PAŹDZIERNIK 2017

POWIATOWA LIGA BADMINTONA

     30.10.2017r. w Mazańcowicach odbył się pierwszy turniej Powiatowej Ligi Badmintona, który uroczyście otworzyli Panowie Czesław Pszczółka ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej i Barłomiej Pietryja z Racketlon Club Mazańcowice.
Zawodnicy z naszej szkoły po bardzo zaciętych meczach zajęli II miejsce drużynowo, natomiast indywidualnie:

Dominika Handzlik II miejsce

Wiktoria Handzlik II miejsce

Klaudia Szlagor III miejsce
Daria Koziołek VI miejsce

Damian Rusnaczyk IV miejsce

Maciej Matejko V miejsce

G R A T U L C J E !!!

Opracowała: Anna Koczur

…………………………………………………………………………………………

Konkurs „Picture Dictionary”.

         W naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego, który polegał na wizualnym przedstawieniu wybranego przez siebie słowa w języku angielskim. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas I-VII. Nasi uczniowie po raz kolejny spisali się na medal. Prace były bardzo twórcze, a niektóre nawet bardzo apetyczne. Jury miało trudny orzech do zgryzienia ale po długich debatach wyłoniło następujące osoby:

I miejsce: Julia Wandor (klasa IVb) – SAND, Justyna Bies (klasa IIIb) – COOKIE, Bartłomiej Szemla (klasa IIIb) – PASTA

II miejsce: Justyna Bułka (klasa IVa) – GROATS, Zuzanna Nycz (klasa IVb) – SUNFLOWER, Jakub Paździorko (klasa I) – SHELL

III miejsce: Nikola Murgas (klasa II) – CRAYON, Dawid Staruń (klasa I) – BUTTON

Wyróżnienie: Patryk Kierpiec (klasa V) – COCONUT, Kamila Modrzejewska (klasa VI) – SHOELACE, Magdalena Kowalska (klasa VI) – WOOL

Wszystkim osobom, które wzięły udział w zabawie bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

Opracowała: Elżbieta Staszak i Anna Homa    

…………………………………………………………………………..

                                        PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 23 października w szkolnej bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. czytaj więcej

…………………………………………………………………………………………….

KME w Witkowicach

           W dniach 26-27.10.2017 r. członkowie  Klubu Młodego Ekologa na zaproszenie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Witkowicach, pani Bożeny Kubisiak spotkali się z uczniami naszych szkół partnerskich z Witkowic i Palkovic. W czwartek uczestniczyli w warsztatach ekologicznych a w piątek wyjechali na wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzili m in. Katedrę na Wawelu czy Muzeum Rynek Podziemny.   

                      Dziękujemy za zaproszenie i wspólne spędzenie czasu.

Opracował: Krzysztof Górowicz

……………………………………………………………………………………..

Wycieczka do Sejmu RP

          W dniu 26.10.2017 na zaproszenie Pani Poseł na Sejm RP Małgorzaty Pępek i dzięki uprzejmości władz Gminy Porąbka uczniowie wszystkich szkół z gminy Porąbka, w tym 4 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Sejmu RP. Uczniowie zobaczyli najważniejsze pomieszczenia sejmowe ( w tym Salę Posiedzeń i Kolumnową ), mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracy naszych posłów, dziennikarzy czy Straży Marszałkowskiej. Po wizycie w Sejmie przeszli się jeszcze Krakowskim Przedmieściem, „spotkali się” z królem Zygmuntem III Wazą i zwiedzili Plac Zamkowy.

Opracował: Krzysztof Górowicz

…………………………………………………………………………………………………     

logo  ZBIÓRKA MAKULATURY I ZUŻYTYCH BATERII

      W dniach od 23 października do 10 listopada 2017 r.  Klub Młodego Ekologa działający w naszej szkole przeprowadza zbiórkę makulatury. Związaną w paczki makulaturę (podpisaną imieniem, nazwiskiem i klasą) prosimy dostarczyć do szkoły (drzwi do kotłowni ).  Jeżeli ktoś nie może osobiście dostarczyć makulatury do szkoły proszony jest o kontakt pod numerem 33 8 108 000.

Dla osób i klas które zbiorą najwięcej makulatury ( w kilogramach, w przeliczeniu na jednego ucznia),  przewidziane są nagrody.

Klub Młodego Ekologa ogłasza także całoroczną zbiórkę zużytych baterii. Zbiórka będzie trwała do końca maja 2018 roku. Baterie prosimy zbierać do specjalnych pojemników w klasach. Dla klas, które zbiorą najwięcej baterii ( w kilogramach, w przeliczeniu na jednego ucznia ) przewidziane są nagrody.

