Kwiecień 2017

„II DZIEŃ NAUKI”

        27 kwietnia 2017 odbył się w naszej szkole II Dzień Nauki. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w wykładzie oraz zajęciach mających na celu zainteresowanie  nauką w sposób łatwy i przyjemny.

     W jednej z klas odbył się wykład „Mistyczna Syberia” prowadzony przez zaproszonego gościa  Aruna Milcarza (podróżnik, reporter i od niedawna pisarz). Spędził on w syberyjskiej wiosce o nazwie Czełutaj-  niedaleko mongolskiej granicy, trzy miesiące jedząc, pracując i mieszkając z rodziną szamana. Dobrze poznał kulturę i zwyczaje Buriatów. Podzielił się tą wiedzą z naszymi uczniami.

Pozostałe klasy zostały zamienione na sale:

Kryptografii – po zapoznaniu się ze znaczeniem tego słowa, zadaniem uczniów było rozszyfrować hasła w kilku prostych szyfrach za pomocą odpowiedniego klucza.

Kryptologia to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina nauki we współczesnym świecie.

Mamy nadzieję, że chociaż niektórzy po tej wizycie zadali sobie pytanie- czy istnieje szyfr nie do złamania?

Poznaj siebie– wykorzystując psychotesty można się było dowiedzieć czegoś więcej o sobie.

Eksplozja rytmu i dźwięku– uczniowie czynnie uczestniczyli w prostych eksperymentach dotyczących dźwięku, a wykorzystując „bum, bum rurki”, proste instrumenty, udało się każdej klasie po krótkiej instrukcji zagrać i „wystukać” rytm znanych piosenek. Dobrze się przy tym bawiliśmy.

Powszechnie wiadomo, że muzyka relaksuje umysł i ciało. Badania naukowe dowodzą, że gra na instrumencie poprawia sprawność umysłu i rozwija wiele umiejętności, a na naukę nigdy nie jest za późno.

Dziękujemy uczniom klasy III i II gimnazjum za pomoc w prowadzeniu zajęć.

Opracowała: Magdalena Haluch

……………………………………………………………………………….

OMNIBUS 2017

27 kwietnia  odbyła się XII Edycja GMINNEGO KONKURSU O TYTUŁ „OMIBUSA TRZECIOKLASISTY”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Czańcu.

Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów klasy  IIIa i IIIb, które po wcześniejszych eliminacjach szkolnych, zdobyło największą liczbę punktów.

O tytuł  GMINNEGO „OMNIBUSA TRZECIOKLASISTY” z naszej szkoły walczyli

Justyna Bułka kl. IIIa

Franciszek Haluch kl. IIIa

Daria Wolny kl. IIIb

Magdalena Borowczyk kl. IIIb

Zuzanna Krzyżak kl. IIIb

Darii Wolny z kl. IIIb udało się zdobyć największą liczbę punktów co dało jej piąte miejsce wśród 20 trzecioklasistów z naszej gminy.

Gratulujemy!!!!

 

Opracowała: Renata Grubka

………………………………………………………………………………..

TANECZNE SUKCESY

          Dnia 25.04.2017 roku odbyły się XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych SAGA ‚2017, na których grupa taneczna POPP „ART” – PROMENADA z ZESPOŁU SZKÓŁ z BUJAKOWA zajęła III miejsce w kategorii ZESPOŁY TANECZNE. Jak co roku SAGA odbyła się w Domu Kultury w Kozach, gdzie można było podziwiać Promenadę w dwóch układach tanecznych tj. tańcu Bollywood  – pt. „Lampa Alladyna” i wiązance tańców latynoamerykańskich. Serdecznie gratulujemy!

Opracowała: Małgorzata Mirocha.

………………………………………………………………………………………..

Konkurs  „Wiosna w obiektywie”

            Samorząd Szkolny przedstawia wyniki konkursu fotograficznego, którego zadaniem było poszukiwanie i uwiecznianie obiektywem aparatu pierwszych oznak wiosny. Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy ponad 50 pięknych i ciekawych zdjęć, z których powstała wystawka.

            Wybór najlepszych zdjęć był niezwykle trudny, a w wyniku głosowania uczniów i nauczycieli wyróżniono następujące fotografie:

Kategoria: Gimnazjum

1 miejsce: Zofia Dudziak III G

2 miejsce: Natalia Paluch I G

3 miejsce: Adrianna Wolny i Julia Martyniak III G

Wyróżnienie: Marek Lachowski III G.

