„Laboratoria Przyszłości” w Bujakowie
Nasza szkoła przystąpiła do projektu Laboratoria Przyszłości, które realizowany będzie od nowego roku szkolnego 2022/23.
Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Szkoły podstawowe w ramach tego programu otrzymują wsparcie finansowe na zakup sprzętu, który zawarty jest w katalogu wyposażenia. Wsparcie jest przyznawane w zależności od wielkości szkół. Katalog podzielony jest na elementy wyposażenia podstawowego (szkoły będą musiały go albo zakupić w ramach otrzymanego wsparcia albo zapewnić uprzednio w inny sposób) oraz dodatkowego (wybranego przez szkołę).
W skład wyposażenia podstawowego wchodzą:
- drukarki 3D z akcesoriami
- mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
- sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć
- stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
W grudniu 2021 otrzymaliśmy już pierwsze zamówione przez szkołę wyposażenie i sprzęty takie jak: roboty edukacyjne Photon moduł fizyka oraz moduł ekologia, zestawy LEGO Education dla uczniów młodszych i starszych, zestawy elektroniczne dla uczniów, aparat fotograficzny z kamerą cyfrową, gimbal, mikroport z akcesoriami, lutownica, statyw do aparatu i kamery, oświetlenie do realizacji nagrań, laptop do drukarki 3D.
Wyposażenie z projektu Laboratoria Przyszłości pozwoli na prowadzenie ciekawych zajęć na wielu przedmiotach np. informatyka, technika, przedmioty przyrodnicze, zajęcia edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia kreatywne, a także uatrakcyjni różne szkolne wydarzenia.
…………………………………………………………………………………………………
Podziękowanie za przekazane dary
W imieniu dzieci mieszkających w Domach Dziecka przy ul. Pocztowej 24
w Bielsku-Białej składamy serdeczne podziękowanie Wszystkim tym, którzy wzięli udział w akcji charytatywnej „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” i przekazali dar dla dzieci tam mieszkających.
Po segregacji i spakowaniu darów przez Szkolne Koło Wolontariatu, dn. 17 grudnia 2021 r. osobiście przekazaliśmy zebrane dary i złożyliśmy serdeczne życzenia świąteczne. Zebraliśmy 21 pudeł oraz 6 wielkich reklamówek rzeczy potrzebnych dzieciom.
Po raz kolejny nie zawiedliście i za to serdecznie Wam dziękujemy.
Poniżej znajdują się przekazane na nasze ręce od opiekunów placówek podziękowanie i kartka świąteczna dla wszystkich darczyńców.
Wszystkim naszym dzieciom z oddziałów przedszkolnych, uczniom szkoły, ich rodzicom, nauczycielom i dyrekcji szkoły w imieniu dzieci poszkodowanych przez los życzymy dużo zdrowia, siły w pokonywaniu wszelkich trudności oraz Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
Opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu, pedagog szkolny oraz nauczycielki przedszkola.
………………………………………………………………………………………
Oj, oj działo się w III b, działo!
1. Po listopadowym dniu pełnym wróżb i magii – podczas klasowych Andrzejek, nastąpił kolejny miesiąc pełen niespodzianek. 6 grudnia klasa III b zorganizowała Mikołajki klasowe. Dzieci otrzymały prezenty, które również zobowiązywały do pracy. Niespodzianką tą były flety. Dzieci poznały budowę fletu prostego i jak należy o niego dbać. Kolejnym etapem była próba zatykania odpowiednich dziurek i próba zagrania gamy C- dur. Było dużo zdziwienia, śmiechu a nawet złości (dlaczego flet piszczy?). Dzieci czekała jeszcze jedna miła wiadomość- wyjazd do kina.
9 grudnia wraz z klasą III a, klasa wyjechała do kina Helios w Bielsku Białej na film pt. „Nasze magiczne Encanto”. Po zrobieniu zakupów wszyscy z niecierpliwością czekali na seans. Wszyscy w skupieniu, z odrobiną humoru oglądali film. W drodze powrotnej nasuwały się różne refleksje np. „Każdy z nas posiada jakąś magię czy dar”, „ Nie wolno nikogo odtrącać z powodu dziwnego zachowania” albo „ Człowiek się zmienia”.
