LISTOPAD 2019

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

     Mały, duży, pluszowy, czasem w zabawnym kubraku. Chyba każdy ma swojego, którego ciepło wspomina z dzieciństwa. Pluszowy miś, bo o nim mowa, ma swoje święto.

25 listopada 2019 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta było przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami łączy się właśnie pluszowy miś.

Tego dnia wszystkie dzieci z klas I – III przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Najpierw dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia. Następnie tańczyły ze swoimi misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia”, uczestniczyły w konkursach wiedzy o niedźwiadkach czy przystrajały sylwety papierowych misiów kawałkami materiałów, bibuły, kolorowego papieru – „Ubierały misia na zimę”. Ruchem przedstawiały wierszyki o niedźwiadkach.  Sala gimnastyczna była udekorowana dużymi portretami misiów wykonanymi z różnych materiałów przez dzieci z każdej klasy. I miejsce za wykonanie portretu misia otrzymała klasa I b, II miejsce – klasa III, III miejsce ex aequo otrzymała klasa II i I a.

Dyrektor szkoły pani Jolanta Bielecka – Szlagór nagrodziła wszystkie dzieci za piękne prace. Każda klasa otrzymała „Klocki Jenga”, a każde dziecko upominki w postaci gipsów misiów i słodyczy. Wszystkie dzieci otrzymały także pamiątkowe medale.

Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na dłuższy czas.

opracowała: Renata Matusik i Katarzyna Bogunia

……………………………………………………………………………….

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W naszej szkole 21 listopada obchodziliśmy „Światowy Dzień Życzliwości, Pozdrowień i Uśmiechu”. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Od wczesnych godzin rannych szkoła tętniła życiem, a uśmiech towarzyszył wszystkim. Dzieci z samorządu szkolnego witały w progu szkoły swoich kolegów i koleżanki oraz ich rodziców i najbliższych, a także nauczycieli i pracowników szkoły serdecznym uśmiechem i miłym słowem.

 Obok sekretariatu ustawiono „Ławeczkę Życzliwości”, aby na chwilę można było usiąść z kimś bliskim i serdecznie porozmawiać, wymienić przyjemne słowa.

Na tablicy życzliwości każdy, kto miał ochotę, mógł wypisać jakieś życzliwe, uprzejme słowo i w ten sposób pozdrowić innych. Wszyscy chętnie to robili, bawiąc się wspólnie
i ucząc, że życzliwość nie jest jedynym dniem w roku, kiedy powinniśmy być mili
i uprzejmi. Jeżeli ktoś do tej pory nie był taki, to miał okazję zastanowić się nad sobą
i zmienić swoje postępowanie. W tym miejscu królowało  hasło -„Zatrzymaj się kolego
i napisz coś miłego!”.

W całej szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Szkoła została udekorowana informacjami na temat życzliwości oraz wesołymi minkami przygotowanymi na zajęciach świetlicowych przez klasy I – III.

Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru.

Zorganizowano także dwa konkursy: literacki – wiersz lub rymowanka na temat życzliwości, a także między klasowy – najliczniej ubrana na żółto klasa w szkole. Zwycięzców poszczególnych konkursów poznamy niebawem!

Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Życzymy Wszystkim więcej optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości.

Pamiętajmy, że „uprzejmość jest kluczem, który otwiera wszystkie drzwi!”.

……………………………………………………………………………………..

SUKCESY BADMINTONISTEK



 07.11.2019r.Beskidzki Klub Badmintona SET wraz ze Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej zorganizował 1-edycję Powiatowej Ligi Badmintona o Puchar Starosty Bielskiego w Mazańcowicach.
Naszą szkołę reprezentowały zawodniczki z klas V-VIII: Zuzanna Fortuna, Nina Wojtyłko, Natalia Wachowicz, Anna Kanik, Zuzanna Duźniak, Julia Wandor, Martyna Kołek, Zuzanna Krzyżak, Dominika Handzlik i Magdalena Marczewska.
Bardzo dobrze zagrała Dominika wygrywając swoją kategorię wiekową.

 W tym samym dniu odbyły się również zawody rejonowe – 1/4 finału wojewódzkiego
w badmintonie, gdzie drużyna dziewcząt starszych w składzie Dominika Handzlik
i Magdalena Marczewska zajęły I miejsce. Drużyna dziewcząt młodszych: Anna Kanik, Zuzanna Duźniak, Julia Wandor również stanęły na najwyższym podium.

