MARZEC 2021

OGŁOSZENIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Bujakowie ogłasza zapisy uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2021/2022

Wypełnione dokumenty należy złożyć w sekretariacie szkolnym w terminie od 12.03.2021 r. do 24.03.2021r. w godzinach pracy sekretariatu tj. od 7:00 do 13:30.

Wymagane dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej www.zsbujakow.pl w zakładce rekrutacja do klasy pierwszej oraz w sekretariacie szkolnym.

Obowiązek zapisu do klas I mają rodzice dzieci 7 letnich urodzonych w 2014 roku.

Dyrektor Jolanta Bielecka-Szlagór

Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Bujakowie informuje, że dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły , będą rekrutowane na wolne miejsca od 29.04.2021.

………………………………………………………………………………………………………………..

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA 2021 / 2022

Deklaracja woli przyjęcia 2021-2022

Inf. dot.rekrutacji-2021 – 2022

……………………………………………………………………………………………

Akcja „Nie widać mnie, ale wszystko u mnie OK.”

Właśnie mija kolejny miesiąc edukacji zdalnej. Wszyscy staramy się, aby nasza nauka odbywała się jak najbardziej efektywnie. Nauczyciele ciągle szkolą się w nowych metodach pracy zdalnej, poznają zasoby internetu, tworzą własne materiały multimedialne, aby lekcje były atrakcyjne dla uczniów. Uczniowie też w większości przestawili się na inny sposób uczenia się, przygotowali swój nowy kącik do nauki, inaczej organizują sobie przerwy śródlekcyjne.

Niestety, nawet najlepsze i najnowsze technologie nie zastąpią nam bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. To relacje są najważniejsze. Wyłączona kamerka powoduje, że nie wiemy, co słychać u drugiej osoby, czy wszystko u niej w porządku, jakie jest jej/jego samopoczucie, czy daje radę, czy potrzebuje pomocy.

Dlatego też, zapraszamy Was do udziału w akcji „Nie widać mnie, ale wszystko u mnie OK.” Zachęcamy do narysowania na swojej dłoni emocji, aby pokazać, co u Was słychać, jak się czujecie.

Prosimy o przesłanie zdjęć swoich dłoni do opiekunów Samorządu Szkolnego do 20.03.21r. Z przesłanych zdjęć powstanie galeria na stronie internetowej szkoły. Zachęcamy do wspólnej zabawy, a za inspirację dziękujemy Grupie Pozytywka i pani Joannie Gadomskiej.

Samorząd Szkolny z opiekunami .

…………………………………………………………………

„Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.

A do życia powolutku budzi się przyroda cała.”

21.-wszy marca to data początku kalendarzowej wiosny. Dzień staje się coraz dłuższy, przyroda budzi się do życia. Pojawiające się pierwsze kwiaty (przebiśniegi, krokusy, zawilce, żonkile), przylatujące ptaki (bociany, skowronki) to oznaki nadchodzącej wiosny.

W Polsce popularnym obrzędem związanym z obchodami pierwszego dnia wiosny jest topienie Marzanny. Kukła przedstawiająca boginię śmierci w rytualny sposób zostaje spalona i utopiona, aby przywołać wiosnę.

Zwyczaj ten zakorzeniony jest w obrzędach ofiarnych, miał on zapewnić urodzaj
w nadchodzącym roku. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, oraz zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby orszak złożony z kukły
i dzieci z gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze „podtapiano” Marzannę w każdej możliwej wodzie jaką spotkano po drodze. Wieczorem kukłę przejmowałam młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano Marzannę poza wieś, podpalano i wrzucano do wody.

Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie się i upadek- śmierć w ciągu najbliższego roku.

„…ludzie, którzy mają coś, czego nie ma większość z nas- jeden chromosom więcej. Nie można się tym zarazić. Nie można się z tego wyleczyć. Ludzie z zespołem Downa nie udają, mają w sobie dziecięcą ciekawość…”

/Przemysław Kossakowski/

/czołówka programu „Down The Road. Zespół w trasie”/

W tym dniu obchodzony jest również Światowy Dzień Zespołu Downa.

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego (21 chromosomu). Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku.

Data obchodów nie jest przypadkowa- dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Data ta wiąże się również z istotą zaburzenia- trisomią 21 chromosomu, która opisana została w 1959 roku.

Zespół Downa dotyka jedną na 700 osób. Szacuje się, że w Polsce żyje 60tys. osób
z zespołem Downa. To jeden chromosom więcej, który zmienia wszystko.

Święto to ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 roku było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat”
w Białymstoku.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi
z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol solidaryzowania się z osobami chorymi na Zespół Downa.

Samorząd Szkolny wraz z opiekunami zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do wspólnych obchodów tego „podwójnego” dnia.

Zachęcamy, abyście zrobili sobie zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary (symbol solidarności z osobami z zespołem Downa) na tle trawy w ogrodzie, bądź rabaty z kwiatami (symbol nadchodzącej wiosny).

Zdjęcia prosimy wysyłać do opiekunów naszego Samorządu (p. Ani lub p. Karoliny) do 26-tego marca (piątek).

