Sówki 20/21

„Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT”

W pierwszym półroczu dzieci z naszego oddziału przedszkolnego brały udział
w projekcie przedszkolnym „Z ekologią za pan brat”, którego tematem przewodnim była EKOLOGIA. Przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych zajęciach wychowawczo – dydaktycznych o tematyce ekologicznej. „Sówki” realizowały mnóstwo zadań przyrodniczych (segregacja śmieci, sprzątanie świata, sadzenie roślin, eksperymenty/doświadczenia, oglądanie filmów  edukacyjnych, wizyta w bibliotece, spacery po okolicy, tworzenie plakatu przedstawiającego Ziemię, nauka wierszy
i piosenek o tematyce ekologicznej i wiele innych). Większość zajęć odbywała się
w „zielonej sali”, która jest wyposażona w pomoce dydaktyczne związane z ekologią.
15 stycznia odbyło się podsumowanie projektu, na którym przedszkolaki zaśpiewały piosenkę, wyrecytowały wiersz, omówiły plakat oraz zaprezentowały swoją wiedzę
o ekologii w quizie przyrodniczym. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki za pracę, podczas realizacji projektu. W trzeci piątek stycznia odbyło się również rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „Ekoludek”, który był priorytetowym zadaniem projektu.  Celem tego konkursu było propagowanie recyklingu jako formy ochrony środowiska i dbałości o najbliższe otoczenie oraz aktywny udział w zbiórce surowców wtórnych. Dzieci wykorzystały różne techniki i plastyczne środki artystycznego wyrażenia własnej wyobraźni i pomysłowości.

Wśród dzieci w grupie „Sówki”, które brały udział wyłoniono trzech zwycięzców oraz osoby wyróżnione, które otrzymały dyplomy i nagrody:
I miejsce zajął Michał Majdak
II miejsce zajęła Nadia Suława
III miejsce zajął Alan Kubiczek
Wyróżniono pracę:

Kacpra Ochodka, Borysa Zsporowskiego, Oliwiera Zaprowskiego oraz Poli Midor

Wszystkim dzieciom gratulujemy i dziękujemy rodzicom za zainteresowanie.

Przedszkolaki wyniosły z zajęć związanych z tematyką przyrodniczą mnóstwo nowych informacji, które z pewnością będą stosować w praktyce.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ ŻYWIOŁU – WODA

W czwartek 14 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego ubrane w kolor niebieski obchodziły kolejny DZIEŃ ŻYWIOŁU, jakim jest WODA. W grupie „Sówki” zostały przeprowadzone zajęcia wychowawczo dydaktyczne dotyczące wody. Zajęcia edukacyjne były połączone ze świetną zabawą. Przedszkolaki przypomniały sobie najważniejsze informacje o wodzie. „Sówki” wieloma zmysłami doświadczały kontaktu
z wodą i eksperymentowały z nią. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną w postaci wesołej kropelki, tańczyły w rytm muzyki i falując foliowymi woreczkami naśladowały ruch fal rzeki oraz wysłuchały bajki p. t. „Droga kropelki”. DZIEŃ ŻYWIOŁU był wspaniałym i radosnym dniem, który obfitował w atrakcje i wydarzenia. Przedszkolaki są bogatsze o nowe wiadomości, a co najważniejsze o informację, jak ważną rolę
w naszym życiu pełni woda.

………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ LICZBY

8 stycznia dzieci z grupy „Sówki” wzięły udział w zabawach matematycznych związanych z DNIEM LICZBY 4. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda liczba 4,
i że jest bardzo ważna w matematyce. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pod tytułem „Nauka cyferek” i bajkę edukacyjną „Super cyferki”, a także wykonywały niezwykle trudne zadanie – samodzielną próbę pisania cyferki 4, podczas której poradziły sobie wspaniale. Przedszkolny dzień był pełen różnorodnych zabaw związanych z „czwórką”. Czekamy na kolejne spotkanie z matematyką.

……………………………………………………………………………………………………………..

WESOŁYCH ŚWIĄT

Z okazji nadchodzących

Świąt Bożego Narodzenia

chc.emy, życzyć Państwu, aby wszystkie

chwile spędzone w rodzinnym gronie

były radosne i spokojne,

a każdy dzień Nowego Roku

był pełen szczęścia i nadziei.

Dyrektor z pracownikami Oddziału Przedszkolnego w Bujakowie

…………………………………………………………………………………………………………………………

WIGILIA

W środę 23 grudnia odbyła się w naszym oddziale przedszkolnym Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię. Także u nas nastał dla wszystkich cudowny, świąteczny czas. Wspaniałym momentem było składanie życzeń, wspólny posiłek, a także kolędowanie. Takie podniosłe chwile utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych oraz wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Życzymy Wszystkim Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!!!

