PAŹDZIERNIK 2018

„Żywa lekcja historii”

         31.10 2018 roku w związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii – ” Polskie drogi do niepodległości”. Aktorzy przy aktywnym udziale naszych uczniów przedstawili losy Polski od III rozbioru aż do powstań śląskich. Używając różnych przedmiotów i barwnie opowiadając aktorzy wciągnęli uczniów w świat legionów, bitew, powstań i walki o wolną, niepodległą ojczyznę.

……………………………………………………………………………………….

 „Eksperci programowania” – projekt unijny.

            Projekt „Eksperci programowania”  rozpoczął się w roku szkolnym  2017/2018. Uczestniczyły w nim klasy I – III.  W tym roku szkolnym klasa III sp kończyła to działanie.  W ramach  przedsięwzięcia dzieci  uczyły się podstaw programowania  z wykorzystaniem klocków LEGO WeDo 2.0. wzbogaconych o urządzenia umożliwiające tworzenie ruchomych robotów, sterowalnych z poziomu  tabletu.

czytaj więcej + galeria

Opracowała: Alina Morawska

………………………………………………………………………………………………………

SZKOLNA LIGA BADMINTONA w roku szkolnym 2018/2019

    W piątek 26.10.2018r. zakończyliśmy I-RZUT gier pojedynczych dziewcząt i chłopców w badmintona, w którym wystartowało dwudziestu ośmiu zawodników z naszej szkoły.

W grupie starszej – kl.VII,VIII i IIIG.

I miejsce zajęli: WIKTORIA HANDZLIK i MACIEJ MATEJKO z kl.VIII

II miejsce – JULIA SZLAGOR i MATEUSZ NOWAK z kl. VIII

III miejsce – DARIA KOZIOŁEK I FILIP STERNAL z kl.VIII.

Natomiast w grupie młodszej – kl.IV,V i VI

I miejsce należało do DOMINIKI HANDZLIK i PIOTRA KUDŁACIAKA z kl.VI

II miejsce zajęli: ZUZANNA DUŹNIAK i KACPER ZAGANIACZYK z kl.Vb

III miejsce – ZUZANNA KRZYŻAK z kl.Vb oraz SZYMON POLAK z kl.Va.

Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom serdecznie GRATULUJEMY!

Opracowała: Anna Koczur.

……………………………………………………………………………………

WIZYTA GOŚCI Z PALKOVIC I WITKOWIC W BUJAKOWIE

        W dniach 16/17.10.2018 roku w ramach naszej współpracy międzynarodowej odwiedzili nas uczniowie z czeskiej szkoły w Palkovicach oraz uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły z Witkowic. W pierwszy dzień pobytu, po przybyciu do szkoły goście mogli obejrzeć występ naszych dziewczyn z zespołu Błyskawica przygotowanych przez panią Małgorzatę Mirochę i uczestniczyć w krótkich wspólnych zabawach tanecznych. Następnie odbyły się warsztaty artystyczne pod opieką pani dyrektor Jolanty Bieleckiej – Szlagór i pani Doroty Cudzich. Uczniowie malowali na kamieniach i tworzyli collage o tematyce ekologicznej. Po objedzie wszyscy pojechaliśmy na Górę Żar – pogoda nam dopisała i wycieczka była bardzo udana. W drugi dzień wzięliśmy udział w wycieczce do Wisły i Brennej. W Wiśle zwiedziliśmy skocznie im. Adama Małysza i jego muzeum i centrum miasta z Aleją Gwiazd. W Brennej uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Chlebowej Chacie. Zabawa był wyśmienita co można zobaczyć na zdjęciach.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tego spotkania 

GALERIA

Opracował: Krzysztof Górowicz

…………………………………………………………………………………

Lekcje terenowe w Parku Krajobrazowym w Żywcu

 

W październiku klasy VA, VB, VI uczestniczyły w zajęciach terenowych w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz częściowo N2000 w Żywcu.

czytaj więcej + galeria

Opracowała: Magdalena Haluch

……………………………………………………………………………….

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

    Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek szkolnych, więc nasza biblioteka szkolna zainicjowała kilka akcji w ramach obchodów tego corocznego święta:

1. Konkurs Detektyw Literacki– czas start ( konkurs całoroczny ).

    Zapraszamy uczniów do udziału.

2. Innowacyjny projekt biblioteki szkolonej przy współpracy z Członkami Klubu Bibliotekarza

 pt. Żywe obrazy ( całoroczny ).

3. Akcja Duzi Czytają Małym ( całoroczna akcja. Natomiast w październiku członkowie Klubu Bibliotekarza czytają przedszkolakom ).

4. Kiermasz książek.

Zapraszamy uczniów, rodziców, pracowników do zakupu pięknych książek w korzystnych cenach.

Idealny prezent dla każdego 😉

Opracowała: Sylwia Makuch

……………………………………………………………………………

Wycieczka klasy III do Krakowa

    19.10.2018r. klasa III SP biorąca udział w projekcie „Eksperci programowania”, skorzystała z możliwości wyjazdu na ciekawą wycieczkę edukacyjną do Ogrodów Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.

czytaj więcej + galeria

Opracowała: Alina Morawska

………………………………………………………………………………

ŚWIĘTO KEN I PASOWANIE KLAS IV NA UCZNIA

 

         W październiku nasza szkoła świętowała Dzień Nauczyciela. Z tej okazji klasy IV przygotowały uroczysty program artystyczny. Uczniowie złożyli swoim pedagogom życzenia, docenili ich trud wkładany każdego dnia w edukację młodzieży, a także obiecali starania        w dążeniu do wiedzy. W programie znalazła się również zabawna scenka, która bardzo realnie, ale z przymrużeniem oka, zaprezentowała życie szkolne, jego cienie i blaski. Mogliśmy zobaczyć z jakimi problemami muszą  borykać się nauczyciele każdego dnia i jakie zabawne sytuacje mogą ich zaskoczyć.

