Sówki 20/21

ZAKOŃCZENIE ROKU

Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Przedszkolaki z grupy „Sówki” pożegnały się pięknym występem na którym zaprezentowały swoje umiejętności. Były dyplomy, upominki, podziękowania i pyszny poczęstunek. Wszystkim dzieciom życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji. Nie żegnamy, się tylko mówimy do zobaczenia.

…………………………………………………………………………………………………………………

BAJU, BAJ Z RODZICEM

W środę 23 czerwca odbyły się ostatnie zajęcia z cyklu „Baju, Baj z Rodzicem”, podczas których mama Olusia z grupy „Sówki” i Antosia z grupy „Żabki” przeczytała przedszkolakom piękne opowiadanie pt.: „Elmer”. Główny bohater opowieści jest małym słoniem, który wyróżnia się na tle innych dlatego, że jest w kratkę, a nie szary jak pozostałe słonie. Elmer udowadnia jednak, że inność nie jest niczym złym, a prawdziwi przyjaciele lubią cię bez względu na to, jak wyglądasz. Dzieci były zauroczone przygodami kolorowego słonia i jego towarzyszy. Dziękujemy Pani Marcie, za przypomnienie nam wszystkim jaką ważną rolę odgrywa tolerancja. Zapraszamy na spotkania z „Sówkami” i oczywiście bajkowym światem już od września.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

POWITANIE LATA

We wtorek 21 czerwca dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w pikniku, którego hasłem przewodnim było „Lato, i co ty na to?”. Zabawa była naprawdę udana. Dzieci spędzały czas na świeżym powietrzu, korzystając ze wszystkich uroków pięknego ogrodu. Pod cienistymi drzewami czekały na przedszkolaki ciepłe kiełbaski  i inne smakołyki. Bawiliśmy się w przeciąganie liny, chustą animacyjną naśladowaliśmy rosnące kwiaty, dookoła nas latały bańki mydlane. W powietrzu czuć było prawdziwe lato!!!

…………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ LICZBY

W piątek 11 czerwca dzieci z naszego oddziału przedszkolnego brały udział w ostatnich zajęciach edukacyjnych z cyklu „Dzień Liczby”. Maluszki bawił się z cyferką „9”. Matematyczne zajęcia pozwoliły dzieciom zrobić pierwszy krok w kierunku ich największej podróży jaką jest matematyka. Przedszkolaki złapały matematycznego bakcyla, w takim stopniu, że nauka cyfr i liczb dla naszych maluszków była dobrą zabawą i wielką przyjemnością.

……………………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ DZIECKA

We wtorek 1 czerwca w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy DZIEŃ DZIECKA. W tym szczególnym dniu dzieci czuły się najważniejsze, a wszyscy dorośli chcieli sprawić im wiele radości. Tegoroczny Dzień Dziecka w naszej placówce odbył się na boisku szkolnym. Pogoda dopisała i pozwoliła dzieciom wykazać się umiejętnościami sportowymi. Każdy uczestniczył w różnych konkurencjach sportowych: Tor z przeszkodami, rzuty do celu, wyścigi rzędów, jazda na deskorolce i nie zabrakło oczywiście tańca! W tym dniu każda grupa była zwycięzcą i wszyscy otrzymali pierwsze miejsce. Przedszkolaki odbijając swoje rączki wykonały piękny plakat przedstawiający uśmiechnięte słoneczko o krzykliwym tytule „Wesoły Dzień Dziecka”. Nie obyło się bez pikniku i prezentów. Na zakończenie imprezy czekał na dzieci spacer przyjemności w towarzystwie przeuroczych alpak. Zwierzątka sprawiły przedszkolakom niezwykłą radość, mogły się przytulić do ich miękkiej wełny, pogłaskać je, a nawet nakarmić. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że to ich najlepszy DZIEŃ DZIECKA! Jeszcze raz życzymy wszystkim naszym przedszkolakom  dużo radości i uśmiechu!

……………………………………………………………………………………

MALUSZKI DLA RODZICÓW

„Kochana Mamo, Drogi Tato

Z okazji Waszego Święta

zdrowia, sił
i codziennej radości

wraz ze słowami
największej wdzięczności

za wszystkie trudy i starania

składam dzisiaj podziękowania.”

W piątek 21 maja w naszym oddziale przedszkolnym odbył się Dzień Mamy i Taty. Dzieci ubrane w stroje galowe pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, a co najważniejsze składały życzenia swoim rodzicom. Na zakończenie dnia dzieci zabrały do domu własnoręcznie wykonane prezenty i laurki, które wręczą swoim rodzicom. Uroczystość „DNIA MAMY I TATY” została przesłana do Państwa na platformę przedszkolną. Mamy nadzieję, że niejednej mamie i tacie łza wzruszenia zakręciła się w oku, a to wszystko za sprawą wyjątkowej atmosfery, którą stworzyły przedszkolaki. Był to bardzo wyjątkowy dzień pełen uśmiechu, radości i dumy.

………………………………………………………………………………………………………..

KODOWANIE NA DYWANIE

Na ostatnich zajęciach z kodowania dzieci uczestniczyły w zabawach tematycznie związanych ze ŚWIĘTEM MAMY I TATY. Przedszkolaki wykonywały łatwe ćwiczenia kształtujące orientację przestrzenną „Znajdź drogę do mamy z warunkiem” i „Znajdź drogę do taty”. Maluszki najchętniej wykonywały dyktanda graficzne, z których powstały „Odkryte kwiaty” i „Zakodowane auto”. Dzieci z niecierpliwością oczekują zajęć
z kodowania, które wznowimy po wakacjach, oczywiście z ciekawymi środkami dydaktycznymi.

………………………………………………………………………………………………..

BAJU, BAJ Z RODZICEM

Na majowych zajęciach z książką Julci mama z grupy „Żabki” przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Żabcio podróżnik”. Dzieci poznały niesamowite przygody Żabcia, niesfornego, ale dobrotliwego mieszkańca Żabocina, który na własnej żabiej skórze przekonuje się, że czasami warto posłuchać rady kogoś starszego
i mądrzejszego. Dziękujemy Pani Marysi za zapoznanie najmłodszych z zabawnymi przygodami dotyczącymi ważnych spraw z życia przedszkolaka. Zapraszamy ostatnich chętnych na spotkania z książką i oczywiście „Sówkami”.

…………………………………………………………………………………………………

URODZINKI

„Niech Ci słonko ciepło gra,

niech Twój uśmiech długo trwa,

nie trać swej wesołej minki,

bo dziś są Twoje urodzinki.”

W kolorowych serpentynach i balonów tłoku, takie urodziny Pola, Oliwier, Oskar, Kacper i Maksymilian obchodzą tylko raz do roku! Jak przystało na tak ważne święto, koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali solenizantom sto lat, złożyli życzenia: dużo radości, zabawek i uśmiechu. Na koniec nasi kochani jubilaci poczęstowali nas pysznymi łakociami. To były wspaniałe chwile dla naszych przedszkolaków.

……………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ LICZBY

„To jest właśnie ośmiornica,
takie bardzo dziwne zwierzę,
które ma aż osiem macek!
Gdy policzę, to uwierzę.”

We wtorek 11 maja dzieci z grupy „Sówki” na zajęciach matematycznych bawiły się cyferką „8”. Maluszki klasyfikowały, porównywały i dokonywały prostych operacji matematycznych. Przedszkolaki utrwalały liczenie w zakresie „8” oraz rozwijały sprawne przeliczanie liczebnikami porządkowymi również w zakresie „8”. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że „8” jest ich ulubioną cyferką. 

…………………………………………………………………………………..

DZIEŃ ŻYWIOŁU – POWIETRZE

„Powietrze – Woda

Ziemia – Ogień

O czterech żywiołach

Coś Ci powiem

Do życia są niezbędne nam

Lecz dobrą radę Tobie dam

Korzystaj z nich rozważnie

I traktuj bardzo poważnie.”

