Sówki 21/22

Z książką mi do twarzy

Styczeń rozpoczęliśmy od zajęć cyklicznych „Z książką mi do twarzy”, w tym miesiącu czytaliśmy książkę pt. „Trzymaj mnie mocno”. To historia małej wyderki, która zawsze mocno trzyma się swojej mamy. Pewnego dnia, gdy mama wyrusza na poszukiwanie pożywienia, Miki poznaje nowego przyjaciela – Amaka, który tak jak ona jest małą wydrą morską. Od tej pory razem przeżywają przeróżne przygody. Kiedy na morzu nagle zrywa się potężny sztorm, wyderki nie mają innego wyjścia, jak tylko mocno się trzymać. Wszystko oczywiście kończy się dobrze, małe wyderki odnajdują swoje mamy, a historia zwieńczona zostaje dosadnym morałem „Wszyscy potrzebujemy mocno kogoś trzymać, gdy przychodzi wielka fala”. Po przeczytaniu książki, na dzieci czekały zabawy związane z przygodami wyderek.

……………………………………………………………………………………………………….

Podzielić się opłatkiem,

powiedz mi, co to znaczy?

To dobrze życzyć innym

I wszystko im przebaczyć.

Przy wigilijnym stole

niech obcy gość zasiędzie.

W twoim rodzinnym kole –

przy opłatku, kolędzie.

         23 grudnia cała nasza przedszkolna rodzinka zasiadła do wspólnego stołu aby świętować Wigilię. Tradycyjnie rozpoczęliśmy to spotkanie czytaniem biblii, modlitwą oraz łamaniem się opłatkiem, nie mogło oczywiście zabraknąć śpiewania kolęd. A pod choinką na nasze dzieci czekały małe upominki.

Życzymy Wam drodzy Rodzice zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość. Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Kartka świąteczna dla podopiecznych domu opieki Trivita

„Dobro. Im więcej go dajesz, tym więcej dostajesz”

W grudniu dzieci z Oddziałów Przedszkolnych w Bujakowie wzięły udział w akcji charytatywnej pt „kartka świąteczna dla podopiecznych domu opieki Trivita”. Dzieci wraz z nauczycielami stworzyły kartki świąteczne z życzeniami dla podopiecznych domu opieki Trivita.  Zorganizowana akcja pomogła uświadomić dzieciom, iż czas Świąt Bożego Narodzenia to idealny moment by zrobić coś dobrego dla innych okazać komuś serce, pamięć, dobro oraz to, iż należy pamiętać o innych nie tylko od święta.

………………………………………………………………………………………………………………………

Baju baj z rodzicem

         W grudniu, jak co miesiąc nasze przedszkolaki poznały bajkę czytaną przez jednego z rodziców. W tym miesiącu był to Pan Marcin, tata Antosia, Olka i Tymusia. Dzieci słuchały świątecznej opowieści o bałwanku, którego życzenie spełniło się
w wigilijną noc.

Panu Marcinowi bardzo dziękujemy. Zapraszamy kolejnych rodziców do wspólnego czytania.

………………………………………………………………………………………………………………………….

Powitanie zimy

         21 grudnia przedszkolaki powitały pierwszy dzień zimy. Wykonywały różnie zadania związane z porą roku, która nastąpiła. Sówki tańczyły zimowy taniec ze śnieżynkami, a także odszukiwały skarbów ukrytych w śniegu. Dzieci wykonały portret Pani Zimy, a na koniec świetnie bawiły się na podwórku, szalejąc w śniegu.

………………………………………………………………………………………………………

Pierniczki

         Świąteczny tydzień grupa Sówki rozpoczęła od przygotowania pierniczków. Pachnące pierniki dzieci pięknie ozdobiły lukrem, kolorowymi pisakami oraz posypkami. Wszystkie przedszkolaki z zaangażowaniem wypełniły swoje zadanie, a później oczywiście skosztowały swoich dzieł.

……………………………………………………………………………………………………………..

„Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz”

Grudzień to wyjątkowy czas…czas aby zobaczyć innych i wyciągnąć pomocną dłoń. Nasze przedszkole wzięło udział w akcji pomocy dla małego Leona. Przekazaliśmy wykonane przez naszą Panią Anetkę piękne aniołki, które zostaną sprzedane na Świątecznym Jarmarku organizowanym przez Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna Oddział Andrychów, który odbędzie się w Andrychowie już w najbliższą niedzielę tj.19.12.2021r.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Jarmarku.