 Po występie przyszedł czas na uroczyste pasowanie czwartoklasistów na uczniów, którego dokonała pani dyrektor. Dzieci złożyły podpisy na aktach ślubowania i odebrały pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Samorząd Szkolny przygotował dla czwartaków zestaw zabawnych konkurencji, m.in. podchwytliwe zagadki, picie mleka na czas, kodowanie i mierzenie ławki za pomocą zapałki. Uczniowie świetnie się spisali, a przede wszystkim dobrze się bawili.

Opracowały:  Anna Homa, Elżbieta Staszak

…………………………………………………………………………….

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

   18 października 2018r. podsumowaliśmy pierwszy w tym roku projekt klas I – III – był to Dzień głośnego czytania, na którym zaprezentowana została książka R.Piątkowskiej pt. ”Gang słodziaków, czyli co słychać na leśnej polanie…” Na ten dzień zostało przygotowanych sporo niespodzianek:

czytaj więcej + galeria

Opracowała: Alina Morawska

…………………………………………………………………………………….

Rajd młodzieżowy „Beskidzka Jesień”

            4 października trzy drużyny z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyły w rajdzie, którego motywem przewodnim było uczczenie 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po pokonaniu trasy: Bujaków – Wołek – Porąbka Centrum- Dąb Wolności (za budynkiem UGP) – cmentarz (tablica ku czci poległych), dotarliśmy na metę na stadionie LKS Porąbka. Tam wszystkie drużyny ze szkół znajdujących się na terenie gminy Porąbka prezentowały meldunek, okrzyk, piosenkę patriotyczną  oraz biało-czerwone stroje. Konkurencja była bardzo duża.

Z przyjemnością informujemy, że Bujakowskie drużyny zaprezentowały się znakomicie, co doceniło jury i przyznało I miejsce dla drużyny „Szara Piechota” – klasa III gimnazjum oraz wyróżnienie dla drużyn „Czerwone Maki” – klasa IVB i „Bujakowskie Orliki” – klasa VIII.

Bardzo się cieszymy z kolejnego sukcesu naszych podopiecznych i gratulujemy.

 

Opracowała: Magdalena Haluch

……………………………………………………………………………..

JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI!

        Ślubowanie klasy pierwszej to od lat niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez naszej szkoły. W tym roku miało ono miejsce 12 października. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: pani dyrektor Jolanta Bielecka- Szlagór, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i uczniowie klas I – III.

czytaj więcej + galeria

Opracowały: R. Matusik, A. Morawska

……………………………………………………………………………………….

Sukces naszych uczennic

Uczestniczki konkursu w kategorii prac literackich –

      Milena Wojtyłko- uczennica klasy III gimnazjum zajęła II miejsce,

      Wiktoria Handzlik– uczennica klasy VIII zdobyła wyróżnienie

w XV Powiatowym Konkursie  Ekologicznym „Człowiek a Środowisko”  zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu bielskiego. Celem  konkursu było:  rozbudzanie świadomości ekologicznej – życia   w czystym środowisku naturalnym, popularyzacja działalności edukacyjnej nakierowanej na czyste środowisko, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży emocjonalnego stosunku do właściwych zachowań  w środowisku, w którym mieszkają oraz inspirowanie młodzieży do twórczości  literackiej.

Wpływ na ocenę zadań konkursowych miała nieszablonowość, kreatywność, oryginalność tematu, przełamanie dystansu między twórcą a odbiorcą, samodzielność .

Dziewczęta do konkursu przygotowywała pani Helena  Sowińska-Wawak.

Gratulujemy!!!

……………………………………………………………………………………….

Akcja #BohaterOn w naszej szkole

         W ciągu ostatnich tygodni uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem wychowawców, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Powstańca”. W jej ramach samodzielnie zredagowali, a następnie wysłali – pocztą tradycyjną oraz elektroniczną, kilkadziesiąt kartek pocztowych do żyjących Powstańców Warszawskich.

            Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy odchodzą od nas na wieczna wartę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma charakter edukacyjny, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

Opracowała: Elżbieta Staszak i Anna Homa

…………………………………………………………………………………

Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece

  Tradycyjnie już świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej bibliotece. Czytali duzi i mali, starsi i młodsi, teksty dłuższe i krótsze o różnorakiej tematyce. Każdy uczestnik losował, co zaprezentuje na forum publicznym, więc nie było tak łatwo 😉

Dla każdego uczestnika była też słodka niespodzianka.

Dzień Głośnego Czytania to nie tylko akcja rozwijająca koncentrację, stymulująca rozwój i wzbogacająca słownictwo, ale też znakomita okazja do wspólnej zabawy i poznawania wspaniałych książek i ich bohaterów.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy w przyszłym roku.

Opracowała Sylwia Makuch