Żabki 22/23

WARSZTATY DZIECIĘCE Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

19 stycznia odbyły się warsztaty dla dzieci, w których przedszkolaki tworzyły mydełka dla swoich babć i dziadków.

Dzieci wybierały kształt foremki, następnie własnoręcznie wybierały elementy do ozdabiania mydełek, po czym z pomocą instruktorów foremki zalewali gliceryną. Gotowe mydełka, pięknie zapakowane trafiły do rąk babć i dziadków w dniu ich święta.

…………………………………………………………………………………………………………………

                                        BAL KARNAWAŁOWY

„W karnawale, w karnawale,

Dookoła wielkie bale.

Gdy orkiestra piękne gra,

Każdy humor dobry ma.

W karnawale, w karnawale,

Dzieci bawią się wspaniale.

W karnawale każdy chce

Tańczyć, śpiewać, bawić się”.

13 stycznia w naszych oddziałach odbył się bal karnawałowy. W tym dniu dzieci zamieniły się w super bohaterów, księżniczki, wróżki, jednorożce, policjantów, strażaków oraz inne postaci z ulubionych bajek. Dzieci brały aktywny udział w zabawach tanecznych, ruchowych. Na zakończenie balu odbyła się sesja na czerwonym dywanie, gdzie każdy przedszkolak mógł zaprezentować swój strój. Po zakończonych zabawach tanecznych na dzieci czekał słodki poczęstunek.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

GODZINY DOSTĘPNOŚCI:

WRZESIEŃ – STYCZEŃ:

Poniedziałek: 14.40 – 15.10 – Maria Wawak

Wtorek: 11.40- 12.40 – Joanna Harat

Środa: 11.30 – 12.30 – Sylwia Wawak/Nikoletta Skok (co dwa tygodnie)

Czwartek: 10.30 – 11.30 – Sylwia Wawak/Nikoletta Skok (co dwa tygodnie)

LUTY – CZERWIEC:

Poniedziałek: 14.40 – 15.10 – Maria Wawak

Wtorek: 11.40- 12.40 – Joanna Harat

Środa: 11.30 – 12.30 – Sylwia Wawak/Nikoletta Skok (co dwa tygodnie)

Czwartek: 10.30 – 11.30 – Sylwia Wawak/Nikoletta Skok (co dwa tygodnie)

……………………………………………………………………………………………………..

Baju baj

         10 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się wspólne czytanie z cyklu „Baju baj
z rodzicem”. W tym miesiącu wyjątkowo zamiast rodzica, nasze przedszkolaki odwiedziła babcia, Pani Agata, babcia Klary z grupy Żabek. Dzieci słuchały kilku bajek
o zwierzątkach, a także wspólnie się pobawiły, na koniec otrzymały od gościa małe upominki.

Pani Agacie jeszcze raz bardzo dziękujemy.

………………………………………………………………………………………..

NASZ DZIECIĘCY ŚWIAT

Słońce to gwiazda, świeci na niebie,


ciepłe promienie wysyła do ciebie…

         5 stycznia odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Nasz dziecięcy świat”, w tym dniu dzieci poznały wierszyk dotyczący planet. Na początku przeczytaliśmy wiersz B. Formy pt. „Planety”, następnie rozmawialiśmy o kosmosie i ustalaliśmy kolejność występowania planet w układzie słonecznym, a także dowiadywaliśmy się jak wyglądają. Grupa Sówek
i Żabek zatańczyły wspólnie taniec kosmicznej Żabki i odgadywały zagadki dotyczące kosmosu. Na koniec zajęć przedszkolaki wspólnie wykonały swój własny Układ Słoneczny.

………………………………………………………………………………………………………….

WIGILIA

W dniu 23 grudnia odbyła się w naszym oddziale przedszkolnym uroczysta wigilijka. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie coś magicznego, także u nas nastał dla wszystkich cudowny i świąteczny czas.  Dzieci czytały fragment biblii, odmówiły modlitwę , łamały się opłatkiem , a także składały sobie nawzajem życzenia. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego posiłku i kolędowania. Pod choinką na przedszkolaki czekały drobne upominki.

Życzymy Wszystkim Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

oraz

Szczęśliwego Nowego Roku!

…………………………………………………………………………………………………………..

