klas I-III pod opieką nauczycieli świetlicy przygotowały plakaty oraz hasła przestrzegające przed używaniem brzydkich słów, które zostały wyeksponowane na korytarzu.

Samorząd Szkolny propaguje również zachowania i nawyki proekologiczne. Dbając
o czystość naszej planety, w tym roku zaproponowaliśmy organizację Wigilijek Klasowych bez plastiku. Uczniowie zostali poproszeni o przyniesienie talerzyków, kubków i sztućców wielorazowego użytku, aby nie produkować niepotrzebnych śmieci.

Od lat zbieramy również plastikowe nakrętki, które zostają przekazane na leczenie
i rehabilitację Adasia.

Samorząd Uczniowski rozpoczął już doroczną akcję „Góra Grosza”. Już po raz dwudziesty pomagamy potrzebującym dzieciom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja prowadzona jest w klasach poprzez zbiórkę monet (od 1gr do 5zł). Po jej zakończeniu pieniądze zostaną policzone, a najbardziej szczodre klasy otrzymają symboliczne dyplomy. Warto jednak pamiętać, że „Góra Grosza” to akcja charytatywna, a każda, nawet najdrobniejsza, moneta może pomóc dzieciom.

Już wkrótce Samorząd ogłosi kolejne swoje działania i akcje. Zorganizujemy pocztę walentynkową i zabawę z okazji święta zakochanych a także obchody Dnia Kobiet
i wiele innych.

Wszystkim gorąco dziękujemy za wsparcie i udział w naszych akcjach. Zapraszamy do dalszej współpracy i zabawy.

Samorząd Szkolny z opiekunami

Anna Homa

Elżbieta Staszak