W pierwszy czwartek maja dzieci z grupy „Sówki” ubrane w kolor biały obchodziły ostatni „DZIEŃ ŻYWIOŁU”, jakim jest  POWIETRZE. Podczas zajęć przedszkolaki wspólnie określały czego może dokonać powietrze, jaki ma kolor, czy ma zapach
i smak. Dzieci uważnie wysłuchały wiersza pt. „Piotruś i powietrze”, rozwiązywały trudne zadania, a także wykonały piękną pracę plastyczną w postaci „ Deszczowej chmurki”. Dzięki suszarce i nadmuchanemu balonikowi przedszkolaki mogły powietrze „zobaczyć i poczuć”. Na zakończenie zajęć „Sówki” na boisku szkolnym puszczały latawiec i sprawdzały, jak działa wiatrak. Dzięki zajęciom pt. „CZTERY ŻYWIOŁY” przedszkolaki potrafią wymienić wszystkie cztery żywioły, znają charakterystyczne ich cechy, a co najważniejsze ich pozytywny i negatywny wpływ.

……………………………………………………………………………………………………..

ŚWIĘTA MAJOWE

Majowe święta stały się doskonałą okazją do poruszenia z przedszkolakami tematyki patriotycznej. Podczas zajęć „Sówki” poznały barwy narodowe, wygląd polskiego godła oraz flagi, a także poznały wydarzenia historyczne związane z Konstytucją 3 Maja . Była to dla nich prawdziwa lekcja patriotyzmu.

………………………………………………………………………………………………..

URODZINKI

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.
Dalej żyrafy…, lisy…. i niedźwiedzie …..,

A na samym końcu pyszny tort jedzie ….

Zające z miną uśmiechniętą wołają:

,,Dziś jest Twoje święto”

W ostatni piątek kwietnia w grupie „Sówki” Anielcia i Matylda obchodziły urodziny. Były życzenia, pięknie zaśpiewane sto lat i dużo zabawy. Pyszny poczęstunek umilił nam ten dzień. Dziewczynki zadbały również o drobne upominki i słodką przekąskę dla wszystkich uczestników zabawy. Anieli i Matyldzie życzymy zdrówka, radości
i spełnienia wszystkich marzeń!

………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ LICZBY

W czwartek 29 kwietnia w naszym oddziale przedszkolnym świętowaliśmy „Dzień Liczby”. Maluszki w zabawie poznały cyfrę „7”. Był to czas na działalność indywidualną jak i zespołową – poradziliśmy sobie z tym świetnie! Na naszych matematycznych zajęciach „Sówki” zawsze w ciekawy sposób poznają kolejne cyferki.

………………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ ZIEMI

„Ziemio nie chcemy abyś była zniszczona,

Chcemy żebyś była cała zielona,

Więc przysięgę Ci składamy,

Że zniszczyć Ciebie nie damy!”

22 kwietnia dzieci z grupy „Sówki” obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Wydarzenie to obchodzone jest w celu promowania ochrony środowiska. Nam również nie jest obojętne zdrowie naszej planety. Wiemy dlaczego i jak powinniśmy o nią dbać. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w różnorodnych zabawach związanych
z tematyką obchodzonego dnia, a także dowiedziały się wśród zabaw i opowieści dużo ciekawostek o naszej planecie. Zwieńczeniem Dnia Ziemi było sprzątanie okolicy placówki połączone z segregowaniem śmieci, gdyż świadomość ekologiczną warto wyrabiać u dzieci już od najmłodszych lat.

………………………………………………………………………………………….

                       KONKURS FOTOGRAFICZNY”WIELKANOCNY STÓŁ”

W kwietniu w naszych Oddziałach odbył się fotograficzny konkurs wielkanocny. Udział w konkursie polegał na wykonaniu zdjęcia stołu wielkanocnego. Głównym celem konkursu było propagowanie tradycji wielkanocnych z zachowaniem tradycyjnych potraw oraz symboli wielkanocnych. Po raz kolejny uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem, pomysłowością oraz kreatywnością przy zachowaniu symboliki świątecznej oraz potraw świątecznych. Z pośród wszystkich uczestników wyłoniliśmy pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia.

Grupa Żabki

  1. Lucjan Nycz
  2. Oliwier Handzlik
  3. Anna Jurowska

Grupa Sówki

  1.  Kacper Handzlik
  2. Oliwier Zaporowski i Borys Zaporowski
  3. Alan Kubiczek

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

…………………………………………………………………………………………………………………..

WIWAT DANCE

Dziewczynki z grupy „Sówki” zajęły III miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Tanecznym pod hasłem „WIWAT DANCE”. Naszym małym artystkom gratulujemy! Chciałybyśmy serdecznie podziękować organizatorom konkursu za możliwość udziału
i docenienie naszych małych „Sówek”.

…………………………………………………………………………………………………………….

DRODZY RODZICE
Informujemy, że zgodnie z zapowiedzią Ministra Zdrowia, od 19 kwietnia zostaną otwarte żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. 

…………………………………………………………………………………..

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Serdeczne życzenia
Wesołego Alleluja
oraz dużo zdrowia
i pogody ducha.

Niech radość Wielkanocy

napełni Wasze serca nadzieją,

miłością i obfitością

wszelkiego dobra od ludzi.

DYREKTOR, NAUCZYCIELE ORAZ PRACOWNICY ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W BUJAKOWIE

…………………………………………………………………………………………………………….

ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA DO WIELKANOCY

Przedświąteczny tydzień zwykle kojarzy się nam ze sprzątaniem, porządkowaniem, przygotowywaniem świątecznych potraw, pieczeniem bab i mazurków, a także wieloma innymi zajęciami. I chociaż w tym roku nie było nam dane w pełni wykorzystać czasu poświęconego na przygotowania świąteczne w placówce, to nasi niezawodni rodzice postanowili  wykorzystać chęci i energię małych pomocników i włączyć dzieci
w przygotowania do Wielkanocy. Dziękujemy wszystkim rodzicom za aktywność, dobre chęci i zaangażowanie.

…………………………………………………………………………………………..

DRODZY RODZICE

W związku z zagrożeniem epidemicznym trzeciej fali COVID -19 w Polsce Rząd czasowo ograniczył funkcjonowanie systemu oświaty i zawiesił zajęcia dydaktyczno-wychowawczo – opiekuńcze oddziału przedszkolnego (od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. placówka będzie zamknięta). Będzie prowadzone nauczanie zdalne za pośrednictwem platformy przedszkolnej. Zachęcamy Państwa do korzystania
z propozycji zabaw i ćwiczeń, które są przez nas przygotowywane i zamieszczane na edu – przedszkole.

Dyrektor oraz nauczyciele Oddziału Przedszkolnego w Bujakowie

…………………………………………………………………………………………………..

POWITANIE WIOSNY

„Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka…”

W dniu 22 marca dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wzięły udział
w tradycyjnym obrzędzie ,,Pożegnania zimy- Powitania wiosny”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły „Marzanny” oraz kolorowego, wiosennego „Gaika”. Kiedy wszystko było już gotowe, to przedszkolaki ruszyły
w barwnym korowodzie. Dzieci radośnie śpiewały wiosenne piosenki i skandowały hasła. Przedszkolaki wykonywały różnorodne zadania związane z nadchodzącą porą roku: sadzenie rzeżuchy, przygotowanie wiosennego kącika, śpiewanie piosenek, recytacja wierszy, układanie historyjki obrazkowej i wiele innych ciekawych zadań. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre!

……………………………………………………………………………………………….

KODOWANIE NA DYWANIE

Na marcowych zajęciach „KODOWANIA NA DYWANIE” przedszkolaki pracowały
z atrakcyjnymi i spełniającymi walory edukacyjne pomocami dydaktycznymi jakimi są kolorowe kubeczki . Dzięki kubeczkom dzieciom zostały wprowadzone pojęcia programistyczne typu: warunki, pętle itp. Przedszkolaki rozwijały swoje logiczne myślenie aktywnie uczestnicząc w trakcie zabawy „Ustaw wieżę zgodnie z kodem” , kształtowały kompetencje matematyczne „Zbierając kubeczki” oraz kolorowały wzór
w instrukcji słownej ukryty pt.: „Kwiaty”. Przedszkolaki czekają z niecierpliwością na kwietniowe zajęcia z kodowaniem.

