Maj 2015

ZAJĘCIA TERENOWE- PRZYRODNICZE W BRZESZCZACH- NAZIELEŃCACH

      20 maja uczniowie klasy V i VI szkoły podstawowej uczestniczyli wraz z opiekunami Alicją Guzik i Magdaleną Haluch w całodniowych zajęciach na terenach kompleksu leśno-stawowego w Brzeszczach Nazieleńcach. Kompleks ten jest położony na terenie powiatu oświęcimskiego. Nazieleńce to kilkanaście zbiorników zasilanych wodami Soły.

     Tutaj wraz z panem ornitologiem obserwowaliśmy ptactwo i roślinność wodną oraz sposoby gospodarowania na stawach rybnych. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy,że tak wiele gatunków ptaków i roślin można znaleźć na tak małej przestrzeni. Oglądaliśmy przez lunetę i lornetki ptaki podczas ich żerowania, sposobu podrywania się do lotu oraz gniazdowania. Każdy z nas otrzymał na miejscu 2 śniadanie, przewodnik po ścieżce dydaktycznej , a szkoła, mapy, przewodniki, książki i film oraz planszę do wykorzystania podczas lekcji przyrody dotyczącą występujących w Sole i Wieprzówce ryb słodkowodnych. Obserwowaliśmy przykłady obrazujące zależności pomiędzy gospodarką człowieka a środowiskiem przyrodniczym wykazujące wielka troskę zarówno o finanse jak i o zachowanie wyjątkowych walorów przyrodniczych takich miejsc.

       Dopisała nam pogoda i pełni wrażeń oraz nowych wiadomości przyrodniczych wróciliśmy do szkoły.

 

 Opracowała:   Alicja Guzik

………………………………………………………………………………………..

Dziś dla ciebie mamo……………..

     26 maja odbyła się Uroczystość Dnia Mamy. Najmłodsze dzieci z naszej szkoły, z okazji tego święta, zaprosiły swoje mamy do Domu Kultury w Bujakowie. W sposób szczególny chciały podziękować swoim ukochanym mamom za ich miłość, opiekę, troskę i poświęcenie.

     Każda klasa przygotowała piękny program artystyczny. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piękne piosenki o mamach, a nawet zatańczyły. Uczniowie z klasy III wykazały się wspaniałą grą aktorską w przedstawieniu pt. „Dziwny Sen Hani”. Dla swoich wspaniałych mam zatańczyły dwa zespoły taneczne pod kierunkiem p. Małgosi. Wszystkie mamy z uśmiechem na twarzy, a nawet z łezką w oku oglądały swoje pociechy i cieszyły się tym wspaniałym dniem.

Na koniec uroczystości dzieci wręczyły mamusiom prezenty i złożyły życzenia.

 

opracowała: Renata Grubka

……………………………………………………………………….. …

FINAŁ WOJEWÓDZKI GIMNAZJADY W BADMINTONIE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

20.05.2015r. odbył się Finał XI Gimnazjady Młodzieży Szkolnej o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego. Zawody odbyły się na hali sportowej Gimnazjum nr 7 w Rybniku. Wzięli w nich udział mistrzowie 16-rejonów woj. śląskiego:
Bielsko-Biała, Racibórz, Bytom, Rybnik, Chorzów, Sosnowiec, Częstochowa             Tarnowskie Góry, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Gliwice, Wodzisław Śląski, Katowice              Zabrze, Pszczyna, Zawiercie .
Rejon Bielsko-Biała reprezentowali zawodnicy naszego gimnazjum
MONIKA OLEARCZYK
GABRIELA BŁASIAK
JAN SZLAGÓR
MATEUSZ ŁYCZKO
Drużyna dziewcząt zajęła VIII miejsce, natomiast drużyna chłopców zajęła XIII miejsce w województwie śląskim.

GRATULACJE!!!

Opracowała: Anna Koczur

…………………………………………………………………………..