Zapraszamy i zachęcamy do zaangażowania się w nasze akcje ochrony środowiska !!!

 Opracował: Krzysztof Górowicz

                      ……………………………………………………………………………………………..

Dzień Czwartoklasisty i Święto Komisji Edukacji Narodowej

  13 października 2017 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

    Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Na początek został wprowadzony sztandar szkoły, a uczniowie klas IV złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie pani wicedyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

     Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas IV. Były, wiersze, piosenki i humorystyczne scenki traktujące o szkole.

     Na sam koniec miało miejsce długo oczekiwane wydarzenie – otrzęsiny, czyli szkolne chrzciny uczniów klas IV. W tym roku uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z 3 zadaniami – zjeść plasterek cytryny i zrobić najbardziej uśmiechniętą minę, wypić mleko doprawione do smaku mieszanką ziół oraz narysować portret uśmiechniętej pani Dyrektor.

   Wszystkie konkurencje bardzo podobały się uczniom, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.

Nad przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie klasy IVa i IVb oraz opiekunowie samorządu.

………………………………………………………………………………………………

PROJEKT EDUKACYJNY „KARTKA DLA POLSKI”

        Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego „Kartka dla Polski”. W tym projekcie chcemy w nietypowy sposób uczcić polskie święto narodowe – Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada.

      Zadaniem zespołów klasowych jest stworzenie karty z życzeniami dla Polski z okazji tego ważnego święta. Skany prac zostaną umieszczone w internetowej galerii na stronie etwinning.pl przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Życzenia można też dodać w formie filmiku. W projekcie biorą udział szkoły z Polski, polonijne oraz zagraniczne.

Opracowała: Elżbieta Staszak

  ……………………………………………………………………………………………

 Nasze piękne Beskidy…

        W dniu 19 października uczniowie klasy VI wyruszyli spod szkoły na podbój szczytów Beskidu Małego. Dziarsko maszerując zdobyli Bujakowski Groń, Hrobaczą Łąkę, zeszli do Lipnika, wspięli się na szczyt  Pod Gaikami i przez przełęcz Przegibek doszli do schroniska na Magurkce. Przeszli w tym dniu kilkanaście kilometrów, czasami dosłownie „padając z nóg” i troszkę złorzecząc na opiekunów 🙂 Wykazali się  jednak przy tym wielkim hartem ducha, koleżeńskością i opiekuńczością w stosunku do słabszych kolegów i koleżanek.  Szybko jednak zregenerowali swoje siły podczas wieczornego wspólnego ogniska…tak, że starczyło ich na rozmowy do późnej nocy 🙂

        Drugi dzień zapowiadał się zdecydowanie lżej bo przed nami było tylko przejście przez Czupel i zejście do Międzybrodzia Bialskiego. Niemniej jednak zejście okazało się bardzo długie, kamieniste, miejscami strome a co za tym idzie męczące. Na szczęście wszyscy dzielnie pokonali całą trasę. W Międzybrodziu nie pozostało już nic innego jak wsiąść do autobusu i wrócić do Bujakowa.

Opracował: Krzysztof Górowicz

                       ……………………………………………………………………………………

PASOWANIE I ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW.

 

W DNIU 13 PAŹDZIERNIKA NAJMŁODSI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY ZOSTALI UROCZYŚCIE PASOWANI PRZEZ PANIĄ WICEDYREKTYOR ALICJĘ GUZIK I PRZYJĘCI W POCZET SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ .

UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY ZŁOŻYLI ŚLUBOWANIE, W  KTÓRYM ZOBOWIĄZALI SIĘ DBAĆ O DOBRO KLASY I SZKOŁY, PILNIE SIĘ UCZYĆ A NAUKĄ I ZACHOWANIEM SPRAWIAĆ RADOŚĆ SWOIM RODZICOM I NAUCZYCIELOM.

 Jeszcze przed pasowaniem  pierwszaki musiały zdać ” bardzo trudny egzamin” przed starszymi kolegami i rodzicami, który przeprowadziła p. wicedyrektor. Dzieci musiały odpowiedzieć na pytania :

Jak ma na imię wychowawczyni kl. I?, Jak nazywa się miejsce  w szkole, gdzie wypożycza się  książki? Oraz jak ma imię ma p. dyrektor? Oczywiście egzamin pierwszoklasiści zdali wzorowo i zostali obdarowani  upominkami  przygotowanymi przez rodziców.

