LISTOPAD 2020

 „Zielona Pracownia 2020” w Bujakowie

W miesiącu listopadzie w naszej szkole  ukończyliśmy Zieloną Pracownię 2020 „Zielony oddech Beskidu Małego”. Została ona zrealizowana dzięki wygranemu w maju konkursowi. Wsparcie finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Gminy Porąbka oraz Rady Rodziców pozwoliło na wyremontowanie, wyposażenie w meble i pomoce dydaktyczne sali przyrodniczo-geograficznej. Idąc naprzeciw wymaganiom stawianym w nowej podstawie programowej z przedmiotów przyrodniczych jak również chęcią prowadzenia zajęć edukacyjnych w niekonwencjonalny i ciekawy sposób  z uwzględnieniem stylów uczenia się, posiadanie nowoczesnej  pracowni przyrodniczej jest dla nas wielkim dobrem. Klasa wzbogaciła się o strefę multimedialną z monitorem multimedialnym, laptopem, aparatem cyfrowym, mikroskopem cyfrowym, drukarką. Rada Rodziców naszej szkoły sfinansowała wymianę podłogi. Nie zabrakło w niej  elementów związanych z przyrodą najbliższej okolicy – na ścianie powstała namalowana łąka z okazami roślin i zwierząt spotykanymi w Beskidzie Małym oraz tzw. „drzewo życia”,  na którym prezentujemy aktualne zmiany w przyrodzie, akcje ekologiczne, dobre uczynki dla przyrody.  Pracownia jest to szkolne centrum edukacji przyrodniczej. Odbywają się tutaj  i będą się odbywać nie tylko zajęcia z przyrody, biologii, geografii, ale również z edukacji przyrodniczej wczesnoszkolnej, wybrane zajęcia dla oddziałów przedszkolnych, projekty i programy edukacyjne. W pracowni swoją działalność prowadzi Klub Młodego Ekologa, działający w naszej szkole od wielu lat i współpracujący ze szkołą z Czech. Realizowane będą w niej również spotkania z ciekawymi ludźmi, lekcje pokazowe, warsztaty, prelekcje, wystawy oraz ekologiczne konkursy i akcje w ramach realizowanego programu „Zielony oddech Beskidu Małego”. Główną ideą programu jest rozwinięcie myśli „Większą mądrość znajduje się w przyrodzie niż w książkach”, Bernarda z Clairvaux. W związku z tym realizacja programu pozwoli na niekonwencjonalne, ciekawe i nowoczesne przekazywanie treści związanych z przyrodą, środowiskiem naturalnym i jego ochroną oraz wyzwoli chęć do podejmowania działań proekologicznych. Uczeń poprzez działanie i bezpośredni kontakt z najbliższą przyrodą będzie pogłębiał swoją wiedzę i umiejętności i stanie się świadomym relacji zachodzących pomiędzy człowiekiem a środowiskiem.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym, ten projekt został zrealizowany.

IMG_8740
IMG_8745
IMG_8747
IMG_8750
IMG_8751
IMG_8759
IMG_8798
IMG_8802
IMG_8811
TS139225
TS139226
TS139230
TS139232
TS139238
TS139239
IMG_8798
IMG_8802
TS139225
TS139227
TS139232
TS139238
TS139239
TS139240

…………………………………………………………………………………………………………….

Wirtualne Andrzejki

Andrzejki, czyli wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, to święto hucznie obchodzone w naszym kraju już od bardzo długiego czasu. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu, w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową. Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą przyjaciół
i znajomych, a wróżby i przepowiednie traktowane są z dużym przymrużeniem oka.

Jednakże, rok 2020 jest rokiem innym niż wszystkie i obchody wszelkich świąt też wyglądają nieco inaczej. Spotkania odbywają się w mniejszym gronie, a wszelkie zabawy muszą odbywać się w reżimie sanitarnym.

Zamiast tradycyjnego lania wosku i wróżb, Samorząd Uczniowski zachęca do zabawy
w Wirtualne Andrzejki.

Przygotowaliśmy zestaw zabaw i atrakcji w formie zdalnej, w której możemy zagrać
i pobawić się bezpiecznie, w zaciszu własnego domu, tylko z najbliższymi.

Wynikami Waszego wróżenia możecie podzielić się z przyjaciółmi, też zdalnie.

Pamiętajcie jednak, że to tylko zabawa i nie należy brać jej zbyt dosłownie.

Zamieszczamy dla Was specjalne linki, po wejściu w niej, będzie można bliżej zapoznać się z historią i tradycją Andrzejek i Katarzynek, a także powróżyć sobie
i najbliższym.

Wirtualne-AndrzejkiPobierz

Zapraszamy do wspólnej zabawy i życzymy dużo uśmiechu.

Samorząd Szkolny z opiekunami.

………………………………………………………………………………………………………………….