………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

„Kochani!
Z okazji Dnia Babci i Dziadka
życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie
i pragniemy Wam podziękować za Wasz trud i ciężką pracę”

W środę 23 grudnia w naszym oddziale przedszkolnym odbył się uroczysty występ
z okazji DNIA BABCI I DZIADKA. W związku z panującą na świecie sytuacją nasi szczególni goście nie mogli przybyć osobiście w skromne progi placówki. Jednak dzieci z grupy „Sówki” przygotowały dla swojej najważniejszej publiczności część artystyczną. Filmiki z uroczystości będą zamieszczone na platformie przedszkolnej, gdzie Dziadkowie będą mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Mamy nadzieję, że występ dzieci się spodobał i w oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Kolejną niespodzianką były drobne upominki w postaci świątecznych magnesów i słodkości, które dzieci dostarczą osobiście swoim kochanym seniorom

…………………………………………………………………………………………………………………

POWITANIE ZIMY

W dniu 22 grudnia na przekór aurze, chcąc sprowokować zimę do rozsypania wokół białego puchu, grupa „Sówki” wzięła  udział w uroczystym powitaniu nowej pory roku jaką jest „Pani Zima”. Tego dnia dzieci, ubrane w kolor biały, wzięły udział w zimowych zabawach – rozwiązywały zagadki, słuchały bajek związanych z omawianą porą roku, śpiewały zimowe piosenki, tańczyły w rytm śnieżnych utworów, uczestniczyły
w zawodach sportowych, rozmawiały o bezpiecznym spędzaniu czasu na śniegu, przeliczały bałwanki, dokarmiały zwierzęta i uczestniczyły w wielu innych zabawach, które wywoływały na ich twarzach uśmiech i zadowolenie na biegunie zimna. W ten sposób przedszkolaki zachęcały Panią Zimę do przyjścia i pozostania z nami na dłuższy czas.

…………………………………………………………………………………………………….

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

 Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników.

21 grudnia w naszym Oddziale Przedszkolnym unosił się zapach korzennych przypraw, a to za sprawą świątecznych ciasteczek. Ten dzień był bardzo pracowity, dla grupy „Sówki”, bowiem tego dnia piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy.  Efektem  naszych wypieków były pełne blaszki pierniczków. Następnie maluszki przystąpiły do najbardziej wyczekiwanego zadania, a mianowicie do dekoracji ciasteczek i degustacji tych przepysznych świątecznych specjałów.

………………………………………………………………………………………………………………………..

URODZINKI

Grudzień obfitował w urodzinowe uroczystości, bo aż czwórka przedszkolaków jest już o rok starsza. Trzy latka skończyli Olusia i Kacperek, a cztery latka minęły Julci
i Olusiowi. Jak zwykle rozpieszczaliście nas słodyczami, ale pojawiły się również świąteczne skrzaty dla wszystkich dzieci. Bardzo dziękujemy i dedykujemy króciutki wierszyk.

„Każdego roku o tej samej porze

każdy Wam życzy, co tylko może.

My korzystając z tej sposobności,

życzymy Wam szczęścia i mnóstwo radości.

To, czego pragniecie, by się spełniło.

A to, co kochacie, by z Wami było!”

Wszystkiego najwspanialszego dla naszych jubilatów!!!

…………………………………………………………………………………………………………………..

WIZYTA W SALI KOMPUTEROWEJ

Dzieci z grupy „Sówki” udały się na kolejną wycieczkę po szkole do sali komputerowej. Przedszkolaki miały możliwość zabawy na tablicy interaktywnej wykorzystując program Tux Paint oraz zagrać w grę edukacyjną Balon Blum na laptopie. W związku z realizacją projektu przedszkolnego „Z ekologią za pan brat”
i uczestnictwem w ogólnopolskim programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dzieci obejrzały filmy edukacyjne o tematyce ochrony środowiska i przyrody. Przedszkolaki zawitają do sali nr 8 na pewno jeszcze nie raz.

…………………………………………………………………………………………………………………….

BAJU, BAJ Z RODZICEM

Na grudniowych zajęciach „Bajkowania z rodzicem” w naszym oddziale przedszkolnym gościł tata Kacperka z grupy „Żabki”, który przeniósł przedszkolaki w świąteczny czas. A to wszystko za sprawą bajki pt. „Niezwykła gwiazdka”, dzięki której dzieci przypomniały sobie tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Przedszkolaki były zachwycone przygodami ich ulubionych bohaterów, jakimi są SMERFY. Dziękujemy Panu Łukaszowi i oczywiści Kacperkowi za wprowadzenie w klimatyczny czas Świąt Bożego Narodzenia i zapraszamy chętnych rodziców na wirtualne spotkanie z dziećmi.