PIERWSZY DZIEŃ ZIMY

W dniu 21 grudnia grupa „Żabek” i „Sówek” powitała Zimę , aura za oknem sprzyjała nam w świętowaniu. Tego dnia dzieci wzięły udział w zimowych zabawach – rozwiązywały zagadki i łamigłówki, przeliczały śnieżynki , grali w zimowe kalambury oraz zamieniali się w sople. Przedszkolaki rozmawiały także na temat bezpieczeństwa podczas zimowej pogody oraz uczestniczyły w wielu innych zabawach ruchowych i tanecznych. Przedszkolaki za pomocą farby wykonały zimowe drzewo.

…………………………………………………………………………………………………..

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

13 grudnia dzieci z grupy Żabek zaczęły przygotowania do świąt pełną parą. Żabki ozdabiały swoje pierniczki, które następnie zabrały do swoich domów. Pomysłów na ozdabianie i radości nie było końca.

………………………………………………………………………………………………………..

KARTKI ŚWIĄTECZNE

„Doprawdy nie wiem, jak to się dzieje,
Że dobro powraca;
To, co dajemy bliźniemu swemu,
Zwykle się zwraca.

Dobry uczynek, uśmiech czy słowo
Bezinteresowne i z serca,
Są tą wielką wartością,
Która nas w wierze utwierdza.”

         Jak co roku uczestniczymy w akcji ofiarowania Świątecznych kartek dla osób samotnych, starszych lub chorych. W tym roku nasze kartki dotarły do Domu Pomocy Społecznej Dla Osób Starszych w Bielsku- Białej.

…………………………………………………………………………………………………………

Z EMOCJAMI MI DO TWARZY

8 grudnia odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Z emocjami mi do twarzy”. Tym razem dzieci poznały kolejną emocję, jaką jest ZDZIWIENIE. Przedszkolaki wymieniały sytuacje, które mogą powodować na naszych twarzach zdziwienie, następnie wysłuchały opowieści Inspektora krokodyla dotyczącej zdziwienia. Na koniec zajęć dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną.

……………………………………………………………………………………………………………….

MIKOŁAJKI

Kto zagląda w okno,

kto latarką świeci,

kto patrzy przez szybkę,

szuka grzecznych dzieci.

To Mikołaj, to Mikołaj,

to Mikołaj Święty.

To Mikołaj, to Mikołaj

niesie nam prezenty..”

Dnia 7 grudnia dzieci z naszego Oddziału Przedszkolnego obchodziły Mikołajki. Tego dnia dzieci ubrane w kolor czerwony uczestniczyły w zabawach ruchowych, układały puzzle i grały w gry związane z świętem. W tym roku nasz Oddział Przedszkolny Święty Mikołaj odwiedził aż dwa razy. Po zakończonych zabawach do naszego przedszkola zawitał Mikołaj wraz z Aniołkami. Przedszkolaki dla specjalnych gości wyrecytowały przygotowany wcześniej wierszyk , zaśpiewały piosenkę , zatańczyły taniec, a następnie otrzymały prezenty. Dzieci pożegnały przybyłych gości, obdarowując ich skromnym upominkiem

……………………………………………………………………………………………………..

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

„Jest taki ktoś, fantastyczny gość,

co nie wie gdzie są drzwi.

Wszystkie dachy zna.

Białą brodę ma

i każdy o nim śni..”

Tą o to piękną piosenką dzieci z oddziału przedszkolnego przywitały Świętego Mikołaja w dniu 5 grudnia. Wizyta Świętego Mikołaja, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Już od rana przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały na wizytę gościa. Do naszego Oddziału Przedszkolnego miał zawitać oczywiście Mikołaj, ale także Wójt Gminy Porąbka Pan Paweł Zemanek, który chciał osobiście złożyć dzieciom życzenia świąteczne. Przedszkolaki zaśpiewały przygotowaną piosenkę, złożyły przysięgę i chętnie odpowiadały na pytania Św. Mikołaja, a następnie otrzymały upominki. Dzieci pożegnały gościa i zaprosiły go z powrotem już za rok!

…………………………………………………………………………………………………

Andrzejki

„Dziś ma Andrzej imieniny

Więc z Andrzejem się bawimy

Czarujemy, losujemy

Co nas czeka wiedzieć chcemy

Już Andrzejek nadszedł czas

Więc i Ty się z nami baw…”

         30 listopada odbyły się w naszym przedszkolu Andrzejki. Ten dzień pełny był magii
i zabaw. Dzieci z grup Sówki i Żabki razem bawiły się w przepowiadanie przyszłości, poznawały swój przyszły zawód, a także otrzymały wróżbę na najbliższe dni. Nie zabrakło oczywiście wspólnych tańców i zabaw ruchowych. Na koniec zajęć każda grupa lała wosk, sprawdzając co czeka ją w niedalekiej przyszłości.

