Listopad 2016

Ludzie listy piszą, piszemy i my!

   Bawiąc się językami warto od czasu do czasu pomyśleć jak wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Skonfrontować to czego uczymy się w szkole, ze światem realnym. Aby zmotywować uczniów do dalszej przygody z językiem angielskim tym razem zaproponowaliśmy naszym najmłodszym uczniom napisanie listu bezpośrednio do Królowej Elżbiety II. Dzieci z klas I-III SP przypomniały sobie co to znaczy napisać list i przygotowały kartki z życzeniami świątecznymi dla Królowej.                                                 A wy, czy pamiętacie kiedy ostatnio pisaliście do kogoś list? Piękna była to forma komunikacji. Teraz tylko pozostaje wysłać wspaniałe życzenia i oczekiwać na odpowiedź! Pozdrawiamy!

Opracowały: Elżbieta Staszak i Anna Homa

……………………………………………………………………………………….

szlach

     Informujemy, że 29 listopada 2016 (wtorek) oraz 2 grudnia 2016 (piątek) Samorząd Szkolny wraz z opiekunami przeprowadził wśród wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zbiórkę pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA. Wszystkie zebrane w tym dniu środki zostały komisyjnie przeliczone. Łączna kwota jaką udało nam się zebrać to 1012,00 złotych (1 tysiąc i dwanaście złotych).

Dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do akcji.

Samorząd Szkolny wraz z opiekunami

…………………………………………………………………………………………………..

PISZĄ O NAS

…………………………………………………………………………………………………

logoZBIÓRKA MAKULATURY

Tegoroczna zbiórka makulatury zakończona !  Wspólnymi siłami uratowaliśmy ponad 68 drzew ( 1 tona makulatury = 17 drzew ) – SUPER WYNIK!!

Najwięcej makulatury dostarczyli do szkoły uczniowie/uczennice:

Eliza Dorabiała –   510 kg                                                                                          Martyna Stwora –  315 kg                                                                                              Jakub Kubiczek – 300 kg                                                                                              Piotr Kudłaciak –  220 kg                                                                                             Konrad Kierpiec – 210 kg                                                                                          Magda Kowalska – 190 kg                                                                                        Wojciech Śliwka –  155 kg                                                                                           Szymon Polak – 150 kg                                                                                          Michał Anioł –    130 kg                                                                                             Marta Szlagor  – 100 kg                                                                                                

Nagrody za aktywny udział zostaną wręczone na apelu szkolnym.

GRATULUJEMY I DZIEKUJEMY !!!!

……………………………………………………………………………………….

REFORMA EDUKACJI

Informacje na temat reformy edukacji znajdą Państwo na stronie internetowej ministerstwa: www.reformaedukacji.men.gov.pl

…………………………………………………………………………………………….

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

       W dniu 25.11.2016 r. dzieci z klas I – III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym powiernikiem tajemnic. Każde dziecko a nawet dorosły wie, że pluszowy miś to przytulanka, ale też „ktoś” bardzo bliski, a czasem nawet niezastąpiony.

     Uroczysty dzień rozpoczął się od wspólnego odśpiewania misiowego hymnu „Pokochaj Pluszowego Misia” na sali gimnastycznej. Następnie przedstawiciele klas zaprezentowali pracę plastyczną pt.: „Mój przyjaciel Miś”, która była wykonywana całą klasą. Został również rozstrzygnięty konkurs na „Nowe ubranko dla Kubusia Puchatka”, w którym wicedyrektor wraz z pomocnikami wybrali sześć najbardziej oryginalnych strojów wykonanych różnymi technikami. Zwycięzcom zostały wręczone nagrody książkowe. Ta konkurencja była powiązana z projektem klas młodszych „Polubić książkę”. Dla dzieci w tym dniu w szkole przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, degustacje miodku oraz oglądanie prezentacji o „Misiach” w sali komputerowej.

      Wszystkie dzieci na zakończenie otrzymały słodycze za dzień pełen uśmiechu, wspólną zabawę oraz za wspaniałe świętowanie urodzin pluszaków, które tak licznie przybyły na to spotkanie.

 

Opracowała: Justyna Harat

……………………………………………………………………………………………….

 SZLACHETNA PACZKA

         SZLACHETNA PACZKA to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia i zostania Bohaterem. To wizja nowego kraju, w którym podziały między bogatymi a biednymi zostają zniesione.

       Do SZLACHETNEJ PACZKI włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Wolontariusze docierają do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. W Polsce nie brakuje osób, które nauczyły się wyglądać na ubogie i dzięki wzbudzaniu litości, zarabiają na swojej „biedzie”. Takim ludziom nie pomagamy.

       W PACZCE możesz pomagać na różne sposoby – możesz pomóc potrzebującej rodzinie czy też zostać Darczyńcą i ufundować Indeks. Możesz także wpłacić na Paczkę i sprawić, że kolejne rodziny w potrzebie otrzymają pomoc.

       Informujemy, że 29 listopada 2016 roku Samorząd Szkolny wraz z opiekunami przeprowadzi wśród wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zbiórkę pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA. Wszystkie zebrane w tym dniu środki zostaną przekazane rodzinom w potrzebie.

Połączmy siły z całą Polską i pomóżmy potrzebującym wygrać walkę z biedą.

Samorząd Szkolny wraz z opiekunami

……………………………………………………………………………………………….

REGULAMIN WEWNĄTRZSZKOLNEGO

KONKURSU PLASTYCZNO-JĘZYKOWEGO

 „MY CHRISTMAS CARD”

 

I ORGANIZATORZY: Koordynatorami konkursu są nauczyciele języka angielskiego

II CELE

 • popularyzacja języka angielskiego
 • rozwijanie zainteresowania językiem angielskim
 • pobudzanie wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej
 • kształtowanie wrażliwości na tradycje świąteczne

III ADRESACI

Konkurs adresowany jest do uczniów kl. I-VI. Każdy uczeń może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.

IV ZASADY

 1. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie kartki świątecznej. Na okładce oprócz dekoracji musi być element językowy, a w środku życzenia świąteczne. Uczniowie klasy I mogą przygotować kartkę świąteczną bez życzeń.
 2. Technika prac jest dowolna. Format pracy: nie większy niż A4.
 3. Kryteria oceny:
 • zgodność z tematem i wymaganiami konkursu
 • pomysłowość
 • poprawność językowa
 • staranność wykonania
 • dobór barw, materiałów
 • kompozycja pracy
 1. Data ogłoszenia konkursu: 22 XI 2016.

Termin składania prac do 9 XII 2016.

Finał konkursu  i wernisaż najciekawszych prac planowany jest na 12 XII 2016.

 1. Prace będą ocenianie w dwóch grupach wiekowych: kl. I-III oraz kl. IV-VI. Autorzy trzech najlepszych prac z każdej grupy wiekowej otrzymają nagrody oraz dyplomy.

…………………………………………………………………………………….

DZIEŃ EGZOTYCZNEGO BANANA I SOCZYSTEGO POMIDORA

       Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, odpowiednia dieta jest prawdopodobnie najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla swojego zdrowia. Właściwe odżywianie jest kluczem do zdrowia, dobrej formy oraz długiego życia. Choćby z tego powodu warta zastanowić się nad tym co jemy.

       W dobie fast-foodów, stresu i „szybkiego trybu życia„, przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania jest trudne. Nie jest jednak niemożliwe. Warto więc chociaż spróbować, szczególnie, że zdrowe odżywianie wcale nie oznacza głodówki czy odmawiania sobie czegoś. Wystarczy tylko nieco zmodyfikować własne menu.

       W ramach comiesięcznej akcji, promującej zdrowe jedzenie, Samorząd Szkolny ogłasza dzień 22.11.2016r. (wtorek) Dniem egzotycznego banana i soczystego pomidora. Przypominamy, że ten dzień wasze śniadania powinny składać się ze zdrowych warzyw i owoców, w szczególności bananów i pomidorów. Proponujemy zdrowe kanapki, chipsy z suszonych bananów, sałatki, soki bananowe i pomidorowe.

Mile widziana pomysłowość i oryginalność przygotowania śniadań 🙂

Banany to owoce, które zawierają wiele składników mineralnych i liczne witaminy. Banany są przede wszystkim skarbnicą potasu.

Pomidory zawierają dużo witamin i minerałów wśród których są: witamina C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, błonnik, biotyna, potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk i mangan.

SAMO ZDROWIE

Smacznego życzy:   Samorząd Szkolny z opiekunami

…………………………………………………………………………………

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem:

„Oddaj zużyty telefon komórkowy, atrakcyjne nagrody czekają.”

           18 listopada Samorząd Szkolny zakończył zbiórkę zużytych, starych telefonów komórkowych. Miło nam przekazać, że w tym roku zebraliśmy ich prawie  8 kilogramów. Stan techniczny zebranych telefonów nie miał żadnego znaczenia. Wszystkie telefony zostaną w najbliższym tygodniu przekazane do profesjonalnego recyklingu.

Przypominamy, że znajdujące się w nich metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm są zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYŁĄCZYLI SIĘ DO NASZEJ AKCJI ZA EKOLOGICZNĄ POSTAWĘ.

Opracowały: Elżbieta Staszak i Anna Homa

……………………………………………………………………………………………….

  Kampania przeciwko uzależnieniom

Kontynuując akcję promującą zdrowy styl życia Samorząd Szkolny, wraz z
opiekunami, organizuje kampanię przeciwko uzależnieniom. Zachęcamy do
zapoznania się z informacjami na gazetkach szkolnych. czytaj więcej

      ………………………………………………………………………………..

Rajd młodzieżowy „Beskidzka Jesień”

          W dniu 9 listopada 2016 w Porąbce odbyło się spotkanie dzieci w ramach rajdu młodzieżowego „Beskidzka Jesień”. Ze względu na złe warunki atmosferyczne tegoroczny  rajd przybrał formę spotkania wszystkich grup w Domu Kultury w Porąbce.

        Rajd tym razem odbywał się pod hasłem „Babie lato na wsi.” Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny: „Bujakowskie Jeżyki” z SP (opiekun Elżbieta Staszak), „Żółty Jesienny Liść” (opiekun Anna Homa) oraz „Jesienni wędrowcy” (opiekun Magdalena Haluch) z gimnazjum.

       Wszyscy uczestnicy rajdu zaprezentowali przed komisją jurorów okrzyk oraz piosenkę dotyczącą babiego lata, kostiumy (dawne lub współczesne stroje do pracy w gospodarstwie) oraz oryginalne plony rolne czyli warzywa i owoce o nietypowych kształtach.

         Z przyjemnością informujemy, że spośród grup gimnazjalnych nasi uczniowie zdobyli  kolejno II („Jesienni Wędrowcy”) i III miejsce („Żółty Jesienny Liść”). W kategorii szkół podstawowych I miejsce za oryginalne plony rolne zdobyły „Bujakowskie Jeżyki”.

         Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci poszczególnych konkursów otrzymali nagrody rzeczowe

Opracowały: Elżbieta Staszak, Anna Homa

……………………………………………………………………………….

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

           Dnia 10  listopada 2016r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta  11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości.. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klas:  IV- VI szkoły podstawowej  i I – III gimnazjum  pod kierunkiem Pani Agnieszki Faber i Eleonory Podgórskiej.

         Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. W czasy rozbiorów, walk o niepodległość przeniosły  nas narratorki :Marta Szlagor i Natalia Paluch. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów,a skończywszy na roku 1918. W dekoracji pojawiło się wiele patriotycznych akcentów:  uczennica symbolizująca Polskę w barwach narodowych  z białym orłem  i koroną , biało- czerwone stroje uczniów  tworzących flagę, tabliczki  z datami rozbiorów i powstań, żołnierze w strojach moro z prawdziwymi karabinami.

           Tęsknotę za utraconą wolnością, smutek płynący z walki „  w dwóch wrogich sobie szańcach” oraz  radość z odzyskanej po 123 latach wolności ukazali recytatorzy, pięknie interpretując prezentowane przez siebie wiersze.  W podniosły nastrój  wprowadziły nas pieśni patriotyczne wykonane przez liczną grupę dziewcząt ze scholki pod opieką Pani Agnieszki Faber. Wielkie wzruszenie wywołała uczennica kl. II gimnazjum Eliza Urbańczyk swoim wykonaniem piosenki „Niepodległość- trudne słowo”. Największe wrażenia wywarły pantomimy , podczas których  uczennice z gimnazjum  symbolizujące Rosję, Austrię i Prusy zaprezentowały scenki związane z rozbiorami Polski i powstaniami narodowymi. W pamięci pozostanie również  końcowa scenka rozbrajania zaborców w wykonaniu uczniów w strojach żołnierskich.  Wystąpieniom uczniów towarzyszyła muzyka wprowadzająca klimat grozy  i tajemniczości.

          Dopełnieniem całej akademii było utworzenie, przez uczennice z klasy pierwszej gimnazjum, w trakcie recytacji wiersza pt. „ Ojczyzna wolna”, daty odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia zakończyła się odśpiewaniem „ Roty” przez scholkę i całą społeczność szkolną.  Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała  i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Opracowała: Eleonora Podgórska

…………………………………………………………………………………..   .        

Klasy młodsze  bawią się i uczą

     Dziś, 15 listopada 2016r. klasy I,II a i II b gościły w Beskidzkim Centrum  Nauki „Naukotechnika”  w Świnnej. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia nietypowych zabawek dydaktycznych oraz uczestniczenia w doświadczeniach z ciekłym azotem. Najpierw przetestowane zostały wszystkie możliwe urządzenia, dużą popularnością cieszyły się roboty, mini – kręgle, maszyna do pisania, ale i piasek kinetyczny.  Po sporej dawce zabaw uczniowie wzięli udział  w warsztacie muzycznym „Jaka to melodia?” Z wykorzystaniem rurek plastikowych, jako instrumentów wygrywali melodię „Wlazł kotek”. Sami byli zaskoczeni uzyskanym efektem. Następnym etapem zajęć były doświadczenia  z ciekłym azotem, prezentowane przez pana inż. Martyniaka. Uczniowie zobaczyli ciekawy pokaz z balonem, bananem, różą i sałatą, dotykali azotu, obserwowali interesujące efekty specjalne, poznawali, co to próżnia. Świetnie się przy tym bawili.

    Na koniec dzieci uczestniczyły w warsztatach geologicznych, oglądały i rozpoznawały minerały, wykonały własnoręcznie swój zbiór skał.

     Ten dzień – pełen wrażeń, krzyku, huku i śmiechu – na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci. Miejmy nadzieję, że zainspiruje również uczniów do własnych, naukowych poszukiwań  i rozwijania swoich pasji. Te ciekawe doświadczenia i edukacja przez zabawę dały dzieciom mnóstwo wrażeń, śmiechu i radości.

…………………………………………………………………………………………….

Spotkanie z rodzicami

        W dniu 08.11.2016 r. o godzinie 17.00 odbędą się spotkania z rodzicami. Zapraszamy najpierw na zebranie ogólne na salę gimnastyczną a następnie na spotkania z wychowawcami w klasach.

ZAPRASZAMY

………………………………………………………………..

POKONAJMY NOWOTWORY KRWI !!!

     W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc.

    Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewionych. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.

Każdy moment jest dobry aby zostać potencjalnym Dawcą.

    Wystarczy trochę szczęścia, aby jako Dawca komórek macierzystych podarować szansę na nowe życie osobie chorej na nowotwór krwi.

  Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

18 grudnia 2016 podczas tegorocznej edycji

Bujakowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

Samorząd Szkolny wraz z opiekunami

organizuje

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.

Przyjdź – na parking przy kościele parafialnym w Bujakowie i zarejestruj się.

Pomożesz? Bo możesz – masz to w genach!!!

…………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ EGZOTYCZNEGO BANANA I SOCZYSTEGO POMIDORA

            22.11.2016r. uczniowie naszej szkoły promowali jedzenie zdrowych warzyw i owoców. Na przerwach młodzież pochwaliła się zdrowym śniadaniem składającym się przede wszystkim z dojrzałych bananów i soczystych pomidorów. Na stołach pojawiły się kolorowe sałatki owocowe, kanapki i pomidorki koktajlowe. Okazało się, że nie tylko są one pożywne, ale też smaczne.

Opracowały: Anna Homa i Elżbieta Staszak

………………………………………………………………………………

Program eTwinning – Europejska współpraca szkół .

       Od września 2016 roku uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej biorą udział w projekcie edukacyjnym z języka angielskiego „Different schools, one community, one world”.

       Program eTwinning to europejska współpraca szkół i przedszkoli, realizowana przy pomocy mediów elektronicznych.  Uczniowie naszej szkoły wykorzystują język angielski, nowoczesną technologię komputerową oraz Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Czańcu. Na wstępie dzieci przygotowały swoją pisemną prezentację, obecnie wymieniają się e-mailami na temat czynności życia codziennego, ulubionych filmów itp. Projekt realizowany w ramach zajęć dodatkowych z języka angielskiego świetnie pokazuje, że nauczanie języków obcych nie musi być nudne.

 

Opracowała Elżbieta Staszak

……………………………………………………………………………………………..

Kulinarne Show w klasie VI

      Odpowiednia dieta ma wiele zalet  oraz ma również bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i życie. Dlatego też kontynuując akcję prozdrowotną w naszej szkole uczniowie klasy VI wcielili się w rolę kucharzy. Na lekcji wychowawczej najpierw wymyślali przepisy na zdrowe desery i przekąski, a następnie przystąpili do pracy.

 Zajęcia okazały się skuteczną formą kształtowania pozytywnych nawyków żywieniowych wśród młodzieży, a przygotowane przez uczniów potrawy szybko zniknęły ….w głodnym brzuchu.:)

Opracowała: Elżbieta Staszak

…………………………………………………………………………………………………………………….