Pokażmy naszą solidarność z osobami z zespołem Downa 😊

Samorząd Szkolny z opiekunami

……………………………………………………………………………………………………

Dzień Kobiet w naszej szkole

Jak każdego roku, początkiem marca, uroczyście, ale też na wesoło, obchodziliśmy nasz szkolny Dzień Kobiet. Tym razem przyszło nam świętować  go zdalnie. Na szczęście nasza szkolna społeczność, po raz kolejny, udowodniła,  że na odległość też można się zjednoczyć, wziąć udział w zabawie i czerpać z tego mnóstwo przyjemności.

8 marca, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, założyli stroje w kolorach żółtych, chętnie również zapozowali w nich do wspólnego zdjęcia klasowego. Nie zabrakło również innych elementów w tym kolorze, były poduszki i nawet piórniki, kto co miał pod ręką. Przecież chodziło o to, żeby naszą szkołę rozjaśnił ten radosny kolor, przypominający gorące wiosenne słońce, na które z utęsknieniem czekamy każdego dnia.

W konkursie na kobiecą stylizację w kolorze żółtym, zwyciężczynią została Maja Kuźma z klasy 6a. Doceniamy pomysłowość i pracą włożoną w przygotowanie stroju.

Wśród panów, wybór okazał się bardzo trudny. Najciekawsze zdjęcie nadesłał Jakub Kubiczek z klasy 6a. Jednak, w imieniu wszystkich kobiet i dziewcząt z naszej szkoły, składam serdeczne podziękowania pozostałym chłopakom, pozującym z kwiatami
i życzeniami dla nas.

Do naszej akcji i wspólnej zabawy, dołączyło Szkolne Koło Wolontariatu. Jego przedstawicielka przygotowała okolicznościowe plakaty, na których zamieszczono dokonania znanych kobiet i powiedzenia, które przeszły do historii. Zachęcamy do zapoznania się z ich treścią i krótkiej refleksji.

Dziękujemy za udział w naszej zabawie, a wszystkim paniom życzymy radości
i uśmiechu na każdy dzień roku.

0B841353-0277-4DF5-A31B-3050C49CE989
04A0BBD6-DD9C-43F7-A6BE-8F4191EAA859
16152090516271998020393
DA431FE5-BBDF-41ED-8906-F519A17767AC
dzien_kobiet
dzień-kobiet-klasa-4
dzień-kobiet-klasa-7a
dzień-kobiet-klasa-7b
IMG_20210307_120743290
IMG_20210308_080134
IMG_20210308_214259
Klasa-5
Klasa-6ab-grupa
received_781604989178760
received-436179724265238
unnamed

Samorząd Szkolny z opiekunami

………………………………………………………………………………………………..

                 Wielki sukces uczennicy klasy VIII z geografii

Uczennica klasy VIII Emilka Mleczko została

Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii.

Składamy wielkie gratulacje

…………………………………………………………………………………………………….

Dzień Bezpiecznego Internetu

            Po raz kolejny Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi brała udział w obchodach  Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) w tym roku pod hasłem „Działajmy razem”.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, z czasem jednak inicjatywa ta przekroczyła granice Europy angażując państwa z całego świata.

            DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Nasze aktywności skierowane były do uczniów, nauczycieli i rodziców. Działania zgłoszone zostały jako lokalna inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa internautów, można ją obejrzeć na mapie inicjatyw DBI.

Bądźmy bezpieczni w sieci przez cały rok!

zaswiadczenie_dbi_szkoła

Magdalena Haluch

………………………………………………………………………………..

„Być kobietą, być kobietą…”

czyli

Dzień Kobiet

w naszej szkole

         Pogoda za oknem coraz bardziej przypomina wiosnę, a ta pora roku zawsze przypomina nam o pięknej tradycji, którą jest Dzień Kobiet. Oczywiście wiemy, że powinniśmy być mili i serdeczni dla siebie przez cały rok, ale w tym wyjątkowym dniu, pamiętamy w szczególności o naszych babciach, mamach, koleżankach i innych kobietach, które spotykamy na naszej drodze każdego dnia.

Samorząd Szkolny proponuje w tym roku zabawę dla chłopców i dziewcząt z naszej szkoły.

Drodzy Panowie, wiemy doskonale, że chcielibyście osobiście wręczyć kwiaty i inne podarunki swoim koleżankom, ale w tym roku jest to niemożliwe. Możecie zrobić to wirtualnie, za naszym pośrednictwem. Zachęcamy do zrobienia sobie zdjęcia
z kwiatkiem (selfie) i przesłanie go do opiekunów Samorządu (p. Ania   i p. Karolina).
Z Waszych zdjęć powstanie wesoła galeria, a Waszym koleżankom z klasy będzie na pewno bardzo miło. Za najsympatyczniejsze, najoryginalniejsze i najbardziej pomysłowe zdjęcie, czeka nagroda …

Drogie Panie, zachęcamy Was do założenia strojów w kolorze żółtym, niech kojarzą się one z gorącym słońcem i pięknymi kwiatami. Jeśli to możliwe, przeszukajcie Wasze szafy i znajdźcie w nich spódniczki i sukienki. Wyglądajmy po prostu, kobieco,
a najciekawsza stylizacja zostanie nagrodzona.

Zachęcamy Was do wspólnej zabawy.

Już w poniedziałek, (08.03.2021r.) świętujmy wspólnie DZIEŃ KOBIET

Samorząd Szkolny z opiekunami.