24,11,2019r, odbył się Festiwal Badmintona w Tomicach, który obejmował turnieje:
  – Otwarte Mistrzostwa gminy Tomice
  – Mistrzostwa Małopolski Zachodniej
  – Turniej Rodzinny
Z naszej szkoły wystartowały: Martyna Kołek, Julia Wandor oraz Zuzanna Duźniak, która wraz ze swoją starszą siostrą Anią wywalczyły I miejsce w Turnieju Rodzinnym.

                                  GRATULACJE dla WSZYSTKICH ZAWODNICZEK!!!

Opracowała: Anna Koczur

……………………………………………………………………………………………..

W naszej szkolnej bibliotece

Minął październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to  zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw obchodzono je w  jeden dzień października, a od 2008 roku – cały miesiąc biblioteki podejmują szereg inicjatyw, by zaznaczyć swą ogromną rolę w życiu szkoły oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Również
w naszej  szkole podjęliśmy szereg działań mających sprostać temu zadaniu. Uczniowie klas VI przygotowali plakaty oraz poprowadzili w swoich klasach zajęcia promujące czytelnictwo. Wychowankowie brali udział w zabawach i grach czytelniczych przygotowanych przez swych kolegów. Uczennice klas VI, działające w Radzie Bibliotecznej, zorganizowały także zajęcia dla swych młodszych kolegów – przedszkolaków i uczniów klas I-III przebywających po zakończeniu zajęć lekcyjnych
w szkolnej świetlicy. Przedszkolaki mogły wraz z nimi wyruszyć w „podróż ” inspirowaną baśnią braci Grimm zatytułowaną „Trzy piórka”, natomiast uczniowie klas I-III poznali postać tajemniczego detektywa Pozytywki, bohatera książki Grzegorza Kasdepke. Wychowankowie klas młodszych uczestniczyli także w konkursie plastycznym organizowanym przez szkolną bibliotekę przebiegającym pod hasłem „Plastuś – przyjaciel z piórnika”. Natomiast uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w „Plebiscycie na najciekawszą książkę”. Wśród książek najwięcej głosów uzyskał „Hobbit czyli tam i z powrotem” J.R.R.Tolkiena oraz „Opowieści z Narnii” C.S.Lewisa.  Podopieczni klas IV-VIII podali także propozycje tytułów czasopism, po które chętnie sięgaliby w bibliotece szkolnej. Przeprowadzony plebiscyt z pewnością posłuży wyborom książek kupowanych do szkolnej biblioteki oraz prenumerowanych czasopism.

Opracowała:

Rada Biblioteczna wraz z opiekunem

…………………………………………………………………………..

Szanowni Państwo!

            Szkolne Koło Wolontariatu oraz Oddziały Przedszkolne organizują dwie przedświąteczne zbiórki dla dzieci niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji Promyczek z Andrychowa oraz dla młodzieży podopiecznych Domu Dziecka „Słoneczny Dom” w  Bielsku- Białej. Bardzo prosimy o wsparcie. Sprawmy, aby w tym szczególnym okresie uśmiech pojawił się na ich twarzach.

……………………………………………………………………………………..

Szkoła do hymnu

W dniu 8.11.209 roku o symbolicznej godz.11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uroczyście odśpiewali  4-zwotkowy hymn państwowy upamiętniając 101 rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.

Włączyliśmy się w ten sposób w ogólnopolska akcję „ Szkoła do hymnu”, w której wzięło udział ponad 20 000 szkół.

………………………………………………………………………………..

Wizyta gości z Palkovic

        W dniach 7– 8.11.2019 r. w Zespole Szkół w Bujakowie gościła 22 osobowa grupa uczniów z partnerskiej szkoły z Palkovic ( Republika Czeska) wraz z opiekunami oraz nowym dyrektorem szkoły, panem Milanem Šponerem. Po przyjeździe do Bujakowa, powitaniu i części oficjalnej wszyscy uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach artystycznych. Po obiedzie goście
z Czech pojechali do Witkowic, gdzie młodzież brała udział w zawodach sportowych. Późnym popołudniem czescy uczniowie udali się do rodzin z Bujakowa oraz z Witkowic, gdzie spędzili noc.W drugim dniu pobytu uczniowie z Palkovic, Witkowic oraz Bujakowa udali się na wspólną wycieczkę do Koniakowa, gdzie uczestniczyli w prelekcji
i warsztatach regionalnych. Wizytę należy uznać za bardzo udaną. Dziękujemy wszystkim, który przyczynili się do jej organizacji: Gminie Porąbka, Dyrekcji oraz opiekunom i rodzicom goszczących uczniów w swoich domach.

………………………………………………………………………………………..

Regulamin Szkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii

Organizatorzy konkursu: nauczyciele języka angielskiego oraz nauczyciele świetlicy.