…………………………………………………………………..

Europa da się lubić

Hiszpania

                W grudniu w ramach cyklu Europa da się lubić, przenieśliśmy się do Hiszpanii. Dzieci zapoznały się z położeniem na mapie, najważniejszymi miejscami
w tym kraju oraz ciekawostkami z nim związanymi. Przedszkolaki próbowały jak smakują owoce pochodzące z Hiszpanii oraz malowały hiszpańską flagę. Na koniec na dzieci czekał pokaz hiszpańskich tańców.

…………………………………………………………………………………………………………

ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA „REKSIO” W BIELSKU-BIAŁEJ

„Smycz, obroża, pełna miska

oraz ciepłe legowisko.

Pomóżmy wspólnie milusińskim ze schroniska”

W listopadzie i grudniu dzieci z Oddziałów Przedszkolnych w Bujakowie wzięły udział
w akcji charytatywnej zorganizowanej dla miejskiego schroniska Reksio w Bielsku-Białej pt. „Przedszkolaki dla schroniska”. Dzieci dzielnie przynosiły karmę dla kotków i piesków, żwirek, smycze, obroże a także koce i ręczniki. Wszystkie zebrane dary przekazane zostały do Schroniska.

Za każdą bezinteresowną pomoc oraz za zaangażowanie serdecznie dziękujemy
w imieniu nauczycieli, opiekunów oraz pracowników schroniska.

……………………………………………………………………………………………………….

Z książką mi do twarzy

         10 grudnia odbył się kolejny dzień z cyklu „Z książką i do twarzy”, dzieci zapoznały się z opowieścią pt. : „Koala, który się trzymał”. Dzieci poznały Koalę, który najbardziej na świecie lubi: spać, żuć, a ponad wszystko uwielbia się trzymać. Dlatego też niechętnie schodzi ze swojego drzewa. Gdy jednak okoliczności niespodziewanie zmuszają go do opuszczenia ulubionego miejsca, okazuje się, że świat nie jest aż tak straszny, jak mu się do tej pory wydawało. Przecież można zrobić tyle fascynujących rzeczy, kiedy nic cię nie trzyma! To doskonała historia ukazująca przełamanie strachu
i doświadczenie czegoś zupełnie innego i niespodziewanego. Po przeczytaniu bajki dzieci zamieniły się w zwierzątka występujące w opowiadaniu, układały puzzle, a także poznały historię innych koali.

…………………………………………………………………………………………………..

Wizyta Mikołaja

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci przywitały gościa wierszem i piosenką przygotowaną specjalnie dla Niego. W zamian za to Mikołaj obdarował wszystkie przedszkolaki prezentami. Radości nie było końca. Mikołaj obiecał, że wróci do nas za rok, więc już nie możemy się doczekać.

…………………………………………………………………………………………………..

Dzień Górnika – Barbórka

         3 grudnia przedszkolaki poznały zawód górnika, w związku z obchodzonym
w dniu 4 grudnia święcie górników – Barbórką. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca górnika, jak wygląda jego strój galowy, czego potrzebuje do pracy i innych ciekawych rzeczy związanych z zawodem. Przedszkolaki bawiły się w górników, próbowały swoich sił przy „wydobywaniu” węgla, zjeżdżały szybem do kopalni. Na koniec Sówki wykonały piękne kolorowanki górnika.

……………………………………………………………………………………………………………

Ubieramy choinkę

„Choinka, Choinka, choinka zielona, 
z zielonego lasu przyszła tutaj do nas.„

         Miesiąc grudzień przedszkolaki rozpoczęły od przygotowań do Świąt. W sali Sówek stanęła choinka, którą przedszkolaki ozdobiły bombkami, łańcuchem
i światełkami. Dzieci przystroiły kącik tematyczny, a także zawiesiły kalendarz adwentowy. Wszystkiemu towarzyszyły świąteczne piosenki i zabawy. Sówki są gotowe na przyjście Świętego Mikołaja!

