Grudzień 2016

Jasełka 2016

           W dniu 22 grudnia w naszej szkole zostały wystawione coroczne Jasełka. Było to święto całej szkoły !!!  W pierwszej części w rolę Lucyfera, Diabła, Anioła i Mikołaja wcielili się nauczyciele i pracownicy szkoły. Była to niespodzianka dla wszystkich, ponieważ fakt ich udziału trzymany był w ścisłej tajemnicy J   Druga część należała do  naszych wspaniałych uczniów. Po występach teatralnych przyszedł czas na występy muzyczne – w rolach głównych uczniowie klasy I i III gimnazjum – dali „czadu”. Całość  została uświetniona wspólnym, głośnym śpiewaniem kolęd i pastorałek pod przewodnictwem scholii. Dziękujemy WSZYSTKIM nauczycielom, pracownikom a przede wszystkim uczniom za zaangażowanie i aktywny udział. W tym miejscu pragniemy również złożyć życzenia zdrowych, spokojnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. 

………………………………………………………………………………..

PODSUMOWANIE DNIA DAWCY SZPIKU KOSTNEGO

        Przeszczep szpiku to jedyna szansa dla osób chorych na białaczkę. Bez tego mogą przegrać walkę z chorobą. A przecież każdy z nas ma szansę, by podarować im nowe życie. Wystarczy zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

        18 grudnia było to można zrobić w Dzień Dawcy Szpiku, który został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami w Bujakowie w ramach obchodów Bujakowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

      Rejestracja i pobranie wymazu nie wymagało wiele czasu. Potencjalny dawca w momencie rejestracji poddawany był wywiadowi środowiskowemu, który miał na celu ustalenie ewentualnych przebytych chorób. Później z pomocą wolontariuszy – uczniów Publicznego Gimnazjum w Bujakowie, musiał wypełnić formularz rejestracyjny oraz specjalną pałeczką pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Następnie cały pakiet rejestracyjny został odesłany do Fundacji DKMS. Łącznie w tym dniu udało się zarejestrować 37 potencjalnych dawców. Nad całym przebiegiem akcji czuwały jej organizatorki –  Elżbieta Staszak, Anna Homa oraz Justyna Harat.

A oto nasi młodzi wolontariusze w akcji

…………………………………………………………………………………………….

W ramach Dnia Dawcy Szpiku w Bujakowie organizatorki akcji Elżbieta Staszak oraz Anna Homa przeprowadzały zajęcia poglądowe dla gimnazjalistów. Miały one na celu podnieść świadomość młodzieży na temat białaczki i przeszczepu szpiku.

 Lekcje zostały przeprowadzone w ramach godzin dodatkowych. Zajęcia nie były formą „suchego” wykładu, lecz aktywną formą pogadanki wzbogaconej prezentacjami multimedialnymi. Młodzież dowiedziała się, że potencjalny dawca musi być ogólnie zdrową osobą między 18. a 55. rokiem życia, mający minimum 50 kg, ale nie posiadający większej nadwagi. Sami więc jeszcze nie mogą pomóc w ten sposób, ale mogą uświadamiać swoich najbliższych. Prowadzący zdementował wszelkie nieprawdziwe informacje krążące o byciu dawcą, miedzy innymi wyobrażenie o ogromnej igle i pobieraniu szpiku z kręgosłupa. Uczniowie dowiedzieli się, że są dwie metody pobierania. Jedna z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – ta metoda wykonywana jest w 80 % pobrań, a w 20 % przypadkach szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej. Nie jest to bolesne.

Ważne, aby jak najwcześniej uświadamiać młodych, gdyż to oni są potencjalnymi dawcami w kolejnych edycjach. Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma raka krwi. Dawcy mogą im pomóc wygrać z chorobą. Uczniowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się zajęciom i zadawali pytania. Organizatorzy mają nadzieję, że takie zainteresowanie zaowocuje wzrostem liczny potencjalnych dawców.