……………………………………………………………………………………………………………………..

KODOWANIE NA DYWANIE

W czwartek 10 grudnia dzieci z grupy „Sówki” rozpoczęły przygodę z zajęciami dydaktycznymi o nazwie „Kodowanie na dywanie” podczas, których wprowadzamy przedszkolakom elementy programowania, a to wszystko dzięki uniwersalnej pomocy dydaktycznej jaką jest mata edukacyjna. Dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach kształtujących orientację przestrzenną i zabawach z „dyktandami graficznymi”.  „Sówki” już nie mogą się doczekać styczniowych zajęć z „Kodowaniem na dywanie”, w trakcie których przeniesiemy się na BIEGUN PÓŁNOCNY.

…………………………………………………………………………………………………………………….

„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami włączyli się do kolejnej świątecznej akcji. Tym razem była to zbiórka darów dla dzieci mieszkających w domach dziecka znajdujących się w Bielsku Białej. Nasi najmłodsi wraz oczywiście z rodzicami nie zawiedli i ofiarowali dla potrzebujących mnóstwo darów. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za zaangażowanie, to dzięki Waszym upominkom na twarzach dzieci pojawi się uśmiech i umili im okres świąteczny.

……………………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ LICZBY

Dnia 8 grudnia dzieci z grupy „Sówki” świętowały Dzień Liczby. Zamieniły się
w małych matematyków i bawiły się w najlepsze z liczbą 3. Przedszkolaki przeliczały, szukały elementów, tworzyły zbiory, układały liczby, kolorowały, piekły ciasto, karmiły „Stworki Potworki”, próbowały swoich sił w pisaniu i uczestniczyły w wielu innych zabawach ruchowych, tanecznych i muzycznych.

……………………………………………………………………………………………………………….

MIKOŁAJKI

„Drogi Święty Mikołaju

Wszystkie dzieci Cię kochają

Usiądź sobie miedzy nami

Obdarz dzieci prezentami”

W pierwszy piątek grudnia dzieci z naszego Oddziału Przedszkolnego obchodziły Mikołajki. Co prawda osobiście Mikołajowi nie udało się do nas przybyć, ale przedszkolaki dzień wcześniej przygotowały dla niego ciasteczka i świąteczny kubek mleka pod choinką na posilenie, gdy ciemną nocą wraz ze swoimi pomocnikami zawita do naszego przedszkola i zostawi prezenty pod choinką. Nasz ukochany Mikołaj nie zawiódł i na drugi dzień na nasze „Sówki” czekało już mnóstwo prezentów. W podziękowaniu dla naszego gościa przedszkolaki zaprezentowały Mikołakjowy występ, który zostanie wysłany osobiście do Mikołaja i rodziców na platformę przedszkolną wraz z pamiątkowymi zdjęciami. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który niewątpliwie wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.

  

…………………………………………………………………………………………………………………….

BARBÓRKA

Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka – święto wszystkich górników. Z tej okazji 3 grudnia dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach związanych z obchodzonym świętem. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda praca górnika i jego strój oraz jakimi narzędziami posługują się górnicy. Przedszkolaki miały również okazję zobaczyć prawdziwy węgiel, którym namalowały piękną „Kopalnię Sówki”. Kultywowanie tradycji górniczych przybliża dzieciom trud górniczej pracy oraz ich poświęcenie. W tym miejscu chcemy podziękować Panu Antoniemu – emerytowanemu górnikowi, za coroczne odwiedzanie naszego oddziału
w celu przybliżenia przedszkolakom pracy górnika. Z wiadomych powodów w tym roku do nas nie zawitał, ale dzieci wykonały dla niego piękną bombkę i kartkę świąteczną, która zostanie przekazane Panu Antoniemu do rąk własnych.

 SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM GÓRNIKOM I ICH RODZINOM.

…………………………………………………………………………………………………………….

PAKA DLA ZWIERZAKA

W naszym oddziale przedszkolnym była prowadzona świąteczna zbiórka karmy dla psów i kotów ze Schroniska „Reksio” w Bielsku Białej. Dzieci chętnie brały udział w akcji i przynosiły karmy. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za udział w akcji
i przyłączenie się do pomocy dla podopiecznych schroniska!

………………………………………………………………………………………………………………………..

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT CZAS ZACZĄĆ

„W grudniu rzadko ptak zaśpiewa
w srebrze stoją wszystkie drzewa.
Naszą rzeczkę po kryjomu,
w nocy lodem okuł mróz.
Sanki wezwał i do domu
z lasu nam choinkę wniósł.”