…………………………………………………………………………………………………………………………

Andrzejki

         29 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się do świata magii i wróżb, do którego zaprosiła je Czarodziejka z Czarnej Góry. Zostawiła ona dla dzieci kilka listów, w których przedstawione były rożne wróżby i przepowiednie. Nie mogło oczywiście zabraknąć lania wosku, z którego Sówki przepowiedziały sobie wizytę u słoni, kto wie czy będzie to wycieczka do zoo, czy może daleka podróż…

…………………………………………………………………………………………………………..

Urodzinki

         W listopadzie swoje święto obchodzili Ludwik, Borys, Klara, Kinga i Agnieszka. Nasi solenizanci zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy, a w zamian za to dzieci złożyły im życzenia i zaśpiewały sto lat. Wszyscy świetnie się bawili, były tańce i różne konkurencje sprawnościowe, a na koniec pyszny poczęstunek z tortem. Solenizanci otrzymali oczywiście prezenty.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Dzień Pluszowego Misia

         25 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu dzień Pluszowego Misia. Takie święto nie mogło odbyć się bez obecności ulubionych Przytulanek naszych przedszkolaków, każdy mógł zaprezentować swojego pluszaka. Ten dzień pełen był zabaw i tańców z misiami. Dzieci wykonały misiową prace plastyczną i zjadły misiowy poczęstunek.

……………………………………………………………………………………………..

Pasowanie

Przyrzekamy zostać zuchami

i prawdziwymi przedszkolakami…

         18 listopada odbyło się uroczyste pasowanie, nasze małe Sówki zostały oficjalnie przyjęte do grona przedszkolaków. Dzieci pięknie wystąpiły: zaśpiewały piosenki, zatańczyły, powiedziały wierszyk i złożyły przysięgę. Wysiłek przedszkolaków został nagrodzony prezentami.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

Europa da się lubić

FRANCJA

         Kolejnym krajem, który odwiedziliśmy w ramach cyklu „Europa da się lubić” była Francja. Przedszkolaki poznały krótką historię kraju, jego położenie oraz kilka ciekawostek. Świetnie bawiły się budując wieżę Eiffla z klocków czy urządzając wyścigi ślimaków. Dzieci uczyły się kroków kankana wraz z postaciami Disneya. Sówki własnoręcznie zrobiły pyszne francuskie rogaliki a także ozdobiły flagę.

………………………………………………………………………………………………………………

Wizyta ratownika medycznego

         W listopadzie nasze przedszkolaki odwiedził ratownik medyczny. Opowiedział on o swojej pracy, pokazał dzieciom różne przyrządy, które pomagają mu w ratowaniu ludzi. Dzieci mogły spróbować swoich sił w bandażowaniu, oraz sprawdzić właściwości folii termicznej. Bardzo dziękujemy Panu Ratownikowi za wizytę.

……………………………………………………………………………………………………………………

Święto Niepodległości

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

      W przeddzień 11 listopada przedszkolaki uczciły  Narodowe Święto Niepodległości. Oglądaliśmy film edukacyjny opowiadający o historii Polski oraz jej symbolach. Wspólnie z grupą Żabek dzieci odśpiewały hymn „Mazurek Dąbrowskiego”, następnie wykonały piękne prace plastyczne. W ten dzień wszyscy byli ubrani w barwy narodowe.

………………………………………………………………………………………………………………………….

Z książką mi do twarzy

         9 listopada odbył się kolejny dzień z cyklu „Z książką mi do twarzy”, w tym miesiącu była to bajka pt. „Wilk, Który Się Zgubił” jest to opowieść o małym Wilczku, dumnym, pewnym siebie, przekonanym, że wszystko wie lepiej i w każdej sytuacji poradzi sobie sam. Ale czy ktokolwiek z nas – nawet dorosłych – jest samowystarczalny? Bohater książki szybko przekonuje się, że czasem warto posłuchać kogoś bardziej doświadczonego i że nie da się przejść przez życie, licząc jedynie na własne siły”.  Dzięki tej historii dzieci poznały takie wartości jak  przyjaźń, zaufanie,
a także słuchania rad i korzystania z pomocy innych.

………………………………………………………………………………………………………………….

Wizyta Strażaka

         8 listopada w przedszkolu odbyła się wizyta Strażaka, przedstawił on tajniki swojego zawodu. Dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem i strojem strażackim. Przedszkolaki przymierzały specjalny kombinezon do kontaktu z szerszeniami, a także ubrania dla małych i dużych strażaków. Pan Strażak sprawdził formę i sprawność dzieci, urządzając im tor przeszkód.

