Październik 2015

 

Jesienna gra terenowa dla Szkoły Podstawowej

            22 października uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w I jesiennej grze terenowej. Trasa rozpoczynała się w szkole, a metą były ruiny zamku na wzgórzu Wołek .

             Podczas gry uczniowie podzieleni byli na dwie grupy. Grupa pierwsza za pomocą znaków patrolowych znaczyła trasę oraz zostawiała ukryte listy z zadaniami do wykonania. Obejmowały one treści z przyrody i matematyki jak również zawierały listy zaszyfrowane (uczniowie musieli wykazać się znajomością szyfru GADARYPOLUKI). grupa nr 2 pod opieką pani Magdaleny Haluch odnajdywała trasę oraz przygotowywała rozwiązanie zadań odnajdywanych w listach. Na mecie drużyna nr 1 pod opieką Alicji Guzik ukryła się w ruinach na zamku pod grubą warstwą jesiennych liści. Niektórych uczniów z klasy VI szukano bardzo długo-tak świetny mieli kamuflaż. Rywalizowaliśmy w różnych konkurencjach: taniec radości, układanie stosu ogniskowego „ studnia” , rozpoznawanie chmur z wykorzystaniem zdjęć, rozszyfrowywanie listów, łamigłówki matematyczno-przyrodnicze, wspinaczka na fosy zamku przy pomocy liny. Uwieńczeniem było poszukiwanie ukrytego skarbu oraz zakopanie pamiątki z naszymi podpisami, którą odkopiemy podczas gry terenowej w przyszłym roku.

             Wołek pięknie wyglądał w jesiennej scenerii, barwy jakie nadała lasom bukowym natura wprawiała wielu wielki zachwyt. Szczególna atrakcją był powrót przez las, wtedy gdy zaczął zapadać zmrok, pojawiły się bowiem ukryte duchy lasu, które przeszkadzały nam w drodze powrotnej. Mimo tych trudności i w niektórych oczach „lęku” wszyscy wrócili do szkoły zamiarem powrotu tutaj za rok.

Poniżej galeria zdjęć z przeprowadzonej gry terenowej. Zapraszamy!

Opracowały: M.Haluch, A.Guzik

      …………………………………………………………………………………………

                               MISTRZOSTWA BIELSKA-BIAŁEJ W BADMINTONIE
                                                   O PUCHAR LUCE ARENA

24.10.2015r. odbył się turniej badmintona o Puchar LUCE ARENA w Bielsku-Białej, na którym świetnie zagrali nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej:
– wicemistrzem Bielska-Białej został MACIEJ MATEJKO
– III miejsce wywalczył DAMIAN RUSNACZYK
– IV miejsce zajęła WIKTORIA HANDZLIK, która,jako jedyna dziewczyna w swojej   kategorii wiekowej, musiała zmierzyć się z chłopakami.
Bardzo dobrze zaprezentowali się również absolwenci naszej szkoły: Gabriela Błasiak i Michał Dudziak.

     GRATULUJEMY

   TENIS STOŁOWY

      30.10.2015r. odbył się GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie:  ADRIANNA WOLNY, ZOFIA DUDZIAK i MARTA SZLAGOR oraz drużyna chłopców w składzie: JAN SZLAGÓR, WOJCIECH JĄKALSKI i SEBASTIAN MATEJKO.
Chłopcy zajęli III miejsce, natomiast dziewczęta uplasowały się na II miejscu awansując do turnieju powiatowego.


                                                         GRATULUJEMY !

Opracowała: Anna Koczur

………………………………………………………………………………………….