…………………………………………………………………………………………………………..

BAJU, BAJ Z RODZICEM

Na kolejnych zajęciach z cyklu „Baju, Baj z Rodzicem” mogliśmy gościć mamę Oliwierka i Boryska z naszej grupy. Pani Agatka zaprezentowała przedszkolakom jedną z najsłynniejszych baśni Ch. H. Andersena „Brzydkie Kaczątko”. Baśń o brzydkim kaczątku jest bardzo emocjonalna i nie tylko każde dziecko kibicuje bohaterowi, ale i wielu dorosłych ma z nią osobiste skojarzenia. Historia brzydkiego kaczątka dowodzi, że wygląd zewnętrzny innych ludzi, ich ubranie czy pozostałe oznaki zamożności nie powinny podlegać wyłącznej ocenie. Baśń niesie ogromny ładunek emocjonalny, uczy współczucia i pokazuje, że nie powinniśmy dokuczać innym, wyśmiewać się z nich czy krzywdzić w jakikolwiek sposób. Wszystkie dzieci były oczarowane mamą chłopców i to nie tylko za sprawą baśni, ale także za sprawą pięknego głosu, którym Pani Agatka wprowadziła przedszkolaki w magiczny świat. Zapraszamy na kwietniowe spotkanie z książką i „Sówkami”.

……………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ LICZBY

Na naszych kolejnych zajęciach matematycznych w ciekawy sposób poznaliśmy cyferkę 6. Bawiliśmy się przeliczając, porównując ilość, szukając w otoczeniu rzeczy
w podanej ilości i realizując wiele innych różnorodnych zabaw matematycznych. Dzieci z Ubu poznały niesamowity świat liczb. „Sówki” chętnie uczestniczą w zabawach dydaktycznych z liczbami i cyferkami, aktywnie wykonując wszystkie zadania.

………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ KOBIET

„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
Dla mamy, dla Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce,
Każdego dnia dobry uczynek –
To jest od chłopców upominek.”

W poniedziałek 8 marca swoje święto w naszym oddziale przedszkolnym obchodziły wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu chłopcy
z grupy „Sówki” składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez wspólnych tańców, gromkiego 100 lat, drobnych upominków i kwiatów. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani. Chłopcy przygotowali także laurki, które wręczą swoim najważniejszym kobietom życia. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i upominki.

……………………………………………………………………………………………………………

„WIWAT DANCE”

Dziewczynki z grupy „Sówki” wzięły udział w wojewódzkim konkursie tanecznym „WIWAT DANCE” zorganizowanym przez Przedszkole nr 10 im. Juliana Tuwima
w Czerwionce – Leszczynach. Dziewczynki wspaniale zaprezentowały swoje talenty taneczne, które uwieczniliśmy na nagraniu i przesłaliśmy do jury. „Sówki” zamieniły się w prawdziwe cheerleaderki i zaprezentowały niezwykle barwną choreografię. Dziewczynki cieszą się z samego udziału w konkursie i możliwości zaprezentowania swoich zdolności tanecznych szerszej publiczności. Cały nasz oddział przedszkolny jest zachwycony naszymi małymi „Sówkami”.

…………………………………………………………………………………………………..

BAJU, BAJ Z RODZICEM

W ostatni dzień lutego dzieci z grupy „Sówki” aktywnie uczestniczyły w kolejnych zajęciach bajkowania z rodzicem. W nocną podróż zaprosiła przedszkolaki mama Oliwi z grupy „Żabki”. Pani Justyna wprowadziła maluszki w magiczny świat snu. Dzieci
z zaciekawieniem słuchały rad, jakie miała dla nich Matylda, mała dziewczynka z bajki. Dziękujemy Pani Justynie za piękne i ciekawe zaprezentowane maluszkom przygód Matyldy i zapraszamy kolejnych śmiałków do czytelniczego spotkania
z przedszkolakami.

…………………………………………………………………………………………………………..

KODOWANIE NA DYWANIE

W ostatnim tygodniu lutego dzieci z grupy „Sówki” brały udział w kolejnych ZAJĘCIACH KODOWANIA. Maluszki bardzo dobrze radziły sobie wykonując ćwiczenia kształtujące orientację przestrzenną podczas zabawy „Wąż stoi – wąż wyszedł”, a także w trakcie aktywności wprowadzających do układu współrzędnych „Uzupełnij pola”. Przedszkolaki były zachwycone dyktandem graficznym „Zakodowany kwiat”, z którego powstał piękny tulipan. Dzieci podejmują samodzielne próby kodowania na przygotowanych kartach pracy. Maluszki coraz lepiej radzą sobie z aktywnościami związanymi z kodowaniem.

…………………………………………………………………………………….

DZIEŃ ŻYWIOŁU – ZIEMIA

W poniedziałek 1 marca dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w zajęciach dotyczących kolejnego modułu z czterech żywiołów – ZIEMIA. W trakcie zajęć dzieci poznawały właściwości i rodzaje gleb.y, oglądały film edukacyjny oraz obserwowały i badały Ziemię poprzez zabawy badawcze, a także sadziły rośliny i stworzyły własny las w słoiku. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość poznania różnych rodzajów ziemi:
w postaci piasku, gliny, czarnej ziemi, żwiru itp.. Maluszki tworzyły na ziemi mandale
z wykorzystaniem kolorowych koralików. Dzieci uczestniczyły również w zabawach ruchowych pt.: „Posągi z gliny”, które odczarowywała WRÓŻKA ZIEMI i „Kamyczkowe skoki”, w trakcie których ważna była szybkość i zwinność.  Przedszkolaki po raz kolejny świetnie bawiły się podczas różnorodnych zabaw badawczych związanych z ZIEMIĄ.

………………………………………………………………………………………

URODZINKI

Sto lat, sto lat niech żyją, żyją nam…

       Urodziny dzieci to duże przeżycie i radosny czas, ponieważ świętujemy je wszyscy razem w naszym oddziale przedszkolnym. Swoje urodziny obchodzili: Madzia, Alanek
i Filipek. Z okazji ich święta zaśpiewaliśmy im wspólnie „Sto lat”, złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia oraz zorganizowaliśmy różnorodne zabawy.
W podziękowaniu nasi Jubilaci poczęstowali nas słodkościami oraz obdarowali wszystkie „Sówki” upominkami.. 

Naszym Jubilatom życzymy wiele radości i spełnienia marzeń!!!

…………………………………………………………………………………………

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego obchodziły nietypowe święto „Święto kota”. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka.
W tym dniu przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych zabawach związanych tematycznie z kotkami, a także wykonały pracę plastyczną. W nagrodę za aktywne uczestnictwo w zajęciach każda „Sówka” otrzymała dyplom przyjaciela kota.

……………………………………………………………………………………………………………………

WALENTYNKI

„WALENTYNKOWY DZIEŃ MIŁYCH WRAŻEŃ I UŚMIECHÓW”

Piątek 12 lutego był dla przedszkolaków z naszej placówki prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci poznały historię walentynek oraz znaczenie słów: sympatia, miłość i szacunek. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami i tańczyły z pomponami w rytm piosenki „Serduszko puka
w rytmie cza, cza”. Nie zabrakło oczywiście poczty walentynkowej, która obdarowała każde dziecko walentynką, wzbudzając w przedszkolakach spontaniczne emocje oraz pozytywne uczucia. Dzięki uprzejmości rodziców na naszych walentynkach pojawiła się również „Serduszkowa Piniata” wypełniona słodkościami. Dzieci były zachwycone atrakcją zorganizowaną przez rodziców. Na koniec  czerwonego dnia na „Sówki” czekał słodki poczęstunek w roli głównej z fontanną czekoladową. Przedszkolny dzień był pełen pozytywnych wrażeń i atrakcji.