……………………………………………………………………………………………….

Teatrzyk

         29 listopada odwiedził nasze przedszkolaki Teatr lalkowy Bajka, z przedstawieniem pt. „Śladami orła”. Główni bohaterowie bajki zabrali dzieci

w podróż po różnych zakątkach Polski. Przedszkolaki poznały kilka polskich legend tj.:
o smoku wawelskim, czy Bazyliszku. Na koniec dzieci mogły same zamienić się
w aktorów i zabawić się lalkami.

………………………………………………………………………………………………………….

Urodzinki

18 listopada odbyły się kolejne w tym roku urodzinki. Tym razem solenizantkami były Agnieszka, Amelka i Klara. Na początek dzieci złożyły naszym solenizantkom życzenia, następnie wręczyły prezenty. Kolejno dzieci wzięły udział w zabawach urodzinowych. Po zakończonych zabawach dzieci przeszły do wspólnego odśpiewania „Sto lat”, po czym zabrały się za konsumowanie pysznego tortu.

     Naszym solenizantkom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

……………………………………………………………………………………………………………………………….

„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo.

Projektem, który nieustannie się urzeczywistnia.

Przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.

                                                           Jan Paweł II  

Pasowanie na przedszkolaka

16 listopada w Oddziałach Przedszkolnych w Bujakowie odbyło się najważniejsze święto dzieci – pasowanie na przedszkolaka. W tym dniu dzieci ubrane w stroje galowe mogły po długich przygotowaniach wystąpić przed swoimi rodzicami i jednocześnie stać się prawdziwymi przedszkolakami. Dzieci zaśpiewały piosenki, powiedziały wierszyki, wykonały taniec, po czym zostały pasowane przez panią Dyrektor. Na koniec dzieciom wręczone zostały dyplomy oraz upominki.

            „My, przedszkolaki dzielne, będziemy zawsze uśmiechnięte”.

                „Już od dzisiaj zapewniamy, że przedszkole pokochamy”.

……………………………………………………………………………………………………………………….

Bajkowanie z rodzicem

         W listopadzie rozpoczęliśmy cykl „Bajkowanie z rodzicem”, w tym miesiącu odwiedziła nas Pani Maria, mama Agnieszki. Przeczytała dzieciom dwie książeczki, przedstawiając historię żółwika Franklina oraz słonia Elmera.

Pani Marii raz jeszcze bardzo dziękujemy.

Zapraszamy kolejnych rodziców do spotkania z naszymi przedszkolakami.

………………………………………………………………………………………………………………….

Nasz dziecięcy świat

Stoi na stacji lokomotywa,

Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:

Tłusta oliwa.

Stoi i sapie, dyszy i dmucha,

Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:

Buch – jak gorąco!

Uch – jak gorąco!

Puff – jak gorąco!

Uff – jak gorąco!

     23 listopada odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Nasz dziecięcy świat”. W tym miesiącu omawiany był wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Dzieci wykazywały się znajomością wiersza, układały odpowiednie załadunki do wagonów. Przedszkolaki bawiły się w pociąg emocji, a także zamieniły się w pociągi przejeżdżające w tunelach. Na koniec dzieci
z grup Sówki i Żabki wykonały wspólną pracę plastyczną.

…………………………………………………………………………………………….

Dzień pluszowego misia

25 listopada dzieci z grupy „Sówki” i „Żabki” obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci założyły magiczne misiowe opaski , które przemieniały ich w małe niedźwiadki. Na początku poznaliśmy historię powstania pluszowego misia oraz dowiedzieliśmy skąd wzięła się jego nazwa. Następnie przedszkolaki uczestniczyły wszelakich zabawach ruchowych i muzycznych związanych z tematyką pluszowego misia. Chętnie układali puzzle i tańczyli do piosenki „Taniec niedźwiedzia”. Przedszkolaki wykonywały grupowe prace plastyczne przedstawiające misia. Na koniec zajęć dzieci otrzymały drobne upominki i wykonaliśmy wspólne zdjęcie.

…………………………………………………………………………………………….