WYJAZD KLAS MŁODSZYCH DO ŚWINNEJ

            30 października 2015r. klasy:IIa, IIb i III, pod opieką wychowawczyń, udały się do Beskidzkiego Centrum Nauki „Naukotechnika” w Świnnej. Centrum przywitało nas licznymi atrakcjami i propozycjami ciekawych zabaw, np.kinetycznym piaskiem czy dronem. Korzystaliśmy z interaktywnych urządzeń przyrodniczych i fizycznych, za pomocą których poznawaliśmy otaczający nas świat. Uczestniczyliśmy w pokazie doświadczeń z ciekłym azotem, poznawaliśmy jego właściwości oraz działanie na warzywa czy owoce. Mogliśmy go dotkąć, a także obejrzeć spektakularne eksperymenty z balonami napełnionymi lub polanymi azotem. Było głośno, efektownie i zaskakująco….. Zadawaliśmy ciekawe pytania i wiele się nauczyliśmy. Braliśmy też udział w warsztatach z minerałami – obejrzeliśmy pokaz skał, rozpoznawaliśmy je oraz własnoręcznie wykonywaliśmy dla siebie planszę ze skarbami naszej Ziemi. Na koniec graliśmy piosenkę „Wlazł kotek” i nie byłoby w tym nic szczególnego, ale graliśmy na plastikowych rurkach, a za nuty służyła nam plansza z kolorami….. Trzy godziny minęły nam bardzo szybko, spędziliśmy tam czas twórczo, aktywnie i bardzo miło. Pożegnaliśmy się z prowadzącymi ze słowami, że była to „najlepsza zabawa”.

Opracowała; Alina Morawska

……………………………………………………………………………………………    ..

Fundacja Promyczek z Andrychowa złożyła podziękowania dla Zespołu Szkół w Bujakowie za udział w akcji: „Pomaganie przez ubrań oddawanie” w roku szkolnym 2014/2015.

olawBujakowie 001

Samorząd Szkolny postanowił przedłużyć akcję i zachęca wszystkich do oddawania zbędnych ubrań, butów, pościeli i pluszowych zabawek, żeby pomóc potrzebującym. Rzeczy powinny być w dobrym stanie, aby mogły jeszcze służyć innym.

Prosimy, aby przynosić wyżej wymienione rzeczy do pokoju nauczycielskiego Zespołu Szkół w Bujakowie. Stąd zostaną one zabrane przez Fundację, która wspiera działania na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

WSPÓLNIE POMAGAJMY CHORYM DZIECIOM!

………………………………………………………………………………………….

WIZYTA W PALKOVICACH

20-21.10.2015

            W dniu 20 października wspólnie z uczniami z Witkowic wyjechaliśmy do naszej partnerskiej szkoły w Palkovicach ( Republika Czeska). Po przyjeździe odbyły się zawody sportowe na wesoło, następnie zjedliśmy smaczny obiad w szkole a portem udaliśmy się do Ostrawy, do Laser Arena gdzie każdy wziął udział w grze Laser Tag ( zwanej też laserowym paitballem ) symulującej pole walki. Zabawa była wyśmienita, każdy wyszedł z Laser Areny zmęczony ale bardzo zadowolony. Na wieczór nasi gospodarze przygotowali jeszcze dyskotekę z DJ-mi, którzy oprócz „serwowania” muzyki uczyli także tańca i układów choreograficznych. Po udanej dyskotece uczniowie udali się do domów swoich czeskich kolegów na nocleg. czytaj więcej.

Opracował: Krzysztof Górowicz

…………………………………………………………………………….

indeksZbieramy nakrętki

Zachęcamy wszystkich do zbiórki plastikowych nakrętek, aby pomóc Adasiowi. Chłopczyk jest synkiem Pani katechetki, Agnieszki Faber, którą świetnie znacie i lubicie. Cierpi na bardzo poważna chorobę zwaną guzowatym stwardnieniem mózgu. Leczenie Adasia jest bardzo skomplikowane i kosztowne i wymaga ciągłych konsultacji lekarskich.

Każda nakrętka jest ważna i pomaga!

Pieniążki, które uda się zebrać, będą przeznaczone na pomoc Adasiowi w powrocie do zdrowia, leki i jego hospitalizację.

Samorząd Szkolny z opiekunami.

………………………………………………………………………

DZIEŃ CZWARTOKLASISTY I GIMNAZJALISTY

           14 października to data corocznie obchodzona jako święto szkoły. Uczniowie z klasy IV szkoły podstawowej i I gimnazjum zostają w tym dniu uroczyście przyjęci do społeczności uczniowskiej i ślubują wzorową postawę. W tej wyjątkowej chwili nie zapominamy również o naszych nauczycielach i składamy im serdeczne życzenia.

Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu na ucznia przez Panią Dyrektor, uczniowie złożyli pamiątkowe podpisy w kronikach szkolnych.

