MAJ 2019

IV Dzień Nauki

Kolejny raz uczniowie klas IV – VIII oraz III gimnazjum wraz z nauczycielami brali udział w różnych zajęciach mających na celu popularyzację różnej formy nauki.

Jednym z elementów dnia był wykład, a właściwie jak nazywa to sam zaproszony gość Kabaret Podróżniczy. Prowadzący go Arun Milcarz to podróżnik, autor reportaży publikowanych na łamach magazynów takich jak ExtremiumPoznaj Światoraz wGazecie Wyborczej. Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa Afryka Maraton Południe– Północ, za którą w 2005 roku otrzymał prestiżową statuetkę KOLOSA. Autor debiutanckiej książki CZAD. W poszukiwaniu straconego”. Tym razem Opowiadał nam o Madagaskarze wyspie, o której prawie każdy słyszał za sprawą filmu „Pingwiny z Madagaskaru”, ale mało o niej tak naprawdę wiedzieliśmy. Autorski materiał filmowy z komentarzem „na żywo” pozwolił dowiedzieć się dużo więcej i przeniósł uczestników w ten daleki zakątek świata.

Podczas gdy, część uczestników wsłuchiwała się w ciekawe przygody z podróży na Madagaskar, pozostali wykorzystywali wiedzę i umiejętności odczytywania szyfrów z poprzednich lat, aby dowiedzieć się co czeka ich w kolejnych salach.

Tym razem uczniowie „Programowali bez komputera” wykorzystując specjalne maty. Wcielając się w robota sterowanego przez grupę poznawali lub wykorzystywali znane już im reguły i zasady obowiązujące w programowaniu. Bawiąc się uczniowie tworzyli instrukcje, wspólnie rozwiązywali problemy i poprawiali się nawzajem W prosty sposób ćwiczyli różne umiejętności, które są niezbędne do programowania jak np. logiczne myślenie, spostrzegawczość, analizowanie i rozwiązywanie problemów, planowanie, odczytywanie i zapamiętywanie sekwencji, umiejętność wyciągania wniosków z błędów itd.

W innej sali „Działali i tworzyli” budując proste poduszkowce i pojazdy, ucząc się wiązać różne rodzaje węzłów, układając wzory mozaik wykorzystując określone elementy.

Na koniec „Trening mózgu” za sprawą różnych gier słownych poprawiających pamięć, koncentrację i zapamiętywanie do wykorzystania w różnych okolicznościach poza szkoła do czego bardzo zachęcamy.

Kolejny Dzień Nauki za nami, dowiedzieliśmy się nowych rzeczy i poznaliśmy nowe umiejętności dobrze się przy tym bawiąc.

Dziękujemy uczennicą, które pomogły w prowadzeniu zajęć.

Opracowała: Magdalena Haluch

……………………………………………………………………………….

Warsztaty przyrodnicze w Żywcu

W maju klasy IVA i IVB brały udział w warsztatach w Ośrodku Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Żywcu o ciekawym temacie „Co gryzie bobra”. Podczas zajęć uczniowie poznali biologię, zwyczaje i zdolności inżynieryjne bobrów oraz dowiedzieli się gdzie w okolicy można znaleźć ich siedlisko. Uświadomili sobie wpływ działalności bobrów na środowisko. Ten największy gryzoń Euroazji tak rozbudził wyobraźnię naszych uczniów, że pytaniom nie było końca. Na koniec uczestnicy wykonali własny model bobrowego siedliska.

Po warsztatach udaliśmy się na spacer po zabytkowym parku przy Pałacu Habsburgów oraz odwiedziliśmy Mini Zoo, które okazało się wielką atrakcją. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

Opracowała: Magdalena Haluch

………………………………………………………………………………………….

„WITAJCIE W NASZEJ BAJCE …”

W piątek -31 maja została zorganizowana impreza dla środowiska lokalnego Bujakowa. Uczniowie klasy Va wraz z wychowawcą zaprosili swoich rodziców na uroczystość  przygotowaną z okazji Dnia Matki oraz Dnia Ojca, aby samodzielnie wykonanymi laurkami i   przedstawieniem podziękować im za trud wychowania.

Przy pięknie zastawionych stołach zasiedli opiekunowie, a na scenie pojawiły się ich dzieci. Młodzi aktorzy zaprezentowali się w wesołym widowisku pt. „Witajcie w naszej bajce…”. Za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami z okazji Dnia Dziecka. Spotkanie przy kawie i ciastku było świetną okazją do tego, aby porozmawiać, lepiej się poznać i miło spędzić popołudnie .

…………………………………………………………………………………………………

Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau

28 maja 2019 roku uczniowie klas trzeciej Gimnazjum i ósmej Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami i opiekunami pojechali do Muzeum Auschwitz Birkenau.

To Miejsce Pamięci najstraszniejszej w historii świata, przemyślanej i zorganizowanej „fabryki śmierci”, jaką był zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej obóz koncentracyjny.