Kategoria: Szkoła Podstawowa:

1 miejsce: Miłosz Anioł V SP

2 miejsce: Kamila Modrzejewska V SP

3 miejsce: Eliza Dorabiała i Magdalena Kowalska V SP

Wyróżnienie: Adrianna Sohlich IIIa

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujemy.

………………………………………………………………………………………..

Przeżyjmy to jeszcze raz…

Warsztaty kulturowo- językowe w Hiszpanii.

                 Hiszpania – jeden z najatrakcyjniejszych krajów europejskich oferujący spotkanie ze słońcem, dobrą kuchnią, gościnnością mieszkańców. To również odpoczynek wśród olśniewającej, pełnej kontrastów przyrody oraz niesamowitych  zabytków. Właśnie o tym mieli okazję przekonać się uczniowie gimnazjum, którzy wrócili z warsztatów kulturowo –językowych zorganizowanych w Hiszpanii w terminie: 31.03.- 08.04.2017r.  Co zobaczyli i jak przebiegał ich pobyt – zobaczcie sami. ( czytaj więcej )

………………………………………………………………………………………

 
Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych
pełnych miłości i rodzinnego ciepła
Przyjaciołom szkoły, Rodzicom i Uczniom życzy Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Bujakowie
……………………………………………………………………

Szanowni rodzice!        

       Coraz większa popularność telewizji i komputerów powoduje, że zanika nawyk czytania książek. Większość z nas jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy surfowaniem po Internecie, że nie znajduje już czasu na lekturę. Wygodniej jest obejrzeć film zrealizowany na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Jest to zjawisko powszechne, zwłaszcza wśród młodzieży. Na szczęście są jeszcze rodzice, którzy potrafią zaszczepić w swych dzieciach miłość do książek.
Z najnowszych sondaży Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że uczniowie czytają przeważnie podręczniki i lektury, które włączone są w tok nauczania i kształcenia. Grupa nie czytających wśród gimnazjalistów stanowi 14% ogółu uczniów, a w tym gronie 7% ogółu badanych to dziewczęta i aż 20% chłopców. Niepokojące jest, że aż co piąty chłopiec gimnazjalista omija czytanie lektur i nie ma nawyku sięgania po książkę po szkole, dla przyjemności.
Na nawyki czytelnicze w bardzo dużym stopniu wpływa rodzina. Zachęcamy więc Was, Drodzy Rodzice, do rozmawiania w domu o książkach, budowania domowych księgozbiorów z myślą o młodym czytelniku. Przemyślane prezenty i nagrody książkowe mogą stanowić ważny składnik uczniowskich bibliotek domowych.
Czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, dlatego warto czytać samemu i zachęcać do lektury swoje dzieci.
Aby zainspirować Państwa do propagowania tego przyjemnego i rozwijającego zajęcia w swojej rodzinie, przedstawiamy powody,

Czytanie:
• poszerza zasób słownictwa
• rozwija wyobraźnię
• uczy myślenia
• poszerza wiedzę
• relaksuje i uspokaja
• utrwala zasady pisowni
• uczy lepszego wysławiania się
• sprzyja podnoszeniu kwalifikacji zawodowych
• rozbudza kreatywność
• podnosi samoocenę
• kształtuje charakter
• poprawia pamięć
• daje wiele satysfakcji
Apelujemy, abyście Państwo rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze swoich dzieci. Zachęcajcie je do odwiedzenia biblioteki szkolnej, gdzie znajdą bogaty wybór najnowszej literatury o różnorodnej tematyce.
Szanowni Państwo, pamiętajmy, że człowiek nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywa w trakcie swojego życia. Dzieci, w których zaszczepimy miłość do książek, będą czytać w przyszłości.

Naucz. bibliotekarki : E. Podgórska, T. Janosz

…………………………………………………………………………………….

Wyjazd do Bielskiej Szkoły Przemysłowej

Kilka zdjęć uczestników, z klasy trzeciej i drugiej gimnazjum, uchwyconych na wycieczce edukacyjnej w dniu 29.03. 2017r. podczas zajęć w pracowni fotograficznej i chemicznej w Bielskiej Szkole Przemysłowej.

Opracowała: Agnieszka Krzywdzińska