LUTY 2020

Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii!!

Organizatorzy konkursu podsumowali wyniki konkursu z języka angielskiego.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III SP, którzy wykazali się wiedzą w zakresie kultury, zwyczajów mieszkańców i elementów geografii Wielkiej Brytanii. Konkurs trwał 12 tygodni. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania, które pojawiały się co tydzień w świetlicy szkolnej. Zadaniem ucznia było udzielenie odpowiedzi na nie w formie pisemnej w czasie 1 tygodnia.

Miło nam ogłosić, że:

I miejsce otrzymuje Dawid Staruń z klasy III,

II miejsce otrzymuje Agata Dziedzic z klasy Ib,

III miejsce otrzymuje Weronika Janosz z klasy III.

Gratulujemy

………………………………………………………………………………………………

OGŁOSZENIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Bujakowie ogłasza zapisy uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2020/2021
Wypełnione dokumenty należy złożyć w sekretariacie szkolnym w terminie od 02.03.2020 r. do 20.03.2020 r. w godzinach pracy sekretariatu tj. od 7:00 do 15:00.
Wymagane dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej www.zsbujakow.pl w zakładce rekrutacja do klasy pierwszej oraz w sekretariacie szkolnym.
Obowiązek zapisu do klas I mają rodzice dzieci 7 letnich urodzonych w 2013 roku. Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły będą przyjmowane na wolne miejsca w wyniku postępowania rekrutacyjnego po złożeniu WNIOSKU do dyrektora szkoły w dniach od 30.03.2020 r. do 17.04.2020r. w godzinach pracy sekretariatu tj. od 7.00 do 15.00.

Dyrektor Jolanta Bielecka-Szlagór

………………………………………………………………………………………………

Akcja „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ”

Szkolne Koło Wolontariatu razem z biblioteką szkolną zapraszają do udziału w akcji „uwolnij książkę”.

Masz w swojej domowej biblioteczce książkę, którą przeczytałeś i ścierasz z niej kurz, podziel się z nią i przynieś ją do szkolnej biblioteki! Nasi wolontariusze przykleją na nią specjalną naklejkę i odłożą na wyznaczoną półkę. Teraz każdy może przeczytać twoja książkę , a ty możesz zabrać książkę kogoś innego.

Akcja jest nawiązaniem do Bookcrossingu czyli  sposobu na popularyzowanie książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”, to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowania więzi między czytelnikami. Idea ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker


Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. 

 „Uwolnij  książki, dziel się z innymi”

Źródło: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=21520

Magdalena Haluch

……………………………………………………………………………………………………….

„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” głosi staropolskie przysłowie. Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Dawniej przygotowując te słodkie drożdżowe ciastka do środka niektórych wkładano orzechy i migdały, a osoba, która trafiła akurat na pączek z „niespodzianką” miała cieszyć się szczęściem przez całe życie.

Pączek to wyrób cukierniczy w postaci ciasta drożdżowego (z mąki pszennej) uformowanego na kształt lekko spłaszczonej, mieszczącej się w dłoni kuli i usmażonego na głębokim tłuszczu na kolor złoty. Wartość energetyczna jednego typowego pączka wynosi ok. 244 kcal, ale kto się  przejmuje jakimiś kaloriami w „tłusty czwartek”?

Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W tym roku przypada on na 20 lutego i będzie doskonałą okazją, by skosztować przepysznych pączków. Zgodnie z tradycją nie spróbowanie pączka w tłusty czwartek przynosi pecha, to też Samorząd Uczniowski w naszej szkole zatroszczy się o samopoczucie swoich koleżanek i kolegów i sprzedawać będzie na przerwach pyszne pączki.

„Wszystkie diety dziś na boku, tłusty czwartek jest raz w roku!”

Samorząd Szkolny z opiekunami

……………………………………………………………………………………………………

Walentynki

 14 lutego to wyjątkowy dzień nie tylko dla zakochanych. W naszej szkole obchodziliśmy w tym roku Dzień Przyjaźni. Właśnie dlatego wszyscy uczniowie uczcili ten dzień w czerwonych strojach i mieli przypięte czerwone serduszka.

Dzieci z klas I-III na zajęciach świetlicowych zapoznały się z tradycjami związanymi z Walentynkami i historią tego święta. Każde dziecko wykonało swoją walentynkę dla kolegi i koleżanki. 

„Poczta walentynkowa”  cieszyła się dużą popularnością, a obdarowanym przyniosła wiele radości i uśmiechu.

W szkole odbyła się zabawa „znajdź swoją drugą połówkę”, na zakończenie której dzieci otrzymały pyszne słodkości, także w kształcie serduszka.

Opracowały: E. Staszak, A. Homa

……………………………………………………………………………………………………

„Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca.

Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni.”

/Phill Bosmans/

Walentynki – święto zakochanych? Tak, ale nie tylko.

14 lutego to dzień szczególny. Przypomina nam o obdarowywaniu miłością wszystkich ludzi, którzy nas otaczają. Nie chodzi w nim o prezenty lub wyznawanie miłości, choć nazywa się go potocznie „Dniem Zakochanych”.  Jest to święto, które pokazuje nam, jak bardzo ważną rzeczą w życiu człowieka jest posiadanie obok siebie drugiej osoby, która pomoże nam w każdej sytuacji. 

Pamiętajcie jednak, aby o szacunku do drugiego człowieka i okazywaniu miłości bliskim pamiętać zawsze, nie tylko w jeden dzień w roku. Pokazujcie sobie nawzajem, jak bardzo wartościowymi ludźmi jesteście, a gwarantuję, że będzie żyło się Wam lepiej.

              Dzień Przyjaźni z okazji Walentynek

14 lutego w naszej szkole po raz pierwszy obchodzić będziemy Dzień Przyjaźni. Walentynki to świetna okazja do okazania pozytywnych uczuć nie tylko osobom, które darzymy miłością, ale także kolegom i koleżankom, których po prostu lubimy.

Mamy nadzieję, że dominującym kolorem naszych ubrań w tym dniu będzie oczywiście czerwony i każdy będzie miał przypięte czerwone serduszko. Samorząd Uczniowski  dostarczy w tym dniu pocztę walentynkową.

Zabawa pod hasłem „Znajdź swoją drugą połówkę”.

W piątek na 1 godzinie lekcyjnej uczniowie samorządu szkolnego podejdą do każdej z klas i zaproponują koleżankom i kolegom wylosowanie połowy serca z imieniem postaci. Zadaniem uczestników zabawy będzie, w trakcie trwania przerw, odszukanie osoby, która wylosowała drugą połowę serca z pasującą do niej drugą postacią. Dla par, którym uda się odnaleźć i połączyć swoje serca przewidziane są nagrody niespodzianki. Fakt odnalezienia drugiej połówki serca prosimy zgłaszać do opiekunów samorządu.

Celem zabawy jest umacnianie więzi koleżeństwa i przyjaźni, rozwijanie umiejętności społecznych oraz umiejętności przeżywania radości zabawy z kolegami i koleżankami.

Mamy nadzieję, że, jak co roku, 14 lutego w naszej szkole będzie bardzo sympatycznie.

Samorząd Szkolny z opiekunami.