Wrzesień 2017

 

Europejski Dzień Języków Obcych

w naszej szkole

    Europejski dzień Języków Obcych to międzynarodowe święto, ustanowione  z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

    26 września, w naszej szkole, został przeprowadzony quiz sprawdzający wiedzę uczniów na temat różnych języków świata. Pytaliśmy w nim o języki urzędowe w różnych państwach, rodziny językowe, szacowaną liczbę języków na świecie czy „uniwersalny język ludzkości”. Uczniowie mieli również do rozpoznania słowa w różnych językach. Z trudnymi pytaniami najlepiej poradzili sobie:

Filip Sternal kl. VII

Eliza Urbańczyk kl. IIIG

Maria Kalabińska kl. V

Julia Sasak kl. IIG

Adam Babiuch kl. IIG

Michał Nycz kl. IIG

 

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w zabawie i rozwiązanie quizu. Zwycięzcom gratulujemy bogatej wiedzy o krajach świata.

Nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu szkolnym.

Samorząd Szkolny z opiekunami

………………………………………………………………………………………..

Wybory do Samorządu Szkolnego 2017

            22 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i pracownicy szkoły, mieli okazję oddać swoje głosy na kandydatów z poszczególnych klas. Nasze wybory poprzedzone były kampanią, w trakcie której młodzież miała okazję    do zaprezentowania się i przedstawienia swoich mocnych stron.

        Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym skład Samorządu Uczniowskiego przedstawia się w następujący sposób:

Przewodnicząca: Kinga Baścik kl. IIIG

Zastępca: Maciej Matejko kl. VII,

Milena Wojtyłko kl. IIG, Natalia Paluch kl. IIG, Oliwia Janosz kl. IIG

Francesca Crumb kl. IIG, Damian Rusnaczyk kl. VII, Filip Sternal kl. VII

Klaudia Szlagor kl. VII, Eliza Dorabiała kl. VI

Szczęśliwy numerek: Laura Hankus – Nowakowska kl. V, Helena Haluch kl. V, Justyna Bułka kl. IVa

Dziękujemy wszystkim kandydatom za przygotowanie się do kampanii.                  Zwycięzcom – gratulujemy!

Samorząd Szkolny z opiekunami

……………………………………………………………………………………..

Wyjazd na Uniwersytet Śląski w Katowicach

           Uczniowie klas III i II gimnazjum oraz częściowo VII SP wraz z opiekunami byli uczestnikami Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego. Jest to cykl zajęć i wykładów popularyzujących naukę wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

         Nasi uczniowie brali udział w 6 wykładach wraz z pokazami. Trzy z nich dotyczyły biorobotyki, a dokładniej działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie i konstruowanie egzoszkieletu oraz wykorzystanie druku 3D do tworzenia implantów i protez (np. nosa lub ucha). Motywem przewodnim kolejnych trzech było „Ludzkie ciało bez tajemnic”. Mogliśmy spojrzeć na ciało człowieka od strony kardiologa, neurologa oraz pulmonologa. Wykonywaliśmy wiele praktycznych pomiarów np. EKG, EEG, pomiar tętna, ciśnienie, spirometrię. Naukowcy podjęli próbę podłączenia ludzkiego mózgu do komputera, odpowiedzieli na pytanie czy tlen może być szkodliwy dla naszego organizmu oraz pokazali nam jak pracują ludzkie mięśnie.

Dla wielu naszych uczniów atrakcją była możliwość obejrzenia uczelni i jej pracy „od środka”. Wiedza, a momentami jej „nadmiar” może kiedyś zaprocentuje…

Opracowała: Magdalena Haluch

…………………………………………………………………………………………………

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA dn. 29.09.2017 r. cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Tego dnia drzwi biblioteki szkolnej nie zamykały się. Chętnie czytali zarówno chłopcy jak i dziewczynki, starsi uczniowie z klas gimnazjalnych jak i nasi najmłodsi uczniowie z klas I – III.

    Było dużo śmiechu i zabawy przy popularnych wierszach Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. W akcję włączyła się również Dyrekcja szkoły jak i nauczyciele, czytając głośno przy wspólnym stole dla zgromadzonych uczniów.

  Oprócz wierszy znanych polskich poetów były również czytane wiersze Danuty Wawiłow czy fragmenty Pieciopsiaczków i książek z serii Zaopiekuj się mną. Każdy uczestnik akcji mógł również przynieść swoją ulubioną książeczkę i zaprezentować jej fragment.

Tego dnia również została zrealizowana kampania NARODOWE CZYTANIE WESELA.

Był to wyjątkowy dzień, temu też każdy aktywny uczestnik spotkania otrzymał słodki poczęstunek 😉

Wraz z członkami Kubu Bibliotekarza dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.            I pamiętajcie…czytanie dzieciom na głos wzbogaca ich słownictwo i pobudza wyobraźnię

Opracowała: Sylwia Makuch

………………………………………………………………………………………………….

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji

NARODOWE CZYTANIE WESELA.

        Akcja odbędzie się 29 września (w piątek) w bibliotece szkolnej w ramach

OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA.