Wycieczka szkolna Pętlą Sądecką

            W piątek uczniowie klas VISP, I i IIG, wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę autokarową Pętlą Sądecką. Podróż była długa, ale spędziliśmy czas w miłej atmosferze, słuchają informacji i ciekawostek pani przewodnik. Pierwszym punktem naszego programu był Stary Sącz. Jedno z najstarszych miast w Polsce. Zwiedziliśmy tam rynek – przykład architektury średniowiecznej, a wśród zabytków zachowany z pożaru XVII-wieczny dom mieszczański, zwany „Domem na Dołkach”, gdzie mieści się obecnie muzeum regionalne. W Starym Sączu odwiedziliśmy również klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Przy klasztorze funkcjonuje gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary. Wnętrze świątyni udekorowane jest barokowymi polichromiami przedstawiającymi życie fundatorki. Następnie udaliśmy się pod Ołtarz Papieski, miejsce, w którym Papież Jan Paweł II głosił do wiernych słowo Boże.

bezNazwy2                                                 Na rynku w Starym Sączu    

O+étarz papieski                                                          Ołtarz papieski.

Ze Starego Sącza udaliśmy się do Szczawnika. Jest to wieś, której nazwa wywodzi się od źródeł wody mineralnej, kwaśnych szczaw. Mieliśmy okazję zwiedzić tam dawną drewnianą cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra z XIX wieku.

Cerkiew w SzczawnikuCerkiew w Szczawniku.

     Kolejnym etapem naszej wycieczki była Krynica – Zdrój. Pomimo złej aury mogliśmy obejrzeć piękne widoki, wzgórza i lasy otaczające to uzdrowisko. Pierwsze kroki skierowaliśmy do pijalni wód zdrojowych, tam w spokojnej atmosferze nasi uczniowie próbowali ich i odpoczywali przed kolejną wędrówką. Spacerując deptakiem młodzież miała okazję na zakup pamiątek i regionalnych smakołyków. Atrakcją okazał się również wjazd kolejką na Górę Parkową, stamtąd, już na piechotę wróciliśmy do centrum Krynicy. Pani przewodnik pokazała nam kilka pomników, m. in. Adama Mickiewicza i Nikifora – lokalnego malarza prymitywisty.

bezNazwy3bezNazwy1

 

 

 

 

Pomnik Adama Mickiewicza i …Wojtek                                        Kolejka na Górę Parkową

Wyjazd obfitował w sporo atrakcji i ciekawych przeżyć. Atmosfera w drodze powrotnej była bardzo wesoła i pomimo zmęczenia wszyscy w pozytywnych nastrojach wrócili do swoich domów.

Weso+éy autobus

Wesoły autobus, zwłaszcza Dawid :)

 

Opracowała: Anna Homa

……………………………………………………………………………………

 1397655724Ogólnopolski Konkurs Poetycki

            Uczennica naszej szkoły – Julia Martyniak z klasy IG wzięła udział w XVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Włodzimierza Pietrzaka. Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem : ”Dwaj najwięksi tyrani ziemi: przypadek i czas”.

             Jury w składzie: Leszek Żuliński – przewodniczący, członkowie – Ryszard Biberstajn i Lech Lament po zapoznaniu się ze 117 zestawami nadesłanych wierszy   przyznało laury.

           Róg obfitości tekstów dobrych zdecydowanie przekraczał regulaminowe możliwości ich nagrodzenia-stwierdzili jurorzy i zaprosili za rok do ponownego stawania w szranki poetyckiego turnieju.

„Dobry Przypadek i dobry Czas to szansa dla dobrej Poezji.”

Opracowała: Helena Sowińska-Wawak

………………………………………………………………………………………...

TANECZNA PROMENADA I BŁYSKAWICA

            W dniu 16 kwietnia 2015 roku w Domu Kultury w Kozach odbyły się XVI Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych SAGA 2015 organizowane przez Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej. Grupy taneczne „PROMENADA”oraz „BŁYSKAWICA” działające przy Zespole Szkół w Bujakowie w ramach zajęć Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej „ART ” z Czechowic – Dziedzic zajęły ex aequo III miejsce.

            Z kolei 16 maja 2015 roku w Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach odbył się Koncert pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” w ramach programu edukacyjnego POPP „ART”. Zespoły taneczne z ZS z Bujakowa, także wzięły aktywny udział. Obie grupy zaprezentowały się w tańcu do znanych polskich utworów: „Nic do stracenia” – Mrozu feat. Sound’n’Grace oraz „A ty całuj mnie ” – Paweł Kukiz.

            17 maja 2015 roku odbył się również PIKNIK przy PARAFII w BUJAKOWIE, na którym można było podziwiać występy artystyczne dziewcząt z ZS z Bujakowa.

Opiekunem grup jest Małgorzata Borth- Mirocha.