…………………………………………………………………………………………………………………

TŁUSTY CZWARTEK

Zgodnie z tradycją w Tłusty Czwartek każdy powinien zjeść pączka. Tak też było11 lutego i w naszym oddziale przedszkolnym. Od samego rana unosił się zapach pączków, które zakupili dzieciom rodzice. W ciągu dnia poznaliśmy historię pączka i zwyczaj obchodzenia Tłustego Czwartku. Dzieci słuchały wierszyków, związanych z tym świętem, a także wykonywały zadania matematyczne z pączkiem w roli głównej. Na zakończenie zajęć przedszkolaki z wielkim apetytem zajadały pączki. Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymał „Pączkowy” medal, żeby przypominał im o naszych tradycjach i zwyczajach.

…………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Przedszkolaki zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Sieciaki.pl.”, które obejrzały z wielkim zaciekawieniem. Film edukacyjny poprzedzony został pogadanką na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wyśmienicie poradziły sobie z quizem internetowym, który dotyczył obejrzanych bajek. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały wspólny plakat przypominający podstawowe zasady bezpiecznego korzystania
z Internetu, który ozdobi „Sówkową” ścianę.

………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ LICZBY

Z dniem 1 lutego dzieci z grupy „Sówki” celebrowały święto liczby 5. Wszyscy razem bawili się w rytm melodii „Magiczna liczba 5” oraz recytowały wierszyk „Pięć zajączków”. Następnie brały udział w zabawach matematycznych związanych
z przeliczaniem na konkretach, zamienianiem liczb, tworzeniem prostych działań, zbiorów, kodów itp. Przedszkolaki stworzyły również własne mini przyjęcie oraz uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych, tanecznych i muzycznych związanych
z poznaną liczbą. Dzieci ćwiczyły także swoje rączki i kolorowały liczbę 5. Czekamy
z niecierpliwością na kolejne urodziny liczby.

………………………………………………………………………………………………………………….

BAL KARNAWAŁOWY

Ostatni piątek stycznia był długo wyczekiwanym dniem przez naszych przedszkolaków, a to wszystko za sprawą BALU KARNAWAŁOWEGO, który był przepełniony muzyką
i zabawą. Bal odbył się pod hasłem „Na tropie bajek”, podczas którego dzieci rozwiązywały zadania muzyczno – taneczne i zapełniały książkę swoimi ulubionymi bajkami. W tym niezwykłym dniu do naszego oddziału przedszkolnego zawitały różne postacie, a mianowicie pszczółki, piraci, policjanci, Elzy, a nawet pidżamersi. Oprócz nich nie zabrakło jednorożca, góralki, pająka, pingwina, strażaka, Kapitana Haka, Myszki Minnie, Spider – Mana i nawet lalki Barbie. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Na zakończenie balu wszyscy jego uczestniczy udali się na smaczny poczęstunek, po którym otrzymali drobny upominek
w postaci śmiesznego balona. Wspólna zabawa karnawałowa  przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy.

………………………………………………………………………………………………..

BAJU BAJ Z RODZICEM

W czwartek 28 stycznia dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w kolejnych zajęciach
czytelniczych. Piękną bajkę pt.: „Miś w opałach” zaprezentowała przedszkolakom Julcia, siostra naszego Oskarka. Dzieci były zachwycone przygodami Lucynki i misia Kacperka. Przedszkolaki starały się również rozwiązać zadania, które przygotował dla nich miś. Dziękujemy Julci za poświęcony czas i zapraszamy wszystkich chętnych na wirtualne spotkanie z naszymi maluchami.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

TEATRZYK „CZERWONY KAPTUREK”

Przedszkolaki z naszego oddziału przedszkolnego obejrzały przedstawienie online pt.: „Czerwony Kapturek”, które było zaskakujące i bardzo pouczające. Wesoły spektakl przybliżył naszym dzieciom piękno przyrody i lasu, a co najważniejsze przedszkolaki zapamiętały raz na zawsze, że trzeba słuchać naszych kochanych rodziców i nie należy rozmawiać z nieznajomymi. Chociaż dzieci obejrzały teatrzyk
w odmiennej formie i wyglądał inaczej niż zawsze, to w dalszym ciągu jego historie cieszą się dużym zainteresowaniem i przenosi nasze przedszkolaki w magiczny świat.

…………………………………………………………………………………………………………………..

KODOWANIE NA DYWANIE

W czwartek 21 stycznia dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w kolejnych zajęciach
z  „Kodowania na dywanie”. Przedszkolaki przeniosły się na BIEGUN, spędzając czas na zabawach wprowadzających podstawowe pojęcia programistyczne. Dzieci układały również kod – drogę wnuków do BABCI I DZIADKA, a to wszystko w związku
z obchodzonym świętem. Przedszkolaki aktywnie rozwiązywały zadanie z kolorowymi kubeczkami, które było związane z ustawieniem wieży zgodnie z kolorowym kodem. „Sówki” kodując spędziły radosny i aktywny czas.

……………………………………………………………………………………………………………

ZABAWY NA ŚNIEGU

Korzystając z uroku Zimy postanowiliśmy pobawić się na boisku szkolnym wymarzonym przez przedszkolaki śniegiem. Dzieci zjeżdżały na ślizgawkach, lepiły bałwana, a także rzucały śnieżkami, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa. Pogoda była trochę mroźna, ale przedszkolakom to nie przeszkadzało, bo dobrze wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetnie spędzony czas. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

………………………………………………………………………………………………………….

„Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT”

W pierwszym półroczu dzieci z naszego oddziału przedszkolnego brały udział
w projekcie przedszkolnym „Z ekologią za pan brat”, którego tematem przewodnim była EKOLOGIA. Przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych zajęciach wychowawczo – edukacyjnym o tematyce ekologicznej. „Sówki” realizowały mnóstwo zadań przyrodniczych (segregacja śmieci, sprzątanie świata, sadzenie roślin, eksperymenty/doświadczenia, oglądanie filmów  edukacyjnych, wizyta w bibliotece, spacery po okolicy, tworzenie plakatu przedstawiającego Ziemię, nauka wierszy
i piosenek o tematyce ekologicznej i wiele innych). Większość zajęć odbywała się
w „zielonej sali”, która jest wyposażona w pomoce dydaktyczne związane z ekologią.
15 stycznia odbyło się podsumowanie projektu, na którym przedszkolaki zaśpiewały piosenkę, wyrecytowały wiersz, omówiły plakat oraz zaprezentowały swoją wiedzę
o ekologii w quizie przyrodniczym. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki za pracę, podczas realizacji projektu. W trzeci piątek stycznia odbyło się również rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „Ekoludek”, który był priorytetowym zadaniem projektu.  Celem tego konkursu było propagowanie recyklingu jako formy ochrony środowiska i dbałości o najbliższe otoczenie oraz aktywny udział w zbiórce surowców wtórnych. Dzieci wykorzystały różne techniki i plastyczne środki artystycznego wyrażenia własnej wyobraźni i pomysłowości.

Wśród dzieci w grupie „Sówki”, które brały udział wyłoniono trzech zwycięzców oraz osoby wyróżnione, które otrzymały dyplomy i nagrody:
I miejsce zajął Michał Majdak
II miejsce zajęła Nadia Suława
III miejsce zajął Alan Kubiczek
Wyróżniono pracę:

Kacpra Ochodka, Borysa Zsporowskiego, Oliwiera Zaprowskiego oraz Poli Midor

Wszystkim dzieciom gratulujemy i dziękujemy rodzicom za zainteresowanie.

Przedszkolaki wyniosły z zajęć związanych z tematyką przyrodniczą mnóstwo nowych informacji, które z pewnością będą stosować w praktyce.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ ŻYWIOŁU – WODA

W czwartek 14 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego ubrane w kolor niebieski obchodziły kolejny DZIEŃ ŻYWIOŁU, jakim jest WODA. W grupie „Sówki” zostały przeprowadzone zajęcia wychowawczo dydaktyczne dotyczące wody. Zajęcia edukacyjne były połączone ze świetną zabawą. Przedszkolaki przypomniały sobie najważniejsze informacje o wodzie. „Sówki” wieloma zmysłami doświadczały kontaktu
z wodą i eksperymentowały z nią. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną w postaci wesołej kropelki, tańczyły w rytm muzyki i falując foliowymi woreczkami naśladowały ruch fal rzeki oraz wysłuchały bajki p. t. „Droga kropelki”. DZIEŃ ŻYWIOŁU był wspaniałym i radosnym dniem, który obfitował w atrakcje i wydarzenia. Przedszkolaki są bogatsze o nowe wiadomości, a co najważniejsze o informację, jak ważną rolę
w naszym życiu pełni woda.