Opracowały: Elżbieta Staszak i Anna Homa

 

…………………………………………………………………………………………………..

WYNIKI KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO –

„MY CHRISTMAS CARD”

Zadaniem konkursowym było przygotowanie kartki świątecznej. Na okładce oprócz dekoracji musiał pojawić się element językowy, a w środku życzenia świąteczne. Technika wykonania prac była dowolna, a ocenie podlegała: zgodność z tematem i wymaganiami konkursu, pomysłowość, poprawność językowa oraz staranność wykonania

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 15 grudnia 2016, a wyniki przedstawiają się następująco:

KLASY 1-3 SP

I miejsce – Emilia Baścik (klasa 2a) oraz Justyna Bies (klasa 2b)

II miejsce – Hanna Tylenda (kl2b) oraz Wanessa Węgrzynek (klasa 2b)

III miejsce – Anna Cudzich (klasa 2b) oraz Jakub Kubiczek (klasa 2a)

KLASY 4-6 SP

I miejsce – Martyna Wachowicz (klasa 5)

II miejsce – Kamila Modrzejewska (klasa 5)

III miejsce – Kamila Węgrzynek (klasa 5)

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy wygranej.

Opracowały: Elżbieta Staszak i Anna Homa

………………………………………………………………………………………..

Wizyta członków Klubu Młodego Ekologa w Witkowicach

        W dniu 15.12.2016 oku członkowie KME odwiedzili szkołę partnerską w Witkowicach. Uczestniczyli tam w warsztatach artystycznych z decoupage’u. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Bożenie Kubisiak, opiekunowi Klubu Ekologa Pani Małgorzacie Gawędzie oraz wszystkim klubowiczom za zaproszenie, serdeczne przyjęcie i miło wspólnie spędzony czas.

Opracował: Krzysztof Górowicz

………………………………………………………………………

Nietypowa lekcja wychowawcza

         Dzięki uprzejmości rodziców i zaangażowaniu dwóch uczennic, uczniowie klasy V wzięli udział w ciekawej lekcji wychowawczej na temat gadów i pająków. Oprócz wielu ciekawych informacji mogli oni podziwiać żywe węże, pająki, wylinki węży czy spreparowanego kajmana.

Opracował: Krzysztof Górowicz

………………………………………………………………………………….

SZLACHETNA PACZKA – PODZIĘKOWANIA

paczka

…………………………………………………………………………………..

KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze.

Na zanieczyszczenie powietrza składa się wiele czynników takich  jak spaliny samochodowe, przestarzałe instalacje ogrzewania w domach, słabej jakości węgiel a także śmieci spalane w domowych piecach. I temu ostatniemu zagadnieniu  pragniemy poświęcić dzisiaj więcej uwagi bo wyeliminowanie tej przyczyny zanieczyszczonego powietrza nic nie kosztuje, oprócz dobrych chęci.

Spalanie śmieci daje złudne oszczędności. Paląc śmieci skazujemy się na choroby dróg oddechowych, astmę i alergię. Podczas spalania śmieci powstają bardzo szkodliwe substancje takie jak tlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie a także rakotwórcze dioksyny. Substancje te zanieczyszczają Twoje najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Spalając plastikowe butelki  i folie przyczyniasz się do powstawania kwaśnych deszczy a przez to potem spożywasz skażone np. mleko, warzywa, owoce czy jajka.

Informujemy również, że za palenie śmieci grozi grzywna w wysokości do 5000 złotych

SEGREGUJ ŚMIECI !!!

NIE PAL ŚMIECI !!!!

ODZYSKUJĄC SUROWCE OSZCZĘDZASZ PIENIĄDZE, ZDROWIE I ŚRODOWISKO !!

czytaj więcej:http://zsbujakow.pl/jak-palic-czysto-weglem-i-drewnem/

Opracował: Krzysztof Górowicz, opiekun KME

……………………………………………………………………………………………..

WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!!!

