Czerwiec 2017

Miło szaleć ,kiedy czas po temu…”

     W piątek- 23 czerwca zaczyna się czas wakacyjnego szaleństwa. Sala gimnastyczna w Zespole Szkół w Bujakowie wypełniła się po brzegi. Na tę uroczystość przyszli nie tylko uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, ale również rodzice oraz zaproszeni goście.

      Uczniowie klasy III g po raz ostatni przygotowali program artystyczny, chcąc w ten sposób pożegnać się ze szkołą i na wesoło podziękować za wspólnie spędzone dziewięć lat. Cel został osiągnięty, gdyż widzowie ubawili się do łez.

       Potem przyszedł czas na refleksję, pożegnanie trzecioklasistów. Młodsi koledzy z klasy II g uświadomili im, jak szybko mija czas i trzeba się rozstać z przyjaciółmi, wychowawcą, nauczycielami. Już niedługo w ich życiu pojawią się nowi ludzie, inne miejsca i przeżycia.

        Następnie p. dyrektor pożegnała absolwentów, wręczyła im dyplomy, podziękowała za zaangażowanie, wkład pracy na rzecz klasy i szkoły oraz pogratulowała dobrych wyników.

      I tak nadszedł czas rozstania. Brać uczniowska udała się na spotkania z wychowawcami, a po nich na wyczekiwane wakacje. Niech będą one udane i bezpieczne!

Opracowała: Helena Sowińska-Wawak

……………………………………………………………………………….

PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

     22 czerwca spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, aby podsumować II półrocze roku szkolnego 2016/2017. Zostali nagrodzeni uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce, aktywnie uczestniczyli w różnych konkursach, akcjach, projektach, zawodach sportowych. czytaj więcej

……………………………………………………………………………..

                                             SZKOLNY DZIEŃ SPORTU

22.06.2017r. odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Uczniowie od klasy IV SP do klasy III PG wzięli udział w czterech konkurencjach sportowych. Po zaciętej rywalizacji, ale z uśmiechem na twarzy na podium stanęli:

GRA W RINGO

I   miejsce  drużyna kl. III PG
II  miejsce  drużyna kl. V SP
III miejsce  drużyna kl  VI SP/chłopcy/

ZAWODY STRONGMAN

I   miejsce PG  Marta Szlagor i Eliza Urbańczyk
I   miejsce PG  Krystian Kupczak i Dawid Zaganiaczyk
II  miejsce PG  Mateusz Paździorko i Dawid Ryłko
Konrad Kowalczyk i Klaudiusz Luranc
III miejsce PG  Dawid Koziołek i Marek Lachowski

I   miejsce SP  Kamila Węgrzynek i Franek Ogarek
II  miejsce SP  Dominika Handzlik i Kamila Modrzejewska
III miejsce SP  Eliza Dorabiała i Klaudia Kućka

 SKOKI NA SKAKANCE

I   miejsce  Zuzanna Kudłaciak

 ŻONGLERKA PIŁKI NOGĄ

I   miejsce  Wojciech Jąkalski

G R A T U L A C J E !

……………………………………………………………………………………………..

POSTCROSSING

             Postcrossing to idea promująca tradycyjne środki komunikacji międzynarodowej. Jest to serwis społecznościowy, który umożliwia jego zarejestrowanym członkom wysyłanie  i otrzymywanie pocztówek z całego świata. Strona internetowa redagowana jest w języku angielskim. Z reguły pocztówki również wypisywane są po angielsku, chyba że odbiorca zadeklarował znajomość innego języka, który zna także nadawca. Projekt zakłada, że za każdą wysłaną i zarejestrowaną kartkę użytkownik otrzymuje kartkę od kogoś innego (źródło: Wikipedia).

       Kilkoro uczniów z naszego gimnazjum wzięło udział w konkursie, który promował międzynarodową komunikację i umożliwiał doskonalenie języka angielskiego i stosowanie go w sytuacjach z życia codziennego.

       Uczennice klasy IIIG – Karolina Pilarz i Julia Martyniak, wysłały i otrzymały najwięcej kartek z różnych krajów świata. Dziewczyny najbardziej ucieszyły się z pocztówek  z Chin, Singapuru, Mołdawii, Taiwanu, Hong Kongu czy Serbii. Kartki z Polski zostały wysłane m. in. do Chile, USA, Rosji, Kanady, Irlandii i Finlandii.

     Uczennicom spodobał się udział w projekcie, z niecierpliwością czekały na kolejne pocztówki i chętnie redagowały kolejne pozdrowienia. Dziewczynki pięknie reklamowały nasz kraj poza jego granicami i zachęcały do odwiedzenia jego wspaniałych zakątków.

Postcrossing

Opracowały: Nauczycielki j.angielskiego

………………………………………………………………………………….