 

………………………………………………………………………………

KONKURS PLASTYCZNY                  „POSTAW NA RODZINĘ”

Zakończył się szkolny etap konkursu plastycznego w ramach Ogólnopolskiej Kampanii pod wymownym tytułem: „Postaw na rodzinę”. Jury obejrzało kilkadziesiąt pięknych, wzruszających prac. Trzeba dodać, że i tym małym i tym starszym artystą mogli pomagać rodzice. Mieliśmy twardy orzech do zgryzienia, jednak prawie jednogłośnie udało się wybrać prace, które przejdą do następnego-gminnego etapu konkursu. Oto wyniki:

Kategoria: klasa: „0”:

I miejsce: Anna Cudzich i ex aequo Hanna Tylenda

II miejsce: Emilia Baścik

III miejsce: Natalia Wachowicz

Kategoria: klasy I-IIISP:

I miejsce: Emilia Malik i ex aequo Martyna Wachowicz

II miejsce: Sara Banach i ex aequo Michał Jędrusiak

III miejsce: Klaudia Kućka

Kategoria: klasy IV-VI:

I miejsce: Marta Szlagor i ex aequo Malwina Kasperek

II miejsce: Daria Tomiczek i ex aequo Magdalena Kalabińska

III miejsce: Szymon i Wiktoria Tutka i ex aequo Daria Koziołek

Wyróżnienia:

Julia Sasak, Francesca Crumb, Kamil Halski, Michał Nycz

Kategoria: Gimnazjum:

I miejsce: Karolina Węgrzynek i ex aequo Klaudia Jurowska

II miejsce: Radosław Łyczko i ex aequo Mateusz Kużma

III miejsce: Marek Szłapa i ex aequo Emilia Bizoń

Wyróżnienia: Klaudia Knapik, Natalia Marek, Michał Łyczko, Barbara Sadlik

Jury obradowało w składzie: Krzysztof Łaszczak, Martyna Mleczko, Zofia Dudziak, pani Dorota Cudzich i pani Katarzyna Mieszczak.

Opracowały: Katarzyna Mieszczak i Dorota Cudzich

…………………………………………………………………………………………

„Ludzie, ludziom zgotowali taki los” – wizyta  w Oświęcimiu.

       W dniu 20.05. br. uczniowie klasy III ( i 3 uczniów klasy II )  Gimnazjum wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Miejsca Pamięci Auschwitz Birkenau. Uczniowie zwiedzili tereny byłych niemieckich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i w Brzezince. Młodzież zapoznała się z historią miejsca, które jest symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni z czasów II wojny światowej. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści przewodnika na temat życia obozowego więźniów. Po obejrzeniu komór gazowych i pieców krematoryjnych udali się pod ścianę straceń, gdzie zapalili znicze i uczcili minutą ciszy pamięć poległych tam ludzi. Wizyta w tym miejscu, będącym Świątynią Pamięci, zmusiła do refleksji i wyciągnięcia wniosków na temat okrucieństwa wojny. Pozwoliła zastanowić się nad bolesną prawdą, która mówi: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Ekspozycje dotyczące więźniów i ich makabrycznych losów zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.

Opracował: Krzysztof Górowicz

……………………………………………………………………………………………….

LATAĆ KAŻDY MOŻE

W sobotę, 16-go maja trzech pierwszych śmiałków – uczestników projektu Latać każdy może – Natalia, Maciek i Franek odbyło swoje pierwsze w życiu loty na paralotni. Pogoda była wspaniała, atmosfera na Żarze „lotnicza”, nastawienie bojowe…czego chcieć więcej ? Poniżej galeria i krótki filmik.

Latać każdy może – film

Naprawdę, latać każdy może…

Opracował: Krzysztof Górowicz

………………………………………………………………………….

Wizyta gości z Palkovic

           W dniach 14 – 15.05.2015 r. w Zespole Szkół w Bujakowie gościła 20 osobowa grupa uczniów z partnerskiej szkoły z Palkovic ( Republika Czeska) wraz z opiekunami oraz dyrektorem Szkoły Panem Ivo Fischerem.

