Przydatne linki.

Dzieci jako uczestnicy ruchu drogowego

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/dzieci-na-drodze

……………………………………………………………………………….

SEKTY – CO KAŻDY WIEDZIEC POWINIEN ?

SEKTAza sektę można uznać grupę, która posiadając rozwiniętą strukturę władzy, charakteryzuje się znaczną rozbieżnością celów oraz w sposób istotny reguluje życie członków. SEKTA narusza podstawowe prawa człowieka i zasady współżycia społecznego, a jej wpływ na członków, sympatyków, rodziny ma charakter destrukcyjny. (www.sekty.cal.pl)   CZYTAJ WIĘCEJ

……………………………………………………………………………………….

REFORMA EDUKACJI

Informacje na temat reformy edukacji znajdą Państwo na stronie internetowej ministerstwa: www.reformaedukacji.men.gov.pl

……………………………………………………………………………………………

Bezpieczne dziecko w sieci

RADY DLA RODZICÓW dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.

1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem.
Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy. Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po Sieci, nie zrażajcie się – poproście,    by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.
Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.

3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
Dorośli powinni zrozumieć, że dzięki Internetowi dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie. Jednakże spotykanie się z nieznajomymi poznanymi w Sieci może okazać się bardzo niebezpieczne. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.

4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.
Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie swoich danych osobowych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.

5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci.
Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.
Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

7. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania również w Internecie. Zasady Netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl.

8. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.
Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.

9. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.
Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa.

WAŻNE I PRZYDATNE MIEJSCA W INTERNECIE

www.dzieckowsieci.pl – portal kampanii „Dziecko w Sieci” promującej zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

www.sieciaki.pl– portal dla dzieci prowadzony przez FDN, promujący zasady bezpiecznego Internetu;

www.dzienbezpiecznegointernetu.pl – strona Dnia Bezpiecznego Internetu

http://www.helpline.org.pl/ – strona projektu, którego celem jest pomoc młodym  Internautom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.

  www.saferinternet.pl – polska strona programu Komisji Europejskiej: Safer Internet, w ramach którego działa helpline.org.pl.

www.dyzurnet.pl – trafiłeś na nielegalne treści w Internecie? Zgłoś  anonimowo.

www.kidprotect.pl– portal Fundacji Kidprotect, cenne źródło wiedzy o zagrożeniach w Internecie.