Życzymy uczniom klasy pierwszej sukcesów w nauce.

Opracowała: Renata Grubka

                    ……………………………………………………………………………………….

LAUREATKA KONKURSU BIBLIOTECZNEGO

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Anna Cudzich została laureatką konkursu plastycznego pt. „Mój ulubiony bohater literacki” zorganizowanego w ramach Jesiennych Dni Książki Buczkowice 2017.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 919 prac z 67 placówek z terenu województwa śląskiego, więc konkurencja była ogromna.
Gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursach bibliotecznych.

Opracowała: Sylwia Makuch

   …………………………………………………………………………..

                               Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

  W bibliotece szkolnej z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowano wystawę nowości książkowych uzyskanych w ramach projektu Narodowy Rozwój Czytelnictwa. Zapraszamy do wypożyczania – teraz każdy znajdzie coś dla siebie.

 

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

Kolejny raz bibliotekę szkolną odwiedziły przedszkolaki wraz ze swoimi paniami. Maluszki z zainteresowaniem krążyły wśród  regałów i przeglądały książeczki dla dzieci. A… że nie była to ich pierwsza wizyta, to już doskonale wiedziały, co i gdzie najlepiej szukać 😉

Każdy przedszkolak wybrał coś dla siebie i również Pani Agnieszka nie wyszła z biblioteki z pustymi rękoma, wręcz przeciwnie wypożyczyła najwięcej książek … oczywiście dla dzieci 😉

Dziękujemy za mile spędzony czas  i zapraszamy ponownie!!

Opracowała: Sylwia Makuch

………………………………………………………………………………………..

„WESOŁA KARTKA DLA REMKA”

Jak zwykle nasi uczniowie wspierają różne akcje charytatywne. Tym razem wykonali Wesołe kartki dla Remka, małego chłopczyka z Żywca, który jest bardzo chory. Niech kolorowe kartki z pozdrowieniami sprawią mu dużo radości.

My już włączyliśmy się do akcji i wysłaliśmy swoje kartki.

 A Wy ?

Opracowała: Elżbieta Staszak

………………………………………………………………………………………………

      SPORTOWA JESIEŃ

          27 i 28 września br. odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców z Gimnazjum i SP. Od tego roku szkolnego w gminnych zawodach sportowych wzrosła rywalizacja, ponieważ w każdej kategorii wiekowej może startować aż 6 szkół: Bujaków, Czaniec 1, Czaniec 2,Kobiernice, Porąbka 1 i Porąbka 2.
Nasi starsi piłkarze zdobyli II miejsce, natomiast młodsi IV miejsce.
4 października 2017r. odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe, gdzie dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły zajęli V miejsce.

                               SERDECZNIE WSZYSTKIM GRATULUJEMY!

Opracowała: Anna Koczur

………………………………………………………………………………………………..

„Znicz Pamięci”

Serdecznie informujemy uczniów naszej szkoły o organizowanej przez Samorząd Uczniowski akcji zbierania zniczy w związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych.

Chętne osoby prosimy o przynoszenie w/w rzeczy do opiekunów Samorządu Uczniowskiego do dnia 27 października 2017 r.

Zebrane znicze zostaną złożone przez Samorząd Uczniowski na opuszczonych grobach znajdujących się na cmentarzu w Bujakowie.

Samorząd Szkolny z opiekunami.

……………………………………………………………………………………..

Dzień Chłopaka w naszej szkole

          W poniedziałek, 02 października, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kolorowych Paznokci i Koleżeńskiego Przebierańca. Za zgodą Pani Dyrektor, w tym dniu, wszyscy uczniowie mogli mieć pomalowane paznokcie. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, wzięli udział  w zabawie i zaprezentowali nam swoje kolorowe dzieła.

 Zabawa w Koleżeńskiego Przebierańca polegała na upodobnieniu się dziewczynek   do swoich kolegów z klasy pod względem ubioru, wyglądu, cech szczególnych i używania ulubionych gadżetów. Zabawa bardzo się spodobała i na szkolnych korytarzach zdecydowanie wzrosła liczba chłopaków.

Miło nam ogłosić, że najbardziej zaangażowana klasą okazała się klasa VII i w nagrodę otrzymuje dzień bez zadania domowego.

Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę, poczucie humoru i dystans do siebie.

Wszystkim chłopakom życzymy samych sukcesów i spełnienia marzeń.

Opracowały: Anna Homa i Elżbieta Staszak.