W pierwszy dzień mroźnego grudnia dzieci z grupy „Sówki” rozpoczęły przygotowania do świąt. Dzieci przy świątecznych piosenkach przystrajały nasze przedszkolne drzewko „sówkowymi” bombkami oraz łańcuchem własnoręcznej roboty. Następnie udekorowały kącik tematyczny, przygotowały zadania i drobne słodkości do kalendarza adwentowego oraz  wykonały najważniejszą rzecz, a mianowicie napisały list do Świętego Mikołaja, aby mógł każdą małą grzeczną „Sówkę” znaleźć w Oddziale Przedszkolnym w Bujakowie.

………………………………………………………………………………………………………….

ANDRZEJKI

„ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ, CO SIĘ Z NAMI BĘDZIE DZIAĆ…”

W ostatni dzień listopada dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w ZABAWIE ANDZREJKOWEJ. W ten dzień, a właściwie wieczór każdy przedszkolak wszedł do krainy wróżb i czarów. Dzieci zaznajomiły się z krótką historią tego święta, poznały kilka przysłów, posłuchały bajki „Andrzejki” poprzedzonej ilustracjami, tańczyły w rytm muzyki związanej z „Andrzejkami”, uczestniczyły w magicznych wróżbach i czarach, przelewały wosk, a na koniec przedszkolaki wspólnie zasiedli do stołu przygotowanego przez naszych kochanych rodziców, którzy zapewnili nam tyle dobroci.

………………………………………………………………………………………………………………..

PREZENT POD CHOINKĘ

Nadchodzące ŚWIĘTA BOŻEGNO NARODZENIA jest to czas pełen radości i dobroci. W tym wyjątkowym okresie każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem i pomóc w różnorodny sposób. Nasze przedszkolaki aktywnie wzięły udział w akcji „Prezent pod choinkę” i wykonały piękne kartki świąteczne oraz oryginalne bombki, które trafiły do emerytowanych pracowników naszej placówki. Mamy nadzieję, że dzieci swoim prezentem sprawią wiele radości wszystkim obdarowanym.

…………………………………………………………………………………………………………………

URODZINKI

W miesiącu listopadzie swój wyjątkowy, urodzinowy dzień obchodzili: Nadusia S., Jagódka, Miłoszek i Borysek  z grupy „Sówki”.  Z tej okazji  obyła się w naszym oddziale przedszkolnym uroczystość urodzinowa. Aby podkreślić wagę tego wydarzenia wszyscy zrobiliśmy piękne koło, w środku, którego miejsce zajęli nasi jubilaci.  Następnie zaśpiewaliśmy głośne „Sto lat” i złożyliśmy jubilatom życzenia. W zamian zostaliśmy poczęstowani pysznymi słodkościami. Kochani Jubilaci życzymy Wam, aby każdy dzień był dla Was niezapomnianą przygodą i przynosił wiele radości. Dla Boryska, który w tak ważnym dla niego dniu był nieobecny zorganizujemy uroczystość urodzinową, jak tylko wróci do oddziału przedszkolnego, a prezent oczywiście na niego czeka.

……………………………………………………………………………………….

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

„Pokochaj pluszowego misia.

On przyjacielem dzieci jest…”

Dnia 25 listopada dzieci z grupy „Sówki” obchodziły bardzo szczególny dzień,
a mianowicie „ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA”. Tego dnia dzieci ubrane w kolor brązowy uczestniczyły w zabawach poświęconych małemu pluszakowi. Słuchały wiersza „Mały misio”, uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, muzycznych, tanecznych i ruchowych do piosenek o misiach. Wykazywały się wiedzą i sprytem
w trakcie rozwiązywania zagadek matematycznych, logicznych, układania puzzli
i odgadywania rebusów o naszych pluszowych jubilatach. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczną przedstawiającą misia, oglądały bajkę „Historia misia” jak
i degustowały misiowe małe „ co nieco”. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki
i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Ten dzień przedszkolaki spędziły w miłej i radosnej atmosferze, nie mogąc doczekać się kolejnego święta, które wyznacza nasz kalendarz przedszkolny.

…………………………………………………………………………………………………..

WIZYTA W BIBLIOTECE

24 listopada dzieci z grupy „Sówki” skorzystały z zaproszenia i udały się na wycieczkę do szkolnej biblioteki. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w takim miejscu i były oczarowane. Każdy przedszkolak mógł na własne oczy zobaczyć na czym polega praca bibliotekarza, co to jest za magiczne miejsce, jak należy się w nim zachowywać, jak wypożyczamy książki, czym się różnią i jak o nie należy dbać. Kolejno same przeglądały książeczki i na koniec wypożyczyliśmy kilka pozycji a dzieci wróciły do swojej sali z zakładkami obiecując, że wrócą do biblioteki jeszcze nie raz.

