CZERWIEC 2019

Aktualności

Apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019 oraz pożegnania klas III i VIII

W środę 19 czerwca 2019 w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz czas pożegnania kolejnych absolwentów naszej szkoły. W tej ważnej i długo oczekiwanej przez wielu uroczystości towarzyszyli nam rodzice, dziadkowie, dyrekcja i grono pedagogiczne, pracownicy szkoły oraz przede wszystkim uczniowie klas III i VIII .

Po oficjalnym powitaniu wszystkich zebranych nadszedł czas wręczenia dyplomów i nagród książkowych. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się osoby, które przez cały rok szkolny pracowały na „świadectwo z paskiem”.

Za szczególne osiągnięcia w nauce nagrodzeni zostali:

 1. Borowczyk Magdalena, 5b
 2. Wolny Daria, 5b
 3. Haluch Helena, 6
 4. Mleczko Emilia, 6
 5. Stypułkowski Paweł, 4b
 6. Janosz Karolina, 6
 7. Mleczko Julia, 4b
 8. Duda Katarzyna, 4a
 9. Oślak Julia, 4a
 10. Haluch Franciszek, 5a
 11. Bies Justyna, 4b
 12. Olearczyk Wojciech, 6
 13. Paluch Natalia, 3gimn
 14. Sohlich Adrianna, 5a
 15. Wojtyłko Milena, 3gimn
 16. Filarski Wojciech, 5b
 17. Hankus-Nowakowska Laura, 6
 18. Kaspera Anna, 5a
 19. Kudłaciak Piotr, 6
 20. Tylenda Hanna, 4b
 21. Stwora Justyna, 4a
 22. Wandor Julia, 5b
 23. Jędrusiak Marzena, 3gimn
 24. Krzyżak Zuzanna, 5b
 25. Paździorko Paulina, 5b
 26. Skotnicka Martyna, 5a
 27. Nycz Michał, 3gimn
 28. Kołek Martyna, 5b
 29. Rucka Aleksandra, 4a
 30. Romik Maciej, 4b
 31. Bułka Justyna, 5a
 32. Sternal Milena, 4b
 33. Kaspera Klaudia, 3gimn
 34. Dorabiała Eliza, 7

Kolejny rok szkolny odchodzi do historii, a przed nami tak bardzo upragnione i pełnych wrażeń wakacje. Pamiętajmy jednak, by były to bezpieczne wakacje. Do zobaczenia we wrześniu!

……………………………………………………………………………………………….

PODSUMOWANIE PRACY W ROKU SZKOLNYM  2018/2019

       Dobiega końca kolejny aktywny rok szkolny – czas pełen ekscytujących wydarzeń dydaktycznych, artystycznych, sportowych i innych. 18 czerwca spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, aby  podsumować to, co działo się na przestrzeni kilku minionych miesięcy i uhonorować najlepszych uczniów. Nagrodzeni zostali wychowankowie, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce oraz pochwalić się mogą wzorowym lub bardzo dobrym zachowaniem. W ramach szkolnego projektu „Osiągnąć Sukces” otrzymali oni z rąk pani Alicji Guzik i pani Anny Jarosz indeksy (w sumie 51 uczniów z klas IV-VIII i III gimnazjum). Czytaj więcej

……………………………………………………………………………………………………..

Zbiórka na rzecz Domu Dziecka

Akcja zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu i Przedszkole zakończyła się przekazaniem darów i spotkaniem naszych wolontariuszek wraz z opiekunkami z podopiecznymi i wychowawcami Domu Dziecka „Słoneczny Dom” w Bielsku-Białej. Było to bardzo pouczające doświadczenie dla wszystkich uczestników.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do pomocy.

Opracowała: Magdalena Haluch

……………………………………………………………………………………………………

Tydzień profilaktyki klas starszych

W dniach 12-17 czerwca odbywał się szkolny tydzień profilaktyki. W ramach tego wydarzenia wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach, warsztatach i spotkaniach z interesującymi gośćmi.

W pierwszym dniu tygodnia profilaktyki mieliśmy zaszczyt gościć specjalistów terapii uzależnień z Fundacji Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień “Nadzieja” z Bielska – Białej. Poprowadzili oni dwugodzinne warsztaty w klasach VI, VII, VIII oraz IIIG. Celem zajęć było rozpoznanie przez uczniów głównych motywów sięgania po alkohol i substancje psychoaktywne przez młodzież oraz identyfikacja potrzeb za nimi stojących. Intencją prowadzących było również budowanie postaw abstynenckich oraz szerzenie wiedzy dotyczącej powstawania uzależnień.

