Styczeń 2015

NIECH ŻYJE BAL

        Klasy 0 – III zakończyły półrocze balem karnawałowym. Aby ferie rozpocząć w miłym nastroju, zaprosiliśmy wodzireja wraz z pomocnikiem, którzy wprowadzili nas w czas zabawy i odpoczynku. Stroje były przygotowywane od dawna – niektóre specjalnie uszyte, inne- wypożyczone. Wszyscy prezentowali się wspaniale. Pan Zagadka miał trudne zadanie – zagwarantować dobrą zabawę wszystkim przybyłym gościom. Zarówno Wróżki, jak i Motylki, Żołnierze i Policjanci mieli okazję świetnie się bawić w rytmach szalonej muzyki, bądź podczas konkursów. Wśród „zawijasów” i „wężyków” świetnie prezentowały się też pary lub grupy tancerzy. Bez względu na przebranie można było pokusić się jeszcze o specjalny karnawałowy makijaż, wykonany bezpośrednio na balu. Każdy otrzymał też sympatyczne balonowe zwierzątko. Zmęczeni i zadowoleni wracaliśmy do domu na zasłużony odpoczynek.

 Opracowała: Alina Morawska

………………………………………………………………………………………………….

W@oWITAMY SERDECZNIE LUDZI DOBREGO SERCA 🙂

            Z PRZYJEMNOŚCIĄ INFORMUJEMY, IŻ SĄ W NASZYM GIMNAZJUM UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE, KTÓRZY MIMO MROZU ZBIERALI PIENIĄŻKI NA WIELKA ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY!

            W tym roku – 11 stycznia zbieraliśmy na leczenie małych szkrabów i na opiekę dla ludzi w podeszłym wieku.

Zebraliśmy 3483,00zł

            Za dar ludzkich serc pełnych dobroci – mieszkańcom Bujakowa – składamy podziękowania oraz wyrazy szacunku.

Dziękujemy również wolontariuszom:

MARTYNIE MLECZKO, NATALII MAREK, NATALII PAŹDZIORKO,                                SZYMONOWI HABICIAKOWI, MATEUSZOWI ŁYCZKO

oraz opiekunom: pani Jolancie Bieleckiej Szlagór i panu Krzysztofowi Górowiczowi.

Dziękujemy również pani Anecie Mleczko (mamie Martyny), która już kolejny raz zawiozła zebrane przez nas pieniążki do Sztabu WOŚP w Bielsku Białej.

Sie ma!

Opracowała: Katarzyna Mieszczak

……………………………………………………………………………………………

„DZIADEK DO ORZECHÓW”

Plakat Wagner

       29.01.2015r. grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się razem ze swoimi kolegami  i koleżankami z Gimnazjum w Porąbce do Opery Śląskiej w Bytomiu na spektakl baletowy pt. „Dziadek do orzechów” – Piotra Czajkowskiego.

     Wyjazd okazał się niezwykłym wydarzeniem, ponieważ uczniowie mieli okazję uczestniczyć w fantastycznym występie, który wzbudził wiele niesamowitych emocji. Jego wielkim atutem są fantastyczni artyści, prezentujący prawdziwy kunszt w sztuce baletowej. Mogliśmy również podziwiać piękne kostiumy i misternie przygotowane dekoracje.

     Balet, w dwóch aktach, przedstawia historię małej Klary, która w wieczór wigilijny Bożego Narodzenia otrzymuje niezwykły prezent od swojego ojca chrzestnego – Droselmajera. Jest to mało urodziwa figurka dziadka do orzechów, która jednak w cudowny sposób zmienia się w pięknego księcia. Klara i jej towarzysz przenoszą się do czarodziejskiej, baśniowej przestrzeni i przeżywają wspólnie wyjątkowe przygody. Spotykają wiele ciekawych postaci, m.in. hiszpańską piękność z torreadorem, tajemniczą karawanę z pustynnej Arabii, zabawnych Chińczyków a także Pierota z Arlekinami. W pełni niezwykłej zabawy ojciec chrzestny przeprowadza Klarę na powrót do jej pokoju a tam, pod choinką, znów czeka na nią drewniany dziadek do orzechów. Czy przygody Klary były tylko snem?

     Spektakl pełen był wyjątkowych zwrotów akcji i nikt nie mógł się nudzić w jego trakcie. To ciekawe wydarzenie zaszczepiło w nas zainteresowanie nową formą kulturalną i myślimy, że nie była to nasza ostatnia wizyta w Operze Śląskiej w Bytomiu. Pomimo długiego powrotu z przygodami, był to bardzo udany wyjazd.

Czas na spektakl iconOpracowała: Anna Homa

………………………………………………………………………………………………….

 karnKARNAWAŁ !!!