………………………………………………………………………………………………

MUZYKOWANIE

W połowie listopada przedszkolaki z grupy „Sówki” udały się na muzykowanie do pobliskiej sali w ramach akcji „Zwiedzamy szkołę”. Nasze przedszkolaki mogły poczuć się jak wielcy artyści grając na pianinie i instrumentach perkusyjnych. Dodatkowo uczestniczyli w zabawach rytmicznych i tanecznych przy akompaniamencie pianina oraz śpiewali swoje ulubione piosenki z przedszkolnego repertuaru. Uśmiech
i zadowolenie dzieci w tym dniu królowało na ich twarzach

……………………………………………………………………………………………………………….

„ZIELONY ODDECH BESKIDU MAŁEGO”

W dniu 20 listopada dzieci z grupy „Sówki” w ramach akcji „Zwiedzamy szkołę” udały się do sali przyrodniczej „Zielony oddech Beskidu Małego”. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda nasza ziemia, przyroda, jak o nią należy dbać. Przedszkolaki uczestniczyły
w zabawach związanych z ochroną środowiska, segregacją śmieci i zapoznawały się
z zachowaniami proekologicznymi.  Przy okazji mogły zwiedzić nowo powstałą salę doskonale wyposażoną w atlasy, globusy, lupy, mikroskopy itp. Same mogły poczuć się naukowcami podglądającymi świat i otaczającą przyrodę. Przyrodniczą wycieczkę dzieci zapamiętają na długo, gdyż cały czas uczestniczymy w projekcie „Z ekologią za pan brat” i edukujemy się w tym kierunku.

………………………………………………………………………………………………………………..

WIZYTA NA SALI GIMNASTYCZNEJ

W pewien listopadowy dzień dzieci z grupy „Sówki” wybrały się na wycieczkę po szkole i zawędrowały na salę gimnastyczną. Nie mogliśmy przegapić takiej okazji
i postanowiliśmy trochę poćwiczyć i oczywiście pobawić się na tak dużej przestrzeni. Motywem przewodnim zajęć była liczba 2, którą przedszkolaki doskonale znają, a to
w dużej mierze zasługa zajęć pt. „Dzień liczby”.  „Sówki” były zachwycone salą gimnastyczną, nie pozostaje nam nic innego jak tylko dalej zwiedzać szkołę i spotykać ciekawe miejsca, które oferuje nasza placówka.

…………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ LICZBY

W miesiącu, jakim jest listopad dzieci z naszego oddziału przedszkolnego obchodziły DZIEŃ LICZBY 2. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach matematycznych podczas których maluchy rozwijają całą wyobraźnię, a to wszystko dzięki korelacji różnorodnych zabaw (matematycznych, dydaktycznych, muzycznych, ruchowych, badawczych itp.) Dzieci najchętniej brały udział w grze „Dwójkowy Twister”, podczas której było mnóstwo śmiechu oraz ćwiczeniach rozwijających pracę ręki oczywiście z dwójką w tle. Dzień był pełen wrażeń, a nasze „Sówki” nie mogą doczekać się urodzin następnej liczby.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

PODARUJ ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ

Dzieci  z naszego oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Podaruj Świąteczną kartkę”. Wszystkie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły
w przygotowaniu BOŻONARODZENIOWYCH kartek świątecznych, które zostaną przekazane mieszkańcom domów pomocy społecznej. Nasze przedszkolaki nie czekają na rozstrzygnięcie konkursu, ponieważ dla nich nagrodą jest fakt, że wspólnie podarowali odrobinę ciepła i świątecznej atmosfery osobom potrzebującym.

……………………………………………………………………………………………………….

BAJU, BAJ Z RODZICEM

Miesiąc listopad jest inauguracją znanych już dzieciom z oddziału przedszkolnego zajęć „Baju, baj z rodzicem”. W związku z sytuacją panującą na świecie musieliśmy zmienić troszkę format spotkań z rodzicami, na wirtualne. Mama Alanka z grupy „Sówki” zaprezentowała przedszkolakom przygody ich ulubionego bohatera, a mianowicie Kubusia Puchatka w bajce pt. „Gwiazdka Kubusia Puchatka”. Dzieci były zachwycone zarówno multimedialnym spotkaniem jak również Panią Paulinką, która zaprosiła „Sówki” do magicznego świata. Alanek wraz z mamą przygotował dla kolegów
i koleżanek zagadki z książki pt. „A Kuku”, z którymi nasze przedszkolaki poradziły sobie wyśmienicie. Dziękujemy mamie Alanka za zaangażowanie i zapraszamy chętnych rodziców do bajkowania z dziećmi.