Zwiedzanie zaczęliśmy od przejścia przez bramę z cynicznym napisem:” Arbeit macht frei”, co po polsku znaczy: „Praca czyni wolnym”. W tym miejscu uczniowie uświadomili sobie, że właśnie tutaj w czasie wojny ludzie z całej Europy byli bezdusznie oszukiwani. Przechodzili przez tę bramę, nie wiedząc, jak okrutny los ich czeka.

Następnie dotarliśmy do bloku 6, gdzie na ścianach wąskiego korytarza powieszono zdjęcia więźniów. Przedstawiały one ludzi, którzy zginęli w obozie. Każda fotografia była podpisana, podano zawody, daty urodzenia – przybycia do obozu – i śmierci. Śmierć w Auschwitz przychodziła szybko.

Pani przewodnik pokazała nam także celę św. Maksymiliana Marii Kolbe, w której zmarł śmiercią męczeńską, oddając życie za współwięźnia. Święty Maksymilian dał świadectwo, że można być człowiekiem nawet w tak nieludzkim miejscu.

Za blokiem 11 znajduje się Ściana Straceń. Tutaj zapaliliśmy znicz i złożyliśmy kwiaty, aby złożyć hołd ofiarom nazistowskiej ideologii.

Miejsce, które najbardziej poruszyło uczniów to komora gazowa i krematorium. Ludzie masowo umierali w miejscu, gdzie my staliśmy.

Następnie pojechaliśmy do Birkenau. Już na zawsze w naszej pomięci pozostaną tory prowadzące na rampę, selekcja, baraki, piece krematoryjne. I obraz tych chwil, w których decydowano o losie człowieka.

Wyjazd do Oświęcimia nikogo nie pozostawił obojętnym, wszystkich skłonił do refleksji.

Opracowała: Elżbieta Staszak

……………………………………………………………………………………………………

SUKCES W GMINNYM KONKURSIE  MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYM

W dniu 23.05.2019 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczno –Przyrodniczy. To już kolejny raz kiedy uczniowie z naszej gminy zmagali się z rozwiązywaniem zadań matematycznych i przyrodniczych. W tym roku uczennica naszej szkoły – EMILIA MLECZKO z klasy VI zajęła I miejsce, a pozostali byli w ścisłej czołówce.

Gratulujemy tego osiągnięcia i życzymy im dalszych sukcesów.

…………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ MAMY I TATY

23 maja 2019r w Bujakowie odbyła się niecodzienna uroczystość. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście – Rodzice, dla których dzieci przygotowały z serca płynące życzenia oraz przedstawienia.

Dyrektor  szkoły pani Jolanta Bielecka – Szlagór powitała zebranych gości i złożyła serdeczne życzenia z okazji ich święta. Następnie wszystkie dzieci klas młodszych słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet.

czytaj więcej

………………………………………………………………………………………

TARGI EDUKACYJNE

W maju w naszej szkole odbyły się Targi Edukacyjne, podczas których przedstawiciele okolicznych szkół mogli zaprezentować swoją ofertę skierowaną do uczniów klas trzecich gimnazjum oraz klasy siódmej i ósmej szkoły podstawowej. Stoiska przygotowane przez szkoły były bardzo ciekawe, a jedna ze szkół przeprowadziła dla naszych uczniów atrakcyjne szkolenie wojskowe!

Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie uczestniczyli w Targach edukacyjnych, a także że przyprowadzili swoich rodziców. Rodzice oraz uczniowie prowadzili rozmowy z nauczycielami szkół średnich i branżowych, a także z podopiecznymi tych szkół.  Na kolejne targi zapraszamy znowu za rok.

Link ze zdjęciami:

https://photos.app.goo.gl/hH2wffW7TTKpDa8b7

Opracowanie: Daria Stanienda

…………………………………………………………………………………………………………………

Rajd młodzieżowy „Beskidzka Jesień”

            21 maja dwie drużyny z naszej szkoły (Eco Team i Eco Patrol) wraz z opiekunami uczestniczyły w rajdzie, którego celem była edukacja dzieci i młodzieży z zakresu ekologii, poznanie miejsc na terenie gminy związanych ze ścieżkami edukacyjnymi oraz rozbudzenie szacunku do ochrony środowiska.

Po pokonaniu trasy Bujaków – ruiny zamku Wołek – Porąbka dotarliśmy na metę rajdu. Tam wszystkie drużyny ze szkół znajdujących się na terenie gminy Porąbka prezentowały meldunek, okrzyk, piosenkę związaną z tematem rajdu oraz stroje związane z ekologią.

Obie  Bujakowskie drużyny zaprezentowały się znakomicie, natomiast drużyna klasy 8 Eco Team stanęła na podium. Bardzo się cieszymy z kolejnego sukcesu naszych podopiecznych i gratulujemy wygranej.