            29 stycznia bawiliśmy się na dyskotece karnawałowej zorganizowanej przez Samorząd Szkolny. Poprowadził ją nasz ulubiony DJ Łukasz z Radia Bielsko. Impreza była bardzo udana, niestety jak zwykle za krótka 🙂 Szaleństwa przy szybkich i przytulanki podczas wolnych tańców oraz wspólnie odśpiewany i odtańczony utwór „Jedzie pociąg z daleka” możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Opracowały: Katarzyna Mieszczak i Anna Homa

…………………………………………………………………………………………………….

TARGI EDUKACYJNE

        28.01.2015r uczniowie klasy III wraz z wychowawcą wzięli udział w XIII edycji BIELSKICH TARGÓW EDUKACYJNYCH. Na targach zaprezentowały się szkoły pogimnazjalne i policealne, z Bielska Białej i okolic. Nasi trzecioklasiści mieli możliwość porozmawiać z nauczycielami, ale też uczniami szkół średnich. Pytali o profile, warunki przyjęć, terminy dni otwartych, oglądali występy przygotowane przez poszczególne szkoły i zbierali ulotki z ofertami. Przed nimi trudny wybór, ale większość już ma sprecyzowane plany na przyszłość.

Opracowała: Katarzyna Mieszczak

……………………………………………………………………………………………

MAMY SUKCESY!!!

        maski    Z radością informujemy, iż nasze uczennice, biorące udział w projekcie DOBRY START-LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ, wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży gimnazjalnej Gminy Porąbka (zajęcia teatralne), zostały finalistkami  VII BIELSKICH TEATRALIÓW REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O TEATRZE miasta Bielsko-Biała i powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty

        W I etapie dziewczyny, odpowiadając na 30 pytań, musiały się wykazać szczegółową wiedzą na temat działalności bielskich scen teatralnych (Teatr Polski i Teatr Lalek Banialuka).

        W konkursie startowali uczniowie z 19 szkół gimnazjalnych, tym bardziej miło nam poinformować, iż na zaszczytnym II miejscu znalazła się ADRIANNA WOLNY 🙂

       Na dalszych miejscach do finału dostały się: Alina Cudzich, , Zosia Dudziak, Emilka Bizoń i Kinga Biel.  Finał już w marcu. Tym razem ze znajomości twórczości                   W. Szekspira i teatru elżbietańskiego

Wszystkim uczestniczką serdecznie gratulujemy!!!!

Opracowała: Katarzyna Mieszczak

…………………………………………………………………………………

gora gorsza clipekPODSUMOWANIE AKCJI GÓRA GROSZA

       Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „GÓRA GROSZA”. Po raz piętnasty patronat nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej.

     Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka.

   Zebraliśmy prawdziwą górę grosza, którą Samorząd szkolny liczył dobrych kilka godzin.

Tegoroczna kwota to: 491,20zł.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział !

Opracowała: Katarzyna Mieszczak i Anna Homa

……………………………………………………………………………………………..

Zmiana planu lekcji

 Zmiana planu lekcji od dnia 16.02.2015 roku dotyczy następujących klas

Szkoła Podstawowa:

klasa II SP

klasa V

klasa VI

Gimnazjum

Klasa IG

Klasa IIG

Klasa IIIG

Pozostałe klasy uczą się zgodnie z wcześniejszym planem lekcji.

………………………………………………………………………………………..

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

   26 stycznia najmłodsze dzieci z naszej szkoły zaprosiły swoje babcie i dziadków, aby w szczególny sposób podziękować im za ich opiekę i miłość.                                                     Na początku p. Dyrektor Jolanta Bielecka-Szlagór przywitała wszystkich gości i złożyła życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Dzieci w pięknych strojach przygotowały Jasełka, gdzie na pamiątkę narodzin Jezusa , do żłóbka przychodzili pastuszkowie, królowie, aniołkowie, górale, szewcy, marynarz a nawet zwierzątka z lasu.

  Cała sala brzmiała kolędami i pastorałkami wyśpiewanymi przez dzieci. Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role. Pięknie również zatańczyli . Na końcu wystąpiła również grupa taneczna prowadzona przez p. Małgosię, która zaprezentowała „taniec zimowy”. Na ustach wszystkich babć i dziadków nie zabrakło szerokich uśmiechów,           a oklaskom nie było końca ,w oczach niektórych można było nawet zobaczyć łezkę.

   Po występach, dzieci wszystkie babcie i dziadkowie, udali się na słodki poczęstunek do sal w których uczą się dzieci.

Opracowała: Renata Grubka

………………………………………………………………………………………………

NIESAMOWITY SPEKTAKL

        W ubiegłym tygodniu młodzież z naszej szkoły miała okazję obejrzeć na deskach Teatru Lalek „Banialuka ” w Bielsku- Białej niesamowitą adaptację „Balladyny” J. Słowackiego w reżyserii Petra Nosalka. Premiera sztuki miała miejsce w 2007roku, ale spektakl nadal cieszy się niesłabnącą popularnością .

