Dobro rodzi dobro
W piątek 3 marca uczniowie klas młodszych uczestniczyli w podsumowaniu projektu „Dobro rodzi dobro”, którego celem było rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie emocji.
Każda klasa przez pięć miesięcy realizowała pod okiem swojego wychowawcy, zadania, które obejmowały następujące treści. Zadania obejmowały następujące treści. Po pierwsze – przeczytanie bajki terapeutycznej i stworzenie do niej katalogu uczuć w formie albumu, kostki, plakatu bądź książki. Następnie zaprojektowanie komiksu/historyjki obrazkowej, pt.: „Komu i jak możemy pomóc”. Kolejno -stworzenie rymowanki na temat dobra. Dalej – odegranie scenki związanej z wybranym tematem na tle klasy i rozmowa na temat uczuć, które towarzyszyły dzieciom podczas prezentacji. Bardzo dużą popularnością cieszył się wśród uczniów „Dzień Miłych Słów”, który polegał na wypowiadaniu i zapisywaniu wszystkich wypowiedzianych w tym dniu miłych i przyjaznych słów. Niektórym tak się spodobał pomysł, że przedłużyli sobie zadanie, zmieniając formę na „Tydzień Miłych Słów”. Ostatnim zadaniem było wylosowanie przysłowia związanego z emocjami i zaprezentowanie go za pomocą pantomimy podczas podsumowania całego projektu.
Zwieńczeniem projektu była prezentacja mapy mentalnej – wynik zrealizowanych zadań. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z zakresu emocji i uczuć, którą zaprezentowali w trakcie omawiania swoich zadań. Podczas scenek na sali panowała cisza i skupienie, a mali aktorzy na wysokim poziomie odgrywali swoje przysłowia, które w natychmiastowym tempie zostały odgadywane przez kolegów i koleżanki. Każdy z uczestników projektu otrzymał słodką nagrodę za bardzo duże zaangażowanie w pracę oraz aktywność podczas dnia finałowego. Na twarzach uczniów malował się uśmiech i satysfakcja, które towarzyszyły dzieciom do końca dnia.
Na zakończenie projektu padły bardzo ważne słowa dotyczące uczuć i emocji, a mianowicie: Uczucie rodzi się w każdym człowieku i towarzyszy mu cały czas jako forma przeżycia. Emocja to stan duszy, umysłu i ciała, który jest reakcją na różne zdarzenia i innych ludzi. Rozpoznawanie i nazywanie uczuć jest bardzo ważne pod trzema względami:
– po pierwsze: znając swoje emocje, możemy lepiej zrozumieć samych siebie;
– po drugie: otwarte mówienie o emocjach gwarantuje nawiązanie szczerych i głębokich kontaktów z innymi ludźmi;
– po trzecie: zaznajomienie się ze swoimi uczuciami stwarza możliwość do samodzielnego zapanowania nad nimi.
Bo nazywać emocje, to nic innego jak złapać piórka w garść. Przytrzymać je, obejrzeć z pewnej odległości z każdej strony i zadecydować czy wypuścić piórko do góry, żeby podzielić się nim z innymi ludźmi i przypilnować, żeby za bardzo się nie rozbrykało, czy zatrzymać je w garści tylko dla siebie, ale w rozłożonej dłoni, żeby się nie zniszczyło.
Opracowanie: Justyna Harat
………………………………………………………………………………………….
Angielski ukryty w QR kodach
Wszyscy zetknęli się kiedyś z tajemniczymi, kwadratowymi kodami. Kody QR (Quick Response) są wszędzie. W gazetach, na wizytówkach, opakowaniach i na ulotkach. W naszej szkole zagościły na korytarzach w ramach zabawy z językiem angielskim.
Klasy 4-6 SP oraz 1-3 G bawiły się w poszukiwaczy QR kodów. Uczniowie szukali kodów ukrytych w różnych miejscach szkoły; skanowali je za pomocą smartfonów lub tabletów, a następnie zapisywali słowa ukryte w kodach. Słowa te były im później potrzebne aby udzielić odpowiedzi na pytania konkursowe.
Uczniowie zgodnie stwierdzili, że takie zabawy mogą odbywać się częściej:)
Opracowały: Elżbieta Staszak i Anna Homa.
………………………………………………………………………………
BOOCROSSING W BIBLIOTECE SZKOLNEJ CZYLI UWALNIAMY KSIĄŻKI !
Akcja biblioteki szkolnej, która ma na celu propagowanie książki i czytelnictwa.
