SPRAWOZDANIE Z PRACY SAMORZĄDU SZKOLNEGO W ROKU 2016/2017.

       W tym roku Dzień Chłopaka świętowaliśmy pod hasłem: „Dnia Drwala”. Tego dnia szkoła zapełniła się uczniami w przeróżnych stylizacjach, królowały koszule w kratę i wełniane czapki, nie zabrakło też brodaczy. Dziewczyny przygotowały też piękne życzenia, w postaci laurek lub kartek z życzeniami.

 

     14 października to obchodzone każdego roku święto szkoły. Uczniowie z klasy IV szkoły podstawowej i I gimnazjum zostali w tym dniu uroczyście przyjęci do społeczności uczniowskiej i ślubowali wzorową postawę. Samorząd Szkolny przygotował apel, w czasie którego klasy mogły się zaprezentować i pokazać swoje zdolności. Zorganizowaliśmy również pasowanie na ucznia oraz ślubowanie. Były też otrzęsiny na wesoło. W tym wyjątkowym dniu nie zapomnieliśmy o naszych nauczycielach i złożyliśmy im gorące życzenia oraz zaprezentowaliśmy program artystyczny.

 

     W październiku Samorząd Szkolny zainicjował akcję prozdrowotną „Zdrowo się odżywiam, wiem co jem”. Była to comiesięczna akcja, w której promowaliśmy zdrowe jedzenie przypominając jednocześnie o codziennej diecie bogatej w warzywa i owoce. Akcja polegała na organizacji, raz w miesiącu, dnia z owocem i warzywem. Samorząd Szkolny zaprosił na spotkanie z uczniami dietetyka i trenera personalnego – Arkadiusza Deca, który odwiedził nasza szkołę z prezentacją dotyczącą racjonalnego odżywiania i zdrowego trybu życia. Projekt został zakończony w maju podczas tygodnia profilaktyki quizem wiedzy o sporcie i zdrowym żywieniu.

 

     Pod koniec października Samorząd przeprowadził konkurs na wykonanie lampionu  z dyni. Liczyła się pomysłowość i staranność wykonania. Dynie miały być wycięte na kształt twarzy i wydrążone w środku. Nagrodą w konkursie był podwójny karnet na „dzień bez pytania” dla zwycięzcy i wybranego przez niego kolegi lub koleżanki oraz uwaga pozytywna. Każdy lampion zasługiwał na pochwałę i każdy z wykonawców włożył sporo pracy w przygotowanie rzeźby. Z uwagi na to, Samorząd Szkolny postanowił nagrodzić wszystkich uwagami pozytywnymi.

 

      Październik zakończyliśmy wspólną zabawą w Dniu Październikowego Przebierańca, która była również akcją informacyjną mającą na celu pokazanie uczniom jak wyglądają obchody Święta Halloween ( Święta Duchów ) w krajach anglojęzycznych. 28.10 na korytarzach szkolnych zaroiło się od przebierańców, a wśród nich prym wiodły wiedźmy, duchy, potwory i diabły. Pomysłowość naszych uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania.

 

        9 listopada liczna grupa uczniów z obu Samorządów reprezentowała naszą szkołę w Rajdzie Młodzieżowym „Beskidzka Jesień”. Po raz kolejny jury było pod wrażeniem przygotowania i prezentacji naszych drużyn. Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny: „Bujakowskie Jeżyki” z SP (opiekun Elżbieta Staszak), „Żółty Jesienny Liść” (opiekun Anna Homa) oraz „Jesienni wędrowcy” (opiekun Magdalena Haluch) z gimnazjum. Z przyjemnością informujemy, że spośród grup gimnazjalnych, nasi uczniowie zdobyli  kolejno II („Jesienni Wędrowcy”) i III miejsce („Żółty Jesienny Liść”).   W kategorii szkół podstawowych I miejsce za oryginalne plony rolne zdobyły „Bujakowskie Jeżyki”.