W drugim dniu tygodnia profilaktyki odbył się “Dzień sałatkowy”. Uczniowie klas IV-VIII i IIIG mieli okazję zintegrować się w swoich zespołach klasowych oraz swobodnie spędzić czas zajadając się owocami i warzywami. “Dzień sałatkowy” poprzedzały zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia i odżywiania przeprowadzone podczas lekcji wychowawczych. Uczniowie własnoręcznie przygotowywali sałatki z przyniesionych przez siebie produktów. Chętnie obdarowali nimi wszystkich pracowników szkoły.

W trzecim dniu tygodnia profilaktyki klasy IV i V uczestniczyły w niezwykłym spotkaniu z czworonożnym gościem. Przybyła do nas Pani Agnieszka Kamińska z Centrum dogoterapii i alpakoterapii aby poprowadzić zajęcia rekreacyjno-edukacyjne z dwoma pieskami. Tematem zajęć były zasady bezpieczeństwa w kontakcie z psami oraz rola psa w społeczeństwie.

W ostatnim dniu tygodnia profilaktyki odbył się “Dzień sportu” w całości organizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Uczniowie naszej szkoły brali udział w międzyklasowych rozgrywkach sportowych. Wśród konkurencji zaplanowanych na ten dzień była między innym gra w ringo, tenis stołowy, piłkarzyki, bule, a także zumba oraz quiz sportowy. Każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Na zakończenie Szkolnego Dnia Sportu Pani Dyrektor wręczyła puchar zwycięskiej drużynie , gratulując wszystkim uczestnikom udziału w rozgrywkach sportowych.

Opracowała: Anna Kliś

………………………………………………………………………………………………….

Tydzień profilaktyki


W dniach od 10.06 – 17.06 klasy młodsze realizowały Tydzień Profilaktyki, na który zostały zaplanowane różne działania profilaktyczne.  W poniedziałek i  wtorek dzieci doskonaliły swe umiejętności w zakresie radzenia sobie z drobnymi wypadkami oraz udzielania pomocy osobom z utratą przytomności. Uczniowie klas II i III robiły to już kolejny raz, klasa I zaczynała swą przygodę, pod opieką starszych kolegów. Dzieci wykorzystywały do ćwiczeń praktycznych książeczki oraz fantomy z Fundacji WOŚP. Przypomniały sobie pozycję boczną ustaloną oraz oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej. We wtorek przybył też do szkoły pan policjant, który opowiadał dzieciom o bezpiecznym zachowaniu nad wodą i prezentował film pt. ” Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W środę kl. III podsumowywała program profilaktyczny „Cukierki”, który realizowała w tym półroczu. Dzięki temu programowi dzieci nauczyły się bezpiecznych zachowań w stosunku do dorosłych i groźnych substancji, tworzyły scenki oraz własne książki, których wystawę obejrzeli pozostali uczniowie. Na podsumowanie klasa III przygotowała krótkie przedstawienie o historii złego czarodzieja Sopucha, a pani bibliotekarka nagrodziła książkami najciekawsze wytwory dzieci. W czwartek wszyscy bawili się w Dream Parku w Ochabach, ale też mieli okazję pobyć w pięknym parku miniatur oraz obejrzeć ciekawe zwierzęta egzotyczne. W piątek w kl.III przyszedł czas na truskawki – uczniowie przygotowywali pyszne i zdrowe koktajle owocowe oraz sałatki. W dniu dzisiejszym uczniowie kl. II i III odkrywały uroki najbliższej okolicy. W wyprawie na Wołek towarzyszyli dzieciom rodzice z kl.II, a przewodnikiem był pan Grzegorz Rozner, który sprawnie doprowadził podróżników na szczyt. W czasie wyprawy dzieci rozpoznawały ślady zwierząt i rośliny, pokonywały naturalne przygody, a na miejscu zapoznały się z historią zamku i przypomniały sobie zasady ochrony przyrody i zachowania w lesie. Potem pomagały w przygotowaniu ogniska i samodzielnie piekły kiełbaski. Był też czas na poszukiwanie skarbów, grę w piłkę lub badmintona. To była bardzo udana wycieczka, dostarczyła mnóstwo wrażeń i radości. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i towarzystwo! Galeria

……………………………………………………………………………………………….