…………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Kto ty jesteś?
 – Polak mały…

     W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym oddziale przedszkolnym  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci z grupy „Sówki” przyszły ubrane
w kolory naszej flagi. Dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Przedszkolaki wykonały na tę uroczystość serduszka dla Polski w barwach ojczystych . Sówki aktywnie brały udział w zajęciach o Polsce: czytaniu legend, baśni, zabawach muzycznych, tanecznych i ruchowych związanych z patriotyzmem. Wraz
z całą Polską o godzinie 11.11, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Podczas zajęć dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki. Uczestniczyły również w quizie wiedzy „Kocham Cię Polsko”, dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, zabytków charakterystycznych dla wybranych miast, wydarzeń  historycznych naszej ojczyzny. Na koniec razem z wszystkimi przedszkolakami świętowaliśmy urodziny  Polski: prezentując taniec „Polonez”, kolejno tańcząc i bawiąc się wesoło
z czerwonymi i białymi serduszkami przy rytmach piosenki  „Polska”. 

……………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

„Bajka wędruje po świecie,

dzisiaj do nas zawitała.

Drogie dzieci dobrze wiecie,

że was bajka pokochała!

A postacie z różnych bajek

zaraz pewnie Was odwiedzą…”

W pierwszym tygodniu listopada dzieci z grupy „Sówki” obchodziły „Dzień Postaci
z Bajek”.  W tym dniu królowali bohaterowie z ulubionych bajek przedszkolaków. Podczas zajęć wykonywaliśmy zadania związane z obchodzonym świętem, rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy puzzle, rozpoznawaliśmy postacie, rekwizyty
i tytuły bajek z których pochodzą, a także kolorowaliśmy wybranych bohaterów znanych nam bajek.  Najbardziej podobała nam się zabawa w tor przeszkód rozwijająca szybkość i refleks. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały teatrzyk kukiełkowy o „Pani Mrugalińskiej” i otrzymały dyplomy za wspaniałą zabawę.  Dzień Postaci z Bajek dostarczył nam wiele pozytywnych emocji i pobudził naszą wyobraźnię.

………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ ŻYWIOŁU – OGIEŃ

W pierwszym tygodniu listopada dzieci z grupy „Sówki” obchodziły cykliczny DZIEŃ ŻYWIOŁU. Pierwszym z nich był Ogień. Maluszki ubrane na kolor czerwony na początku wysłuchały bajki pt. „Królewna Ognia”, kolejno rozmawiały o przydatności ognia jak i jego niebezpiecznych skutkach, uczestniczyły w eksperymentach, zabawach tanecznych, ruchowych, muzycznych itp. Przeliczały płomienie, tworzyły kartonowe lampiony, stemplowały ognisko itd. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach
i z niecierpliwością czekają na kolejne dni z żywiołami.

…………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Pierwszego listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że  jest to czas ciszy i zadumy. W ten wyjątkowy dzień rozmawialiśmy
o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych i tworzyliśmy piękne znicze. Przedszkolaki wybrały się również na pobliski cmentarz, aby zapalić lampki na zapomnianych grobach.     

…………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ LICZBY 1

Dnia 27.10.2020 roku dzieci z grupy „Sówki” świętowały Dzień liczby 1. Każdy przedszkolak zapoznał się ze znakiem graficznym liczby. Kolejno wysłuchali bajkę
o „Liczbie 1”. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach matematycznych, muzyczno – ruchowych, konstrukcyjnych, tanecznych itp. Wszystkie „Sówki” kolorowały cyferkę 1, a następnie wyklejały plasteliną. Nawet na spacerze przedszkolaki wyszukiwały
z darów jesieni pojedyncze naturalne skarby. Każde dziecko wróciło z uśmiechem na twarzy. Już nie możemy doczekać się kolejnego specjalnego dnia wynikającego
z naszego kalendarza.

…………………………………………………………………………………………….

URODZINKI

„Niech Ci słonko ciepło gra,

niech Twój uśmiech długo trwa,

nie trać swej wesołej minki,

bo dziś są Twoje urodzinki.”

Nadusia, Ninka, Martynka, Olusia, Michałek, Antoś i Alexio  to nasi pierwsi jubilaci
z grupy „Sówki”. Z tej okazji  23 października obyła się uroczystość urodzinowa, podczas której zaśpiewaliśmy jubilatom  „Sto lat” i złożyliśmy serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i radości. W zamian zostaliśmy poczęstowani pysznymi słodkościami i obdarowani drobnymi upominkami. Przedszkolaki uczestniczyły
w zabawach z chustą, ciekawych konkurencjach i tańczyły do wesołych piosenek. Nasi Jubilaci otrzymali oprócz życzeń mini prezenciki. Kochani niech na Waszej twarzy nigdy nie zabraknie uśmiechu!!!