Chętni uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, a może nawet odważni rodzice 😉 oprócz fragmentów Wesela będą mogli przeczytać fragmenty innych ciekawych książeczek przy słodkiej niespodziance 😉

ZAPRASZAMY

Opracowała: Sylwia Makuch

………………………………………………………………………………………

ZACHĘCAMY  DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM

 „MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI”

ORGANIZOWANYM W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA

„JESIENNE DNI KSIĄŻKI BUCZKOWICE 2017”

Wykonaj ilustracje do dowolnej, ulubionej książki wybranego autora i przynieś swoja pracę do dn. 03.10.2017 r. ( wtorek) do szkolnej biblioteki.

Uczestnicy przygotowują prace plastyczne wykonane dowolnymi technikami plastycznymi (rysunek, malunek, wyklejanka, grafika i inne formy płaskie). Prace powinny mieć postać jednostronnej pracy, maksymalnie formatu A3. Narzędzia: pisaki, kredki, pastele, farby, tusz czarny i kolorowy, komputer itp.

Liczba prac dostarczonych przez uczestnika: 1 praca.

Prace nie mogą być oprawione (bez passe-partout).

Opracowała: Sylwia Makuch

……………………………………………………………………………………..

WESOŁA KARTKA DLA REMKA Remigiusz Kupczak ma 6 lat i pochodzi z Żywca. W 2017 roku po niepokojących objawach takich jak ból głowy, wymioty i złe samopoczucie trafił na Oddział Neurochirurgii Dziecięcej w Katowicach, gdzie lekarze zdiagnozowali u Niego guza mózgu komory IV. Badania histopatologiczne wykazało, że usunięty guz to nowotwór złośliwy, RDZENIAK PŁODOWY IV stopnia. Dalsza diagnostyka ujawniła, że w czasie operacji guz nie został usunięty w całości oraz że istnieje drugie ognisko chorobowe w lędźwiowej części kręgosłupa. Remek trafił na leczenie na Odział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii w Katowicach. Remek jest na początku swojej trudnej walki z chorobą i pomimo ogromnego wsparcia i miłości, które otrzymuje od swoich najbliższych i do Niego przychodzą cięższe chwile.

Aby rozweselić Remka i dodać mu więcej otuchy Wolontariusze z Żywca organizują dla Niego akcję „Wesoła kartka dla Remka”, w którą mamy nadzieje zaangażujemy się również MY! Każda wysłana kartka wywoła z pewnością duży uśmiech na twarzy Remigiusza i pozwoli Mu choć na chwilę zapomnieć o szpitalnych korytarzach oraz wyczerpującym leczeniu.

Niech Wasza kartka będzie dla Niego wielką niespodzianką!!!

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w pomoc Remkowi!

Opiekunowie Samorządu Szkolnego.

Wesołe kartki prosimy przesyłać na adres: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej Żywiec 34 – 300, Al. Wolności 4 z dopiskiem: ” Wesoła kartka dla Remka”

………………………………………………………………………..

Szkolny konkurs

„Picture dictionary”

 

Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej znaczenie wybranego słowa w języku angielskim, na przykład słowo PASTA wykonane z makaronu, słowo WOOD wykonane z drzewa.

Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę, nie dopuszcza się prac zbiorowych.

Format A3/A4. Technika plastyczna – dowolna.

Jury przy ocenie będzie brało pod uwagę zgodność z regulaminem i tematem konkursu, pomysłowość, oryginalność oraz estetykę pracy.

Prace konkursowe muszą być podpisane na odwrocie (imię i nazwisko, klasa). Prace oddajemy swojemu nauczycielowi języka angielskiego.

Termin – 20 październik 2017.

Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody oraz dyplomy. Ponadto z wyróżnionych prac powstanie wystawa.

Zapraszamy do wspólnej zabawy klasy I- III oraz IV-VII Szkoły Podstawowej.

Opracowanie: nauczyciele języka angielskiego

……………………………………………………………………………………..

GMINNY KONKURS WIEDZY O SEJMIE

W dniu 21.09.2017 r. w sali Domu Kultury w Porąbce odbył sie z inicjatywy Poseł na Sejm RP Pani Małgorzaty Pępek Gminny Konkurs Wiedzy o Sejmie. Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Krystian Biel zajął w nim II miejsce.

GRATULIUJEMY !

Opracował: Krzysztof Górowicz

……………………………………………………………………………………………..