Zwiedzając szkołę odnajdujemy bibliotekę

       W środę, 24.11.2020r. w bibliotece szkolnej gościliśmy najmłodszą grupę przedszkolaków wraz z opiekunami. Pani wychowawczyni zapoznała dzieci z  biblioteką i jej podstawowym zadaniem, a mianowicie wypożyczaniem książek. Przedszkolaki bardzo chętnie przeglądały przygotowane przez panią bibliotekarkę książki. Wypożyczyły również bajki, których będą mogły wysłuchać w czasie popołudniowego odpoczynku. Każdy otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.

     Mamy nadzieję, że dzieci zostaną w przyszłości częstymi gośćmi biblioteki.

IMG_20201124_092913_1
IMG_20201124_093008
IMG_20201124_093619
IMG_20201124_093645_1

Oprac.  Ewa Madejczyk

……………………………………………………………………………………………………

„I Ty możesz zostać św. Mikołajem”Dom dziecka – ulotkaPobierz

……………………………………………………………………………………………………

Podsumowanie zabawy z okazji Święta Niepodległości

Samorząd Szkolny dziękuje wszystkim uczniom, którzy wzięli udział zabawie z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Osoby, które przesłały poprawne odpowiedzi do naszej zabawy wykazały się sporą wiedzą na temat Naszego Państwa.

Uczniowie zostali nagrodzeni uwagami pozytywnymi 🙂

„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”

„… niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.”

Przytaczając słowa marszałka Józefa Piłsudskiego pamiętajmy i dbajmy o Naszą Ojczyznę nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w naszych zabawach
i konkursach.

Opracowały: Anna Homa, Karolina Zoń

…………………………………………………………………………………………………

Dobre słowo – podaj dalej

czyli Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa tego święta brzmi World Hello Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hello (cześć) do przynajmniej 10 osób dziennie.

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste, bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat, do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

Samorząd Uczniowski, w ramach akcji promowania życzliwości, zachęca do udziału w naszej zabawie.

Mamy dla Was zadania na każdy dzień tygodnia, do Was należy decyzja, który dzień wybierzecie i jakie zadanie zrealizujecie J

  1. PONIEDZIAŁEK – przygotuj jesienny liść, na którym znajdzie się kilka miłych słów lub pozdrowień. Liście i napisy mogą być wykonane na kolorowym papierze, dowolną techniką. Mogą Wam posłużyć również prawdziwe, jesienne liście.
    Z Waszych liści powstanie Jesienny Powiew Życzliwości.
  • WTOREK – zrób sobie życzliwe zdjęcie – pokaż jak spędzasz ten wyjątkowy dzień, przecież każdy dzień jest wyjątkowy J
  • ŚRODA – pokaż wszystkim swój życzliwy uśmiech – zrób selfie z uroczym uśmiechem J
  • CZWARTEK – wymyśl hasło promujące Dzień Życzliwości, np. Tylko człowiek życzliwy może być szczęśliwy.
  • PIĄTEK – narysuj życzliwego stworka, który rozśmieszy nawet największego smutasa.

Każde, wybrane przez siebie zadanie należy sfotografować, a zdjęcie wysłać do opiekunów Samorządu Uczniowskiego (p. A. Homa i K. Zoń).

Termin: 30.11.2020r.

I najważniejsze zadanie: Bądźcie dla siebie mili i życzliwi

Termin: Każdy dzień Waszego życia ….

Do wspólnej zabawy zachęca:

 Samorząd Szkolny z opiekunami

……………………………………………………………………………………………………

Babie Lato w naszej szkole – ogłoszenie wyników

Samorząd Szkolny dziękuje wszystkim uczniom, którzy wzięli udział  
w zorganizowanym przez nas, jesiennym konkursie. Zabawa miała zakończyć się piękną wystawką na terenie szkole, ale zostaliśmy zmuszeni do jej kontynuowania w formie zdalnej. Po raz kolejny stanęliście na wysokości zadania i otrzymaliśmy śliczne zdjęcia jesiennych kompozycji zdobiących Wasze domy i ogrody. Wybór tych najpiękniejszych okazał się niezwykle trudny. Zaskoczyła nas pomysłowość, staranność wykonania i ciekawe przedstawienie waszych prac.

Po długich analizach Samorząd Szkolny postanowił wyróżnić klasę 1., która wykonała pracę zespołową.

Miejsce 3 – Nikola Marek kl. 1, Justyna Stwora – kl. 6a, Antonina Skladanovska – kl.1

Miejsce 2 – Małgorzata Dudziak – kl. 3, Dawid Staruń – kl. 4

Miejsce 1 – Zuzanna Smolec – kl. 3, Kamil Majdoń – kl. 4

Wszystkim, którzy przesłali swoje prace na konkurs, serdecznie gratulujemy talentu artystycznego i dziękujemy za zaangażowanie. Nagrody w konkursie jesiennym zostaną rozdanie po powrocie do szkoły.

Zachęcamy do udziału w naszych zabawach i akcjach. Dzięki Wam, jesień okazała się bardzo piękną porą roku

  Opracowały: Anna Homa i Karolina Zoń

………………………………………………………………………………………………………………….

Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W tym roku obchodzimy już 102 rocznicę tego, jakże ważnego dla Polski wydarzenia. W 1918 nasz kraj stał się ponownie wolny, po wielu latach trudnej niewoli. Co roku, Polacy na całym świecie chcą uroczyście świętować i cieszyć się, że możemy żyć w wolnej, suwerennej i niepodległej ojczyźnie. Na ulicach miast widać barwne pochody w narodowych barwach, odbywają się koncerty i uroczyste spotkania.

Ten rok jest jednak inny pod wieloma względami. Pandemia pokrzyżowała nam wiele planów i ze względów bezpieczeństwa lepiej jest zostać w domu. To jednak nie oznacza, że obchody tego pięknego święta zostaną odwołane. Możemy przecież ubrać się odświętnie, wspólnie z rodziną obejrzeć stare albumy, porozmawiać o przeszłości
i tak ważnych dla nas wydarzeniach. Nie zapominajmy o barwach narodowych, wywieśmy flagi i nie wstydźmy się bycia Polakami. W takich warunkach tym bardziej nie możemy zapominać o naszej tożsamości, narodowym święcie oraz jego znaczeniu dla lokalnej społeczności.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego dają dobry przykład i zachęcają do udziału w bezpiecznym świętowaniu naszego narodowego święta.

 Opracowały: Anna Homa i Karolina Zoń

……………………………………………………………………………………………………

Najmłodsi  czytelnicy naszej szkolnej biblioteki

W czwartek,  29 października 2020r. odbyło się przyjęcie uczniów klasy I w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Pierwszoklasiści przypomnieli sobie jakie korzyści płyną z czytania książek, a także zwrócili uwagę na konieczność ich poszanowania. Poznali także zasady obowiązujące podczas  wypożyczania książek oraz zachowania w bibliotece. Następnie głośno wybrzmiały słowa uroczystego ślubowania: „My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy wzorowymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Będziemy szanować wypożyczone książki oraz korzystać z ich rad i mądrości. Przyrzekamy!”. Każdy uczeń potwierdził słowa przyrzeczenia własnoręcznym podpisem. Na pamiątkę wydarzenia dzieci otrzymały upominek w postaci książki.

Oprac. nauczyciel biblioteki

……………………………………………………………………………………………………

Laureaci  I edycji konkursu „Spotkania z lekturą”

Dnia 30 października 2020r. wśród uczniów kl II oraz III, którzy wzięli udział w I edycji konkursu czytelniczego „Spotkania z lekturą”, przebiegającego dla klas młodszych pod hasłem „Konkurs z Elegancikiem” oraz udzielili prawidłowych odpowiedzi rozlosowaliśmy nagrody. Nagrody zdobyli: Wiktoria Trojak, Małgorzata Dudziak, Krystian Kliś, Filip Kierpiec (kl. III);  Aleksandra Bułka, Jesika Dudziak, Bartosz Dróżdż (kl. IIa);  Agata Dziedzic, Monika Szemla, Natalia Modrzejewska (kl. II b).

Nagrody czekają także na uczniów klas starszych, którzy wzięli udział w konkursach czytelniczych.  Jednakże ze względu na zaistniałą sytuację i wprowadzone obostrzenia losowanie nagród odbędzie się po powrocie uczniów do szkoły.

IMG_20201030_103029_1
IMG_20201030_103113
IMG_20201030_104533
IMG_20201030_105245_1

Oprac. nauczyciel bibliotekarz

………………………………………………………………………………………………

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem –

staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

/Józef Piłsudski /

11-stego listopada po raz kolejny będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w zabawie zorganizowanej przez Samorząd Szkolny.  

Pierwsza zabawa skierowana jest do wszystkich uczniów klas  4-8. Waszym zadaniem jest odpowiedzenie na kilka prostych pytań związanych z listopadowym świętem i nie tylko.

Konkurs skierowany do klas 4-5 to nic innego jak skojarzenia. Każde miasto w Polsce ma swój charakterystyczny symbol, budowlę…  

Czy jesteście pewni, że odgadniecie wszystkie zagadki?

Uczniów klas 6-8 zapraszamy również do zabawy w skojarzenia, choć w nieco trudniejszej wersji. Wśród naszych rodaków jest wiele wybitnych postaci, czy po krótkim opisie jesteście w stanie odgadnąć o kogo chodzi? Zobaczymy J

Zabawa trwa do piątku 13 listopada. Odpowiedzi z wybranego konkursu (ogólnego lub w kategorii wiekowej) prosimy przesyłać przez mobidziennik do p. Ani i p. Karoliny.

Wszystkie osoby biorące udział w naszej zabawie otrzymają nagrodę w postaci uwagi pozytywnej.

 Zapraszamy do wspólnej zabawy.Klasy-4-5Pobierzklasy-6-8PobierzKonkurs-ogólny-klasy-4-8Pobierz

Samorząd Szkolnym z opiekunami.

……………………………………………………………