          W pierwszy dzień wspólnego spotkania udaliśmy się na wycieczkę na górę Żar         ( niestety pogoda nie dopisała – trzeba ja będzie powtórzyć podczas następnego spotkania). Po powrocie uczestniczyliśmy w grach i zabawach integracyjnych. Po obiedzie udaliśmy się wspólnie do Witkowic, gdzie na zaproszenie pani dyrektor Bożeny Kubisiak, młodzież brała udział w warsztatach plastycznych i ekologicznych, po których rozegrany został mecz piłki nożnej Polska – Czechy „O Puchar Dyrektora ZSP w Witkowicach”. Grupę polską reprezentowali uczniowie szkoły z Bujakowa oraz Witkowic, którzy pokonali drużynę czeską 5:1. Po sportowych zmaganiach i smacznej kolacji uczniowie udali się do rodzin z Witkowic oraz Bujakowa, gdzie spędzili noc.

W drugim dniu pobytu uczniowie z Palkovic, Witkowic oraz Bujakowa udali się na wspólną wycieczkę do Krakowa, gdzie mieli możliwość zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedry oraz zabytków Starego Miasta. Wizytę należy uznać za bardzo udaną. Dziękujemy wszystkim, który przyczynili się do jej organizacji: Gminie Porąbka, Dyrekcji oraz opiekunom i rodzicom goszczących uczniów w swoich domach.

Opracował; Krzysztof Górowicz

……………………………………………………………………………….

                                   NASI BADMINTONIŚCI ZNÓW NA PODIUM

13.05.2015r. odbył się Gminny Turniej Badmintona Szkół Podstawowych.
Drużyna dziewcząt z naszej szkoły zajęła I miejsce, natomiast chłopcy po
zaciętych meczach zajęli drużynowo II miejsce.

Indywidualnie kategorię dziewcząt wygrała MALWINA KASPEREK /VI kl./
II miejsce zajęła KINGA BAŚCIK /VI kl./
V miejsce zajęła WIKTORIA HANDZLIK /IV kl./
W kategorii chłopców:
II miejsce zajął MATEUSZ OGAREK /VI kl./
IV miejsce zajął MACIEJ MATEJKO / IV kl./
V miejsce zajął KAMIL JUROWSKI /V kl./

GRATULACJE!!!

Opracowała: Anna Koczur

………………………………………………………………………………

339x254-images-AKTUALNOSCI-SPortograficzny-ortograficznyKONKURS ORTOGRAFICZNY

 

W Gimnazjum ZCBM im. Franciszki Lechner w Bielsku-Białej odbył się IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY dla uczniów V i VI klas SP.

Jego celem było propagowanie kultury języka polskiego, rozwijanie zainteresowań humanistycznych i upowszechnianie wśród uczniów nawyków pracy na poprawnością ortograficzną. Konkurs składał się z trzech elementów:
– dyktanda ortograficznego,
– testu sprawdzającego znajomość zasad ortograficznych,
– sprawdzianu umiejętności wyszukiwania i poprawy błędów we wskazanym tekście.

Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów:

Natalia Paluch – klasa V,
Eliza Urbańczyk- klasa VI,
Krystian Biel- klasa VI

Opracowała Helena Sowińska-Wawak

………………………………………………………………………….

APEL Z OKAZJI 224 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

            W ubiegłym tygodniu klasa VI przedstawiła program artystyczny upamiętniający święto majowe. Po uroczystym wstępie, odśpiewaniu hymnu i wyrecytowaniu wierszy, młodzież zaprosiła wszystkich obecnych do udziału w żywej lekcji historii, która miała przybliżyć uczniom te wzniosłe wydarzenia z przeszłości.

        Uczniowie zainscenizowali lekcję, w której gościem honorowym była Pani Konstytucja. Dzieci zadawały jej różne pytania a Konstytucja tłumaczyła czy jest, dlaczego została uchwalona i była ważna dla losów Polski.

       Młodzież zwróciła również uwagę na szczególny dzień, jakim jest Święto Flagi, obchodzone 2 maja. Pomimo stresu i tremy, młodzi aktorzy pięknie zaprezentowali trudne fakty historyczne i w ciekawy sposób ukazali znaczenie ważnych dat. Młodzież starała się, żeby majowe święta już dla nikogo nie były tylko pustymi, nic nieznaczącymi datami. Uczniowie podkreślali, że historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu.

Za wsparcie wokalne dziękujemy koleżankom w klasy V: Milenie Wojtyłko i Karolinie Kaczmarczyk.

