SÓWKI 19/20

     PRZEDSZKOLNY KONKURS TALENTÓW

WIOSNA W WIERSZU I PIOSENCE 

W maju w naszych oddziałach zorganizowany został przedszkolny przegląd talentów. Konkurs polegał na przygotowaniu wybranego wiersza lub piosenki o tematyce wiosennej oraz na nagraniu i przesłaniu filmiku. Celem przeglądu stało się popularyzowanie poezji i piosenki dziecięcej oraz rozwijanie zdolności recytatorskich i wokalnych.

Pomysłowość dzieci i rodziców nie zawiodła nas i tym razem!

Uczestnicy konkursu zaskoczyli nas w stu procentach! Nie zabrakło wiosennych stylizacji, rekwizytów oraz  wiosennej scenografii.

Drogie dzieci i Drodzy Rodzice, jesteście wspaniali!

Cieszymy się, że pomimo trudnego okresu, w którym się znajdujemy, nie poddajcie się
i wykazujecie się bardzo dużym zaangażowaniem oraz pomysłowością 🙂

W konkursie udział wzięli :

Julia K., Wiktoria Sz., Anna J., Julia S., Nadia S.. Michał M., Szymon G., Oliwier K., 

Wszystkie nadesłane propozycje były świetne oraz oryginalne.

Wszyscy laureaci otrzymują 1 miejsce !

Uczestnicy otrzymają dyplomy oraz drobne upominki.

Dziękujemy 🙂

…………………………………………………………………………..

RODZINNY KONKURS

“MODA PATRIOTYCZNA”

W ramach projektu patriotycznego w naszym przedszkolu zorganizowany został konkurs mody patriotycznej. Konkurs polegał na stworzenie stroju lub stylizacji patriotycznej w barwach biało- czerwonych i wykonaniu dziecku zdjęcia.

Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie kreatywności
i wyobraźni oraz pogłębianie więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dzieła.

 Kreatywność rodziców przerosła nasze oczekiwania. Samochód patriotyczny? Czemu nie?! Złamana noga? To żaden problem! Przebrać resztę domowników, a nawet psa? Pewnie! Jak widać nie ma rzeczy niemożliwych. Cieszymy się, że w tym trudnym dla wszystkich czasie rodzice i dzieci wykazali się ogromnym zaangażowaniem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i gratulujemy ciekawych pomysłów. Dyplomy i nagrody oczywiście będą czekać na wszystkich uczestników.

W pierwszej kolejności ocenialiśmy wkład pracy, pomysłowość i oryginalność oraz estetykę i wrażenie ogólne. A oto nasi laureaci:

I  – Michałek, Oliwierek H., Lucjan,   Piotruś T
II –   Jucia, Madzia, Antoś i Oluś, Nikolka M, Wiktoria, Wiktorek, Ania III  – Szymek, Oliwierek K, Kacperek B, Zuzia, Ninka I Nikoś,  Pola I Nikoś

…………………………………………………………………………………………………………

KONKURS RODZINNY

„MODA PATRIOTYCZNA”

Konkurs polega na stworzenie stroju/ stylizacji patriotycznej w barwach biało- czerwonych i wykonaniu dziecku zdjęć

REGULAMIN KONKURSU:

  • Organizatorem konkursu jest Oddział Przedszkolny w Bujakowie
  • Cele konkursu:

– kształtowanie postaw patriotycznych
– rozwijanie kreatywności i wyobraźni
– pogłębianie więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dzieła

  • Zasady organizacyjne

– w konkursie biorą udział dzieci z grupy „Żabki” oraz „Sówki”

– spośród nadesłanych zdjęć przedszkolaków wybierzemy najciekawsze stylizacje
w barwach biało- czerwonych (wyłonione zostaną I, II, III miejsce)

– zdjęcia w partiotycznych stylizacjach prosimy przesyłać  od 21.04 do 29.04.2020 do wychowawców grup poprzez platformę Edu-przedszkole lub maila wychowawców

– wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30.04.2020

– dla wszyststkich uczestników przewidziane są dyplomy oraz symboliczne nagrody

– udział w konkursie wiąże się ze zgodą na upowszechnianie zdjęć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Bujakowie

……………………………………………………………………………………………….

DRODZY RODZICE

W związku z decyzją o przedłużeniu zamknięcia przedszkoli do 26 kwietnia, nadal będzie prowadzone nauczanie zdalne. Zachęcamy Państwa do korzystania z propozycji zabaw i ćwiczeń, które są przez nas przygotowywane i zamieszczane na
e – platformie. Życzymy Państwu dużo zdrowia i pozytywnego myślenia, które jak wszyscy wiemy ma wielką moc.

Pozdrawiamy Nauczyciele Oddziału Przedszkolnego

…………………………………………………………………………………

KOCHANE DZIECI i DRODZY RODZICE
życzymy Wam, aby te święta wielkanocne
wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy Oddziału Przedszkolnego.

……………………………………………………………………………………………………….

INFORMACJA DLA RODZICÓW Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

Drodzy Rodzice!!

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktycznych  w naszym przedszkolu testujemy platformę edukacyjną, która ułatwi kontakt między rodzicami i nauczycielami.  Nauczyciele już od poniedziałku (06.04.2020)  będą się z Państwem kontaktować za pomocą platformy i przesyłać propozycję zajęć i zabaw dla dzieci. Do tego celu posłużą posiadane w naszej bazie adresy e-mail.

Państwo otrzymają loginy do  naszego serwisu edukacyjnego na swój adres e- mail. Prosimy o sprawdzanie skrzynki mailowej i po otrzymaniu wiadomości z danymi do logowania aktywację swojego konta. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby wdrożenie platformy przebiegło sprawnie, jednak prosimy o wyrozumiałość.

Życzymy rodzicom i dzieciom  dużo zdrowia i mamy nadzieję że ten  trudny czas szybko minie i niebawem się spotkamy.

Pozdrawiamy serdecznie

Nauczyciele Oddziału Przedszkolnego

………………………………………………………………………………………..

DRODZY RODZICE

W związku z przedłużeniem kwarantanny, na Państwa mailach znajdują się różnorodne propozycje aktywności dla naszych przedszkolaków na czas zamknięcia oddziału przedszkolnego, które wpłyną na ich wszechstronny rozwój oraz pozwolą miło spędzić czas w rodzinnej atmosferze.

………………………………………………………………………………..

PRZYPOMNIENIE – DRODZY RODZICE!

W związku  z zagrożeniem epidemicznym wirusem SARS-CoV-2 Ministerstwo Edukacji Narodowej czasowo ograniczyło funkcjonowanie systemu oświaty i zawiesiło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze oddziału przedszkolnego (od 16 do 25 marca placówka będzie nie czynna).

Proponujemy Państwu, aby  wspólnie zaciekawić, zmotywować i zaprosić dziecko do przygody poprzez realizację kart pracy (dydaktycznych) oraz zadań (plastyczno – technicznych), które przygotowaliśmy dla naszych najmłodszych i rozdaliśmy do domu przedszkolakom w ich ostatnim dniu w oddziale przedszkolnym (środa 11.03.2020 r.).

Przypominamy także o Bezpiecznej grze dla dzieci „Balon Blum”, która pomaga rozwijać koordynację oko-ręka, sprawność manualną, logiczne myślenie, a także percepcję wzrokową i słuchową (Wydawnictwo Nowa Era), z której mogą rodzice korzystać wraz z dziećmi, ponieważ kody dostępu zostały Państwu rozdane przez wychowawców grup, na zebraniu (https://balonblum.pl).

Zapraszamy również dzieci do „Bajkowego Kącika”, na „Wieczorne Pogaduchy”, ciekawe „Słuchowisko”, a także interesującą „Książkę do poduszki”, a to wszystko oczywiście na stronie Serwis Polskie Radio Dzieciom.(https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom). 