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Niepodległości. W tym dniu dzieci ubrane w biało – czerwone barwy Polski poznały nieco historię naszego kraju. Dzieci wzięły udział w zajęciach, których motywem przewodnim stały się symbole naszego kraju. Po zakończonych zajęciach dzieci odśpiewały hymn Polski wspólnie z grupą starszą. Żabki wykonały również flagę Polski.

…………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

4 listopada obchodziliśmy dzień postaci z bajek. W tym dniu motywem przewodnim stały się ulubione bajki naszych najmłodszych przedszkolaków. Na początek dzieci wymieniały swoje ulubione bajki, kolejno brały udział w zabawach tanecznych do wybranych utworów z bajek. Przeliczały elementy z motywem bohaterów bajek, segregowały elementy poszczególnych bajek, układały puzzle z bohaterami bajki. Zamieniały się w wybranych bohaterów bajek. Na koniec dzieci wybrały sobie maski postaci z bajek i wykonaliśmy wspólne bajkowe zdjęcie.

………………………………………………………………………………………………………….

URODZINKI

28 października obchodziliśmy pierwsze w tym roku urodzinki. W tym dniu swoje święto mieli Mia, Lenka, Jurii oraz Borys. Na początek dzieci w rytmie piosenki przechodząc przez tunel  złożyły solenizantom życzenia. Następnie dzieci wzięły udział w zabawach urodzinowych. Nie zabrakło tańca z balonami czy kaczuszek. Po zakończonych zabawach udaliśmy się na poczęstunek, w którym po zdmuchnięciu świeczek wszystkie żabki zabrały się za konsumowanie pysznego tortu. Dzieciom wręczone zostały upominki urodzinowe.

Naszym solenizantom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego najlepszego!

…………………………………………………………………………………………………………………

WYCIECZKA DO FIGLOPARKU

25 października dzieci z Oddziałów Przedszkolnych w Bujakowie wybrały się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę autokarową do figloparku w Andrychowie. Radości, uśmiechów na twarzy i dobrej zabawy nie było końca. Dzieci wróciły do przedszkola zmęczone ale za to bardzo szczęśliwe.

…………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW

21 października obchodziliśmy Dzień warzyw i owoców. Tego dnia dzieci przypomniały sobie nazwy warzyw oraz owoców. Wymieniły, jakie warzywa i owoce lubią jeść. Następnie dzieci segregowały warzywa według kolorów, wzięły udział w zabawie ruchowej „sałatka owocowa”. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie tanecznej, w której motywem przewodnim były warzywa i owoce. Na koniec zajęć dzieci wykonały własnoręcznie szaszłyki owocowe, które zjadły ze smakiem.

……………………………………………………………………………………………………………..

DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ

18 października grupa Żabek obchodziła Dzień poczty polskiej. W tym dniu dzieci poznały na czym polega praca listonosza oraz czym jest poczta. Dzieci brały udział w zabawach tematycznych dotyczących poczty oraz pracy listonosza. Dzieci wysłuchały wiersza oraz piosenki, w której motywem przewodnim były zadania listonosza. Następnie dzieci układały puzzle z motywem listonosza, zapoznały się dzięki temu z kolorystyką oraz częściami ubioru Pana listonosza. Kolejno układały koperty według wielkości, segregowały elementy do odpowiednich skrzynek pocztowych, dobierały atrybuty listonosza według wielkości oraz odnajdywały cień danych atrybutów. Następnie dzieci wykonały własnoręczną pocztówkę, którą to Pan listonosz dostarczy do rodziców przedszkolaków.

…………………………………………………………………………………………………….

Z EMOCJAMI MI DO TWARZY

12 października odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Z emocjami mi do twarzy”. W trakcie zajęć dzieci będą poznawały podstawowe emocje. Podczas pierwszych zajęć przedszkolaki zapoznały się z emocją, jaką jest RADOŚĆ. W poznawaniu emocji dzieciom będzie towarzyszyć książka „Uczuciometr inspektora krokodyla”, która to na każdych zajęciach w sposób przyjazny dla dzieci wprowadzi ich w świat emocji i pozwoli im się z nimi oswoić. Podczas pierwszych zajęć dzieci wymieniały co sprawia im radość oraz jak można okazywać radość, następnie dzieci wysłuchały opowiadania o wiewiórce, która była bardzo radosna. Następnie wykonywały radosne słońce.