………………………………………………………………………………………………………….

DARY JESIENI

Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wzięły udział w plastyczno  – przestrzennym konkursie „DARY JESIENI” organizowanym przez Wójta Gminy Porąbka oraz Publiczne Przedszkole nr 1 i 2 w Czańcu. Przedszkolaki zaprezentowały wysoki poziom artystyczny swoich prac, dzięki którym rozwijały swoją wyobraźnię
i kształtowały wrażliwość estetyczną. Należy zwrócić uwagę również na bogactwo
i różnorodność kolorów w przyrodzie jesienią, co ma wydźwięk w poniższych dziełach. Dziękujemy rodzicom za aktywne, konstruktywne i innowacyjne spędzenie czasu
z dzieckiem.

……………………………………………………………………………………………………………

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 14 października, odbyło się w naszym oddziale przedszkolnym „Pasowanie na przedszkolaka”. Do grona przedszkolaków dołączyły dzieci z grupy „Sówki”. Dzieci zaprezentowały się w tańcu, śpiewały piosenki i recytowały wierszyki, których uczyliśmy się od początku września. Złożyły uroczystą przysięgę, po której pani dyrektor Jolanta Bielecka – Szlagór tradycyjnie pasowała każde dziecko na prawdziwego przedszkolaka. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Pomimo niewielkiej tremy związanej z pierwszym, tak uroczystym wystąpieniem, wszyscy byli bardzo zadowoleni
i z humorem obchodziliśmy ten ważny dla naszych dzieci dzień.

Gratulujemy i życzymy radosnych chwil spędzonych w murach
oddziału przedszkolnego!

Niestety nie mogliśmy w tym roku zaprosić do sali przedszkolnej najważniejszych gości, a mianowicie RODZICÓW. Zdecydowaliśmy się przygotować występ sami
w sali i uwiecznić go okiem kamery. Zaproszenie na wirtualny występ trafi do każdego rodzica. Obecne czasy, w których należy ograniczać kontakty społeczne, nie zwalniają nas z zachowywania pamięci o ważnych datach w kalendarzu, których jeszcze sporo
w tym roku szkolnym przed nami. Z wielkim zaangażowaniem energicznych przedszkolaków i tak aktywnie współpracujących rodziców wiemy, że damy radę i o nie zadbamy.

…………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Naszym Paniom dziś składamy słoneczne życzenia:
zdrowia, szczęścia i radości i marzeń spełnienia…”

14 października w grupie „Sówki” obchodziliśmy  Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom oddziału przedszkolnego za trud włożony w ich wychowanie. W tym uroczystym dniu dzieci zaprezentowały mini występ, w którym nie zabrakło wierszy, życzeń i piosenek. Dziękujemy RODZICOM za pamięć, piękne życzenia, miłe słowa i upominki. Wszystkim nauczycielom składamy słoneczne życzenia: szczęścia, pełni radości, spełnienia marzeń i zdrowia. Do tych szczerych życzeń dokładamy jeszcze wiele słońca
i uśmiechu na twarzy.

………………………………………………………………………………………………………..

ROBIMY ZAPASY NA ZIMĘ

„W spiżarni na półkach zapasów bez liku.
Są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku.
I cebula w wiankach i grzybki suszone,
są główki kapusty, ogórki kiszone …”

Dzieci z grupy „Sówki” miały bardzo intensywny poranek w poniedziałek
12 października. Przedszkolaki przygotowywały przetwory na zimę. Wszyscy chłopcy
i dziewczynki oczyścili owoce, które następnie wypestkowali. Później dokładnie ułożyli w słoikach, zasypali cukrem i zalali wodą. Najsilniejsi zakręcili słoiki, najsprytniejsi nałożyli serwetki i zawiązali wstążki, najwytrwalsi nakleili kompotowe etykiety. Jesteśmy przygotowani na długą i mroźną zimę. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały owocową pracę plastyczną i tańczyły ze „Świeżakami” i „Słodziakami” do jesiennych piosenek.

…………………………………………………………………………………………………….

ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY

I ZNACZKA POCZTOWEGO

W piątek 9 października obchodziliśmy Światowy Dzień Poczty, jak również Dzień Znaczka Pocztowego. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach podczas których poznały zawód listonosza i jego obowiązki. Dzieci dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list, kartka pocztowa lub paczka, by w końcu trafić do naszej skrzynki pocztowej, nauczyły się poprawnie adresować list i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy. Przedszkolaki z grupy „Sówki” i „Żabki” odwiedził Pan listonosz, który odebrał swoją torbę, do której dzieci zapakowały przygotowane wcześniej kartki i dostarczył je w naszym imieniu do Urzędu Pocztowego. Teraz pozostaje jedynie czekać, aż listonosz odwiedzi przedszkolaki w domu i rodzice otrzymają karki z jesiennymi życzeniami od swoich pociech.