 „Mieszkam W Beskidach”      

Prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Plastyczny organizowany po raz XXVI przez Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej cieszy się od lat wielką popularnością wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej szkoły wielokrotnie byli w tym konkursie nagradzani. Również w tym roku otrzymali nagrody i wyróżnienia a uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej.       Uczniowie wykonywali prace w różnych technikach plastycznych na lekcjach plastyki i indywidualnie. Tegoroczni laureaci to:

I miejsce w kategorii praca przestrzenna – DARIA WOLNY 

I miejsce w kategorii makieta – ZUZANNA FORTUNA

I miejsce w kategorii rysunek/malarstwo – NATALIA WACHOWICZ  

II miejsce w kategorii rysunek/malarstwo – ANNA CUDZICH

II miejsce w kategorii rysunek/malarstwo – JUSTYNA BIES

II miejsce w kategorii wyklejanka – JULIA WANDOR

II miejsce w kategorii makieta – MARTYNA KOŁEK  

Wyróżnienia: HANNA TYLENDA i EMILIA CHRAPEK

…………………………………………………………………………………………………

WYCIECZKA DO DREAM PARKUW OCHABACH.

Klasy I-III 13 czerwca wyjechały na wycieczkę do Dream Parku w Ochabach Wielkich. Na dzieci czekało tam mnóstwo atrakcji.

 Na początku, dzięki Parkowi Miniatur, dzieci w ciągu kilku minut przeniosły się  na sześć kontynentów.  Zobaczyły najbardziej spektakularne perełki architektury światowej. Następnie dzieci znalazły się w parku dinozaurów, gdzie największy dinozaur mierzył aż 8 metrów i robił ogromne wrażenie.  Ogromną atrakcją i przeżyciem był pobyt w domu do „góry nogami”, gdzie chodziło się po suficie i  pod skosem, błędnik dzieciom wariował.  Kino 6 D i wciągający film wzbogacony efektami specjalnymi sprawił, że tę wizytę  zapamiętają na długo… To nie koniec atrakcji, dzieci zwiedziły jeszcze prehistoryczne oceanarium, labirynt luster.

Mieliśmy  okazje  również zobaczyć tropikalne zwierzęta i poobserwować inne zwierzęta w mini zoo. Wielką radość sprawiły wszystkim rowerki wodne w niewielkim basenie, która zakończyła  się dla chętnych ,  kąpielą. Na koniec dzieci skorzystały jeszcze z placu zabaw i zjeżdżalni dmuchanej, zakupiły pamiątki , zjadły lody i pełne wrażeń wróciły do domu.

Opracowała: Renata Grubka

…………………………………………………………………………………………………

Sprawozdanie z pracy Samorządu Szkolnego

w II półroczu roku szkolnego 2018/19

Pierwszą działalnością Samorządu Szkolnego w trakcie II półrocza była akcja pt. ”Kartka dla Mariki”, którą rozpoczęliśmy jeszcze w trakcie I półrocza. Udało nam się zebrać całkiem sporo kartek, w większości samodzielnie wykonanych, z cudownymi życzeniami urodzinowymi dla chorej na nowotwór dziewczynki. Bardzo nam miło, że uczniowie naszej szkoły mają w sobie mnóstwo empatii i potrafią wspierać innych w trudnych sytuacjach życiowych. czytaj więcej

…………………………………………………………………………………………………

WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU W KOZACH

10 czerwca 2019 klasa Va wraz z opiekunami wybrała się na pieszą wycieczkę do kamieniołomu w Kozach, aby poznać najbliższa okolicę. Przed wymarszem przypomniano zasady bezpieczeństwa w lesie i nad wodą oraz właściwego zachowania podczas wycieczek .

Wyprawa rozpoczęła się sprzed budynku szkoły i wiodła w kierunku sąsiedniej miejscowości.Po dotarciu na miejsce obejrzeliśmy teren nieczynnego kamieniołomu, choć nadal  aktywnego osuwiska, różnobarwne warstwy skalne i sztuczne jeziorko. Zachwyt uczestników  wzbudziły piękne widoki. 