       6 grudnia w naszej szkole za sprawą SU odbyły się Mikołajki. Tego dnia do wszystkich klas i grzecznych dzieci zawitał Mikołaj z koszem pełnym słodyczy. Wraz z Mikołajem przybyli także jego liczni pomocnicy 🙂

       W szkole panowała niesamowita atmosfera. Uczniowie w klasach niecierpliwie czekali na przybycie tak zacnych gości. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył  świąteczny nastrój. Oby więcej takich dni w naszej szkole 🙂

Opracowały: Elżbieta Staszak i Anna Homa

………………………………………………………………………………

dkms-pptx

Dyrekcja Zespołu Szkół w Bujakowie informuje, że 18 grudnia 2016 podczas tegorocznej edycji Bujakowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego Samorząd Szkolny wraz z opiekunami organizuje Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.

W tym dniu uczniowie Samorządu Szkolnego wraz z opiekunami czekać będą na Państwa w specjalnym namiocie i pomogą krok po kroku przejść przez etapy rejestracji w bazie DKMS.

Osoby te pomogą Państwu w wypełnieniu formularza rejestracyjnego, pokarzą jak specjalną pałeczką pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka, a następnie odeślą cały pakiet rejestracyjny do Fundacji DKMS.

Prosimy osoby świadome i zdecydowane na pomoc o  przyjście na parking przy   kościele parafialnym w Bujakowie z dowodem osobistym i zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku kostnego.

………………………………………………………………………………………………

Z Mikołajem na łyżwach

       6 grudnia klasy III A i III B spędziły mikołajkowe przedpołudnie na lodowisku w Bielsku-Białej. Większość z uczniów po raz pierwszy założyła łyżwy, ale to nie przeszkadzało w super zabawie na lodowisku. Dzieci, którym nieobce są łyżwy, mogły pokazać swoje umiejętności: piruety, jazdę tyłem, a nawet  przekładankę. Stosując się do rad pani Bożeny Majdoń, która była instruktorem szybkiej nauki bezpiecznego poruszania się po lodowisku, wszyscy starali się utrzymywać prawidłową postawę i  w miarę swoich umiejętności unikać „spotkania” z lodem. Po takiej dawce ruchu na świeżym powietrzu szybko znikały kanapki i słodycze.

    Wzajemna pomoc, asekuracja i zabawne sytuacje na lodowisku sprawiły że niektórzy uczniowie postanowili rekreacyjnie kontynuować tą zimową dyscyplinę w wolnym czasie od nauki. Dziękujemy Mikołaju za wspaniały prezent!

Opracowała: Stanisława Sikora

…………………………………………………………………………………….

Akcja charytatywna  „Góra Grosza”

Rozpoczynamy naszą coroczną akcję zbiórki monet (od 1gr do 5zł). Każda klasa powinna przygotować pojemnik na pieniążki (puszkę, pudełko, słoik, itp.) i dobrze go zabezpieczyć.

Celem akcji  jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym: rodzinnych domów dziecka, pogotowia rodzinnego, rodzin zastępczych oraz dla potrzebujących domów dziecka.

Wspólnie możemy pomagać dzieciom!

      Samorząd Szkolny z opiekunami

…………………………………………………………………………………………………          

     Mikołajkowy spektakl w Teatrze Banialuka

       Dziś – 7 grudnia 2016r. – klasy I, IIa i II b miały przyjemność obejrzeć baśniowy spektakl pt. ”Szklana Góra”, w Teatrze Banialuka w Bielsku – Białej. Nikt nie miał wątpliwości o jaką górę chodzi –  duża, lustrzana kompozycja stanowiła scenografię   i świetnie imitowała Szklaną Górę. Przedstawienie nawiązywało  do ważnych problemów społecznych: Czy można kłamać? Czy warto realizować marzenia? Co kryje w sobie „Szklana Góra?” Po obejrzeniu przedstawienia wnioski były oczywiste.

