Sprawozdanie z pracy Samorządu Szkolnego

Sprawozdanie z pracy Samorządu Szkolnego

w I półroczu

roku szkolnego 2018/19

 

          We wrześniu Samorząd Szkolny zorganizował akcję BohaterOn! Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem wychowawców, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Powstańca”. W jej ramach samodzielnie zredagowali, a następnie wysłali – pocztą tradycyjną oraz elektroniczną, kilkadziesiąt kartek pocztowych do żyjących Powstańców Warszawskich.

      Od września kontynuujemy również coroczne zbieranie plastikowych nakrętek na rzecz chorego Adasia, aby pomóc w jego leczeniu i rehabilitacji. Serdecznie dziękujemy za pomoc i aktywny udział w akcji.

       Dzień Chłopaka świętowaliśmy w tym roku szkolnym pod hasłem „Dnia Kropki”. Zainspirowani historią małej dziewczynki, która myślała, że nie ma żadnych zdolności, poprosiliśmy nauczycieli wychowawców, aby prowadzili z uczniami zajęcia i rozmawiali o talentach. W czwartek, 27.09, uczniowie wykonywali na lekcjach plastyki prace z kropek. Efekt był zaskakujący, ponieważ powstało mnóstwo zabawnych i pomysłowych dzieł, z których sporządzono wystawkę. Następnego dnia szkołę opanowały kropki, a wszyscy uczniowie, którzy mieli je na sobie byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej. Miło nam poinformować, że naszą zabawę wygrały klasy 4a, 4b, 6 i 7, ponieważ wszyscy uczniowie obecni tego dnia mieli na sobie symbol kropki. Nagrodą jest Dzień bez zadania domowego. Nawet nasza Pani dyrektor i nauczyciele bawili się wspólnie z nami, więc dzień był radosny i kolorowy.

       Do końca października uczniowie naszej szkoły nadsyłali zdjęcia z podróży po Polsce na konkurs fotograficzny „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że nasz kraj jest naprawdę piękny, a poznawanie go może być świetną przygodą. Miło nam ogłosić, że I miejsce w naszym konkursie zajęła Marzena Jędrusiak. II – Michał Jędrusiak i Paweł Stypułkowski, a III miejsce – Wojciech Tomiczek.

        4 października trzy drużyny z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyły w rajdzie gminnym, którego motywem przewodnim było uczczenie 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wzięli w nim udział również przedstawiciele Samorządu Szkolnego. Na mecie rajdu wszystkie drużyny ze szkół znajdujących się na terenie gminy Porąbka prezentowały meldunek, okrzyk, piosenkę patriotyczną  oraz biało-czerwone stroje. Konkurencja była bardzo duża. Z przyjemnością informujemy, że bujakowskie drużyny zaprezentowały się znakomicie, co doceniło jury i przyznało I miejsce dla drużyny „Szara Piechota” – klasa III gimnazjum oraz wyróżnienie dla drużyn „Czerwone Maki” – klasa IVB i „Bujakowskie Orliki” – klasa VIII.

          W październiku nasza szkoła świętowała Dzień Nauczyciela. Z tej okazji klasy IV przygotowały uroczysty program artystyczny. Uczniowie złożyli swoim pedagogom życzenia, docenili ich trud wkładany każdego dnia w edukację młodzieży, a także obiecali starania w dążeniu do wiedzy. Po występie przyszedł czas na uroczyste pasowanie czwartoklasistów na uczniów, którego dokonała pani dyrektor. Dzieci złożyły podpisy na aktach ślubowania i odebrały pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Samorząd Szkolny przygotował dla czwartaków zestaw zabawnych konkurencji. Uczniowie świetnie się spisali, a przede wszystkim dobrze się bawili.