W końcu nadszedł tydzień przygotowań do klasowej Wigilijki. Przez cały tydzień rozmawialiśmy o symbolach i tradycjach świątecznych. Jak się w domach spędza obecny okres świąteczny, a jak dawniej? Jakie obrzędy panowały dawniej w chatach i na wsiach w Beskidach? Jakie dawniej a jakie dzisiaj się śpiewa kolędy i pastorałki. Uczniowie zrobili w grupach piękne choinki świąteczne oraz nauczyli się śpiewać po góralsku kolędy „Święty Scepon”. W dzień Wigilijki klasowej (w piątek) ubieraliśmy choinkę. Tak jak to dawniej bywało, kiedy to dziecyska dopiero w dzień Wigilii ozdabiały chojkę czy mojkę oraz izbę. Kobiety i storse dziewcynta rajcowały w kuchni a chłopy dogladali zwierząt i obejścia. Później ozdabialiśmy różnymi przyprawami, skórkami z pomarańczy, makaronami itp. sylwety aniołków- „Pachnące aniołki”. W końcu przygotowywaliśmy stół wigilijny z różnymi przysmakami. Niektóre z nich zostały już przygotowane w domu wspólnie z rodzicami i rodzeństwem lub przez mamy, za co bardzo dziękujemy. Przy stole również zostawiliśmy jedno wolne miejsce i talerzyk- dla gościa. Później złożyliśmy sobie życzenia i zaśpiewaliśmy kolędę i pastorałki. Wszystkie dzieci dostały małe prezenty i dzieliły się z innymi swoimi przysmakami, aż w końcu przybyli do nas goście. Odwiedziła nas grupa kolędnicza wraz księdzem wikarym Grzegorzem. Razem zaśpiewaliśmy kolędy i nawzajem złożyliśmy sobie życzenia, które również przesyłamy dla wszystkich dzieci w szkole oraz w oddziałach przedszkolnych, całemu gronu nauczycielskiemu, obsłudze szkolnej oraz kochającym rodzicom (
…………………………………………………………………………………………………
„MAGICZNY CZAS”
W piątek 17 grudnia w klasie IB odbyła się wigilia klasowa, która została przygotowana dzięki uprzejmości rodziców. Na początku nastąpiło omówienie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, połączone z wspólnym śpiewaniem kolęd i życzeniami. Następnie cała klasa otrzymała drobne upominki, a na koniec dnia dzieci zaprezentowały wiersze, pastorałki i kolędy, a także taniec wraz z świątecznymi życzeniami dla swoich najbliższych. Cały występ został nagrany i przesłany rodzicom jako prezent świąteczny od uczniów klasy IB.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH,
POGODNYCH I PEŁNYCH MIŁOŚCI
ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
Opracowała: Justyna Moskwik
…………………………………………………………………………………………………
Mikołajki klasy Ia, Ib, II w figloparku.
Szóstego grudnia dzieci budzą się wyjątkowo wcześnie. Gdy tylko otworzą oczy, zaglądają pod poduszkę, pod łóżko lub do butów. Czy święty Mikołaj zostawił tam dla nich prezenty? Oczywiście! Tak jak przypuszczały, ten dzień jest wyjątkowy. Szóstego grudnia dla uczniów klasy Ia, Ib i II także pójście do szkoły stało się czystą przyjemnością. Bo na uczniów czekał wyjazd do figloparku do Andrychowa i niespodzianka.
Na dzieci czekała sala zabaw pełna atrakcji, były tam konstrukcje z przeszkodami, armatki pneumatyczne, zjeżdżalnia tubowa, zjeżdżalnia torowa, zjazd na tubingu, mini ścianka wspinaczkowa, projektor gier, przejścia tubowe, duży basen z kulkami, mini zjazd na tyrolce.
W trakcie tej zabawy niepodziewanie przybył św. Mikołaj , który był bardzo ciekawy czy uczniowie ze szkoły z Bujakowa były grzeczne przez cały rok? Oczywiście ,że tak!!! i Mikołaj z radością wręczył dzieciom prezenty.
To był wyjątkowo aktywnie spędzony dzień . Pełen radości i zabawy , a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci.