Jeżeli będziemy posiadać nowe informacje dotyczące przedłużenia kwarantanny (poszerzenie realizacji kart pracy i zadań dodatkowych), to będziemy Państwa informować na bieżąco.

Przesyłamy dużo spokoju, pozytywnej energii i do zobaczenia mamy nadzieję wkrótce!!!

…………………………………………………………………………………………….

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ


Dnia 11.03.2020 r. dzieci z grupy „Sówki” odwiedziła Pani Ewa z biblioteki wraz
z uczennicami, aby przybliżyć dzieciom świat książek i biblioteki. Uczennice wraz
z opiekunem przeniosły dzieci w świat pingwinów na mroźną i białą Antarktydę. Co bardzo dobrze się składa, bo naszym tematem tygodniowym były „Podróże po kontynentach dookoła świata”. Starszaki na wstępie wysłuchały bajki pt. „Pingwinek”. Kolejno uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną, zabawach tanecznych, muzyczno – ruchowych i sprawnościowych związanych z Antarktydą. Na koniec wszyscy pożegnali się zabawą „Pa pa pingwinku”.

……………………………………………………………………………………………………………

KUCHCIK „SAŁATKA OWOCOWA”


Dnia 10 marca dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w zajęciach kulinarnych z „Kuchcikiem”. Z tego względu, iż tematem tygodniowym były podróże dookoła świata i poznawanie odległych ciepłych krain oraz kontynentów, to dzieci z wielką przyjemnością i entuzjazmem przygotowywały sałatkę owocową. Same były autorami swoich kolorowych, smacznych i jakże zdrowych specjałów, które szybciutko zdegustowały i znalazły się w ich brzuszkach. Już z utęsknieniem czekamy na następne kwietniowe zajęcia z „Kuchcikiem”.

……………………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ KOBIET

„Świat bez kobiet byłby
jak ogród bez kwiatów.”

W pierwszym tygodniu marca, jak co roku w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Kobiet, to przemiłe święto dla wszystkich pań i dziewczynek. Każda z nas cieszyła się z pięknych kwiatów oraz pysznych słodkości. Panowie z grupy „Sówki” bardzo się postarali, żeby każda dziewczynka w tym magicznym dniu poczuła się jak księżniczka. Wszystkie koleżanki z grupy były zachwycone. DZIĘKUJEMY!

………………………………………………………………………………………………………..

BAJU, BAJ Z RODZICEM

„Mój kot Cukierek ma długaśne wąsy,

Lubi pełną miskę i wieczorne pląsy.

W nocy urządza wyścigi szalone,

Pogryzł rękawiczki mej mamy zielone.

Lubi wchodzić sobie do mojego łóżka,

Tam śpi najsmaczniej, gdzie miękka poduszka…”

We wtorek 3 marca przedszkolaki z grupy „Sówki” ponownie odwiedziła Julia, która tym razem przybliżyła naszym najmłodszym książkę o ciekawych przygodach zwariowanego kota Cukierka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści kota rozrabiaki, gdyż życie małego gagatka jest bardzo urozmaicone . Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy na kolejne spotkanie z NAMI I KSIĄŻKĄ.

…………………………………………………………………………………………………………

TŁUSTY CZWARTEK – KUCHCIK „FAWORKI”

Dzieci z grupy  „Sówki” wspólnie, jak co roku, przygotowywały, faworki na Tłusty Czwartek. Przedszkolaki podczas zajęć z „Kuchcikiem” z dużym zaangażowaniem przygotowywały ciasto na słodki przysmak. Najwięcej przyjemności dzieciom i pracownikom sprawiła oczywiście degustacja.

………………………………………………………………………………………………………..

BAŚŃ BRACI GRIMM „O WILKU I SIEDMIU KOŹLĄTKACH”

W ostatni czwartek lutego dzieci z grupy „Sówki” odwiedziła Pani Ewa z naszej szkolnej biblioteki wraz z uczennicami klasy VI b Paulinką, Zuzią i Anią. Dziewczynki przybliżyły przedszkolakom bardzo pouczającą historię „O WILKU I SIEDMIU KOŹLĄTKACH”, która przypomniała im jedną z najważniejszych zasad, która brzmi następująco: należy słuchać dorosłych. Dzięki wysłuchanej bajce „Sówki” utwierdziły się tylko w przekonaniu, że rodziców należy szanować ponieważ są zdolni do najwyższych poświęceń. Przedszkolaki aktywnie i z uśmiechem na buzi uczestniczyły w grach
i zabawach muzyczno ruchowych. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały słodki upominek. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy na kolejne spotkania z „Sówkami”.

……………………………………………………………………………………………………………

„Piękny uśmiech” – WIZYTA PANI STOMATOLOG

W poniedziałek 17 lutego przedszkolaków z naszego oddziału przedszkolnego odwiedziła  mama Miłoszka,  która jest pomocą dentystyczną wraz z PANIĄ STOMATOLOG. Pani doktor przedstawiła najmłodszym historyjkę o chorych ząbkach
w postaci prezentacji, przypomniała im podstawowe zasady dbania o piękny i zdrowy uśmiech.  Najmłodsi dowiedzieli się  co to jest próchnica i dlaczego psują się zęby oraz jak prawidłowo należy je czyścić. Dzieci miały możliwość, pod okiem dentysty, uczestniczyć w pokazie prawidłowego szczotkowania zębów. Prelekcja zakończyła się pouczającą bajką i  wręczeniem przedszkolakom upominków. Dzieci były zachwycone wizytą PANI STOMATOLOG.

DZIĘKUJEMY ZA ZORGANIZOWANIE ZAJĘĆ PANI AGNIESZCE, MAMIE MIŁOSZKA.

……………………………………………………………………………………………………………..

WALENTYNKI

„Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki….”

Dnia 14 lutego w grupie „Sówki” odbyły się Walentynki czyli ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH. Tego dnia dzieci w kameralnym gronie świętowały dzień dobrych uczuć. Każdy uczestnik zabawy miał czerwone barwy i uśmiech od ucha do ucha. Dzieci świetnie się bawiły. Na początku wysłuchały wiersza o walentynkach jak i genezy powstania tego święta, bawiły się magicznymi sercami, losowały swoje sympatie, pląsały z czerwonym wstążkami, uczestniczyły w biegu sprawnościowym, tańczyły w parach, wykonywały swoje kartki do poczty walentynkowej, brały udział w licznych zabawach ruchowych, przystrajały słodkie walentynki dla mamusi i tatusia, przeliczały czekoladki itd. Zabawy nie było końca. Zwieńczeniem dnia było najważniejsze, a mianowicie podsumowanie zajęć i krótka prezentacja/bajka o jakże ważnym tytule „Walentynki”. Przedszkolaki
z zaciekawieniem i wielkim przejęciem spoglądały na ekran w celu zapamiętania jak największej ilości informacji i podzielenia się nimi z kolegami, którzy mamy nadzieję po chorobie wrócą do nas w najbliższy poniedziałek!

……………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt , ten nie może być dobrym człowiekiem”

Arthur Schopenhauer.

We wtorek 11 lutego obchodziliśmy w naszym oddziale przedszkolnym „Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej”. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały wiadomości związanych z potrzebami i zwyczajami zwierząt leśnych. „Sówki” dowiedziały się, które ptaki zimują w naszym kraju i w jaki sposób je dokarmiać oraz jak pomóc zwierzętom przetrwać trudny, zimowy czas. Na zakończenie zajęć dzieci przygotowały ptasie przysmaki i ruszyły na wyprawę do karmnika, zostawiając w nim nasionka i kulki dla sikorek. Na wycieczkę do pobliskiego paśnika udamy się w innym terminie, ponieważ nie pozwoliła nam na to pogoda. Obiecujemy jednak, że zwierzęta leśne również otrzymają pożywienie w postaci zboża, marchewki, jabłka, kukurydzy
i ziemniaków. „Sówki” nie mogą się już doczekać.