Spotkania z rodzicami w miesiącu wrześniu 2017 roku

26.09.2017 ( wtorek)

Klasa ISP – sala 31- godz. 17.00- wychowawca Renata Grubka

Klasa IVA – sala 20 – godz.17.00- wychowawca Helena Sowińska-Wawak

Klasa V – sala 7 – godz.17.00  wychowawca Teresa Janosz

27.09.2017 (środa)

Klasa IIIA – sala 30 – godz.17.00 wychowawca Justyna Harat

Klasa III B– sala 22- godz.17.00 – wychowawca Renata Matusik

Klasa IVB – sala 21- godz.17.30 – wychowawca Justyna Płonka

28.09.2017 (czwartek)

Klasa II Gimnazjum  – sala 5 – godz.17.00 wychowawca Anna Jarosz

Klasa VII  – sala 1- godz.17.00- wychowawca Elzbieta Staszak

Klasa VI – sala 9- godz.17.00 – wychowawca Krzysztof Górowicz

29.09.2017 (piątek)

Klasa II Gimnazjum –  sala 13- godz.17.00 –wychowawca Anna Homa

Klasa II Szkoły Podstawowej  – sala 31 – godz.17.00 –wychowawca Alina Morawska

…………………………………………………………………………………………

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

 

21 września obchodzimy “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach”. To kolejna okazja, aby chociaż na chwilę zastanowić się nad bezpieczeństwem na drogach, za które odpowiadają zarówno kierowcy jak i piesi. Akcja ta promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności policji na  drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Wsiadając do samochodu należy zadać sobie pytania, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo w czasie jazdy, m.in.:

• Czy na pewno jesteś wypoczęty? Ma to realny wpływ na Twoje spostrzeganie!

• Czy jesteś skoncentrowany na drodze? Inne rzeczy mogą wpłynąć na styl Twojej jazdy!

• Czy przejeżdżasz koło szkoły? Przez drogę przechodzą dzieci!

• Jak szybko jedziesz? Szybkość musi być dostosowana do warunków atmosferycznych.

• Jak wiele alkoholu wypiłeś wczoraj? Alkohol wpływa na Twój układ nerwowy i Twoje działanie!

• Czy bierzesz silne leki? Czytaj ulotkę ze wskazaniami, czy możesz kierować pojazdem!

Nie wystarczy jednak zmienić swoje zachowanie tylko w jednym dniu. Aby ludzie nie ginęli na drogach powinniśmy zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwie osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Wtedy wizja „zero” na prawdę będzie możliwa do zrealizowania.

Opracowała: Elżbieta Staszak, Teresa Janosz i Krzysztof Górowicz

…………………………………………………………………………………….

Języki świata. Sprawdź, co o nich wiesz!!!

Już 26 września 2017, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych, po raz pierwszy w naszej szkole WIELKI TEST znajomości języków świata.

W jakim języku komunikują się Brazylijczycy? Gdzie mówi się po syngalesku? Jak Węgrzy nazywają swój kraj? Wykaż się swoją wiedzą rozwiązując nasz quiz o językach świata.

Dołącz do uczestników Wielkiego Testu, odpowiedz na przygotowane przez nas pytania i skorzystaj z wyjątkowej okazji do sprawdzenia swojej znajomości języków świata.

Do wspólnej zabawy zapraszają i zapisy przyjmują nauczyciele języka angielskiego.

…………………………………………………………………………………………

WRACAMY DO SZKOŁY

     Po dwóch miesiącach wypoczynku wszyscy  z ochotą wrócili do szkoły. Uczniowie klas- II i III „a” nie próżnowali już w ostatnim tygodniu wakacji, przygotowując się do uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018.

   1 września 2017r. w sali gimnastycznej  powitały przybyłych gości uczennice prowadzące uroczystość –Aleksandra Rucka i Anna Szłapa.

        Na wstępie odśpiewano hymn państwowy. Później uczniowie przypomnieli wakacyjny czas – zaśpiewali piosenkę „ Lato w Internecie” i zaprezentowali wiersz ” Był plecak na plecach”. Następnie dziewczynki z obu klas pokazały się w radosnym tańcu z wstążkami.

     Dźwięk dzwonka szkolnego przypomniał, że czas wrócić do szkolnej rzeczywistości – tu Bartłomiej Mleczko i Nina Wojtyłko przedstawili dialog ucznia z dzwonkiem. Potem uczniowie klasy II i III „a” marszowym krokiem, w rytmie piosenki „Zarozumiałe abecadło”, przenieśli nas na lekcję języka polskiego, po czym zaprezentowali wiersz o wesołym powrocie do szkoły.

    Martynka Hankus – Nowakowska przypomniała też czas sprzed 78 lat, kiedy wybuch II wojny  światowej przeszkodził w rozpoczęciu nauki szkolnej. Słowa wiersza „ I wyszedłeś jasny synku z czarną bronią w noc…” – uświadomiły wszystkim jakimi wartościami są pokój i wolność, i jak bardzo należy je szanować.

    Na koniec – pani dyrektor – Jolanta Bielecka – Szlagór – powitała zebranych uczniów i gości, zachęcając  tych pierwszych do aktywnej pracy i  życzyła  sukcesów i radości. Później Ola i Ania  zakończyły uroczystość, zapraszając uczniów na spotkania z wychowawcami i kolegami.

    Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2017/2018.

Opracowała: Alina Morawska

………………………………………………………………………………..

PODZIAŁ GODZIN I PRZYDZIAŁ SAL NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Klasa I SP

Klasa II SP

Klasa III A SP

Klasa III B SP

Klasa IV A SP

Klasa IV B SP

Klasa V SP

Klasa VI SP

Klasa VII SP

Klasa II PG

Klasa III PG

Sale i wychowawcy