…………………………………………………………………………………………………………

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

1 i 2 października nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Każda „Sówka”, miała możliwość spróbowania samodzielnej gry na instrumentach, odkrywając przy tym swój talent muzyczny. Razem stworzyliśmy prawdziwą orkiestrę. Przedszkolaki uważnie słuchały utworów muzycznych i aktywnie brały udział w różnorodnych zabawach muzyczno-ruchowych. Wspólną zabawę
w radosnej atmosferze zakończyły  tańce  do zumbowych rytmów.

…………………………………………………………………………………………………………….

TO JUŻ! Nadszedł ten wspaniały moment – JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM!

Wystarczy, że wszedłem przez drzwi sali przedszkolnej, a zaczęła się dla mnie niesamowita przygoda! Dałem sobie radę, chociaż napotkałem różne trudności! Na szczęście nie byłem tam sam.  Towarzyszyły mi moje uśmiechnięte Panie, które są bardzo miłe, a do tego proponują mi dużo fajnych rzeczy!

Mamo, Tato czy Wy wiecie ile tutaj jest zabawek?
No i dzieci, z którymi wspaniale się bawię! W takim miejscu nie można się nudzić!

Mamo, nie stój pod drzwiami i nie nasłuchuj czy nie płaczę – na początku może mi się to przydarzało, ale to tylko dlatego, że to wszystko było takie nowe i nie bardzo wiedziałem jak sobie z tym poradzić. Ale pamiętasz? Mówiłem Ci już
o uśmiechniętych Paniach, które we wszystkim mi pomogą.

Ubierz mnie w wygodne ubranka, daj buziaka, mocno przytul i powiedz jak bardzo mnie KOCHASZ. Na pewno, będę tęsknić, tak samo jak Ty! Ale z uśmiechem wejdę do sali i pomacham Ci na pożegnanie. Mój niepokój szybko zmienił się w ogromną radość, a małe smutki w mój wspaniały rozwój na wielu płaszczyznach. Jeszcze trochę, a przyniosę Ci pierwszą laurkę, zobaczysz moje pierwsze publiczne występy
i usłyszysz jak bardzo ważne jest dla mnie moje przedszkole, które od dziś staje się kolejnym bezpiecznym miejscem, pełnym uśmiechu, nauki i dobrej zabawy!

Moja i Twoja odwaga przyszła z czasem,
a ja swoją przygodę rozpocząłem
1 września.

Wasze dziecko

……………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 30 września w grupie „Sówki” odbył się uroczysty Dzień Chłopaka. Dziewczynki dopingowały swoich kolegów podczas konkurencji sportowych,
a później wszyscy celebrowali to przemiłe święto uczestnicząc w różnorodnych konkurencjach i szalonych tańcach. Uśmiechy nie znikały dzieciom z twarzy. Na zakończenie tak wspaniałej uroczystości wszystkie maluszki otrzymały upominki
i wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

………………………………………………………………………………………………………

POWITANIE JESIENI

W środę 23 września do grupy „Sówki” zawitała Pani Jesień. Ten dzień obfitował
w zabawy o tematyce jesiennej, dzięki którym dzieci przyswoiły sobie informacje
o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Przedszkolaki poznały kolorowe liście, porządkowały je, przeliczały zbiory, odgadywały zagadki, wykonywały jesienne tańce, nie zabrakło również zabaw ruchowych. Po wykonaniu wszystkich zadań „Sówki” wykonały „Jesienne drzewo”. Dzień z Panią Jesienią był pełen emocji
i wrażeń, wszyscy świetnie się bawili. Dzieci już wiedzą, że Jesień to jedna z pór roku, którą można zauważyć w porannych mgłach, przymrozkach, odlatujących ptakach
i oczywiście w pięknych kolorowych liściach.

…………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki z grupy „Sówki” 18 września obchodziły Dzień Przedszkolaka. Dzieci świętowały bawiąc się, biorąc udział w konkursach, śpiewając wspólnie piosenki, tańcząc do dyskotekowych rytmów i oglądając prezentację multimedialną dotyczącą obchodzonego święta. Radość, śmiech i głośny doping przedszkolaków  świadczyły
o wspaniałym czasie spędzonym w oddziale przedszkolnym. Na zakończenie zabawy dzieci wyszły na przedszkolny spacer. Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.