………………………………………………………………………………………………………

KOLOROWY DZIEŃ – SZARY WTOREK

Pierwszy wtorek lutego w naszym oddziale przedszkolnym był dniem, w którym królowały szarości. W tym dniu dzieci założyły ubrania w różnych odcieniach koloru szarego. „Sówki” uczyły się, bawiły, śpiewały, malowały i tańczyły pokazując tym samy, że kolor szary wcale nie musi być smutny. Wszystkie wtorkowe aktywności były związane tematycznie z kolorem szarym. Przedszkolaki chętnie i radośnie brały udział w grach i zabawach, w których pojawiał się szary kolor.

…………………………………………………………………………………

BAJU, BAJ Z RODZICEM

W pierwszy poniedziałek lutego odwiedził nas Tata Madzi! Przyniósł ze sobą książkę, która zachwyciła szczególnie dziewczynki, a była to baśń Braci Grimm pt.: „Roszpunka”. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem słuchały przygód głównej bohaterki przedstawionych w baśni, której morał mówił o tym, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Tacie Madzi – panu Krzysztofowi  i oczywiście Madzi,  bardzo, bardzo dziękujemy!

………………………………………………………………………………………………

URODZINKI

Za nami kolejne wspaniałe przyjęcie urodzinowe w naszym oddziale przedszkolnym. W ostatni piątek stycznia w grupie „Sówki” Urodzinki obchodziła liczna grupa przedszkolaków: Natalka, Zuzia, Lenusia, Karolek, Kacperek i Błażejek. Wesoły urodzinowy korowód wyruszył na wystrzałowe przyjęcie, które było pełne wielu atrakcji. „Sówki” jubilatom złożyły życzenia, zaśpiewały gromkie „Sto lat” i wręczyły drobny upominek. W tym dniu przedszkolakom towarzyszyły śmieszne gry i zabawy oraz szalone tańce. Na zakończenie przyjęcia dzieci udały się na słodki poczęstunek, oczywiście z tortem w roli głównej.

Naszym jubilatom życzymy by wszystkie Wasze dni, w żółwim tempie upływały, by wszystkie Wasze sny, jawą się w końcu stały!!!!

………………………………………………………………………………………………..

DOGOTERAPIA


W czwartek 30 stycznia w grupie „Sówki” odbyły się kolejne zajęcia z Panią Magdaleną i jej psem Lorą. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach sprawnościowych, które miały za zadanie uświadomić im pracę psa ratownika. „Sówki” brały udział
w zabawach z chustą animacyjną, a także badawczych wykorzystując swoje zmysły. Spotkania z Lorą są dla dzieci spontaniczną nauką i jednocześnie wspaniałą zabawą, która daje im wiele radości.

…………………………………………………………………………………………………….

BAJU, BAJ Z RODZICEM


28 stycznia we wtorek dzieci z grupy „Sówki” odwiedziły uczennice klasy VI B Julia (siostra Nastusi) i Paulina, żeby przeczytać naszym najmłodszym bajkę w związku
z zajęciami głośnego czytania w przedszkolu. Dziewczynki zaprezentowały straszakom pouczającą „Bajkę pomagajkę” o pośpiesznym zajączku. Przedszkolaki dowiedziały się jak radzić sobie z nasiloną potrzebą ruchu oraz obowiązkami przedszkolnymi. Dziękujemy dziewczynkom za odwiedziny i zapraszamy, na kolejne spotkanie
z książką.

…………………………………………………………………………………………………………………..

KUCHCIK „KARNAWAŁOWA GORĄCA CZEKOLADA”

Dnia 27 stycznia dzieci z grupy „Sówki” miały przyjemność uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, gdzie same mogły wyczarować i zasmakować swoją własnoręcznie zrobioną karnawałową gorącą czekoladę. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy tworząc smakowity czekoladowy napój, a później według własnej inicjatywy i smaku ozdabiały oraz dekorowały bitą śmietaną, cukiereczkami, żelkami i piankami. Uśmiechy towarzyszyły dzieciom przez cały czas, bo nie ma jak zacząć dnia od dawki słodyczy,
a do tego jeszcze poniedziałku. Z utęsknieniem czekamy na kolejne kulinarne specjały w wykonaniu dzieci z grupy „Sówki”.

…………………………………………………………………………………………

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Obchody Dnia Babci i Dziadka na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości naszego Oddziału Przedszkolnego i w związku z tym wydarzeniem 16 stycznia zaprosiliśmy naszych najdroższych gości na „Świąteczne Kolędowanie”. Dzieci najlepiej jak tylko potrafiły wyraziły swoją miłość do dziadków poprzez prezentację przygotowanego występu. Dzięki współpracy z rodzicami został przygotowany słodki poczęstunek dla naszych najważniejszych gości. Babcie i Dziadkowie wrócili tego dnia do domów
z własnoręcznie przygotowanymi przez dzieci sukulentami w szkle. Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie i stworzenie atmosfery pełnej radości
i ogromnego wzruszenia.

…………………………………………………………………………………………….

WARSZTATY – UPOMINKI DLA BABCI I DZIADKA

Dnia 14 stycznia dzieci z grupy „Sówki”  uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Akademię Twórczego Rozwoju „Mamutek” z Kęt. Przedszkolaki wraz z Akademią przygotowywały upominki dla babci i dziadka –  „Sukulenty w szkle”,
w które włożyły wiele serca i pracy. Na początku zajęć dzieci brały udział w małej prelekcji nt. żywych roślin – sukulentów – żyjących w różnych strefach klimatycznych – z których można wykonać oryginalne kompozycje. Następnie zamienili się w małych florystów, którzy z kolekcji sukulentów tworzyli własne dzieła sztuki – wypełniali przeźroczyste szkła kamyczkami i ziemią, kolejno sadzili sukulenty a na koniec ozdabiali kamyczkami i muchomorkami.  I tak gotowe prezenty uświetnią nasz występ
z okazji DNIA BABCI I DZIADKA.

…………………………………………………………………………………………

BIAŁY PIĄTEK

10 stycznia barwą, która dominowała w naszym oddziale przedszkolnym była biel. Przedszkolaki brały udział w ciekawych i śmiesznych zimowych grach oraz zabawach. „Sówki” słuchały bajki o „białym niedźwiedziu”, tańczyły do zimowej muzyki
i zorganizowały bitwę na śnieżne kule z kartek papieru. Głównym bohaterem naszej pracy plastycznej była biała choinka, którą dzieci ozdabiały brokatem, żeby nabrała trochę kolorów. Nie mogło zabraknąć w tym dniu degustacji białych i zdrowych przysmaków (mleka i sera), które starszaki zajadały z uśmiechem na twarzy. Pomimo braku śniegu za oknem w grupie „Sówki” panowała zimowa atmosfera

……………………………………………………………………………….

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 9 stycznia 2020 roku w naszym oddziale przedszkolnym odbył się Bal Karnawałowy. Szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w piękną i kolorową Salę Balową. Nasza placówka zapełniła się różnorodnymi postaciami z bajek. Przedszkolaki świetnie się bawiły uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Na zakończenie czekał na „Sówki” słodki poczęstunek, który przedszkolakom szybko znikł z talerza. W tym dniu naszym najmłodszym towarzyszyły niesamowite emocje, które zaowocują niezapomnianymi przeżyciami. Gratulujemy dzieciom pomysłów na przebranie, a rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. 

………………………………………………………………………………………….

