Kwiecień 2016

„Dzień Nauki”

        W dniu 28 kwietnia w Zespole Szkół w Bujakowie odbył się pierwszy „Dzień Nauki”. Klasy IV-VI oraz I-III gimnazjum wraz z wychowawcami uczestniczyły w różnych formach poznania świata, samego siebie i swojej kreatywności. Klasy lekcyjne zamienione zostały na sale:

  • doświadczeń – gdzie największym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z „suchym lodem”
  • iluzji i złudzeń – gdzie każdy uległ niejednemu złudzeniu optycznemu
  • ekwiwoków – gdzie trzeba się było wykazać kreatywnością
  • wykładową – gdzie zaproszony gość opowiedział o poszukiwaniu ropy naftowej i podróżach
  • łamigłówki logiczne- uczniowie zmagali się z zagadkami i „wysilali szare komórki”
  • „pułapki umysłu” – gdzie poznaliśmy siłę rywalizacji

Nauka dzięki różnorodności form przekazu stała się bardziej przyjazna.

Mamy nadzieję, że taka forma zachęci uczniów do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, które pozwolą na poznanie świata, a także zachęci ich do aktywnego i twórczego działania.

Na zakończenie intensywnego dnia włączyliśmy się w akcje „Sprzątanie Świata”, podczas której wychowawcy wraz z uczniami przeszli ulicami Bujakowa porządkując je.

Dziękujemy uczniom klasy II gimnazjum oraz nauczycielom za pomoc w prowadzeniu dnia.

Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie” Maria Skłodowska –Curie.

Opracowały: Magdalena Haluch i Alicja Guzik

…………………………………………………………………………………

„ANIOŁY ZE SZKOŁY” W BUJAKOWIE

       W  Zespole Szkół w Bujakowie od stycznia 2016 roku działają „Anioły ze szkoły” należące do Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej. Ich celem jest pomaganie zwierzętom oraz wpływ na ochronę zwierząt w Polsce i na świecie dzięki udziałowi w Eurogroup for Animals. Akcja prowadzona jest pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.

      Jak powiedział amerykański humorysta Josh Billings: „Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha Cię bardziej niż samego siebie”. Uczniowie naszej szkoły chcą  odwzajemnić tę miłość, dlatego zostali wolontariuszami Szkolnego Koła TOZRP „Anioły ze szkoły”.

     Przeprowadziliśmy coroczną zbiórkę karmy, koców i zabawek, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Otrzymane rzeczy osobiście zawieźliśmy do schroniska „Reksio” w Bielsku-Białej. Przy okazji mieliśmy możliwość zobaczenia zwierząt, które się tam znajdują. Każde z nich ma za sobą trudne przeżycia , co ogromnie nas wzruszyło i jeszcze bardziej zachęciło do pracy na ich rzecz.

     Na korytarzu szkolnym wykonaliśmy gazetkę poświęconą psom i kotom, aby uwrażliwić uczniów na los każdego zwierzaka. Mamy nadzieję, że nasza praca choć trochę odmieni ciężkie życie czworonogów. Jeśli kochasz zwierzęta, czekamy na Ciebie!

 

Anioły ze szkoły: Adrianna Wolny i Zofia Dudziak

Opiekun szkolny: mgr Ewa Herma