Cele konkursu:

  1. Poszerzanie wiedzy uczniów na temat Wielkiej Brytanii, jej historii, kultury, tradycji.
  2. Zachęcanie uczniów do samodzielnej pracy w zdobywaniu wiedzy na tematy związane z angielskim obszarem językowym.
  3. Podnoszenie motywacji do nauki języka angielskiego.
  4. Kształtowanie tolerancji i szacunku do kultur innych narodowości.
  5. Stworzenie uczniom możliwości wykazania się wiadomościami na temat kultury i historii Wielkiej Brytanii.

Zasady konkursu:

  1. W konkursie wziąć mogą udział uczniowie klas I-III SP
  2. Przedmiotem oceny konkursowej będą wiadomości uczniów w zakresie wiedzy kulturowej, zwyczajów mieszkańców i elementów geografii Wielkiej Brytanii.
  3. Konkurs będzie trwał około 12 tygodni.
  4. Zadaniem uczestników będzie udzielenie odpowiedzi na podane pytania. Co tydzień w świetlicy szkolnej wywieszone zostaną 3 pytania. Zadaniem ucznia jest udzielenie odpowiedzi na nie w formie pisemnej w czasie 1 tygodnia.
  5. Sprawdzenia odpowiedzi na pytania konkursowe dokonają organizatorzy. Zakończenie konkursu przewidziane jest na marzec.

Zachęcamy do wspólnej nauki i zabawy!!!

Nauczyciele języka angielskiego i świetlicy szkolnej

………………………………………………………..

„Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia,
ale ich działanie jest naprawdę wielkie.”

 Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę
i daje wiele radości. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym.

     Zauważa się, że na co dzień mało używa się podstawowych słów grzecznościowych i brakuje życzliwych zachowań. Ludzie stają się coraz bardziej oschli, nie uśmiechają się, nie zauważają tego, co się dzieje wokół. 21 listopada obchodzić będziemy Światowy Dzień Życzliwości, Pozdrowień i Uśmiechu – jest to wspaniała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom.

Jest to wyjątkowy dzień dobrych uczynków, szczerych uśmiechów oraz pozytywnych emocji.  Tego dnia uczniowie Samorządu Szkolnego powitają w progu szkoły swoich kolegów i koleżanki oraz ich rodziców i najbliższych, a także nauczycieli i pracowników szkoły serdecznym uśmiechem i miłym słowem.

Obok pokoju nauczycielskiego ustawiona zostanie „Ławeczka Życzliwości”, aby na chwilę można było usiąść z kimś bliskim i serdecznie porozmawiać, wymienić przyjemne słowa.

„Zatrzymaj się kolego i napisz mi coś miłego!” – 18-22. 11. 2019  na korytarzu szkolnym powieszone zostaną arkusze papieru, aby utworzyć aleję życzliwości. Uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mogli napisać na nich cytaty, wiersze, hasła (czyjeś lub własne).

Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia prosimy wszystkich uczniów
i nauczycieli aby byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru.

Zorganizowane zostaną także 2 konkursy między klasowe:

  • literacki – krótka rymowanka na temat życzliwości, kultury, tolerancji;
  • najliczniej ubrana na żółto klasa w szkole.

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra!!!

Z najlepszymi życzeniami

Samorząd Szkolny z opiekunami

…………………………………………………………………………………………

Szkoła pamięta…

     Zbliżają się dni w których szczególnie pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej
i lokalnej. Właśnie dlatego klasa 8. wraz z wychowawcą przed świętem „Wszystkich Świętych” uporządkowała grób Nieznanego Żołnierza, zapaliła znicz i przypomniała historie tego miejsca. Do inicjatywy włączyli się także uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunką, którzy odwiedzili  i zapalili znicze na grobie Nieznanego Żołnierza, byłych nauczycieli oraz księży spoczywających na naszym cmentarzu.

74651332_453365848632348_5773805942822928384_n
75348982_2414179438854718_7495110955387322368_n
75226470_423863931634949_3080437887146131456_n

………………………………………………………………………………..

Godziny pracy pedagoga / psychologa szkolnego

Psycholog szkolny – mgr Anna Kliś

Poniedziałek – 7.45 – 11.15

Wtorek – 9.20 – 15.20

Środa – 9.20 – 14.20

Czwartek – 8.30 – 12.00

Piątek – 9.20 – 13.20

Pedagog szkolny – mgr Joanna Tylenda

Poniedziałek – 12.15 – 14.15

Środa – 13.00 – 15.00

Czwartek – 13.30 – 14.30

W/w informacje dostępne są także w zakładce – Informator szkolny