 Wyprawa  była świetną  okazją do przećwiczenia pracy w grupie oraz zajęć integrujących zespół klasowy. Z powierzonych zadań dzieci  wywiązały się znakomicie. Wszyscy w dobrych  humorach, chociaż nieco zmęczeni, uznali tę wyprawę za niezwykle udaną.

……………………………………………………………………………………………………..

Wycieczka nad stawy.

       Klasa III wybrała się w piątek, 7 czerwca, nad stawy i do lasu. Celem wyjścia było utrwalenie wiadomości na temat lasu oraz stawu, rozpoznawanie i nazywanie roślin i zwierząt oraz poznanie ciekawych miejsc w Bujakowie. Do takich niewątpliwie zaliczyć można okolice stawów w pobliżu ul.Słonecznej. Urokliwe i ciekawe miejsca w lesie zareklamowali  uczniowie mieszkający w tym rejonie. Nad stawami dzieci miały możliwość zaobserwowania roślin typowych dla tego terenu oraz zwierząt: ważek, nartników, żab. Uczniowie przypomnieli sobie również wiadomości na temat wód stojących i płynących oraz ochrony środowiska naturalnego. Wycieczka miała być dowodem na to, że uczyć można się w każdym środowisku, pozwoliła uczniom sprawdzić teorię w praktyce. Zwieńczeniem dnia była wizyta w gospodarstwie, gdzie dzieci zobaczyły maszyny do prac polowych oraz różne sposoby wykorzystywania pół. Naturalne środowisko zostało wykorzystane również do biegu w terenie i pokonywania przeszkód, jakie napotkane zostały w lesie. Ciekawy dzień zakończono lodami.……………………………………………………………………………………………………

„Góry uczą smaku rzeczy prostych, takich, których nie doceniamy”.

W dniach 3 – 5 czerwca uczniowie klasy VIII wzięli udział w wycieczce w Pieniny. Wśród miejsc jakie odwiedziliśmy było Krościenko i Szczawnica. Weszliśmy na Trzy Korony. Sokolą Percią poprzez Czertezik przeszliśmy na Sokolicę.  Kolejką wyjechaliśmy na Palenicę, skąd granią przeszliśmy do schroniska pod Durbaszką. Zwiedziliśmy Wąwóz Homole. Odwiedziliśmy Słowację wędrując Drogą Pienińską wzdłuż rzeki Dunajec do Czerwonego Klasztoru. Były ruiny zamku w Czorsztynie oraz wspaniałe krajobrazy. Czy wycieczka była udana? Z pewnością tak!

……………………………………………………………………………………………………………

WYCIECZKA DO  PARKU DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA W KRAKOWIE

4 czerwca 2019 roku uczniowie siódmej klasy VII  w Bujakowie (18 uczniów) wraz z dwoma  opiekunami uczestniczyli w wycieczce  do Krakowa. Głównym celem wyjazdu  było interaktywne zwiedzanie  Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema.

O wyjeździe w to miejsce zdecydowała w dużej mierze piękna słoneczna czerwcowa  pogoda oraz fakt, że jedziemy do bardzo atrakcyjnego miejsca, w którym będziemy mogli wykonać wiele doświadczeń fizycznych.

W parku spędziliśmy ponad dwie godziny. Korzystaliśmy z możliwości używania rozmaitych urządzeń, konstrukcji i modeli, które pozwalają poznawać prawa fizyki oraz świat przyrody.

Wszyscy z zainteresowaniem i ogromnym zaciekawieniem oglądali kołyskę Newtona, równię Galileusza czy platformy obrotowe. Duże wrażenie zrobił na nas model Układu Słonecznego. Wszystkich rozbawiły obrazy otrzymane w krzywych lustrach. W Krakowskim Ogrodzie Doświadczeń każdy z nas zrozumiał, że fizyka wcale nie jest trudna i może być ciekawa, a prawa rządzące światem opierają się właśnie na niej. Wszyscy bawiliśmy się świetnie, a poprzez zabawę potwierdzaliśmy empirycznie prawa fizyki.


Wycieczka udała się wyśmienicie.  Do domów wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń oraz bogatsi o nową wiedzę. Ogród Doświadczeń okazał się naprawdę wyjątkowym miejscem i pewnie tam jeszcze kiedyś z przyjemnością wrócimy.