         Historia miłości i nienawiści;konflikt dobra ze złem oraz walka o władzę za wszelką cenę, zostały zaprezentowane przy udziale aktorów wraz z lalkami o ludzkiej posturze w niepowtarzalnych kreacjach.

         Reżyser spektaklu udowadnia, że każdy może nosić koronę: niezależnie od tego, skąd pochodzi i co sobą reprezentuje. Sztuka eksponuje rozterki aktualne i dziś, jednak nikogo nie wartościuje, pozwala, by to widz wybrał i ocenił.

       „Balladyna” to fantastyczne przedstawienie ze znakomitą grą aktorską, nastrojową muzyką, scenografią, kostiumami, które stworzone zostało z inscenizacyjnym rozmachem i poruszyło wszystkich, nawet tych najbardziej odpornych . Byliśmy świadkami odrobiny baśniowości, magii,piękna i tajemnicy, niezwykłości zawartej w tym ujmującym spektaklu.

Opracowała: Helena Sowińska-Wawak

………………………………………………………………………………………………………………..

gora gorsza clipek

„GÓRA GROSZA”

Rozpoczynamy naszą coroczną akcję zbiórki monet (od 1gr do 5zł). Każda klasa powinna przygotować pojemnik na pieniążki (puszkę, pudełko, słoik, itp.) i dobrze go zabezpieczyć. Monety zbieramy do 27.01.2015r. Klasy, które zbiorą najwięcej, otrzymają symboliczne dyplomy.                  czytaj więcej

Wspólnie możemy pomagać dzieciom!

Samorząd Szkolny z opiekunami 🙂

Opracowały: Anna Homa, Katarzyna Mieszczak

………………………………………………………………………………………………………….

imagesDYSKOTEKA  WALENTYNKOWA

To już w czwartek (29.01.2015r.)!!!

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy na dyskotece walentynkowej. Po raz kolejny bawicie się z DJ Łukaszem z Radia Bielsko.                                                           Dyskoteka rozpoczyna się o godz. 16.30 i trwać będzie do godz.20.00  (klasy IV i V do 19.00). Cena biletu to 2zł.

       Życzymy wszystkim udanej zabawy!

Samorząd Szkolny z opiekunami 🙂

…………………………………………………………………………………………………………

ZEBRANIA Z RODZICAMI

Pragniemy Państwu przypomnieć, że w dniu 20 stycznia 2015 roku, tj.we wtorek o godzinie 17.00 odbędą się spotkania z wychowawcami klas.Serdecznie zapraszamy.

……………………………………………………………………………………………….

LATAĆ KAŻDY MOŻE

        Latać każdy może W styczniu rozpoczął się w naszej szkole unikatowy na skalę gminną ale i prawdopodobnie krajową projekt edukacyjny pod wymownym tytułem: „Latać każdy może”. Trwał on będzie do czerwca 2015 roku. Uczestniczący w nim uczniowie zapoznają się z piękną dziedziną sportu i rekreacji jaką jest paralotniarstwo. Szczegółowy opis projektu, jego cele i założenia znajdują się w poniższym linku.  Projekt edukacyjny – Latać każdy może

Zwieńczeniem całego projektu będzie lot w tandemie na paralotni z Żaru (dla chętnych uczestników projektu oraz dla tych, którzy uzyskają zgodę rodziców )

O naszych działaniach będziemy informować na bieżąco.

SAMSUNG CAMERA PICTURESOto nasi odważni i ciekawi świata.

SAMSUNG CAMERA PICTURESKacper już lata…:)

Opracował: Krzysztof Górowicz

……………………………………………………………………………………………………………..

WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ Z HISZPANII

We wrześniu 2014 roku nasza szkoła rozpoczęła współpracę ze szkołą w Hiszpanii. Uczniowie klasy V zawiązali znajomość z uczniami hiszpańskiej szkoły w Caldes de Malavella usytuowanej w Katalonii. Wspólnie zdecydowaliśmy się na tradycyjną korespondencję listową, dzięki czemu nasza przygoda i wspomnienia z nią związane pozostaną z nami na dłużej.

Jak dotąd uczniowie wymienili się trzema zadaniami. W pierwszym przedstawiliśmy uczestników korespondencji, a w drugim nasze środowisko szkolne. W trzecim zadaniu uczniowie wymienili się życzeniami świątecznymi i krótko opisali jak spędzają Święta Bożego Narodzenia.

Każde zadanie poszerza naszą wiedzę na temat kultury i życia w Hiszpanii, a co najważniejsze, rozwija umiejętność komunikacji w języku angielskim, bez którego nasza korespondencyjna przygoda nie miałaby miejsca.

DSC_0208DSC_0197Opracowała: Joanna Krakowińska