………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ LICZBY

8 stycznia dzieci z grupy „Sówki” wzięły udział w zabawach matematycznych związanych z DNIEM LICZBY 4. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda liczba 4,
i że jest bardzo ważna w matematyce. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pod tytułem „Nauka cyferek” i bajkę edukacyjną „Super cyferki”, a także wykonywały niezwykle trudne zadanie – samodzielną próbę pisania cyferki 4, podczas której poradziły sobie wspaniale. Przedszkolny dzień był pełen różnorodnych zabaw związanych z „czwórką”. Czekamy na kolejne spotkanie z matematyką.

……………………………………………………………………………………………………………..

WESOŁYCH ŚWIĄT

Z okazji nadchodzących

Świąt Bożego Narodzenia

chc.emy, życzyć Państwu, aby wszystkie

chwile spędzone w rodzinnym gronie

były radosne i spokojne,

a każdy dzień Nowego Roku

był pełen szczęścia i nadziei.

Dyrektor z pracownikami Oddziału Przedszkolnego w Bujakowie

…………………………………………………………………………………………………………………………

WIGILIA

W środę 23 grudnia odbyła się w naszym oddziale przedszkolnym Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię. Także u nas nastał dla wszystkich cudowny, świąteczny czas. Wspaniałym momentem było składanie życzeń, wspólny posiłek, a także kolędowanie. Takie podniosłe chwile utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych oraz wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Życzymy Wszystkim Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!!!

………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

„Kochani!
Z okazji Dnia Babci i Dziadka
życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie
i pragniemy Wam podziękować za Wasz trud i ciężką pracę”

W środę 23 grudnia w naszym oddziale przedszkolnym odbył się uroczysty występ
z okazji DNIA BABCI I DZIADKA. W związku z panującą na świecie sytuacją nasi szczególni goście nie mogli przybyć osobiście w skromne progi placówki. Jednak dzieci z grupy „Sówki” przygotowały dla swojej najważniejszej publiczności część artystyczną. Filmiki z uroczystości będą zamieszczone na platformie przedszkolnej, gdzie Dziadkowie będą mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Mamy nadzieję, że występ dzieci się spodobał i w oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Kolejną niespodzianką były drobne upominki w postaci świątecznych magnesów i słodkości, które dzieci dostarczą osobiście swoim kochanym seniorom

…………………………………………………………………………………………………………………

POWITANIE ZIMY

W dniu 22 grudnia na przekór aurze, chcąc sprowokować zimę do rozsypania wokół białego puchu, grupa „Sówki” wzięła  udział w uroczystym powitaniu nowej pory roku jaką jest „Pani Zima”. Tego dnia dzieci, ubrane w kolor biały, wzięły udział w zimowych zabawach – rozwiązywały zagadki, słuchały bajek związanych z omawianą porą roku, śpiewały zimowe piosenki, tańczyły w rytm śnieżnych utworów, uczestniczyły
w zawodach sportowych, rozmawiały o bezpiecznym spędzaniu czasu na śniegu, przeliczały bałwanki, dokarmiały zwierzęta i uczestniczyły w wielu innych zabawach, które wywoływały na ich twarzach uśmiech i zadowolenie na biegunie zimna. W ten sposób przedszkolaki zachęcały Panią Zimę do przyjścia i pozostania z nami na dłuższy czas.

…………………………………………………………………………………………………….

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

 Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników.

21 grudnia w naszym Oddziale Przedszkolnym unosił się zapach korzennych przypraw, a to za sprawą świątecznych ciasteczek. Ten dzień był bardzo pracowity, dla grupy „Sówki”, bowiem tego dnia piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy.  Efektem  naszych wypieków były pełne blaszki pierniczków. Następnie maluszki przystąpiły do najbardziej wyczekiwanego zadania, a mianowicie do dekoracji ciasteczek i degustacji tych przepysznych świątecznych specjałów.

………………………………………………………………………………………………………………………..

URODZINKI

Grudzień obfitował w urodzinowe uroczystości, bo aż czwórka przedszkolaków jest już o rok starsza. Trzy latka skończyli Olusia i Kacperek, a cztery latka minęły Julci
i Olusiowi. Jak zwykle rozpieszczaliście nas słodyczami, ale pojawiły się również świąteczne skrzaty dla wszystkich dzieci. Bardzo dziękujemy i dedykujemy króciutki wierszyk.

„Każdego roku o tej samej porze

każdy Wam życzy, co tylko może.

My korzystając z tej sposobności,

życzymy Wam szczęścia i mnóstwo radości.

To, czego pragniecie, by się spełniło.

A to, co kochacie, by z Wami było!”

Wszystkiego najwspanialszego dla naszych jubilatów!!!

…………………………………………………………………………………………………………………..

WIZYTA W SALI KOMPUTEROWEJ

Dzieci z grupy „Sówki” udały się na kolejną wycieczkę po szkole do sali komputerowej. Przedszkolaki miały możliwość zabawy na tablicy interaktywnej wykorzystując program Tux Paint oraz zagrać w grę edukacyjną Balon Blum na laptopie. W związku z realizacją projektu przedszkolnego „Z ekologią za pan brat”
i uczestnictwem w ogólnopolskim programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dzieci obejrzały filmy edukacyjne o tematyce ochrony środowiska i przyrody. Przedszkolaki zawitają do sali nr 8 na pewno jeszcze nie raz.

…………………………………………………………………………………………………………………….

BAJU, BAJ Z RODZICEM

Na grudniowych zajęciach „Bajkowania z rodzicem” w naszym oddziale przedszkolnym gościł tata Kacperka z grupy „Żabki”, który przeniósł przedszkolaki w świąteczny czas. A to wszystko za sprawą bajki pt. „Niezwykła gwiazdka”, dzięki której dzieci przypomniały sobie tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Przedszkolaki były zachwycone przygodami ich ulubionych bohaterów, jakimi są SMERFY. Dziękujemy Panu Łukaszowi i oczywiści Kacperkowi za wprowadzenie w klimatyczny czas Świąt Bożego Narodzenia i zapraszamy chętnych rodziców na wirtualne spotkanie z dziećmi.

……………………………………………………………………………………………………………………..

KODOWANIE NA DYWANIE

W czwartek 10 grudnia dzieci z grupy „Sówki” rozpoczęły przygodę z zajęciami dydaktycznymi o nazwie „Kodowanie na dywanie” podczas, których wprowadzamy przedszkolakom elementy programowania, a to wszystko dzięki uniwersalnej pomocy dydaktycznej jaką jest mata edukacyjna. Dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach kształtujących orientację przestrzenną i zabawach z „dyktandami graficznymi”.  „Sówki” już nie mogą się doczekać styczniowych zajęć z „Kodowaniem na dywanie”, w trakcie których przeniesiemy się na BIEGUN PÓŁNOCNY.

…………………………………………………………………………………………………………………….

„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami włączyli się do kolejnej świątecznej akcji. Tym razem była to zbiórka darów dla dzieci mieszkających w domach dziecka znajdujących się w Bielsku Białej. Nasi najmłodsi wraz oczywiście z rodzicami nie zawiedli i ofiarowali dla potrzebujących mnóstwo darów. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za zaangażowanie, to dzięki Waszym upominkom na twarzach dzieci pojawi się uśmiech i umili im okres świąteczny.

……………………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ LICZBY

Dnia 8 grudnia dzieci z grupy „Sówki” świętowały Dzień Liczby. Zamieniły się
w małych matematyków i bawiły się w najlepsze z liczbą 3. Przedszkolaki przeliczały, szukały elementów, tworzyły zbiory, układały liczby, kolorowały, piekły ciasto, karmiły „Stworki Potworki”, próbowały swoich sił w pisaniu i uczestniczyły w wielu innych zabawach ruchowych, tanecznych i muzycznych.

……………………………………………………………………………………………………………….