Wigilia

Tradycją jest, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym oddziale przedszkolnym spotykamy się wspólnie z dziećmi przy wigilijnym stole. W piątek 20 grudnia „Sówki” poczuły magię tego cudownego czasu. Od rana przedszkolaki przygotowywały wraz z Paniami salę ustawiając  stoły, nakrywały je obrusem, przystroiły własnoręcznie zrobionym stroikiem i gwiazdą betlejemską, która dopełniła całość. Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny dla naszych przedszkolaków, którzy słuchają  słów pisma świętego, dzielą się opłatkiem składając sobie życzenia i śpiewają kolędy. Na zakończenie wspólnej wigilii czekały na nasze „Sówki” prezenty, które sprawiły jeszcze większe uśmiechy na buziach dzieci. W tym miejscu pragniemy złożyć życzenia:

Wszystkim Dzieciom i Rodzicom Naszych Wychowanków życzymy by nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były dla Was Wszystkich niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Niech Nowy Rok przyniesie te odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem życzą Dyrektor i pracownicy Oddziału Przedszkolnego w Bujakowie.

……………………………………………………………………………………………

ŚWIĄTECZNY PIERNIK

Dnia 20 grudnia dzieci z klas I-III oraz Oddziału Przedszkolnego brały udział
w podsumowaniu  projektu pt. „Świąteczny piernik”. Dzięki temu wydarzeniu dzieci
z grupy „Sówki” przez cały grudzień miały okazję przybliżyć sobie tradycję Świąt Bożego Narodzenia oraz się do nich przygotować (wykonaliśmy  grupowego piernika  „Dobre Ciacho”, do którego ułożyliśmy własnoręcznie wymyśloną rymowankę, dekorowaliśmy też pierniczki – jako bombki, a także tworzyliśmy kartki świąteczne itd.). Wspólne świąteczne spotkanie rozpoczęło się od przywitania dzieci wraz
z nauczycielami piosenką pt. „Świąteczny piernik”. Kolejno dzieci z zaciekawieniem słuchały „Legendy o Toruńskim pierniku”, odpowiadając na pytania. Następnie każdy zespół przedstawiał  własnoręcznie zrobionego piernika – w tym roku w każdej grupie królował CIASTEK. Później było to, na co czekali wszyscy z wielką niecierpliwością,  mianowicie wyniki konkursu na świąteczną kartkę. Z Oddziału Przedszkolnego wyróżnienie otrzymali Pola i Nikodem, III miejsce zajęła Anna i Błażej, II Michał a I Emilia. Wszyscy pozostali biorący udział w konkursie otrzymali nagrody pocieszenia za udział. Na zakończenie projektu każda grupa zaprezentowała własnoręcznie zrobione bombki – pierniki, którymi udekorowaliśmy świąteczne drzewko, śpiewaliśmy kolędy, składaliśmy sobie życzenia. W tym dniu każdy uczestnik projektu otrzymał słodką niespodziankę. Po poranku pełnym wrażeń udaliśmy się na grupową wigilię.

…………………………………………………………………………………

KONKURS PLASTYCZNY – „ŚWIĄTECZNA KARTKA”

W miesiącu grudniu odbył się zorganizowany przez nauczycieli Oddziału Przedszkolnego w Bujakowie konkurs plastyczny pt. „ŚWIĄTECZNA KARTKA”. Do udziału w nim zostały zaproszone dzieci z grupy „Żabek” i „Sówek”. Przedmiotem konkursu było stworzenie kartek świątecznych, których tematem było Boże Narodzenie.  Dzieci wykonywały pracę dowolną techniką. W dniu 17 grudnia został rozstrzygnięty konkurs świąteczny. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, a to ze względu na ilość dostarczonych prac (w tym miejscu pragniemy podziękować rodzicom za mobilizację swoich dzieci oraz za ich pomoc i zaangażowanie). Jury zdecydowało się wyróżnić prace, które odznaczały się pomysłowością i oryginalnością, stopniem trudności wykonania, ale przede wszystkim były samodzielnie wykonane przez dzieci, przy drobnej pomocy rodziców. Należy pochwalić wszystkich uczestników konkursu, gdyż ich prace były piękne i budziły zachwyt. W związku z tym wszystkie świąteczne kartki zostaną przekazane dla ludzi chorych i potrzebujących z Hospicjum. Wyróżnionych zostało 5 prac. Laureaci, a także wszyscy uczestnicy konkursu  otrzymali nagrody oraz drobne upominki podczas podsumowania projektu „ŚWIĄTECZNY PIERNIK” w piątek 20 grudnia 2019 roku.

Wyniki konkursu na „ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ”:

  1. miejsce – Emilia „Sówki”
  2. miejsce – Michał „Żabki”
  3. miejsce – Anna „Sówki”, Błażej „Sówki”
  4. wyróżnienie – Pola i Nikodem „Żabki” i „Sówki”

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Laureatom gratulujemy!

………………………………………………………………………..

POWITANIE ZIMY

Hu hu ha

hu hu ha

nasza zima zła….

Dnia 19 grudnia tj. w czwartek troszkę wcześniej niż zawsze do naszej grupy przedszkolnej „Sówki” zawitała Pani Zima. Dzieci z uśmiechem na twarzy brały udział
w zimowych zabawach – tańczyły zimowe tańce, zamieniały się w sopelki, była też bitwa na śnieżki, dzieci rozwiązywały łamigłówki i zagadki związane z nową porą roku jaką jest zima, słuchały z zaciekawieniem bajki „Pani Zima”, Przeliczały śnieżki, malowały zimowy krajobraz, naśladowały zimowe sporty itd. Na zakończenie udaliśmy się na zimowy spacer aby poobserwować przyrodę i nakłonić zimę aby w końcu do nas zawitała.

…………………………………………………………………………………………

DOGOTERAPIA

W środę 18 grudnia odbyły się kolejne zajęcia z dogoterapii. Po raz kolejny przedszkolaki mogły osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał wydawanych mu poleceń. Wizyta psa Lory w naszym oddziale przedszkolnym wniosła wiele nowych doświadczeń w życie wszystkich uczestniczących w zajęciach. Zabawy z czworonogiem wywołały mnóstwo pozytywnych emocji. Zajęcia z psem terapeutą można z pewnością zaliczyć do wielkiego wydarzenia w naszym oddziale przedszkolnym.

……………………………………………………………………………….

JARMARK BOŻONARDODZENIOWY

Dnia 15 grudnia dzieci z grupy „Sówki” miały przyjemność wystąpić na V Bożonarodzeniowym Jarmarku zorganizowanym w Bujakowie. Dzieci mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych jakim był bardzo silny wiatr dały z siebie wszystko i z  uśmiechem na twarzach zaprezentowały krótki występ pt. ”Świąteczny czas”.  Wspólnie z przybyłymi gośćmi śpiewały piosenki świąteczne, pastorałki, recytowały wiersze i zatańczyły świąteczny taniec. Na pożegnanie przedszkolaki złożyły wszystkim przybyłym gościom życzenia co spotkało się z gromkimi brawami oraz otrzymały słodki poczęstunek za piękne wystąpienie.   

……………………………………………………………………………………..

„ŚWIĄTECZNY CZAS” – ZAJĘCIA OTWARTE Z RODZICAMI

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia 13 grudnia w grupie „Sówki” zorganizowaliśmy zajęcia otwarte dla rodziców. Wszyscy wiemy że Święta to szczególny czas, gdzie najważniejsza jest rodzina. I właśnie po to, żeby w naszym oddziale przedszkolnym zagościła świąteczna atmosfera zaprosiliśmy rodziców do integracji z dziećmi. Nasza sala zamieniła się we wspaniałą cukiernię ze znakomitymi szefami kuchni, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Rodzice odkrywali swoje talenty cukiernicze a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali
z ogromnym zapałem. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych wybornych łakoci w postaci pierniczków. Z tego miejsca  składamy podziękowania dla rodziców obecnych na zajęciach, za wspólną zabawę, przyjemny czas, który pozwolił spotkać się i być razem w przyjemnej oraz życzliwej atmosferze. Bardzo cieszymy się, że mamy tak chętnych do współpracy rodziców.

…………………………………………………………………………………….