        Kolejnym punktem programu był występ artystyczny przygotowany przez Samorząd Szkolny dla naszych nauczycieli i pracowników szkoły. W zabawnej scence Magda Hessler dokonała kuchennej rewolucji i łącząc nietypowe składniki, jak szczypta fantazji i umiejętność ściągania na klasówkach, uformowała idealnego ucznia. Następnie przyszedł czas na wiersze, życzenia i kwiaty.

 

           Po uroczystym występie nastąpiły prezentacje klas. Najpierw zaprezentowała się klasa młodsza, która pokazała, że jest w niej dużo muzycznych talentów. Swoje zdolności w grze na instrumentach zaprezentowali: Michał Jędrusiak, Nikola Kućka, Sara Banach i Laura Frączek. Całą klasę można było z kolei usłyszeć w odważnej piosence. Próbowali oni przekonać wszystkich, że są najlepszą klasą w całej szkole.

          Po szkole podstawowej przyszedł czas na klasę I gimnazjum, która rozpoczęła prezentację od scenki u wróżki. Uczniowie próbowali się dowiedzieć jaka przyszłość czeka ich w gimnazjum i jak potoczą się ich losy. Kiedy wizje szklanej kuli już się wyczerpały i nic więcej nie dało się przepowiedzieć, przyszła chwila na piosenkę i wiersze. Uczniowie obiecywali w nich, że mimo iż są różni, nieraz niesforni, to nauka będzie dla nich najważniejszą sprawą i nie będą jej zaniedbywać, aby po trzech latach stać się dumnymi absolwentami.

          Na koniec Samorząd Szkolny przygotował dla swoich koleżanek i kolegów degustację. Uczniowie zostali poczęstowani cytryną i śledziem z cukrem. Do wypicia była specjalna mikstura. Potem nastąpiło losowanie pytań, które dotyczyły wychowawców obu klas. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami i zostali uroczyście przyjęci przez Samorząd Szkolny do wspólnoty uczniowskiej.

Opracowały: Anna Homa i Katarzyna Mieszczak

…………………………………………………………………………..

PASOWANIE NA PIERWSZAKA

     14 października w dniu święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Bujakowie odbyło się pasowanie najmłodszych uczniów na pierwszoklasistów. Po uroczystym wprowadzeniu pocztu sztandarowego oraz powitaniu przez Panią dyrektor zebranych gości na uroczystości ślubowania, dzieci z klasy Ia i Ib dopingowani przez wychowawczynie, rodziców oraz dyrekcję zaprezentowali program artystyczny. Po pięknie recytowanych wierszach, radosnych piosenkach i perfekcyjnie zatańczonym polonezie, w podniosłej atmosferze pierwszacy składali ślubowanie, tym samym stając się uczniami szkoły. Pani dyrektor wręczyła pierwszakom pamiątkowe dyplomy oraz legitymację szkolne.
Rodzice przygotowali dla swoich pociech słodką niespodziankę w postaci rożków wypełnionych słodkościami. Po zakończonej akademii pierwszaki wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Opracowała: Justyna Harat

……………………………………………………………………………………………

ZBIÓRKA MAKULATURY

logoCzłonkowie Klubu Młodego Ekologa przypominają, że do dnia 23 października 2015 roku trwa zbiórka makulatury. Zachęcamy do zrobienia porządków i dostarczenia makulatury do szkoły.

Pamiętaj, że:

  • ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala na uratowanie sześciometrowej sosny. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
  • każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni środowiska.
  • każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa, przy czym należy wiedzieć, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.

PRZYŁĄCZ SIĘ DO NASZEJ AKCJI !!

………………………………………………………………………………………………

indeksBĄDŹ EKO

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem: „Oddaj zużyty telefon komórkowy, odbierz nowy aparat fotograficzny.”              czytaj więcej

                        ………………………………………………………………………………………………….

     PIŁKA NOŻNA

Na przełomie września i października 2015r. odbył się Gminny Turniej
Piłki Nożnej w kat. dziewcząt i chłopców szkół podstawowych i gimnazjów.
Zarówno nasi młodsi piłkarze jak i starsi zajęli III miejsce. Gratulujemy!

Opracowała: Anna Koczur