MIKOŁAJKI

„Drogi Święty Mikołaju

Wszystkie dzieci Cię kochają

Usiądź sobie miedzy nami

Obdarz dzieci prezentami”

W pierwszy piątek grudnia dzieci z naszego Oddziału Przedszkolnego obchodziły Mikołajki. Co prawda osobiście Mikołajowi nie udało się do nas przybyć, ale przedszkolaki dzień wcześniej przygotowały dla niego ciasteczka i świąteczny kubek mleka pod choinką na posilenie, gdy ciemną nocą wraz ze swoimi pomocnikami zawita do naszego przedszkola i zostawi prezenty pod choinką. Nasz ukochany Mikołaj nie zawiódł i na drugi dzień na nasze „Sówki” czekało już mnóstwo prezentów. W podziękowaniu dla naszego gościa przedszkolaki zaprezentowały Mikołakjowy występ, który zostanie wysłany osobiście do Mikołaja i rodziców na platformę przedszkolną wraz z pamiątkowymi zdjęciami. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który niewątpliwie wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.

  

…………………………………………………………………………………………………………………….

BARBÓRKA

Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka – święto wszystkich górników. Z tej okazji 3 grudnia dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach związanych z obchodzonym świętem. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda praca górnika i jego strój oraz jakimi narzędziami posługują się górnicy. Przedszkolaki miały również okazję zobaczyć prawdziwy węgiel, którym namalowały piękną „Kopalnię Sówki”. Kultywowanie tradycji górniczych przybliża dzieciom trud górniczej pracy oraz ich poświęcenie. W tym miejscu chcemy podziękować Panu Antoniemu – emerytowanemu górnikowi, za coroczne odwiedzanie naszego oddziału
w celu przybliżenia przedszkolakom pracy górnika. Z wiadomych powodów w tym roku do nas nie zawitał, ale dzieci wykonały dla niego piękną bombkę i kartkę świąteczną, która zostanie przekazane Panu Antoniemu do rąk własnych.

 SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM GÓRNIKOM I ICH RODZINOM.

…………………………………………………………………………………………………………….

PAKA DLA ZWIERZAKA

W naszym oddziale przedszkolnym była prowadzona świąteczna zbiórka karmy dla psów i kotów ze Schroniska „Reksio” w Bielsku Białej. Dzieci chętnie brały udział w akcji i przynosiły karmy. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za udział w akcji
i przyłączenie się do pomocy dla podopiecznych schroniska!

………………………………………………………………………………………………………………………..

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT CZAS ZACZĄĆ

„W grudniu rzadko ptak zaśpiewa
w srebrze stoją wszystkie drzewa.
Naszą rzeczkę po kryjomu,
w nocy lodem okuł mróz.
Sanki wezwał i do domu
z lasu nam choinkę wniósł.”

W pierwszy dzień mroźnego grudnia dzieci z grupy „Sówki” rozpoczęły przygotowania do świąt. Dzieci przy świątecznych piosenkach przystrajały nasze przedszkolne drzewko „sówkowymi” bombkami oraz łańcuchem własnoręcznej roboty. Następnie udekorowały kącik tematyczny, przygotowały zadania i drobne słodkości do kalendarza adwentowego oraz  wykonały najważniejszą rzecz, a mianowicie napisały list do Świętego Mikołaja, aby mógł każdą małą grzeczną „Sówkę” znaleźć w Oddziale Przedszkolnym w Bujakowie.

………………………………………………………………………………………………………….

ANDRZEJKI

„ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ, CO SIĘ Z NAMI BĘDZIE DZIAĆ…”

W ostatni dzień listopada dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w ZABAWIE ANDZREJKOWEJ. W ten dzień, a właściwie wieczór każdy przedszkolak wszedł do krainy wróżb i czarów. Dzieci zaznajomiły się z krótką historią tego święta, poznały kilka przysłów, posłuchały bajki „Andrzejki” poprzedzonej ilustracjami, tańczyły w rytm muzyki związanej z „Andrzejkami”, uczestniczyły w magicznych wróżbach i czarach, przelewały wosk, a na koniec przedszkolaki wspólnie zasiedli do stołu przygotowanego przez naszych kochanych rodziców, którzy zapewnili nam tyle dobroci.

………………………………………………………………………………………………………………..

PREZENT POD CHOINKĘ

Nadchodzące ŚWIĘTA BOŻEGNO NARODZENIA jest to czas pełen radości i dobroci. W tym wyjątkowym okresie każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem i pomóc w różnorodny sposób. Nasze przedszkolaki aktywnie wzięły udział w akcji „Prezent pod choinkę” i wykonały piękne kartki świąteczne oraz oryginalne bombki, które trafiły do emerytowanych pracowników naszej placówki. Mamy nadzieję, że dzieci swoim prezentem sprawią wiele radości wszystkim obdarowanym.

…………………………………………………………………………………………………………………

URODZINKI

W miesiącu listopadzie swój wyjątkowy, urodzinowy dzień obchodzili: Nadusia S., Jagódka, Miłoszek i Borysek  z grupy „Sówki”.  Z tej okazji  obyła się w naszym oddziale przedszkolnym uroczystość urodzinowa. Aby podkreślić wagę tego wydarzenia wszyscy zrobiliśmy piękne koło, w środku, którego miejsce zajęli nasi jubilaci.  Następnie zaśpiewaliśmy głośne „Sto lat” i złożyliśmy jubilatom życzenia. W zamian zostaliśmy poczęstowani pysznymi słodkościami. Kochani Jubilaci życzymy Wam, aby każdy dzień był dla Was niezapomnianą przygodą i przynosił wiele radości. Dla Boryska, który w tak ważnym dla niego dniu był nieobecny zorganizujemy uroczystość urodzinową, jak tylko wróci do oddziału przedszkolnego, a prezent oczywiście na niego czeka.

……………………………………………………………………………………….

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

„Pokochaj pluszowego misia.

On przyjacielem dzieci jest…”

Dnia 25 listopada dzieci z grupy „Sówki” obchodziły bardzo szczególny dzień,
a mianowicie „ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA”. Tego dnia dzieci ubrane w kolor brązowy uczestniczyły w zabawach poświęconych małemu pluszakowi. Słuchały wiersza „Mały misio”, uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, muzycznych, tanecznych i ruchowych do piosenek o misiach. Wykazywały się wiedzą i sprytem
w trakcie rozwiązywania zagadek matematycznych, logicznych, układania puzzli
i odgadywania rebusów o naszych pluszowych jubilatach. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczną przedstawiającą misia, oglądały bajkę „Historia misia” jak
i degustowały misiowe małe „ co nieco”. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki
i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Ten dzień przedszkolaki spędziły w miłej i radosnej atmosferze, nie mogąc doczekać się kolejnego święta, które wyznacza nasz kalendarz przedszkolny.

…………………………………………………………………………………………………..

WIZYTA W BIBLIOTECE

24 listopada dzieci z grupy „Sówki” skorzystały z zaproszenia i udały się na wycieczkę do szkolnej biblioteki. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w takim miejscu i były oczarowane. Każdy przedszkolak mógł na własne oczy zobaczyć na czym polega praca bibliotekarza, co to jest za magiczne miejsce, jak należy się w nim zachowywać, jak wypożyczamy książki, czym się różnią i jak o nie należy dbać. Kolejno same przeglądały książeczki i na koniec wypożyczyliśmy kilka pozycji a dzieci wróciły do swojej sali z zakładkami obiecując, że wrócą do biblioteki jeszcze nie raz.

………………………………………………………………………………………………

MUZYKOWANIE

W połowie listopada przedszkolaki z grupy „Sówki” udały się na muzykowanie do pobliskiej sali w ramach akcji „Zwiedzamy szkołę”. Nasze przedszkolaki mogły poczuć się jak wielcy artyści grając na pianinie i instrumentach perkusyjnych. Dodatkowo uczestniczyli w zabawach rytmicznych i tanecznych przy akompaniamencie pianina oraz śpiewali swoje ulubione piosenki z przedszkolnego repertuaru. Uśmiech
i zadowolenie dzieci w tym dniu królowało na ich twarzach

……………………………………………………………………………………………………………….