Opracowała E. Staszak

…………………………………………………………………………………………………………

Warsztaty językowe w Londynie

       Od 8 do 13 maja 2019 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w warsztatach językowych w Londynie. Młodzież miała niecodzienną okazję poszerzenia swojej wiedzy ogólnej o krajach Zjednoczonego Królestwa, jak również możliwość podszlifowania swoich umiejętności językowych. Konwersacja w języku angielskim i sprawdzenie swojej sprawności językowej w różnych sytuacjach z życia codziennego jest świetną okazją dla młodzieży, aby ten język lepiej poznać i pokochać.

czytaj więcej + galeria

…………………………………………………………………………………………………


Przeglądzie Twórczości ” Mamo, tato, co ty na to?”

Klasa III miała przyjemność reprezentować w tym roku szkołę w Gminnym Przeglądzie Twórczości ” Mamo, tato, co ty na to?” Uczniowie pokazali spektakl pt. „Szewczyk Dratewka”, który wcześniej wystawili w szkole swoim młodszym kolegom z przedszkola. Spektakularną rolą popisała się Nikola Murgas, zaś Robert Kowalski zachwycił publiczność swobodą na scenie i pięknym odegraniem roli tytułowej. Obok uczniów klasy III, w przeglądzie wystąpiły również dziewczynki z kl.IVa i b oraz z kl. V, przygotowane przez panią Irenę Chwałę.
   Podczas przeglądu panowała bardzo miła atmosfera, wszyscy uczestnicy zostali  nagrodzeni brawami, dyplomami i upominkami.

…………………………………………………………………………………………………

OSIKOWE WARSZTATY

Z okazji zbliżającej się uroczystości Dnia Mamy i Dnia Taty, uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w warsztatach artystycznych, podczas których przygotowali dla swoich rodziców prezenty – kwiaty z drzewa osikowego. Podczas warsztatów dzieci miały okazję stworzyć niepowtarzalne i oryginalne prace wyłącznie z naturalnych materiałów. Takimi materiałami były wiórki z drzewa osikowego w przeróżnych kolorach. 

Warsztaty umożliwiły  doskonalenie zdolności manualnych oraz rozbudziły w dzieciach kreatywność i twórczość artystyczną.

Samodzielnie wykonane prezenty dzieci wręczą swoim ukochanym rodzicom podczas uroczystości w szkole.

Opracowała: Renata Matusik

…………………………………………………………………………………………………

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Tradycyjnie już w naszej szkole na początku maja obchodziliśmy kolejną rocznicę  uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Uroczysty apel z okazji 228-ej Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja był wspaniałą okazją, by uzmysłowić  wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.

Na początku apelu jego uczestnicy odśpiewali Hymn Polski. Towarzyszyło im nagranie chóru męskiego Wojska Polskiego, podkreślając doniosły charakter tej chwili.

Następnie uczniowie klasy siódmej  przedstawili krótką scenkę, której celem było przedstawienie nastrojów szlachty w czasach, w których uchwalono Konstytucję 3 Maja.

Kolejnym punktem programu było obejrzenie dwóch krótkich filmików: „Historia powstania Konstytucja 3 Maja” oraz „Konstytucja 3 Maja w obrazie mistrza Jana Matejki”.

Wszyscy z wielką uwagą słuchali opowieści o tamtych trudnych, aczkolwiek wspaniałych czasach. Zdobytą wiedzę wykorzystano później w przeprowadzonym quizie klasowym. W rywalizacji wzięło udział osiem klas odpowiadając na 34 pytania dotyczące Konstytucji 3 Maja i historii jej powstania.

 Do przeprowadzenia quizu użyto platformy internetowej Quizizz.   Trzy najlepiej odpowiadające klasy nagrodzono wielkimi paczkami słodyczy ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Apel miał uroczysty, ale jednocześnie oryginalny oraz nowoczesny charakter. W jego przygotowaniu i przebiegu wykorzystano metody aktywizujące uczniów i nowoczesną technologię.

Opracowała: Sabina Kudrys

………………………………………………………………………………………..

Szanowni Państwo!

W dniu 20 maja 2019 roku o godz.18.30 w Bielskim Centrum Kultury ul. Słowackiego 27, odbędzie się koncert zespołów: Włóczykije, Grupa Furmana i Walimy w Kocioł, z którego dochód będzie przeznaczony na operację oraz kosztowną rehabilitację p. Marzeny Kuźmy. Cena biletu 40 zł.

Zamówienia na bilety można składać u wychowawców klas, a sprzedaż będzie prowadzona w dniu 15.05.2019 roku ( w dniu zebrania z rodzicami) w sekretariacie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Bujakowie, przez organizatora koncertu p. Beatę Baran.

   Z poważaniem

  Jolanta Bielecka-Szlagór

……………………………………………………………………………………………………………