 

       W grudniu Samorząd Szkolny zaprosił wszystkich uczniów do udziału w konkursie na ozdobę świąteczną. Nasza akcja miała na celu reaktywowanie tradycji tworzenia ozdób choinkowych w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie oraz przypomnienie symboliki świąt Bożego Narodzenia. W konkursie pojawiły się ekologiczne choinki, kolorowe bombki choinkowe, łańcuchy, a także aniołki i inne symbole świąt. Jury nie potrafiło wyłonić zwycięzców i postanowiło wyróżnić i nagrodzić wszystkich za wkład pracy i zaangażowanie.

 

        Dzień 6 grudnia Samorząd ogłosił Dniem Dużego Brzucha Mikołaja. W tym dniu obowiązywały biało – czerwone stroje, mikołajkowe czapki a przede wszystkim duże, naturalne lub sztuczne brzuchy. Święty Mikołaj, ze swoim wyjątkowo dużym w tym roku, orszakiem odwiedził uczniów naszej szkoły, jak również gabinet Pani Dyrektor i Sekretariat. Grzeczne dzieci otrzymały prezenty i grzeczni nauczyciele również. Złożyliśmy świąteczne życzenia i zaśpiewaliśmy świąteczną piosenkę.

 

        Tuż przed świętami, 18 grudnia, wzięliśmy udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, organizując Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Akcja była poprzedzona zajęciami poglądowymi dla gimnazjalistów – wolontariuszy akcji. Miały one na celu podniesienie świadomości młodzieży na temat białaczki i przeszczepu szpiku. Lekcje zostały przeprowadzone w ramach godzin dodatkowych. W trakcie akcji, młodzież, wraz  z opiekunami, pomagała potencjalnym dawcom wypełnić formularz rejestracyjny oraz specjalną pałeczką pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części po     liczka. Łącznie w tym dniu udało się zarejestrować 37 potencjalnych dawców w tym kilku przedstawicieli naszego grona pedagogicznego, którym serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji. Dziękujemy również wolontariuszom, którzy pomagali nam w organizacji tego dnia.

 

           W lutym zorganizowana została poczta walentynkowa, która w tym roku cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Na przerwach przedstawiciele samorządu sprzedawali kartki, baloniki oraz lizaki, a 14 lutego wręczyli walentynki ( których w tym roku uzbierała się pełna skrzynka) niecierpliwym uczniom.

 

       Z okazji obchodów Dnia Kobiet w naszej szkole, Samorząd Szkolny ogłosił dzień 8 marca 2017 Dniem Damskiej Torebki. Wszystkich chłopaków w tym dniu poproszono o przyjście do szkoły z typową damską torebką, która – jak wiadomo – dla większości mężczyzn pozostaje niezgłębioną tajemnicą. Dodatkowo w tym dniu chłopcy z każdej klasy mieli za zadanie przygotować plakat – laurkę dla dziewczyn z okazji ich święta, a także rozwiązać specjalny quiz, aby dowiedzieć się jak dobrze znają sekrety kobiecej duszy i ciała. Wszyscy świetnie się bawili, a kreatywność chłopców przerosła najśmielsze oczekiwania dziewczyn.

 

          W marcu Samorząd Szkolny zaprosił uczniów do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pod tytułem „ Wiosna w obiektywie”, którego celem było poszukiwanie oraz uwiecznienie na zdjęciach pierwszych oznak wiosny. Otrzymaliśmy ponad 50 pięknych fotografii, z których utworzyliśmy wystawę na szkolnym korytarzu, a wybór najlepszych zdjęć był niezwykle trudny.

        21 marca powitaliśmy wiosnę hasłem „Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!”. Uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami przygotowywali pyszne śniadania w swoich klasach, próbowali nowych smaków, a także poznali pomysły na zdrowe śniadanie swoich koleżanek i kolegów. W tym dniu rywalizowaliśmy także o nagrodę główną – dzień bez pytania. Klasy miały za zadanie wykorzystać przydzielony im owoc i warzywo do wykonania najbardziej oryginalnego i ciekawego posiłku. Liczyła się oczywiście także estetyka zaprezentowania efektów swej pracy. Uczniowie przygotowali także plakaty promujące zdrowe odżywianie oraz ciekawe informacje o wylosowanych produktach. Wszystkie klasy udały się również w tym dniu na sprzątanie świata i spisały się na medal, bo wróciły z pełnymi workami śmieci.

        W maju Samorząd Szkolny zaangażował się w organizację kolorowego tygodnia profilaktyki pod hasłem „ Wybierz bezpieczny sposób na życie”. W poniedziałek ubrani na czarno uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć przygotowanych przez wychowawców na temat kształtowania postaw asertywnych oraz zgubnych skutków korzystania z używek. W „zielony wtorek” odbył się mini maraton zumby, a uczniowie przygotowywali zdrowe przekąski. Na zebraniu rodzice wysłuchali prelekcji policji na temat gier komputerowych i związanych z nimi zagrożeń, a także otrzymali ulotki przygotowane przez uczniów 3 gimnazjum na temat uzależnień. W środę  ubrani na niebiesko uczniowie  spotkali się z policjantami – Starszym Aspirantem Sebastianem Harężlakiem oraz  Młodszym  Aspirantem Markiem Pawińskim . Przeprowadzili oni pogadankę na temat CYBERPRZEMOCY. Był to dzień bez telefonu komórkowego a podczas  przerw królowały gry planszowe. Czwartek -” NIE BULLYINGUJĘ! REAGUJĘ! – przebiegał pod hasłem podsumowania całorocznego projektu. Na sali gimnastycznej uczniowie w czerwonych strojach  zaprezentowali efekty swoich działań przygotowanych pod bacznym okiem wychowawców. Obejrzeliśmy różnorodne formy przekazu m. in. pantomimę, scenki sytuacyjne, piosenki, prezentację wierszy i widowisko teatralne. Piątek był dniem bez wulgaryzmów, który białym kolorem zakończył kolorowy tydzień. W tym dniu  w naszej szkole gościła pani psycholog Pani Lucyna Parcia , która przeprowadziła z młodzieżą zajęcia warsztatowe poświęcone uzależnieniom. Dodatkowo przeprowadzono   konkurs plastyczny oraz konkurs na najciekawszą gazetkę klasową. Bardzo cieszymy się z dużego zainteresowania i czynnego udziału we wszystkich zajęciach profilaktycznych. Mamy nadzieję, że każdy jest świadomy tego, że to od nas samych zależy, czy będziemy w przyszłości zdrowi i bezpieczni.

 

 

Dodatkowo od września Samorząd kontynuował akcje charytatywne.

        Zbieraliśmy plastikowe nakrętki na rzecz chorego Adasia, aby pomóc w jego leczeniu i rehabilitacji w czym wspierała nas Strefa Ruchu Fitness Zone z Kóz (Centrum Fitness i siłownia).

        Zorganizowaliśmy największego jak dotychczas kiermaszu ciast w naszej szkole, aby pomóc w leczeniu naszego  kolegi Wojtka. Uczniowie aktywnie zaangażowali się również w przebieg charytatywnego Biegu dla Wojtka, który odbył się 21 maja.

        W ramach ogólnopolskiej akcji Góra Grosza zebrano w tym roku 274 zł i 37 groszy.

        Samorząd Szkolny wraz z opiekunami, przeprowadził wśród wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zbiórkę pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA. Wszystkie zebrane  w tym dniu środki zostały komisyjnie przeliczone. Łączna kwota jaką udało nam się zebrać została przekazana na pomoc potrzebującym.

           W wrześniu i październiku Samorząd Szkolny prowadził na terenie szkoły zbiórkę zużytych telefonów komórkowych w ramach ogólnopolskiej akcji ekologicznej. Telefony te zostały przekazane do profesjonalnego recyklingu.

           Praca w Samorządzie to nie tylko obowiązki, ale również przyjemności. W tym roku szkolnym mieliśmy możliwość zorganizowania trzech dyskotek z DJem Adrianem, na których bawili się wspólnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

          Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólną pracę, zabawę, ciekawe pomysły oraz zaangażowanie się we wszystkie nasze akcje. J

 

 Opracowały: Anna Homa i Elzbieta Staszak