…………………………………………………………………………………………………

DOGOTERAPIA

10 października obyły się pierwsze w tym roku zajęcia z dogoterapii. Tym razem nasze przedszkole odwiedziła Tara. Dzieci poznały zasady pracy z pieskiem. W tym dniu dzieci mogły poznać bliżej Tarę. Przedszkolaki mogły czesać sierść Tary,karmić ją, rzucać jej piłkę oraz bawić się z nią. Piesek wniósł wiele radości, dzieci były bardzo zadowolone
z zajęć i już nie mogą doczekać się następnych.

………………………………………………………………………………………………………..

NASZ DZIECIĘCY ŚWIAT

3 Października rozpoczęliśmy nowy cykl zajęć pt. „Nasz dziecięcy świat”. W trakcie zajęć dzieci będą zapoznawały się z wybranymi wierszami oraz będą brały udział w zabawach związanych z analizą wiersza. Na pierwszych zajęciach dzieci zapoznały się z wierszem Jana Brzechwy ”Na straganie”. Po wysłuchaniu treści wiersza dzieci wzięły udział w zabawach tematycznych, między innymi układały warzywa, odgadywały nazwy warzyw, brały udział w zabawach ruchowych i tanecznych, w których motywem były warzywa oraz wykonały pracę plastyczną, malowanie warzyw farbami.

……………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września obchodziliśmy Dzień chłopaka. Tego dnia wszyscy chłopcy z grupy Żabek zamienili się w super bohaterów. Chłopcy wykonywali różne zadania, układali puzzle
z motywem samochodów, klasyfikowali zbiory, pokonywali tor przeszkód. Dziewczynki
z kolei w tym dniu dzielnie kibicowały swoim kolegom. Po wykonanych zadaniach dzieciom wręczone zostały drobne upominki.

…………………………………………………………………

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

23 września obchodziliśmy pierwszy dzień jesieni. W tym dniu dzieci ubrane w jesienne kolory wzięły udział w zabawach ruchowych związanych z tematyką jesienną. Na początek żabki zaśpiewały piosenkę o jesieni. Po czym wzięły udział w jesiennych zabawach. Pierwszym zadaniem było zapoznanie z darami jesieni. Następnie dzieci przeszły do zabaw matematycznych,w których przeliczały elementy zbiorów. Kolejno układały jesienne puzzle oraz brały udział w zabawach tanecznych z szarfami. Po zakończonych zabawach dzieci wysłuchały utworu o pani jesieni. Na koniec zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną „jesienne drzewko”.

…………………………………………………………………………………………………………

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września grupa Żabek obchodziła Dzień Przedszkolaka. Było to pierwsze wydarzenie w naszym cyklu przedszkolnym. W tym dniu nasze dzielne Żabki obchodziły swoje święto.  Żabki wzięły w tym dniu udział w licznych zabawach ruchowych, zabawach
z balonami, szarfami oraz zabawach z chustą. Po zakończonych zabawach dzieci wykonały grupową pracę plastyczną. Na zakończenie żabki otrzymały dyplomy super przedszkolaka.

…………………………………………………………………………………………………………..

PIERWSZY SPACER W GRUPIE MŁODSZEJ

7 września grupa Żabek wybrała się na pierwszy w tym roku przedszkolnym spacer. Dzieci poznały najbliższą okolicę przedszkola oraz przedszkolny plac zabaw. W tym dniu żabkom na spacerze towarzyszył wąż Wojtek, który wraz z wychowawcami dba o bezpieczeństwo dzieci w trakcie pobytu na spacerze. Pierwszy spacer przedszkolaków zaliczamy do udanych.

……………………………………………………………………………………………………………..

DNI ADAPTACYJNE W GRUPIE DZIECI 3-4 LETNICH

1 września w grupie młodszej w oddziałach przedszkolnych w Bujakowie odbyły się dni adaptacyjne z rodzicami nowo przyjętych dzieci. Tego dnia dzieci wraz z rodzicami mogły zapoznać się z przedszkolem. Na początek dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej na powitanie. Następnie przedstawiły się oraz zapoznały się ze sobą. Kolejno dzieci wraz
z rodzicami brały udział w zabawach ruchowych, muzycznych i tanecznych. Przedszkolakom przeczytana została książka pt. „Miś tuliś idzie do przedszkola”. Po przeczytaniu utworu dzieci wykonały pracę plastyczną, która następnie zawisła na grupowej tablicy. Na zakończenie dni adaptacyjnych dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w zabawach ruchowych.