„ZIELONY ODDECH BESKIDU MAŁEGO”

W dniu 20 listopada dzieci z grupy „Sówki” w ramach akcji „Zwiedzamy szkołę” udały się do sali przyrodniczej „Zielony oddech Beskidu Małego”. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda nasza ziemia, przyroda, jak o nią należy dbać. Przedszkolaki uczestniczyły
w zabawach związanych z ochroną środowiska, segregacją śmieci i zapoznawały się
z zachowaniami proekologicznymi.  Przy okazji mogły zwiedzić nowo powstałą salę doskonale wyposażoną w atlasy, globusy, lupy, mikroskopy itp. Same mogły poczuć się naukowcami podglądającymi świat i otaczającą przyrodę. Przyrodniczą wycieczkę dzieci zapamiętają na długo, gdyż cały czas uczestniczymy w projekcie „Z ekologią za pan brat” i edukujemy się w tym kierunku.

………………………………………………………………………………………………………………..

WIZYTA NA SALI GIMNASTYCZNEJ

W pewien listopadowy dzień dzieci z grupy „Sówki” wybrały się na wycieczkę po szkole i zawędrowały na salę gimnastyczną. Nie mogliśmy przegapić takiej okazji
i postanowiliśmy trochę poćwiczyć i oczywiście pobawić się na tak dużej przestrzeni. Motywem przewodnim zajęć była liczba 2, którą przedszkolaki doskonale znają, a to
w dużej mierze zasługa zajęć pt. „Dzień liczby”.  „Sówki” były zachwycone salą gimnastyczną, nie pozostaje nam nic innego jak tylko dalej zwiedzać szkołę i spotykać ciekawe miejsca, które oferuje nasza placówka.

…………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ LICZBY

W miesiącu, jakim jest listopad dzieci z naszego oddziału przedszkolnego obchodziły DZIEŃ LICZBY 2. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach matematycznych podczas których maluchy rozwijają całą wyobraźnię, a to wszystko dzięki korelacji różnorodnych zabaw (matematycznych, dydaktycznych, muzycznych, ruchowych, badawczych itp.) Dzieci najchętniej brały udział w grze „Dwójkowy Twister”, podczas której było mnóstwo śmiechu oraz ćwiczeniach rozwijających pracę ręki oczywiście z dwójką w tle. Dzień był pełen wrażeń, a nasze „Sówki” nie mogą doczekać się urodzin następnej liczby.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

PODARUJ ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ

Dzieci  z naszego oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Podaruj Świąteczną kartkę”. Wszystkie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły
w przygotowaniu BOŻONARODZENIOWYCH kartek świątecznych, które zostaną przekazane mieszkańcom domów pomocy społecznej. Nasze przedszkolaki nie czekają na rozstrzygnięcie konkursu, ponieważ dla nich nagrodą jest fakt, że wspólnie podarowali odrobinę ciepła i świątecznej atmosfery osobom potrzebującym.

……………………………………………………………………………………………………….

BAJU, BAJ Z RODZICEM

Miesiąc listopad jest inauguracją znanych już dzieciom z oddziału przedszkolnego zajęć „Baju, baj z rodzicem”. W związku z sytuacją panującą na świecie musieliśmy zmienić troszkę format spotkań z rodzicami, na wirtualne. Mama Alanka z grupy „Sówki” zaprezentowała przedszkolakom przygody ich ulubionego bohatera, a mianowicie Kubusia Puchatka w bajce pt. „Gwiazdka Kubusia Puchatka”. Dzieci były zachwycone zarówno multimedialnym spotkaniem jak również Panią Paulinką, która zaprosiła „Sówki” do magicznego świata. Alanek wraz z mamą przygotował dla kolegów
i koleżanek zagadki z książki pt. „A Kuku”, z którymi nasze przedszkolaki poradziły sobie wyśmienicie. Dziękujemy mamie Alanka za zaangażowanie i zapraszamy chętnych rodziców do bajkowania z dziećmi.

…………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Kto ty jesteś?
 – Polak mały…

     W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym oddziale przedszkolnym  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci z grupy „Sówki” przyszły ubrane
w kolory naszej flagi. Dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Przedszkolaki wykonały na tę uroczystość serduszka dla Polski w barwach ojczystych . Sówki aktywnie brały udział w zajęciach o Polsce: czytaniu legend, baśni, zabawach muzycznych, tanecznych i ruchowych związanych z patriotyzmem. Wraz
z całą Polską o godzinie 11.11, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Podczas zajęć dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki. Uczestniczyły również w quizie wiedzy „Kocham Cię Polsko”, dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, zabytków charakterystycznych dla wybranych miast, wydarzeń  historycznych naszej ojczyzny. Na koniec razem z wszystkimi przedszkolakami świętowaliśmy urodziny  Polski: prezentując taniec „Polonez”, kolejno tańcząc i bawiąc się wesoło
z czerwonymi i białymi serduszkami przy rytmach piosenki  „Polska”. 

……………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

„Bajka wędruje po świecie,

dzisiaj do nas zawitała.

Drogie dzieci dobrze wiecie,

że was bajka pokochała!

A postacie z różnych bajek

zaraz pewnie Was odwiedzą…”

W pierwszym tygodniu listopada dzieci z grupy „Sówki” obchodziły „Dzień Postaci
z Bajek”.  W tym dniu królowali bohaterowie z ulubionych bajek przedszkolaków. Podczas zajęć wykonywaliśmy zadania związane z obchodzonym świętem, rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy puzzle, rozpoznawaliśmy postacie, rekwizyty
i tytuły bajek z których pochodzą, a także kolorowaliśmy wybranych bohaterów znanych nam bajek.  Najbardziej podobała nam się zabawa w tor przeszkód rozwijająca szybkość i refleks. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały teatrzyk kukiełkowy o „Pani Mrugalińskiej” i otrzymały dyplomy za wspaniałą zabawę.  Dzień Postaci z Bajek dostarczył nam wiele pozytywnych emocji i pobudził naszą wyobraźnię.

………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ ŻYWIOŁU – OGIEŃ

W pierwszym tygodniu listopada dzieci z grupy „Sówki” obchodziły cykliczny DZIEŃ ŻYWIOŁU. Pierwszym z nich był Ogień. Maluszki ubrane na kolor czerwony na początku wysłuchały bajki pt. „Królewna Ognia”, kolejno rozmawiały o przydatności ognia jak i jego niebezpiecznych skutkach, uczestniczyły w eksperymentach, zabawach tanecznych, ruchowych, muzycznych itp. Przeliczały płomienie, tworzyły kartonowe lampiony, stemplowały ognisko itd. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach
i z niecierpliwością czekają na kolejne dni z żywiołami.

…………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Pierwszego listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że  jest to czas ciszy i zadumy. W ten wyjątkowy dzień rozmawialiśmy
o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych i tworzyliśmy piękne znicze. Przedszkolaki wybrały się również na pobliski cmentarz, aby zapalić lampki na zapomnianych grobach.     

…………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ LICZBY 1

Dnia 27.10.2020 roku dzieci z grupy „Sówki” świętowały Dzień liczby 1. Każdy przedszkolak zapoznał się ze znakiem graficznym liczby. Kolejno wysłuchali bajkę
o „Liczbie 1”. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach matematycznych, muzyczno – ruchowych, konstrukcyjnych, tanecznych itp. Wszystkie „Sówki” kolorowały cyferkę 1, a następnie wyklejały plasteliną. Nawet na spacerze przedszkolaki wyszukiwały
z darów jesieni pojedyncze naturalne skarby. Każde dziecko wróciło z uśmiechem na twarzy. Już nie możemy doczekać się kolejnego specjalnego dnia wynikającego
z naszego kalendarza.

…………………………………………………………………………………………….

URODZINKI

„Niech Ci słonko ciepło gra,

niech Twój uśmiech długo trwa,

nie trać swej wesołej minki,

bo dziś są Twoje urodzinki.”