KUCHCIK „SŁODKA CHOINKA”

W środę 11 grudnia dzieci z grupy „Sówki” spotkały się z „Kuchcikiem” na kolejnych zajęciach kulinarnych. Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki miały za zadanie ozdobić choinkę, ale nie drzewko tylko wafelka. „Sówki” poradziły sobie z tym zadaniem doskonale, a ich choinki były bardzo oryginalne, ponieważ
z niektórych wafelków powstały tropikalne lody. Zajęcia z „Kuchcikiem” były okazją do ciekawych doświadczeń, własnej inicjatywy, wdrażania swoich pomysłów oraz przeżywania wspólnej radości i satysfakcji. Najmilszym akcentem oczywiście była degustacja ozdobionych choinek, na których królowały cukiereczki, owoce i bita śmietana.

……………………………………………………………………..

BAJU, BAJ Z RODZICEM

W piątek 6 grudnia na zajęcia z cyklu „Baju, baj z rodzicem” zawitała mama Zuzi. Pani Magdalena przyniosła ze sobą piękną bajkę pt.: „Kurka Śnieżka i siedem sówek”. Czytana pozycja przypadła do gustu naszym najmłodszym. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem słuchały losów urodziwej kurki i towarzyszących jej przemiłych sówek. Polecamy serdecznie wszystkim książkę, gdyż jest mądrą opowieścią, świetnym nawiązaniem do klasycznej baśni („Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków”),
a jednocześnie odświeżoną historią. Dziękujemy mamie Zuzi za odwiedziny i czekamy na wszystkich chętnych, którzy chcą spotkać się z naszymi grupowymi  „Sówkami”.

……………………………………………………………………………..

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM – CZERWONY CZWARTEK

„Dajesz nam tak wiele
Jesteś przyjacielem
Mikołaju!”

Tak śpiewały dzieci z Oddziału Przedszkolnego w oczekiwaniu na spotkanie ze Świętym Mikołajem w dniu 05.12.2019r. Wizyta Świętego Mikołaja, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Już od rana przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały na wizytę gościa. Czas naszym maluchom umilały gry
i zabawy związane z czerwonym kolorem. Do naszego Oddziału Przedszkolnego miał zawitać oczywiście Mikołaj, ale także Wójt Gminy Porąbka Pan Paweł Zemanek, który chciał osobiście złożyć dzieciom życzenia świąteczne. Nasi goście nie zawiedli i nie kazali na siebie długo czekać. Przedszkolaki zaśpiewały przygotowaną piosenkę, recytowały wierszyk, tańczyły i odpowiadały na pytania Mikołaja. Dzieci pożegnały gościa i zaprosiły go z powrotem już za rok w nasze skromne progi!

………………………………………………………………………………….

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

4 grudnia do naszego Oddziału Przedszkolnego, dzięki uprzejmości mamy Madzi
z grupy „Żabki”, zawitał wyjątkowy gość Pan Antoni. Jest on emerytowanym górnikiem. Nasz gość opowiedział dzieciom o swojej pracy, o tym jak kiedyś zwierzęta pomagały górnikom, oraz jak ich ostrzegały przed niebezpieczeństwem. Dzieci dowiedziały się również dlaczego mundur górniczy ma 29 guzików, z czego się on składa, oraz co oznaczają kolory w pióropuszu na czapce (czako) i wiele innych ciekawych historii, których przedszkolaki słuchały z ogromnym zaciekawieniem. Dzieci podziękowały górnikowi za odwiedziny i wręczyły drobny prezent, za okazany czas, a także serce. Serdecznie dziękujemy Panu Antoniemu za możliwość spotkania prawdziwego górnika
i za słodki upominek, którym obdarował dzieci.

………………………………………………………………………………………………….

TEATR BANIALUKA „JESTEM AKI” – MIKOŁAJ

We wtorek 3 grudnia dzieci z grupy „Sówki” z Oddziału Przedszkolnego w Bujakowie udały się z wizytą do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku Białej w celu obejrzenia spektaklu pt. „Jestem Aki”. Przedszkolaki śledziły z zainteresowaniem pełne ciepła
i humoru przedstawienie, które opowiada o wkraczaniu dziecka w świat dorosłych. Aki to owad, któremu rodzice nadali t-AKI-e imię, bo przecież skąd mogli wiedzieć, czy będzie „TAKI, czy może TAKI”. Pragnęli, by sam odkrył kim jest i w tym celu pozwolili mu wyruszyć w samodzielną podróż. Spektakl opowiada o tym, że trzeba młodemu człowiekowi pozwolić samodzielnie odkrywać świat, bo tylko w ten sposób może się on dowiedzieć kim jest. „Sówki” były zachwycone podróżą przez las, jego przyjazną atmosferą, mieszkańcami, pomysłowymi lalkami i maskami oraz nastrojową muzyką. Po spektaklu dzieci spotkały się z Aniołem i Diabłem, a następnie ze Świętym Mikołajem, który rozdał im prezenty. Za upominki przedszkolaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewaną piosenką i wyrecytowanym wierszykiem. Całości towarzyszyła wykreowana w Teatrze świąteczna atmosfera. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej wizyty Mikołaja.

………………………………………………………………………………………………..

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ…… – UBIERANIE CHOINKI

W drugi dzień grudnia przedszkolaki z grupy „Sówki” przypominały sobie tradycję ozdabiania świątecznego drzewka, były kolędy i zabawy świąteczne. Dzień ubierania choinki w przedszkolu jest dniem wyjątkowym. Dzieci  z wielkim zaangażowaniem zawieszały ozdoby i dekorowały nasze drzewko, które każdemu oświadcza, że święta są już tuż, tuż…

………………………………………………………………………..

ZABAWA ANDRZEJKOWA

„W przedszkolu zabawa,
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej, start!”

W piątek  29 listopada w naszym oddziale przedszkolnym zapanowała magiczna atmosfera, a to wszystko za sprawą Andrzejek, które w naszym przedszkolu są już tradycją. Ten dzień  obfitował w radosne zabawy i wróżby, podczas których, „Sówki” mogły poznać swoją przyszłość. Nie mogło się obejść bez przekłuwania serduszek
z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość, lania wosku itp.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy dyskotekowej muzyce. Pod koniec zabawy na dzieci czekał słodki andrzejkowy poczęstunek. Zabawa była dla naszych „Sówek” niezapomniana i pełna wrażeń. Dzieci wróciły do domu z uśmiechami na twarzy i z drobnymi upominkami.

……………………………………………………………………………………….

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„Jedna łapka
druga łapka
ja jestem niedźwiadek
Jedna nóżka, druga nóżka
a to misia zadek
Lubię miodek
kocham miodek
podkradam go pszczółkom
Jedną łapką, drugą łapką, czasem wciągam rurką

W poniedziałek 25 listopada wszystkie dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane oczywiście w element koloru brązowego i ze swoimi ulubionymi oraz kochanymi pluszakami.. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, brały udział w różnych zabawach, grach oraz konkurencjach sportowych. Przedszkolaki tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia” oraz do dyskotekowych rytmów. „Sówki” odwiedziły również pracownię komputerową w celu obejrzenia prezentacji, która przedszkolakom pozwoliła przybliżyć postać pluszowego misia, jego historię oraz przypomniała najmłodszym różne bajki w których pojawiają się niedźwiadki. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechu i  radości, a to również dzięki drobnym upominkom i dyplomom, które otrzymał każdy uczestnik zabawy. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się
z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

………………………………………………………………………………

WSZYSCY ŚWIĘCI…

Dnia 21 listopada do naszego oddziału przedszkolnego zawitali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bujakowie wraz z Panią Agnieszką, aby przedstawić najmłodszym „Wszystkich  Świętych”. Dzieci z zaciekawieniem i z wielką radością spoglądały na postacie Świętych: Św. Jana Pawła II, Józefa i Maryję z Nazaretu, Św. Franciszka, Św. Brata Alberta, Św. Matkę Teresę z Kalkuty, Apostołów i wielu, wielu innych. Dzieci
w dostępny dla nich sposób mogły zapoznać się z sylwetami świętych.