………………………………………………………………………………………………………………

Dzień postaci z bajek

         5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia przedszkolaki bawiły się w tematyce bajkowej, były zagadki i zadania związane
z bajkami. Dzieci pracowały w niczym Kopciuszek, liczyły pierniczki na chatce Baby Jagi, tańczyły z duszkami na zamku u Śpiącej Królewny, a także łowiły złote rybki
z rybakiem. Na koniec dzieci czekała niespodzianka – odwiedziny kilku bajkowych postaci, z którymi bawili się i tańczyli.

………………………………………………………………………………………………………………….

Wizyta w OSP

         3 listopada przedszkolaki odwiedziły pobliską remizę strażacką. Przywitał nas tam Pan Strażak, który opowiedział dzieciom o pracy strażaka, pokazał sprzęt z którego korzystają strażacy. Dzieci mogły usiąść w wozie strażackim i przymierzyć hełm. Na  koniec dzieci skorzystały z atrakcji i mogły użyć węża strażackiego. 

…………………………………………………………………………………………………………..

Urodzinki

„Dziś spotkanie na polanie,

 wielkie, wielkie zamieszanie,

ktoś ma dzisiaj urodziny…”

            29 października obchodziliśmy urodziny dzieci urodzonych w miesiącach sierpień, wrzesień i październik. Naszymi solenizantami byli Olusia, Martynka, Helenka, Nadusia,  Borysek i Bartuś. Przedszkolaki złożyły życzenia, zaśpiewały Sto lat, następnie wszyscy świetnie się bawili tańcząc i śpiewając. Po zabawie solenizanci zdmuchnęli świeczki na torcie i nastąpiła część poczęstunku, nie zabrakło oczywiście prezentów.

………………………………………………………………………………………………………………………..

Wizyta na cmentarzu

            28 października rozmawialiśmy o zbliżającym się dniu Wszystkich Świętych. Przedszkolaki odwiedziły pobliski cmentarz, pomodliły się na grobach i zapaliły znicze.

………………………………………………………………………………………………………………………..

Teatrzyk

            27 października odwiedził nas Teatr Lalek Bajka z przedstawieniem pt. „Gucio zaczarowany”. Głównym motywem bajki było ukazanie problemu jakim jest lenistwo
i niechęć do nauki. Bohater opowiadania Gucio nauczył się, że każdy ma swoje obowiązki od różnych zwierząt, zrozumiał, że musi się uczyć i pomagać mamie.

Przedszkolaki oglądały przedstawienie z wielkim zaciekawieniem, a na koniec chętnie odpowiadały na pytania aktorów.

…………………………………………………………………………………………………………..

„Z książką mi do twarzy”

         W październiku rozpoczęliśmy cykl pt. : „Z książką mi do twarzy”, w trakcie którego dzieci poznawać będą książki poruszające różne tematy, zawierające w sobie naukę wartości. Pierwsza z książek, z którą zapoznały się dzieci nosi tytuł ” Mysz, która chciała być lwem”. Opowiada ona o pewnej małej myszce, która bardzo chciała zostać zauważona. Wiedziała dobrze, że jej niewielki przecież rozmiar bardzo to utrudnia. Inne zwierzęta nic sobie z niej nie robiły. Dlatego właśnie nasza bohaterka uznała, że jedynym stworzeniem, które może jej pomóc, jest wielki i groźny lew. Właśnie miała poprosić go o lekcję ryczenia, kiedy wydarzyło się coś zupełnie nieoczekiwanego. Okazało się bowiem, że prawdziwa siła nie tkwi w rozmiarze.

Przedszkolaki dowiedziały się, że nie ważne jak ktoś wygląda i co potrafi, ale najważniejsze jest wnętrze i wielkie serce. Po przeczytaniu książki dzieci bawiły się w tematyce zwierzątek występujących w opowiadaniu, na koniec wykonały pracę plastyczną.

……………………………………………………………………………………….

Wyjazd do figlioparku            

18 października przedszkolaki wyjechały do figloparku Zabawowo w Bielsku-Białej. Dzieci bawiły się w dwóch salach: mniejszej dla młodszych dzieci oraz większej dla starszaków. W sali dla naszych maluszków znajdowały się: domki dla dzieci, bujaki, suchy basen wypełniony piłeczkami, zjeżdżalnia, pociąg, piłki, gry interaktywne itp.
Duża sala została przygotowana dla dzieci starszych. Niezapomniane chwile gwarantowały: mosty, drabinki, kładki, zjeżdżalnie, labirynt, pochylnia wspinaczkowa, suchy basen z piłeczkami. Obie grupy mogły korzystać z dmuchanego zamku. Podczas przerwy w zabawie dzieci otrzymały poczęstunek.
    Po minach dzieci można było domyślić się, że była to rewelacyjna zabawa!

…………………………………………………………………………………………

Baju baj z rodzicem

            Rozpoczęliśmy comiesięczne czytanie z rodzicem. Jako pierwsza bajkę przeczytała Pani Agata, mama Boryska i Oliwiera, która przypomniała nam historię drewnianego pajacyka o imieniu Pinokio. Dzieci słuchały z wielką uwagą o przygodach Pinokia, na koniec omówiliśmy wartości występujące w opowiadaniu, jak: praca, nauka, życzliwość, troskliwość wobec słabszych i odpowiedzialność za własne czyny.

Bardzo dziękujemy Pani Agacie i zapraszamy kolejnych rodziców do udziału w naszej akcji.

…………………………………………………………………………………………………….

Europa da się lubić
WŁOCHY

W ramach cyklu „Europa da się lubić” w październiku przedszkolaki poznały pierwsze z państw, którym były Włochy. Rozpoczęliśmy swoją podróż od odnalezienia Włoch na globusie i mapie. Następnie dzieci zapoznały się z krótką prezentacją na temat Italii. Sówki podróżowały różnymi środkami transportu, którymi trafiały do najważniejszych miast. Przedszkolaki trafiły do Pizy, gdzie budowały krzywe wieże, następnie do Wenecji, w której akurat odbywał się karnawał i świetnie się bawiliśmy. Na koniec dzieci odwiedziły Florencję, gdzie same przygotowały włoską specjalność- pizzę.

……………………………………………………………………………………………………….

Dzień Poczty


7. października w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień poczty. Tego dnia dzieci poznały specyfikę pracy listonosza oraz jego miejsce pracy czyli pocztę. Przedszkolaki odtwarzały drogę listu od nadawcy do odbiorcy, segregowały ilustracje do odpowiednich skrzynek pocztowych, a na koniec wykonały kartki pocztowe.

…………………………………………………………………………………………………

Dzień chłopaka

30 września grupa Sówek obchodziła Dzień chłopaka. Tego dnia każdy chłopak zamienił się w super bohatera. Mali super bohaterowie brali udział w torze przeszkód,
w którym wykazali się wieloma sportowymi umiejętnościami, układali puzzle
z samochodami, wymieniali znane postaci super bohaterów oraz ich cechy, przeliczali oraz klasyfikowali elementy. W trakcie wszystkich zabaw super bohaterom towarzyszyły koleżanki, które nieźle ich dopingowały. Na koniec zabaw dzieci otrzymały drobne upominki.

Wszystkim chłopakom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

……………………………………………………………………………………………………………

POWITANIE JESIENI

            23. września zawitała do nas kalendarzowa jesień, z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego bawiły się i rozmawiały na temat przybyłej pory roku. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o jesieni, poznały dary, które przynosi jesień, sprawdziły gdzie mieszkają i robią zapasy zwierzątka. Dzieci wykonywały zadania matematyczne za pomocą kasztanów, szyszek i innych darów jesieni. Mogły również posmakować jesiennych owoców i warzyw. Na koniec wspólnie udekorowały suknie Pani Jesień, kolorowymi liśćmi. Maluszki wyruszyły również na spacer po okolicy w poszukiwaniu zwiastunów jesieni.

……………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy wrzesień już kończy się,

od najmłodszego, aż po straszaka,

wszyscy świętują dzień przedszkolaka!”

            20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci świętowały wspólnie bawiąc się, śpiewając i tańcząc. Przedszkolaki z grupy Sówki bawiły się z chustą, tańczyły według choreografii, sprawdzały swoją sprawność fizyczną, a na koniec ozdobiły baloniki. Wszystkie dzieci otrzymały medale oraz drobne słodkie upominki.