1
Opracowały: Renata Grubka, Justyna Moskwik
…………………………………………………………………………………………………………
POZNAJEMY PSZCZELE OBYCZAJE
3 grudnia 2021 r dzieci z klasy IA, IB i II uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach pszczelarskich. Spotkanie z prawdziwym pszczelarzem, który na co dzień opiekuje się pszczołami bardzo uczniów zaintrygował i zaciekawił. Dzieci razem z panią pszczelarz wspólnie odkrywały tajemnice kryjące się w ciemnym ulu i na kwietnej łące. Opowieści poparte demonstracją i pokazem, przybliżyły dzieciom świat pszczół. Królowa matka, tańczące pszczoły i trutnie leniuszki, to jedni z wielu bohaterów pszczelich opowieści. Dzieci poznały również inne pszczele zawody, dzięki którym w ulu panuje ład i porządek. Są to pszczółki karmicielki, sprzątaczki i strażniczki. Najsmaczniejszą częścią zajęć była degustacja różnych rodzajów miodu – palce lizać .
Dodatkiem do zajęć były warsztaty z wyrobu świec woskowych. Dzieci dowiedziały się, skąd w ulu bierze się wosk i w jaki sposób pszczelarz go pozyskuje. W ramach tych warsztatów , każde dziecko wykonało świeczkę z węzy pszczelej i zabrało do domu.
Warsztaty pokazały dzieciom świat pszczół, który jest istotnym elementem świata przyrody. Nauczyły wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów.
1
………………………………………………………………………………………………………..
Przybądź Święty Mikołaju!
Zgodnie z polską tradycją, 6 grudnia Święty Mikołaj wraz ze swoim orszakiem
i wiernymi pomocnikami odwiedza wszystkie grzeczne dzieci. Oczywiście nie mogło zabraknąć go również w naszej szkole. Samorząd Szkolny dołożył wszelkich starań, aby, mimo pandemii, móc wspólnie cieszyć się z nadchodzących świąt. Nasz miły gość i jego towarzysze odwiedzili dzieci w klasach, nauczycieli i pracowników szkoły a także Panią Dyrektor. Były drobne upominki, słodycze, życzenia i świąteczne śpiewy, które wprawiły nas w świąteczny nastrój. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był wyjątkowy, a zwłaszcza ks. Wojciechowi za strój prawdziwego św. Mikołaja, Zuzi i Darii za piękne wykonanie świątecznych przebojów i tym, którzy w ten dzień założyli świąteczne stroje i przebrania. Każda klasa wyłoniła swojego reprezentanta, którego stylizacja była najbardziej dopracowana i niebanalna. Bezkonkurencyjna okazała się Nikola Murgas z kl. 6, która do złudzenia przypominała świąteczną choinkę.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Szkolny zorganizował konkurs na ręcznie robione ozdoby i prezenty. To już druga odsłona ogólnopolskiej akcji: „Ręcznie robione, a nie kupione”. Pomysłodawcą akcji jest pani Joanna Gadomska, założycielka bloga Biologia z Blondynką. Celem akcji jest przede wszystkim pobudzanie do aktywności twórczej, kultywowanie i podtrzymywanie tradycji i folkloru związanego ze świętami a także poszerzanie wiedzy z zakresu ochrony środowiska
i gospodarowania odpadami. Uczniowie poznają również zasady upcyklingu.
Nagrody w konkursie otrzymali:
I miejsce – Wiktoria Szafraniec – kl. 1a, Justyna Bies – kl. 7b
II miejsce – Jesika Dudziak – kl. 3a, Dominik Szumiec – kl. 2, Kamil Majdoń – kl. 5
III miejsce – Krystian Bies – kl. 3a, Amelia Wróbel – kl. 7b
Wyróżnienie – Patryk Matlak – kl. 1b, Julia Mleczko i Natalia Wachowicz – kl. 7b
„W zaśnieżone miasta, w rozpędzone sny
W świat, któremu braknie tchu
Spokój się zakrada znów
Otulony puchem siadł przy drodze czas
Widział jak znajomy ktoś wiózł choinkę pod swój dom.”
Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,gromee_,zasniezone_miasta_ft__sound_n_grace.html
Samorząd Szkolny życzy wszystkim Wesołych Świąt !!!
1
Opracowała: Anna Homa
……………………………………………………………………………………………..
Dzień Świętego Mikołaja
Samorząd Szkolny zachęca do udziału w obchodach Dnia Świętego Mikołaja.
W poniedziałek, czyli 06.12, zapraszamy wszystkich do zabawy w pomocników św. Mikołaja. Zakładamy stroje, ubrania i przebrania związane z symboliką świąteczną (np. śnieżynki, aniołka, diabła, renifera, itp.). Świąteczne sweterki, dekoracje głowy, brody
i czapki Mikołaja będą mile widziane.
Zapraszamy również do wzięcia udziału w świątecznym plebiscycie na najciekawszą świąteczną postać. W poniedziałek, każda klasa wybierze jedną osobę, która Waszym zdaniem ma najbardziej interesujące i dopracowane przebranie i może reprezentować daną klasę w konkursie. Przedstawiciele Samorządu lub wychowawcy, są proszeni
o wykonanie zdjęcia tej osoby w całej okazałości. Fotografie przesyłacie do opiekuna Samorządu (Anny Homa) na mobi dziennik.
Następnie, w szkole, nastąpi głosowanie na najbarwniejszą postać świąteczną. Zwycięży osoba z największą ilością głosów.
Zapraszamy do wspólnej zabawy
Samorząd Szkolny z opiekunami.
…………………………………………………………………………………………………
Dzieci listy piszą…
do Świętego Mikołaja
Grudzień do czas, kiedy wszystkie grzeczne dzieci i nie tylko one, zastanawiają się nad swoim wymarzonym prezentem. Zgodnie z tradycją, trzeba napisać list do świętego Mikołaja, w którym opowiadamy mu o swoich marzeniach i przedstawiamy swoje życzenia z nadzieją, że pomoże nam je zrealizować. Wiara w świętego Mikołaja
i dziecięca naiwność towarzyszą nie tylko najmłodszym, bo czasami dobrze jest uciec
w marzenia i wierzyć w ich spełnienie.
Uczniowie z naszej szkoły, zarówno z klas młodszych jak i starszych, postanowili zredagować list do świętego Mikołaja. Najmłodsze dzieci rysowały swoje marzenia, starsi pisali o sobie, swoim życiu i pragnieniach.
Listy do Mikołaja stały się doskonałą okazją do propagowania tradycyjnych form komunikacji. Uczniowie doskonalili formę i styl oraz przydatne zwroty grzecznościowe. Wiadomości pisane były w języku angielskim, dzięki czemu realizowano podstawę programową nauczania języka obcego.
Wszystkie listy zostały wysłane do siedziby św. Mikołaja w Kanadzie i po kilku tygodniach doczekaliśmy się odpowiedzi. Byliśmy bardzo zadowoleni i miło zaskoczeni, że nasza inicjatywa nie pozostała bez odzewu. Z radością przyjęliśmy podziękowania
i pozdrowienia od Mikołaja a także życzenia wszelkiego powodzenia i realizacji marzeń i planów.
Oczywiście pod choinką pojawiły się tylko te wyczekane prezenty ale i tak wiemy, że rzeczy materialne nie są najważniejsze.
„…A kto wie, czy za rogiem
Nie stoją Anioł z Bogiem?
I warto mieć marzenia
Doczekać ich spełnienia…”
DE SU – „KTO WIE CZY ZA ROGIEM” TEKST HD 2019 – YOUTUBE
Opracowała:
Anna Homa
…………………………………………………………………………………………………
„KARTKA DLA SENIORA”
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas I – III włączyli się
w akcję „KARTKA DLA SENIORA”. Akcja polegała na własnoręcznym wykonaniu przez dzieci kartek świątecznych, które zostały przekazane do domu seniora „Lawendowy Dom”. Oprócz kartek pensjonariusze zostali obdarowani bombkami zrobionymi przez najmłodszych oraz słodkimi przysmakami. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem wywołaliśmy choć jeden uśmiech na twarzy obdarowanych.
Opracowała Justyna Moskwik