……………………………………………………………………………………………

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Nie od dziś wiadomo, że dobre słowo, uśmiech na wagę złota jest. Chociaż jest to istotne nie tylko od święta ,istnieje dzień, kiedy szczególnie się o tym pamięta.
I w naszym oddziale przedszkolnym dzieci z grupy „Sówki”  21 listopada o dniu życzliwości pamiętały, magiczne słowa i dobre czyny przez cały dzień królowały.
Wszyscy też we wspólnej zabawie udział braliśmy, a na znak życzliwości laurki od serca dla kolegi wykonaliśmy. Pamiętajcie! Obcy czy przyjaciel – lepiej się poczuje,
gdy mu ktoś na co dzień swoją dobroć, serce, tolerancje, szacunek i miłość ofiaruje.

………………………………………………………………………………………………..

WIZYTA W BIBLIOTECE

20 listopada dzieci z grupy „Sówki” odwiedziły szkolną BIBLIOTEKĘ, a to wszystko za sprawą tematyki, którą dzieci poruszały w trzecim tygodniu listopada. Cały tydzień przedszkolaki rozmawiały o bajkach, baśniach, opowieściach i legendach.
„Sówki” z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami lub starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę,
z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci wypożyczyły kilka bajek, by móc je czytać  w przedszkolu. Każde dziecko wyszło z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci tam jeszcze nie raz,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

…………………………………………………………………………………………………………

DOGOTERAPIA

Dnia  18 listopada przedszkolaków odwiedził specjalny gość suczka Werba wraz ze swoją opiekunką. W czasie spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie. Uczyły się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z psem. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogami  i pogłębić kontakt przez podejście do psa, pogłaskanie i nakarmienie. Dzieci pobudzały sensorykę i  wybierały niezbędne przedmioty do psiego prawidłowego funkcjonowania. Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii. Bardzo miło będziemy wspominać to spotkanie i czekamy na kolejne, gdyż zajęcia będą odbywały się co miesiąc.

………………………………………………………………………………………..

BAJU, BAJ Z RODZICEM

W piątek 15 listopada dzieci z grupy „Sówki” odwiedziły dwie uczennice klasy piątej Szkoły Podstawowej Aleksandra i Julia. Nie było to spotkania przypadkowe, ponieważ dziewczynki są siostrami Leny oraz Błażejka z naszej grupy. Zawitały do nas z książką, żeby przybliżyć  przedszkolakom przygody „Bzyk Brzęka”. Bohaterami tej książeczki są dwie wyjątkowe muchy, ciekawski Bzyk Brzęk oraz ciocia, Rączyca Czarnonoga. Jeśli myślicie, że to nudna opowieść to jesteście  w błędzie! Jeszcze nigdy nie spotkaliście takich much! Są sympatyczne i śmieszne, podobnie jak ich absurdalne perypetie
w mieszkaniu lokatorów i  pełni uroku znajomi. Dzieci z grupy „Sówki” są wiernymi fanami przygód Bzyk Brzęka i jego cioci, które niosą ze sobą przesłanie. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy w dalszą podróż z książką wszystkich chętnych!

………………………………………………………………………………….

URODZINKI

„Najlepsze życzonka, dużo zdrówka i słonka
Humoru dobrego, życia kolorowego
I wielkich wrażeń przy spełnianiu marzeń!”

15 listopada w piątek piękne i  słodkie niespodzianki przygotowali dla swoich gości Iza
i Franio, którzy hucznie obchodzili swoje urodziny w grupie „Sówki”. Jubilaci wraz
z rówieśnikami aktywnie uczestniczyli w różnych grach i zabawach urodzinowych.  Dzieci z uśmiechem na twarzy tańczyły również do dyskotekowych rytmów, którym towarzyszyły tańce wygi bańce . Wszyscy radośnie zaśpiewali jubilatom 100 lat życząc wszystkiego najlepszego, mnóstwo uśmiechu szczęścia i zdrówka.  Z wielkim zaciekawieniem otwierali prezenciki od jubilatów, było przy tym dużo radości i zabawy. Dziękujemy za wspaniale przygotowane urodziny, pyszny tort i prezenty!!!

…………………………………………………………………………………

BAŚNIOWA KAPELA
„O KOZACH CO WILKOM UCIEKŁY Z TALERZA”
PATRIOTYZM

We wtorek 12 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję brać udział w niezwykłym teatrzyku  Baśniowej Kapeli pt.: „O kozach co wilkom uciekły
z talerza”. Opowiadanie dotyczy regionów Polski, w której kozy z Liliowego Boru lękające się watahy wilków zostają zmuszone do opuszczenia Kozich Skał. Wędrując po Polsce, wpisują się w historię miast, wsi i regionów. W trakcie wędrówki narażone są na różne niebezpieczeństwa, gdyż podąża za nimi wilk Fajtłapa i co rusz atakuje. Dzieci są wówczas świadkami komicznych scenek. Ów wilk, to prawdziwy fajtłapa, a kózki skrzętnie to wykorzystują. W opowiadaniu pojawia się wzruszający wątek rozstania rodziców z dziećmi. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Opowiadanie zarówno rozbawiło dzieci jak również wzruszyło, chwytając za serce. Pragniemy podziękować Baśniowej Kapeli za otrzymaną grafikę do kolorowania oraz płytę ze słuchowiskiem i piosenkami, z której na pewno będziemy korzystać. Baśniowa Kapela wkradła się w nasze serca i z całą pewnością zawita do nas już nie długo. Do zobaczenia!

……………………………………………………………

KUCHCIK „CHATKA PUCHATKA”

Podczas kolejnych zajęć kulinarnych z „Kuchcikiem”, które odbyły się w piątek 8 listopada dzieci z grupy „Sówki” stanęły przed zadaniem przygotowania autorskiej „Chatki Puchatka”. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje „Chatka Puchatka” i jakich składników potrzeba, aby ją przygotować. Podczas zajęć mogliśmy obserwować kreatywne pomysły dekorowania chatki, co sprawiło, że zajęcia z naszym „Kuchcikiem” były bardzo twórcze. Po udekorowaniu „Chatki Puchatka” nastąpiła degustacja naszego przysmaku, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością
i uśmiechem na twarzach.

………………………………………………………………………………….

POLSKA – MOJA OJCZYZNA

„Co to jest niepodległość

Teraz wiem już na pewno

Każde dziecko dziś woła

To polski dom, polska szkoła

Co to jest niepodległość

Teraz wiem już na pewno…”

Nawiązując do zbliżającego się Święta Niepodległości w naszym oddziale przedszkolnym przez cały pierwszy tydzień listopada dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, związanych z Polską. Przedszkolaki słuchały legend o „Powstaniu państwa polskiego” i „Syrence Warszawskiej”, a także patriotycznych wierszy. Oglądały bajkę o „Małym Polaku”,
w trakcie której przypomniały sobie najważniejsze wiadomości o naszym kraju, przede wszystkim symbole narodowe. „Sówki” z dużym zaciekawieniem słuchały wiadomości związanych z naszą stolicą, jaką jest Warszawa, jakie zabytki można tam zobaczyć. Przedszkolaki dzięki mapie, która jest ciekawym środkiem dydaktycznym stosują określenia: rzeka Wisła, polskie morze bałtyckie i góry – Tatry. Dzieci w pełnej zadumie śpiewają słowa piosenki „Co to jest niepodległość”. Starszaki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych w trakcie, których stworzyły autorską patriotyczną „Chatkę Puchatka” oraz aktywnie brały udział w zajęciach związanych z eksperymentami, gdzie tym razem obserwowały wybuch cytrynowego wulkanu oczywiście w barwach biało czerwonych. „Sówki” stworzyły piękne kotyliony, które zaprezentowały w piątek 8 listopada podczas wspólnego śpiewania hymnu. Zakończeniem tematyki patriotycznej będzie wtorkowa audycja muzyczna, której nasze przedszkolaki, już się nie mogą doczekać. Miniony tydzień był jednym z najważniejszych w kalendarzu przedszkolaka, gdyż dotyczył tematyki, która powinna być ważna dla każdego zarówno dziecka, jak i dorosłego.