         31 października w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja języka angielskiego. Jedną z lubianych przez angielskie dzieci tradycji jest Halloween. Wszyscy przebierają się i chodzą od domu do domu wołając „Cukierek albo psikus!”. Na krótko przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie naszej szkoły postanowili zaprezentować elementy kultury krajów anglojęzycznych w sposób zabawny i przebrać się za postacie rodem z horroru. Dzieci, które tego dnia przyszły do szkoły przebrane mogły liczyć na pobłażliwość nauczycieli. A trzeba przyznać, że pomysłów na straszne stroje nasza młodzież miała bez liku. Oprócz tego przygotowano upiorne dekoracje klas oraz gazetki tematyczne o pochodzeniu święta. Natomiast najbardziej specjalny wystrój klasy był autorstwa klasy Vb – sala ozdobiona była pięknymi dyniami i lampionami – różnego rodzaju i wielkości.  I właśnie te „dyniowe cudeńka” przesądziły o wygranej. Samorząd ogłosił też konkurs na najstraszniejsze przebranie. Ponieważ pomysłowość dzieci przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, trzeba było nagrodzić kilka osób. Tego dnia w nasza szkoła wyglądała jak ,,straszny dwór”, wokół panowała ekscytacja, podniecenie, dreszczyk emocji, ale było również wiele śmiechu i radości.

      Andrzejki świętowaliśmy bawiąc się na imprezie z DJem Jakubem. Była to zabawa z kotylionami, aby uczcić okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

      W ramach integracji naszej szkolnej społeczności samorząd uczniowski zorganizował kolejną akcję, która odbyła się 6 grudnia. Dzień Świętego Mikołaja obchodziliśmy jako Dzień Świątecznego Sweterka. W tym dniu zachęciliśmy wszystkich do ubrania się w świąteczne sweterki z mikołajami, bałwankami, reniferami itp. Miłe widziane były też inne świąteczne gadżety na głowę i nie tylko. Święty Mikołaj, wraz ze swoim orszakiem, złożył bożonarodzeniowe życzenia i rozdawał dzieciom słodycze. Pomocnicy Mikołaja wykonali piękną zimową piosenkę, która wprawiła nas w radosny, świąteczny nastrój. Mikołaj nie zapomniał również o podarkach dla tych, którzy kiedyś byli dziećmi, więc zarówno Pani Dyrektor, jak i nasi nauczycieli mogli ucieszyć się ze słodkich niespodzianek. Dzień Świętego Mikołaja był bardzo radosnym świętem, a rozlegające się dźwięki dzwonków przypominały   o zbliżającym się wielkimi krokami okresie świątecznym.

     W okresie przedświątecznym Samorząd Szkolny zorganizował dwa konkursy. Zaprosiliśmy klasy do udziału w konkursie na najlepiej udekorowaną choinkę klasową. W tym roku najpiękniejsze drzewko przygotowała klasa IVa, II miejsce zajęła klasa VII z bardzo ciekawą i oryginalną choinką, ozdobioną zdjęciami, a III miejsce kl. VI.  Drugi konkurs polegał na przygotowaniu dowolną techniką choinki świątecznej. Byliśmy zaskoczeni ilością ciekawych i bardzo nietypowych drzewek. I miejsce zajęli Dawid Staruń i Paulina Kupiec, II miejsce Lilianna Głuch i Jakub Jędrusiak, a III miejsce Michał Jędrusiak i Jakub Paździorko. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział w naszych konkursach.

     Kolejną akcją, którą rozpoczęliśmy jeszcze w I półroczu, jest urodzinowa kartka dla Mariki. Dziewczynka jest chora na białaczkę, a wkrótce będą jej szóste urodziny. Jej marzeniem są kartki z życzeniami urodzinowymi. Zachęcamy do przygotowania własnoręcznie lub wypisania tych gotowych kartek urodzinowych dla dziewczynki. Tym darem sprawimy jej i jej rodzicom wielką frajdę i wywołamy uśmiech na ich twarzach.

     Już wkrótce Samorząd ogłosi kolejne swoje działania i akcje. Zorganizujemy pocztę walentynkową i zabawę z okazji święta zakochanych a także obchody Dnia Kobiet i wiele innych.

     Wszystkim gorąco dziękujemy za wsparcie i udział w naszych akcjach. Zapraszamy do dalszej współpracy i zabawy.

Samorząd Szkolny z opiekunami: Anną Homa I Elżbietą Staszak