    Inscenizacja była pełna przygód i zwrotów akcji. Na szczególną uwagę zasługiwała córka króla, zwana od urodzenia Królewskim Synem. Dlaczego tak? Trzeba obejrzeć spektakl, aby dowiedzieć się czym kierował się  król. Waleczna córka wyruszyła w świat, aby zdobyć Szklaną Górę i równocześnie zrealizować niespełnione marzenie ojca. Tam walczyła z odwiecznym rywalem – Księciem z Wysp, a potem wspólnie     z nim zdobyła szczyt. Ta współpraca zaowocowała miłością. Pięknym elementem spektaklu były duże, 1,5 m lalki o twarzach aktorów, przez których były animowane. Niezwykłą kreację stworzyła aktorka grająca Imaginę, postać baśniową, która zamieszkiwała Szklaną Górę.

     Po spektaklu dzieci pozostały na widowni, aby spotkać się z gościem specjalnym – Mikołajem . Próbował temu przeszkodzić  rapujący Diabeł, ale mu się tu nie udało – to Anioł miał większą siłę przebicia – pięknie śpiewał i grał, i to dzięki niemu Mikołaj dotarł na scenę z koszami prezentów.

     Ten dzień był pełen wrażeń – nie dość, że dzieci obejrzały wspaniałe przedstawienie, to jeszcze miały okazję  spotkać się  z Mikołajem,  który każde dziecko obdarował  prezentem.

Opracowała: Alina Morawska i Justyna Harat

………………………………………………………………………………………………….

TWÓRCZY DZIEŃ Z WARZYWEM I OWOCEM

            Samorząd Szkolny ogłasza dzień 15.12.2016r. (czwartek) Twórczym Dniem. Będziecie mieli szansę zaprezentować swoje talenty artystyczne oraz wykazać się pomysłowością i oryginalnością.

            Uczniowie powinni wybrać sobie dowolny owoc i warzywo na zdrowe drugie śniadanie. Należy wyciąć je lub wyrzeźbić w ciekawy kształt. Mogą one przypominać zwierzęta, zabawne buzie, kwiaty, ludziki, itp. Liczy się wasza pomysłowość i nietypowy kształt.

Do zdrowej zabawy zaprasza

Samorząd Szkolny z opiekunami

…………………………………………………..

Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok –Dobrym Czasem”.

Konstanty Ildefons Gałczyński

KONKURS NA OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

na-str

SAMORZĄD SZKOLNY ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ.

 

W ludowych zwyczajach okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych w domach. Tworzono je z bibuły, słomy, kolorowego papieru, orzechów, szyszek, pestek owoców oraz ziaren zbóż. Świadczyły o ogromnej fantazji i pomysłowości autorów.

CELE KONKURSU

– reaktywowanie tradycji tworzenia ozdób choinkowych w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie – przypomnienie symboliki świąt Bożego Narodzenia,

  1. ZASADY KONKURSU
  2. Prace zgłoszone do konkursu muszą być pracami własnymi.
  3. Do wykonania ozdób należy wykorzystać różnego rodzaju materiały (np. plastik, metal, orzechy, suszone owoce, sznurek, pióra, skórę, korek itp.).
  4. Każda klasa może oddać dowolną liczbę prac, nie mniej jednak niż 3.
  5. Prace powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem autora. Każda ozdoba powinna być też zaopatrzona w zawieszkę (np. sznurek, wstążkę, itp.), która umożliwi zawieszenie jej i prezentację.
  6. Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatora konkursu. Kryteria oceny to: – pomysłowość i oryginalność pracy, – dekoracyjność i kolorystyka, – stopień trudności wykonania, – dobór materiałów, – estetyka wykonania.

III. Termin i warunki dostarczenia prac.

Ozdoby świąteczne przyjmują opiekunowie Samorządu Uczniowskiego do 16 grudnia 2016 roku.

Uroczyste podsumowanie odbędzie się 19 grudnia br.

Z prac uczestników zostanie stworzona wystawa pokonkursowa, która będzie czynna do 22 grudnia br.

Zapraszamy do wspólnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia

Samorząd Szkolny z opiekunami