……………………………………………………………………………….

BRĄZOWY WTOREK

5 listopada dzieci z grupy „Sówki” celebrowały dzień jakim był brązowy wtorek.
Z uśmiechem na twarzy i z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w każdej zabawie przewidzianej na ten dzień. Każdy mógł poczuć się jak mały niedźwiadek poprzez skosztowanie małego „co nie co” w postaci czekoladki i babeczki, poruszać się przy piosence „Kolor brązowy”, posłuchać bajki „O misiu i mówiącym kamieniu”, stworzyć swojego własnego małego leśnego brązowego przyjaciela w postaci 3D, potańczyć
z brązowymi „Słodziakami” na leśnej dyskotece jak i uczestniczyć w zabawach ruchowych, muzyczno – ruchowych i tematycznych związanych z kolorem brązowym.

……………………………………………………………………………………

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W ostatni czwartek dzieci z grupy starszaków odwiedziły cmentarz, by zapalić symboliczny znicz przy krzyżu. Przedszkolaki wykazały się wysoką kulturą osobistą, ponieważ dobrze wiedziały jak należy zachować się w tym szczególnym miejscu. Dzieci wraz z opiekunami zapaliły znicz, odmówiły modlitwę i w zadumie wróciły do przedszkola.

……………………………………………………………………………….

ZIELONY WTOREK

W ostatni wtorek października dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w zajęciach związanych z kolorowym dniem. Prowadzone w tym dniu zabawy i zajęcia miały na celu rozwijanie aktywności dzieci, wyobraźni oraz propagowanie zdrowego stylu życia, a także odżywiania się. W tym dniu w naszym oddziale przedszkolnym przewodnim kolorem był zielony, czego dowodem były ubrania dzieci oraz środki dydaktyczne przygotowane przez wychowawcę. Główną atrakcją dla maluchów było wykonanie pracy plastycznej „Zielona sówka” w trakcie, której każdy mógł się trochę pobrudzić oraz degustacja zielonych warzyw i owoców, a także „ogórkowych koreczków”.

………………………………………………………………………………………

BAJU BAJ Z RODZICEM
„DZIELNY OŁOWIANY ŻOŁNIERZYK”,
„DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI”

W ramach zajęć „Baju, baj z rodzicem” 28 października dzieci z grupy „Sówki” odwiedziła mama Ani, która przeczytała baśń o „Dzielnym ołowianym żołnierzyku”, która pokazuje jaką wielką moc ma miłość oraz  „Dziewczynkę z zapałkami”, która przypomina, że skrzywdzone, biedne dzieci wciąż istnieją. Żyją obok nas i wystarczy odrobina dobrej woli, by wywołać na ich twarzy uśmiech. Przeczytane baśnie chociaż mają dramatyczny koniec, to ukazują, że życie jest kruche, ale uczucie którym się darzymy wieczne. Dzieci bardzo uważnie i z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historii żołnierzyka i dziewczynki chętnie wypowiadając się na temat bajek. Serdecznie dziękujemy mamie Ani i czekamy na kolejnych rodziców lub członków rodzin do czytania bajek, wierszy dla dzieci. Składamy serdeczne podziękowania za miło spędzony czas i słodki podarunek .

……………………………………………………………………………….

URODZINKI

W piątek 25 października w naszym oddziale przedszkolnym w grupie „Sówki” zostały zorganizowane URODZINY dla dzieci z jesiennego miesiąca jakim jest październik. W tym dniu Jubilatami zostali Piotruś i Nikoś. Urodzinowe zabawy naszych Przedszkolaków są pełne niespodzianek, tańców, zagadek, zabaw edukacyjnych i konkursów. Zabawy w barwach czarodziejskiego świata Klanzy, quizy, wyścigi, prezenty i ciepłe życzenia w tym dniu, powodują wielką radość na twarzach małych Jubilatów. Każde urodziny to dzień wyjątkowy i niezapomniany. W ostatni piątek było bardzo wesoło, kolorowo, tanecznie i radośnie.

Najlepsze życzonka, dużo zdrówka i słonka,
humoru dobrego, życia kolorowego
i wielkich wrażeń przy spełnianiu marzeń dla Nikosia i Piotrusia!

………………………………………………………………………………

BAJKA „TRZY PIÓRKA” BRACI GRIMM

Dnia 22 października dzieci z grupy „Sówki” odwiedziła Pani Ewa z biblioteki wraz z uczennicami klasy VI b Martyną i Darią, aby zaprezentować bajkę pt. „Trzy piórka” Braci Grimm. Na początku została przedstawiona bajka, którą dzieci słuchały z zaciekawieniem, kolejno była rozmowa nt. treści bajki i morału wynikającego z opowiadania. Następnie uczennice wraz z panią Ewą zaprosiły dzieci do wspólnych zabaw: „Dmuchane piórko”, „Naśladujemy bohaterów bajki Piórko”, „Zaczarowany kufer” i „Zamek, księżniczki i książęta”. Dzieci były zachwycone wspólną zabawą, a nasi goście pod wrażeniem grzeczności przedszkolaków. Na końcu wręczyliśmy sobie drobne upominki i otrzymaliśmy propozycje wizyty z następną bajką.

……………………………………………………………………………………….

WYCIECZKA DO LASU

Poniedziałek 21 października był dla dzieci z grupy starszej dniem pełnych wrażeń, gdyż na początku każdy wysłuchał opowiadania „Wiewiórki Wiktorii”, która zaprosiła grupę „Sówki” do lasu poprzez wykonanie własnoręcznego biletu jakim była sylweta wiewiórki, kolejno udzieliła kilku najważniejszych informacji nt. lasu a następnie zaprosiła wszystkie dzieci wraz z paniami na wycieczkę po lesie w poszukiwaniu śladów jesieni. Dzieci miały okazję podziwiać gatunki drzew. Ta wycieczka – to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla przedszkolaków. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory.
Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Najmłodsi spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

……………………………………………………………………………

DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ

18 października obchodziliśmy w naszym oddziale przedszkolnym Dzień Poczty Polskiej. Poznaliśmy zawód listonosza i jego obowiązki. Teraz już wiemy, że to on dostarcza do domów wszystkie listy i paczki. Wychowawczyni grupy kupiła dla wszystkich dzieci kartkę i znaczek, na której każdy przedszkolak podpisał się samodzielnie i odbił swoją rękę. Udaliśmy się na spacer do pobliskiej skrzynki pocztowej do której wrzuciliśmy kartki, które powędrują do naszych domów, zaadresowane oczywiście do wspaniałych rodziców. Z okazji  Święta Poczty Polskiej dzieci wraz z opiekunami składają serdeczne życzenia Pracownikom Poczty

………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Nauczyciel jest jak cicha przystań na szerokim oceanie życia.
Czuwa, czeka, a kiedy nadejdzie czas – ustawia żagle na wiatr.
Razem z nim, każdy okręt wypływa na pełnych żaglach.

14 października był w naszym oddziale przedszkolnym wyjątkowym dniem. Na twarzach pani Dyrektor,  pań nauczycielek oraz pracowników obsługi pojawiły się jeszcze większe niż na co dzień uśmiechy, a serca zabiły mocniej. Ten pogodny
i ciepły nastrój zawdzięczamy naszym podopiecznym, którzy złożyli serdeczne życzenia dla swoich pań w postaci przygotowanej piosenki. Wszystkie przedszkolaki otrzymały wielkie brawa. Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli nauczycielom i pracownikom piękne upominki oraz ciepłe życzenia radości i sił, których z pewnością nie zabraknie nam na kolejne miesiące . W tym miejscu pragniemy złożyć podziękowania dla wszystkich rodziców dzieci z grupy „Sówki”  za serdeczne życzenia. DZIĘKUJEMY!