Nadusia, Ninka, Martynka, Olusia, Michałek, Antoś i Alexio  to nasi pierwsi jubilaci
z grupy „Sówki”. Z tej okazji  23 października obyła się uroczystość urodzinowa, podczas której zaśpiewaliśmy jubilatom  „Sto lat” i złożyliśmy serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i radości. W zamian zostaliśmy poczęstowani pysznymi słodkościami i obdarowani drobnymi upominkami. Przedszkolaki uczestniczyły
w zabawach z chustą, ciekawych konkurencjach i tańczyły do wesołych piosenek. Nasi Jubilaci otrzymali oprócz życzeń mini prezenciki. Kochani niech na Waszej twarzy nigdy nie zabraknie uśmiechu!!!

………………………………………………………………………………………………………….

DARY JESIENI

Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wzięły udział w plastyczno  – przestrzennym konkursie „DARY JESIENI” organizowanym przez Wójta Gminy Porąbka oraz Publiczne Przedszkole nr 1 i 2 w Czańcu. Przedszkolaki zaprezentowały wysoki poziom artystyczny swoich prac, dzięki którym rozwijały swoją wyobraźnię
i kształtowały wrażliwość estetyczną. Należy zwrócić uwagę również na bogactwo
i różnorodność kolorów w przyrodzie jesienią, co ma wydźwięk w poniższych dziełach. Dziękujemy rodzicom za aktywne, konstruktywne i innowacyjne spędzenie czasu
z dzieckiem.

……………………………………………………………………………………………………………

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 14 października, odbyło się w naszym oddziale przedszkolnym „Pasowanie na przedszkolaka”. Do grona przedszkolaków dołączyły dzieci z grupy „Sówki”. Dzieci zaprezentowały się w tańcu, śpiewały piosenki i recytowały wierszyki, których uczyliśmy się od początku września. Złożyły uroczystą przysięgę, po której pani dyrektor Jolanta Bielecka – Szlagór tradycyjnie pasowała każde dziecko na prawdziwego przedszkolaka. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Pomimo niewielkiej tremy związanej z pierwszym, tak uroczystym wystąpieniem, wszyscy byli bardzo zadowoleni
i z humorem obchodziliśmy ten ważny dla naszych dzieci dzień.

Gratulujemy i życzymy radosnych chwil spędzonych w murach
oddziału przedszkolnego!

Niestety nie mogliśmy w tym roku zaprosić do sali przedszkolnej najważniejszych gości, a mianowicie RODZICÓW. Zdecydowaliśmy się przygotować występ sami
w sali i uwiecznić go okiem kamery. Zaproszenie na wirtualny występ trafi do każdego rodzica. Obecne czasy, w których należy ograniczać kontakty społeczne, nie zwalniają nas z zachowywania pamięci o ważnych datach w kalendarzu, których jeszcze sporo
w tym roku szkolnym przed nami. Z wielkim zaangażowaniem energicznych przedszkolaków i tak aktywnie współpracujących rodziców wiemy, że damy radę i o nie zadbamy.

…………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Naszym Paniom dziś składamy słoneczne życzenia:
zdrowia, szczęścia i radości i marzeń spełnienia…”

14 października w grupie „Sówki” obchodziliśmy  Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom oddziału przedszkolnego za trud włożony w ich wychowanie. W tym uroczystym dniu dzieci zaprezentowały mini występ, w którym nie zabrakło wierszy, życzeń i piosenek. Dziękujemy RODZICOM za pamięć, piękne życzenia, miłe słowa i upominki. Wszystkim nauczycielom składamy słoneczne życzenia: szczęścia, pełni radości, spełnienia marzeń i zdrowia. Do tych szczerych życzeń dokładamy jeszcze wiele słońca
i uśmiechu na twarzy.

………………………………………………………………………………………………………..

ROBIMY ZAPASY NA ZIMĘ

„W spiżarni na półkach zapasów bez liku.
Są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku.
I cebula w wiankach i grzybki suszone,
są główki kapusty, ogórki kiszone …”

Dzieci z grupy „Sówki” miały bardzo intensywny poranek w poniedziałek
12 października. Przedszkolaki przygotowywały przetwory na zimę. Wszyscy chłopcy
i dziewczynki oczyścili owoce, które następnie wypestkowali. Później dokładnie ułożyli w słoikach, zasypali cukrem i zalali wodą. Najsilniejsi zakręcili słoiki, najsprytniejsi nałożyli serwetki i zawiązali wstążki, najwytrwalsi nakleili kompotowe etykiety. Jesteśmy przygotowani na długą i mroźną zimę. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały owocową pracę plastyczną i tańczyły ze „Świeżakami” i „Słodziakami” do jesiennych piosenek.

…………………………………………………………………………………………………….

ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY

I ZNACZKA POCZTOWEGO

W piątek 9 października obchodziliśmy Światowy Dzień Poczty, jak również Dzień Znaczka Pocztowego. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach podczas których poznały zawód listonosza i jego obowiązki. Dzieci dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list, kartka pocztowa lub paczka, by w końcu trafić do naszej skrzynki pocztowej, nauczyły się poprawnie adresować list i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy. Przedszkolaki z grupy „Sówki” i „Żabki” odwiedził Pan listonosz, który odebrał swoją torbę, do której dzieci zapakowały przygotowane wcześniej kartki i dostarczył je w naszym imieniu do Urzędu Pocztowego. Teraz pozostaje jedynie czekać, aż listonosz odwiedzi przedszkolaki w domu i rodzice otrzymają karki z jesiennymi życzeniami od swoich pociech.

…………………………………………………………………………………………………………

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

1 i 2 października nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Każda „Sówka”, miała możliwość spróbowania samodzielnej gry na instrumentach, odkrywając przy tym swój talent muzyczny. Razem stworzyliśmy prawdziwą orkiestrę. Przedszkolaki uważnie słuchały utworów muzycznych i aktywnie brały udział w różnorodnych zabawach muzyczno-ruchowych. Wspólną zabawę
w radosnej atmosferze zakończyły  tańce  do zumbowych rytmów.

…………………………………………………………………………………………………………….

TO JUŻ! Nadszedł ten wspaniały moment – JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM!

Wystarczy, że wszedłem przez drzwi sali przedszkolnej, a zaczęła się dla mnie niesamowita przygoda! Dałem sobie radę, chociaż napotkałem różne trudności! Na szczęście nie byłem tam sam.  Towarzyszyły mi moje uśmiechnięte Panie, które są bardzo miłe, a do tego proponują mi dużo fajnych rzeczy!

Mamo, Tato czy Wy wiecie ile tutaj jest zabawek?
No i dzieci, z którymi wspaniale się bawię! W takim miejscu nie można się nudzić!

Mamo, nie stój pod drzwiami i nie nasłuchuj czy nie płaczę – na początku może mi się to przydarzało, ale to tylko dlatego, że to wszystko było takie nowe i nie bardzo wiedziałem jak sobie z tym poradzić. Ale pamiętasz? Mówiłem Ci już
o uśmiechniętych Paniach, które we wszystkim mi pomogą.

Ubierz mnie w wygodne ubranka, daj buziaka, mocno przytul i powiedz jak bardzo mnie KOCHASZ. Na pewno, będę tęsknić, tak samo jak Ty! Ale z uśmiechem wejdę do sali i pomacham Ci na pożegnanie. Mój niepokój szybko zmienił się w ogromną radość, a małe smutki w mój wspaniały rozwój na wielu płaszczyznach. Jeszcze trochę, a przyniosę Ci pierwszą laurkę, zobaczysz moje pierwsze publiczne występy
i usłyszysz jak bardzo ważne jest dla mnie moje przedszkole, które od dziś staje się kolejnym bezpiecznym miejscem, pełnym uśmiechu, nauki i dobrej zabawy!

Moja i Twoja odwaga przyszła z czasem,
a ja swoją przygodę rozpocząłem
1 września.

Wasze dziecko

……………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 30 września w grupie „Sówki” odbył się uroczysty Dzień Chłopaka. Dziewczynki dopingowały swoich kolegów podczas konkurencji sportowych,
a później wszyscy celebrowali to przemiłe święto uczestnicząc w różnorodnych konkurencjach i szalonych tańcach. Uśmiechy nie znikały dzieciom z twarzy. Na zakończenie tak wspaniałej uroczystości wszystkie maluszki otrzymały upominki
i wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.