Po apelu rozdano nagrody uczniom klas zespołu przedszkolnego oraz klas I – III SP za udział w konkursie Easter in my family, zorganizowanym przez nauczycieli języka angielskiego. Konkurs polegał na przygotowaniu pracy plastycznej, dowolną techniką, ilustrującej tradycje i symbole świąteczne. Na pracach należało zamieścić podpisy w języku angielskim lub krótką historię święta. Dziękujemy za liczny udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

Odział przedszkolny:

I miejsce: Emilia Baścik

II miejsce: Justyna Bies

III miejsce: Hanna Tylenda, Paweł Stypułkowski

Klasy I – IIISP:

I miejsce: Emilia Malik

II miejsce: Eliza Dorabiała, Zuzanna Duźniak

III miejsce: Dominik Piekarz

Wręczono również nagrody za najlepszą „maskę teatralną” – gratulowała Pani Dyrektor

maska teatralna

Opracowała: Anna Homa

…………………………………………………………………………………………

GMINNY KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY W BUJAKOWIE

        Po raz kolejny 12 maja 2015 uczniowie naszej gminy zmagali się z zadaniami Gminnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego, który w tym roku odbył się w naszej szkole. Jest to konkurs skierowany do uczniów klas szkoły podstawowej. Konkurs przygotowały panie Alicja Guzik i Anna Jarosz.                                                                        Celem konkursu jest popularyzacja matematyki i przyrody, nauk wszechobecnych w każdej dziedzinie współczesnego życia, spotkanie uczniów z różnych szkół oraz konfrontacja umiejętności matematyczno-przyrodniczych.

W tym roku najlepszymi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czańcu.

Gratulujemy wspaniałego wyniku!

DSC09200 DSC09204Opracowała: Alicja Guzik

………………………………………………………………………………..
ZEBRANIA RODZICÓW
Pragniemy przypomnieć, że w dniu 12 maja 2015 roku o godzinie 17.00 odbędą się klasowe spotkania rodziców z wychowawcami.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
……………………………………………………………………………
                  ZŁOTO GIMNAZJALISTÓW W TURNIEJU BADMINTONA                   07.05.2015r. w ZS Bujaków odbył się Gminny Turniej Badmintona, w którym
wzięli udział zawodnicy z PG w Bujakowie, Czańcu i Kobiernicach.
W kategorii dziewcząt  I miejsce zajęła  MONIKA OLEARCZYK  PG BUJAKÓW
II miejsce zajęła  GABRIELA BŁASIAK  PG BUJAKÓW
III miejsce zajęła  DARIA GLĄDYS  PG KOBIERNICE
W kategorii chłopców   I miejsce zajął  JAN SZLAGÓR  PG BUJAKÓW
II miejsce zajął  JAN BANAT  PG CZANIEC
III miejsce zajął  RADOSŁAW LASZCZAK  PG KOBIERNICE
Natomiast drużynowo PG BUJAKÓW zdobyło I MIEJSCE. Zarówno dziewczęta –
Monika Olearczyk z Gabrielą Błasiak, jak i chłopcy – Jan Szlagór z Mateuszem
Łyczko osiągnęli wspaniałe ZWYCIĘSTWO w Turnieju.
                                                    G R A T U L A C J E !!!

Opracowała: Anna Koczur

………………………………………………………………………………….
CZWÓRBÓJ LEKKOATLETYCZNY  –  ZAWODY GMINNE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
      29.04.2015r. w Kobiernicach odbyły się zawody w CZWÓRBOJU LA, na których     wystartowały dwie drużyny 6-osobowe z naszej szkoły. Każdy zawodnik miał do rozegrania następujące konkurencje: bieg na dystansie 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg długi na dystansie: dziewczęta 600m  chłopcy 1000m
Drużyna dziewcząt w składzie:
Malwina Kasperek, Kinga Baścik, Marta Szlagor, Julia Tomiczek, Milena Wojtyłko,
Karolina Kaczmarczyk  –  ZAJĘŁA II MIEJSCE W GMINIE PORĄBKA.
Drużyna chłopców w składzie:
Mikołaj Pustelnik, Mateusz Ogarek, Jan Moc, Kacper Wachowicz, Jakub Tomiczek,
Kamil Jurowski – ZAJĘŁA również II MIEJSCE W GMINIE PORĄBKA

GRATULUJEMY!!!

Opracowała: Anna Koczur