………………………………………………………………………………

KUCHCIK „Owocowe szaszłyki”

W piątek 11 października w grupie „Sówki” odbyły się kolejne zajęcia z „Kuchcikiem” w trakcie których owoce odgrywały główną rolę.  Jesień to pora zbiorów owoców i robienia z nich różnych przetworów oraz potraw. Starszaki bez problemu poradziły sobie z robieniem pysznych owocowych szaszłyków. Najfajniejsze było nadziewanie owoców na wykałaczkę i oczywiście jedzenie gotowych szaszłyków skąpanych w pysznej czekoladzie.

…………………………………………………………………………………..

KRÓLOWA ŚNIEGU”

„Bo w teatrze, w teatrze, w teatrze
Czarodziejskie jest to, na co patrzę.
Gdy się tylko podnosi kurtyna,
To od razu czar działać zaczyna.”

W czwartek 10 października 2019 r., dzieci z grupy „Sówki” wybrały się do Domu Kultury w Kętach na spektakl pt: „Królowa Śniegu”. Adaptacja teatralna znanej
i lubianej przez dzieci baśni została przedstawiona w ciekawy i barwny sposób. Działając na wyobraźnię dziecka przedstawiono historię prawdziwej przyjaźni tak gorącej, że pokonała najzimniejszy chłód. Śledząc losy bohaterów dzieci przekonały się, że dobro zawsze zwycięża zło. Spektakl wywołał u dzieci wiele emocji. Przedszkolaki energicznie reagowały podczas spektaklu, a uśmiech na ich twarzach
i gorące brawa były dowodem na to, jak bardzo im się podobał.

……………………………………………………………………………………..

W SPIŻARNI – ZAPASY NA ZIMOWE CZASY


Po wizycie Pani Jesieni i obdarowaniu dzieci z grupy „Sówki” różnorodnymi darami, nadszedł czas na spełnienie kolejnego jesiennego zadania, jakim było stworzenie przedszkolnej spiżarni i przygotowanie się do kolejnej pory roku jaką jest zima. Podczas zajęć, które odbyły się 7 października dowiedzieliśmy się, w jaki sposób przygotowują się do zimy nie tylko leśne zwierzęta, ale także ludzie. Odkrywaliśmy takie słowa jak: zapasy, spiżarnia, kiszonki, mrożonki, dżemy, konfitury. I teraz już wiemy co to są zapasy na zimowe czasy oraz jak ludzie przygotowują się na okres zimy. Wiemy również, że aby być zdrowym trzeba nie tylko zdrowo jeść, ale także dużo się ruszać.

……………………………………………………………………………………….

😊ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU😊

„Mały, czy duży niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta!” Co roku w pierwszy piątek października przypada wyjątkowe święto „Światowy Dzień Uśmiechu”. Symbolem tego dnia jest żółta uśmiechnięta buźka oraz dzień, w którym wszyscy powinni dużo się uśmiechać i poświęcić większą uwagę dobrym uczynkom.
I właśnie takim dniem w grupie „Sówki” był 4 października. W tym dniu nie zabrakło gimnastyki buzi i języka, wspólnego rozśmieszania oraz różnorodnych zabaw, które kończyły się śmiechem. Następnie przedszkolaki wykonały „szeroki uśmiech”. Był to naprawdę radosny i aktywny dzień. Oby takich ciekawych dni było więcej i żeby jak najczęściej uśmiech gościł na naszych twarzach.

……………………………………………………………………………………….

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzień Chłopaka w oddziale przedszkolnym w Bujakowie jest coroczną imprezą. W tym dniu  dziewczynki w grupie „Sówki” wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie i zabawach. Nie zabrakło w tym dniu także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

…………………………………………………………………………………………………

KUCHCIK

W ostatni piątek września grupę „Sówki” pierwszy raz w nowym roku przedszkolnym odwiedził „Kuchcik” z przepisem na słodkie andruciki. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły na każdym etapie powstawania przysmaków, wykonując zdania, które przygotował dla nich „Kuchcik”. Na zakończenie czekała na dzieci nagroda w postaci degustacji własnoręcznie przygotowanych słodkości.

………………………………………………………………………………………………

URODZINKI

Dnia 27 września w naszym oddziale przedszkolnym w grupie „Sówki” swoje urodziny obchodził Miłoszek, Wikusia i Madzia. Koleżanki, koledzy oraz panie zaśpiewali jubilatom gromkie sto lat, złożyli życzenia: uśmiechu, radości, wspaniałych zabawek i dużo zdrowia oraz wręczyli drobne upominki. Nasi jubilaci
w podziękowaniu za fantastyczną zabawę oraz pamięć w pełni szczęścia zaprosili przedszkolaków na słodki poczęstunek.

JESZCZE RAZ ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA NASZYCH JUBILATÓW!

…………………………………………………………………………………………………

POWITANIE JESIENI

„Kolorowa jesień już chodzi po lesie.
Kasztankową grę dzisiaj zagra wiatr.
Wietrzyk gwiżdże cza cza w jesiennym bukiecie.
A dzieci śpiewają cza – cza – cza”

Dnia 23 września powitaliśmy w oddziale przedszkolnym wyjątkowego gościa – Panią Jesień. Jesień przyniosła ze sobą wspaniałe dary, które znalazły miejsce w kąciku przyrodniczym: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, szyszki, jarzębinę, wrzos, jabłka, dynię oraz gruszki. Niezwykły gość zaprosił dzieci tego dnia do wspólnych zabaw i pląsów aby razem z przedszkolakami świętować nadejście nowej pory roku.  Dzieci ochoczo rozwiązywały zagadki , układały puzzle o tematyce jesiennej, wspólnie wykonały improwizacje taneczne do jesiennych melodii. Następnie dzieci ozdabiały portret kolorowej jesieni. Na zakończenie dnia przedszkolaki udały się na spacer w celu obserwacji zjawisk przyrodniczych pory roku, która nastała.   

………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Bujakowie obchodziły Dzień Przedszkolaka. Świętowały bawiąc się wspólnie w Sali Zabaw „Przygoda”. Następnie przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach prowadzonych przez Panie nauczycielki z okazji Pasowania na Przedszkolaka Kacperka i Frania. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie dnia dzieci wyszły na przedszkolny plac zabaw i wesoło spędzały czas. Idąc za słowami Janusza Korczaka:

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”,

życzymy wszystkim dzieciom,

 aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia,

nie tylko od święta.

………………………………………………………………………………………………

NIEBIESKI WTOREK

17 września obchodziliśmy Niebieski Dzień w naszym Oddziale Przedszkolnym. Nawet pogoda na dworze była w kolorze niebieskim, od samego rana padał deszcz. Wszystkie dzieci z grupy „Sówki” w tym dniu miały uwzględnione w swoim ubiorze element koloru niebieskiego. Przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych zabawach i grach grupowych oraz zespołowych. „Sówki” w tym dniu wykonały samodzielnie pracę plastyczną o nazwie „Kropla wody”. Dzieci pląsały w rytm deszczowych melodii i zajadały z apetytem niebieskie smakołyki.

……………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ ADAPTACYJNY W poniedziałek 2 września w naszym Oddziale Przedszkolnym odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku przedszkolnego 2019/2020 wraz z Dniem adaptacyjnym.  Wspólne zabawy integracyjne przy muzyce, zabawy ze śpiewem i z chustą animacyjną sprawiły przedszkolakom wiele radości. Dzieci poznały miejsce, rówieśników i nauczycielki, z którymi będą przebywać każdego dnia. Podczas spotkania rodzice otrzymali również wskazówki i rady jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu