LUTY 2021

……………………………………………………………………………………………………

Dzień św. Walentego

14-sty lutego w tym roku obchodziliśmy inaczej niż dotychczas. W tym dniu Samorząd Szkolny przygotował mnóstwo atrakcji dla swoich koleżanek i kolegów.

Każdy uczeń naszej szkoły z okazji walentynek założył na siebie ubranie w kolorze czerwonym/różowym/filetowym. Klasy młodsze pozowały do zdjęć z serduszkami przygotowanymi przez Samorząd.

Z przysłanych przez Was zdjęć stworzyliśmy kolaże z miłymi słowami i pozdrowieniami. Bardzo dziękujemy osobom, które wysłały do nas swoje zdjęcia 😊

Konkurs plastyczny na najpiękniejszą walentynkę był okazją do zaprezentowania swoich zdolności plastycznych. Z nadesłanych przez Was prac ciężko było nam wybrać te najpiękniejsze, dlatego postanowiliśmy zrobić dwie kategorie: klasy młodsze (1-3), oraz klasy starsze (4-8).

Wśród zwycięzców klas młodszych wyróżniamy:

1 miejsce Maja Pustelnik klasa 2

2 miejsce Dominika Bogusz klasa 1

                    Julia Kotrys klasa 1

                    Nikola Marek klasa 1

Wśród klas starszych nagrody otrzymują:

1 miejsce Natalia Wachowicz klasa 6b

2 miejsce  Emilia Bogusz klasa 4

                    Dawid Staruń klasa 4

Uczniowie młodszych klas uczących się stacjonarnie mogli skorzystać z dodatkowych niespodzianek przygotowanych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Jedną z nich była walentynkowa fotobudka. Każdy z miłą chęcią zrobił sobie w niej zdjęcie z koleżanką, lub kolegą bawiąc się przy tym wyśmienicie.

IMG_20210215_102503
IMG_20210215_102520
IMG_20210215_102704
IMG_20210215_111345
IMG_20210215_111403
IMG_20210215_111413
IMG_20210215_111429
IMG_20210215_111453
IMG_20210215_092756
IMG_20210215_092827
IMG_20210215_092914
IMG_20210215_092945
IMG_20210215_093335
IMG_20210215_093356
IMG_20210215_093411
IMG_20210215_101529

Ostatnią atrakcją przygotowaną dla najmłodszych uczniów naszej szkoły były łamigłówki, krzyżówki, oraz wykreślanki, wszystko oczywiście w tematyce walentynkowej. Wśród zakodowanych obrazków można było rozszyfrować między innymi serduszko przebite strzałą, wesołą emotkę, kopertkę walentynkową
z serduszkiem, oraz babeczkę. Każdy kto oddał poprawnie rozwiązane zadania otrzymał drobną nagrodę.

Wszystkim uczniom, którzy dołączyli do wspólnej zabawy bardzo dziękujemy 😊

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do brania czynnego udziału
w organizowanych przez nas akcjach.

Opracowały: Anna Homa i Karolina Zoń

………………………………………………………………………………………………….

Konkursy czytelnicze rozstrzygnięte

       Zorganizowany w szkolnej bibliotece konkurs dla uczniów klas I-III  „Moja ulubiona postać bajkowa, bądź baśniowa” został rozstrzygnięty. Przebiegał on
w dwóch kategoriach: rysunek, malarstwo (kategoria I) oraz praca przestrzenna (kategoria II).                                                                                               

Jury w składzie p. dyrektor J. Bielecka Szlagór, p. D. Cudzich (naucz. plastyki) oraz
p. E. Madejczyk (naucz. bibl.) przyznało wśród uczestników konkursu następujące miejsca:

Kategoria I (rysunek, malarstwo)

  • I miejsce zajęła Agata Dziedzic (kl. II b)
  • II miejsce: Natalia Mrowiec (kl. II b), Monika Szemla (kl. II b), Natalia Modrzejewska (kl. II b), Grzegorz Pagacz (kl. II b) 
  • III miejsce: Patrycja Murgas (kl. I), Michał Piznal (kl. II b)                                                      

W kategorii II (praca przestrzenna) jury postanowiło przyznać 11 równorzędnych miejsc. Wyróżnienie otrzymali następujący uczniowie: Julia Kotrys (kl. I), Nikola Marek (kl. I), Patrycja Murgas (kl. I), Dominik Szumiec (kl. I), Lena Stwora (kl. IIa), Jesika Dudziak (kl. IIa), Krystian Bies (kl. IIa), Robert Piwowarczyk (kl. IIa), Natalia Modrzejewska (kl. IIb), Małgorzata Dudziak (kl. III), Filip Rachański (kl. III).    

Dla kl. IV-VIII zorganizowano konkurs literacki „Stwórz własny komiks”. Jury
w składzie mgr T. Janosz, mgr H. Sowińska-Wawak oraz mgr E. Madejczyk przyznało następujące miejsca:

  • I miejsce: Krzysztof Borowczyk (kl. IV)
  • II miejsce: Dawid Staruń (kl. IV), Jakub Paździorko (kl. IV)
  • III miejsce: Justyna Bies (kl. VIb)

Rozstrzygnięto również I etap konkursu czytelniczego „Przygoda z lekturą”. Wśród uczestników konkursu przebiegającego pod hasłem „W Akademii Pana Kleksa” przyznano nagrody dla uczennic kl. VIIb: Magdaleny Borowczyk oraz Anny Kanik.
W konkursie „W podróży z Małym Księciem” nagrodę otrzymała Dominika Handzlik (kl. VIII).

Bardzo dziękujemy zwycięzcom konkursów, a także wszystkim, którzy w nich  uczestniczyli.

……………………………………………………………………………………………………

Najsłodszy dzień w roku

Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.” Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Wedle tradycji dozwolone jest objadanie się w tym dniu. Przyjęło się, że jeśli ktoś
w tłusty czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie mu się wiodło. Według statystyk każdy Polak w ten dzień zjada 2,5 pączka.

Nasi uczniowie również świętowali w tym dniu, klasy młodsze w szkole, klasy starsze
w swoich domach.

Samorząd Szkolny wraz z opiekunami składa serdeczne podziękowania wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w orgaznizowanej przez nas akcji i przesłali swoje zdjęcia.

Opracowały: Anna Homa, Karolina Zoń

……………………………………………………………………………………………………

NIECH ŻYJE BAL

12 lutego 2021 r. klasa II a uczciła karnawał zabawą klasową. Wcześniej dzieci przygotowywały dla siebie maski i dekoracje do klasy, wymyślały też prze-brania, które na balu okazały się niespodzianką. Pojawili się: zebra, piratka, Drakula, judoka, Minionek, księżniczki, piłkarze , Ninja. Klasa została zamieniona w salę balową, co prawda niewielkich rozmiarów, ale na potrzeby piętnastki – akurat! Dzieci zaprezentowały swoje stroje, a potem bawiły się solo, w dwójkach i w grupach. Oprócz pląsów i wygibasów uczestniczyły też w zaba-wach: „ w gorące krzesła”, „zaczarowane pudełko”, tańcach na gazetach, wyścigach z balonami czy łyżkami. Nie mogło zabraknąć głosowania na najciekawsze przebrania – tu wygrali: Elza, piratka, piłkarz, Minionek i Dra-kula.

   Dzieci świetnie się bawiły, humory dopisywały, a zdjęcia uwieczniły ten miły czas. Na pamiątkę dzisiejszego dnia oczywiście  zabrały ze sobą do domu  balony.

Opracowała: Alina Morawska

……………………………………………………………………………………………………

TŁUSTY CZWARTEK

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W Polsce wedle tradycji dozwolone jest objadanie się w tym dniu. Najpopularniejszymi potrawami kojarzącymi się z tłustym czwartkiem są pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. W dawnych czasach objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem.

Pączek to wyrób cukierniczy z ciasta drożdżowego, ma kształt lekko spłaszczonej kuli. Smażony na głębokim tłuszczu na kolor ciemnozłoty, lub w wysokiej temperaturze na kolor jasnozłoty. Tradycyjne pączki nadziewane są przed smażeniem konfiturą lub marmoladą. W dzisiejszych czasach zdarza się, że pączki nadziewane są dopiero po ich usmażeniu: zazwyczaj marmoladą wieloowocową, lub konfiturą różaną, rzadziej budyniem, czekoladą czy twarogiem. Wartość energetyczna tradycyjnego pączka to ok. 244 kcal.

Pączki znane były już w starożytnym Rzymie. Na Górnym Śląsku pączki znane są pod nazwą kreple. W kulturze amerykańskiej zwane są doughnuts (donut) i mają kształt zbliżony do oponki. W Wielkie Brytanii pączki są dostępne w formie zbliżonej do pączków polskich lub amerykańskich doughnuts.

Z tej okazji Samorząd Szkolny zachęca wszystkich uczniów naszej szkoły, aby
w tłusty czwartek zrobili sobie zdjęcie z pączkiem 😊

Na Wasze zdjęcia czekamy do piątku 12-stego lutego, prosimy o przesyłanie ich do opiekuna naszego Samorządu (p. Karoliny).

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału edukacyjne właśnie o tłustym czwartku.https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=_Ccj2UbQhmo&feature=share&fbclid=IwAR1UPOJaVb3bdtDG4-p1Piur4duzgYMjcYWc-AoBTnxM3XU-op5EZoM0Dfw

A Wy ile pączków zjecie w tłusty czwartek?

SMACZEGO 😊

Samorząd Szkolny z opiekunami

……………………………………………………………………………………………………

Finał WOŚP!

            Po raz kolejny nasza szkoła grała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Ze względu na pandemię Covid-19 wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu  nie zbierali pieniędzy w trakcyjny sposób, ale za pośrednictwem e-skarbonek czyli wirtualnych puszek dzięki, którym można było zbierać pieniądze online. Tegoroczne datki przeznaczone są na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Dzięki gorącym sercom darczyńców nasi wolontariusze zebrali kwotę 4890zł. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i ofiarność.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

……………………………………………………………………………………………………

(grafika pochodzi ze strony: mobirank.pl)

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, z czasem jednak inicjatywa ta przekroczyła granice Europy angażując państwa z całego świata.

W Polsce organizatorem DBI jest Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet”.

9-tego lutego 2021 r. po raz kolejny będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!”.

Ma on na celu przede wszystkim uświadomienie uczniom, ale również ich rodzicom, nauczycielom i wychowawcom jak korzystać z internetu, oraz nowoczesnych technologii. Jak wyposażyć dzieci i młodzież w kompetencje cyfrowe bez narażania ich na niebezpieczeństwa związane z przebywaniem w wirtualnym świecie.

W sieci znajduje się wiele stron i platform, na których są opublikowane wartościowe i bezpłatne materiały edukacyjne. Pamiętajmy jednak, że internet kryje w sobie również mnóstwo niebezpieczeństw.

W tym szczególnym czasie, nauki zdalnej, dołóżmy jeszcze więcej starań, aby temat związany z bezpieczeństwem w sieci był jeszcze bardziej nagłośniony wśród dzieci i młodzieży.

Oto kilka zasad bezpiecznego korzystania z internetu:

  • Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób
  • Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail
  • Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie
  • Zdjęcia udostępniaj tylko znajomym i zaufanym osobom
  • Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje
  • Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików
  • O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej
  • Szanuj innych użytkowników Internetu
  • Korzystaj z umiarem z internetu

(grafika pochodzi ze strony: specjalni.pl)

Zachęcamy również do obejrzenia filmiku pt. „Jak bezpiecznie korzystać z internetu”https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=wpTd_tMpiHE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0lNxBCMX0MMd27LOSb6OjDJTCoYnVhGRPME1Q4CHjqXU3DAZzg-6wTb0E

O bezpieczeństwie w internecie należy pamiętać i mówić każdego dnia!!!

Samorząd Szkolny z opiekunami

……………………………………………………………………………………………………

Walentynki to międzynarodowe święto znane również jako Święto zakochanych, lub Dzień Świętego Walentego. Obchodzone jest na całym świecie corocznie 14-tego lutego.  Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie przypada właśnie tego dnia. Symbolem tego święta jest serce, bądź Kupidyn (amor). Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie kartek, listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). W dzisiejszych czasach Walentynki stały się okazją do obdarowywania się nawzajem drobnymi upominkami.

Wielu znanych pisarzy w swoich dziełach literackich pisało o miłości.

„Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,

Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;

Jednakże gdy cię długo nie oglądam,

Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;

I tęskniąc sobie zadaję pytanie:

Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?”

/Adam Mickiewicz/

„Jednego serca! Tak mało, tak mało,

Jednego serca trzeba mi na ziemi!

Co by przy moim miłością zadrżało,

A byłbym cichym pomiędzy cichemi.”

/Adam Asnyk/

„Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,

a miłości bym nie miał,

stałbym się jak miedź brzęcząca

albo cymbał brzmiący.”

/Św. Paweł Apostoł/

Również w popularnych bajkach jak np. „Kubuś Puchatek” możemy znaleźć mnóstwo tekstów, które nawiązują do uczuć.

„-Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”

„-A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść?- spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. –Co wtedy? –Nic wielkiego.- zapewnił go Puchatek.- Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

„Jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.”

Walentynki- dzień kojarzący nam się z miłością, przyjaźnią i koleżeństwem w tym roku będziemy obchodzić inaczej niż dotychczas, klasy młodsze- w szkole, klasy starsze- na odległość.

Zapraszamy Was do udziału w akcjach zorganizowanych przez Samorząd Szkolny:

  • Ubierz się na czerwono/różowo/fioletowo (klasy 1-3 àprzyjdź do szkoły, klasy 4-8 àpokaż się przed kamerą) 15-stego lutego
  • Wykonaj pracę plastyczną: WALENTYNKĘ, może ona mieć kształt serduszka, lub tradycyjnej kartki, technika-dowolna, wybór należy do Was 😊
  • Napisz na karteczce, serduszku coś miłego, coś co chciałbyś przekazać innym, weź kartkę do rąk i poproś kogoś by zrobił Ci zdjęcie, lub wykonaj je sam, prześlij do naszego opiekuna, a my stworzymy z nich piękne kolaże

Wszystkie zdjęcia (prac, oraz Wasze) prosimy wysyłać do opiekuna Samorządu Szkolnego (P. Karoliny) do poniedziałku, 15-stego lutego.

Samorząd Szkolny z opiekunami