WYJAZD DO OŚWIĘCIMIA

        W ubiegły wtorek trzecioklasiści  z naszego gimnazjum odwiedzili Oświęcim – miejsce jednej  z największych tragedii w historii ludzkości. Dawny obóz koncentracyjny robi na wszystkich niesamowite wrażenie i  nie pozostawia obojętnym wobec okrucieństwa.

    Pani Ewelina – nasz przewodnik, poprowadziła grupę  do miejsc udostępnionych  dla zwiedzających gimnazjalistów oraz  na przygotowane tam wystawy. Pokazała również komory gazowe i krematorium. Pod Ścianą Straceń uczniowie  złożyli okolicznościową biało-czerwoną wiązankę, zapalili  znicze, minutą ciszy uczcili  pamięć ofiar.  Następnie   młodzież udała  się do Birkenau. W Brzezince  uczniowie zobaczyli  stojące  w rzędach baraki, w których przetrzymywano więźniów. Na samym końcu podeszli do ruin  komór gazowych z krematoriami oraz pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu Auschwitz.

     Po powrocie do  Oświęcimia uczniowie skierowali  się do bloku 23, gdzie  wysłuchali  prelekcji pani Edyty Chowaniec i obejrzeli  film pt.”Uciekinier” opowiadający o byłym więźniu – panu Kazimierzu Piechowskim, któremu udało się zbiec z obozu.

    Co roku  Auschwitz-Birkenau odwiedzają  tysiące ludzi z całego świata. Dla młodzieży przyjazd w to miejsce jest swoistą lekcją kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia    i godnej śmierci, budzenia szacunku, tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę, kolor skóry czy wyznanie.

 I wciąż nie wolno nam zapomnieć: „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”                                       Z. Nałkowska   Medaliony” .

Opracowała: Helena Sowińska – Wawak

……………………………………………………………………………….

LIST MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE WAKACJI

List Minister Edukacji Narodowej 2017.06.12  

……………………………………………………………………………………..

SPRAWOZDANIE Z PRACY SAMORZĄDU SZKOLNEGO W ROKU 2016/2017.

Zapraszamy do zapoznania sie z obszernym rocznym sprawozdaniem z działalności Samorządów Szkolnych.

SPRAWOZDANIE

………………………………………………………………………………………………………

WYCIECZKA DO CHLEBOWEJ CHATY

            W piątek 9 czerwca 2017 r. uczniowie wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w wycieczce do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Głównym celem wycieczki było pokazanie życia w dawnej, polskiej wsi. W adaptowanej do tych celów drewnianej chałupie, zaaranżowano tradycyjnie wyposażone wnętrze, w którym centralne miejsce zajmuje piec.  Przed chatą można zobaczyć kilka starych rzeźbionych w drewnie uli. W stodole znajdują się  maszyny wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, prezentowane z cyklu „od ziarenka do bochenka”.  W Chlebowej Chacie można spróbować własnych sił w młóceniu cepami, mieleniu na żarnach, odsiewaniu mąki, formowaniu i wypiekaniu podpłomyków oraz ubijaniu masła i wyrabianiu twarogu. W trakcie wycieczki dzieci poznały również sposoby pozyskiwania miodu, zobaczyły sprzęt pasieczny i poznały ciekawostki z życia pszczół. Podczas zajęć dzieci mogły degustować „do syta” podpłomyków i chleba żytniego z masłem, smalcem, miodem i popijać kawą zbożową. Możliwość praktycznego wykonania wielu produktów w sposób tradycyjny bardzo się dzieciom podobała. Była to doskonała lekcja dla wszystkich uczestników.  A jak smakują samodzielnie przygotowane podpłomyki czy ser? Nawet szkolne niejadki ochoczo pałaszowały wiejskie rarytasy. Na koniec dzieci miały możliwość poszaleć na traktorach, wozach i innych wiejskich „pojazdach”. Zabawa sprawiła im dużo radości. Zadowoleni, w radosnych humorach wróciliśmy do Bujakowa.

 Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z wycieczki.

Opracowały: R. Matusik i S. Sikora

………………………………………………………………………………

Klub Młodego Ekologa w Palkovicach

        W dniach 7-8.06.2017 uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami z Witkowic odwiedzili czeskich przyjaciół w Palkovicach. W pierwszy dzień gospodarze przygotowali dla nas zawody sportowe na wesoło, wizytę w aquaparku Olesna oraz wieczorną dyskotekę. W drugi dzień wszyscy wybraliśmy sie na wycieczkę. Do południa zwiedziliśmy Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe a następnie pojechaliśmy  do miasteczka Zlin, gdzie  mieliśmy okazję zwiedzić zamek i zoo Lesna. Program wyjazdu był bardzo intensywny –  większość uczniów ze zmęczenia zasnęła w drodze powrotnej :). Dziękujemy bardzo współtowarzyszom podróży i gospodarzom za pełne radości, uśmiechu i dobrej zabawy dni.

Opracował: Krzysztof Górowicz