BOOKCROSSING czyli krążąca książka lub książka w podróży to zrodzona w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych ogólnoświatowa inicjatywa popularyzująca czytelnictwo, w efekcie której książki, nierzadko zapomniane, zyskują nowych czytelników. Polega ona na zostawianiu książek w miejscach publicznych (park, kino, galeria, pociąg), a także w miejscach do tego przygotowanych np. półkach, regałach, stołach po to, aby znalazca mógł je przeczytać i podawać dalej. Na pewno widzieliście takie książki w różnych miejscach w Polsce i za granicą.
W naszej szkolnej bibliotece będzie zorganizowany regał bookcrossingowy dla uwolnionych książek. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o przejrzenie swoich domowych księgozbiorów i przynoszenie ciekawych, przeczytanych książek do biblioteki.
Rodziców prosimy o pomoc we wskazaniu, którą książką można się podzielić z innymi oraz zachęceniu swojego dziecka do wspólnej zabawy.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW SZKOŁY ORAZ RODZICÓW DO AKTYWNEGO „ UWALNIANIA KSIĄŻEK”!
„ Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania”.
Co zrobić, gdy znalazłeś książkę, którą ktoś uwolnił?
- Z uwolnionych książek możesz korzystać w godzinach otwarcia biblioteki.
- Książki czytaj na miejscu albo weź je do domu i oddaj po przeczytaniu.
- Jeżeli znajdziesz książkę, którą chcesz mieć, weź ją, a w zamian przynieś i zostaw inną, równie cenną.
AKCJA TRWA DO 26 MAJA 2017 ROKU.
Zapraszamy wszystkich uczniów do oddania lub przygarnięcia książki
Opracowały: nauczycielki-bibliotekarki: E. Podgórska, T. Janosz
……………………………………………………………………………………………………
Uwaga !
Z przyjemnością informujemy, iż w związku z jesienną edycją akcji ekologicznej w 2016 roku – konkursem pod hasłem „Oddaj zużyty telefon komórkowy”, nasza szkoła za wyróżniającą się aktywność i skuteczność uzyskała od firmy EKOPHONE nagrodę w postaci kuponów firmy Sodexo.
…………………………………………………………………………………..
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W FIGO-PARKU
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pierwszy dzień wiosny, 21 marca, przywitali w sali zabaw bielskiego Figlo-Parku. Po długiej zimie dzieci nie mogły już się doczekać tego dnia, gdy wspólnie, wszystkie klasy, będą mogły świętować nadejście wiosny. W sali zabaw nie zabrakło atrakcji dla dzieci były: zjeżdżalnie, tunele, duże piłki i basen z piankami. Dzieci wspólnie wymyślały zabawy, łącząc się w zabawie z uczniami innych klas- wspaniała integracja. Szaleństwom nie było końca, dzieci świetnie się bawiły, a uśmiech nie schodził im z twarzy. Dwie godziny super zabawy szybko minęło i bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.
opracowała: Renata Grubka
………………………………………………………………………………………………
Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień! – pod takim hasłem we wtorek 21 marca 2017 w naszej szkole został zorganizowany Dzień Zdrowego Śniadania. czytaj więcej
…………………………………………………………………………………………
WIOSNA W OBIEKTYWIE
Samorząd Szkolny zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie fotograficznym „Wiosna w obiektywie”. Chcemy zachęcić Was do fotografowania oznak wiosny. Fotografie (maksymalnie 3 zdjęcia) należy przesłać na adres mailowy teacher100@interia.pl do niedzieli 26 marca 2017. Zwycięzców wybiorą uczniowie szkoły poprzez oddanie swojego głosu na najlepsze ich zdaniem zdjęcie. Zapraszamy!!! Dodatkowych informacji udzielają opiekunowie Samorządów.
………………………………………………………………………………..
AKCJA FOTOGRAFICZNA – „MY I NASZE ZWIERZĘTA”
Zapraszamy miłośników zwierząt do wzięcia udziału w naszej akcji „MY I NASZE ZWIERZĘTA”. Uczniowie występują na zdjęciach razem ze swoim zwierzątkiem (może być więcej zwierząt….). Staramy się uchwycić to, co w fotografii, zdjęciu najważniejsze – czyli emocje. Akcja zakończy się WYSTAWĄ SZKOLNĄ. Zdjęcia będzie można oglądać przez cały czerwiec. Dodatkowo zaprezentowane zostaną na stronie internetowej szkoły oraz w Kronice ANIOŁÓW ZE SZKOŁY.
Czas trwania akcji: od 21 marca do 21 maja 2017r.
Wymagania: 1) wysłanie zdjęcia na adres email: ewa.herma@wp.pl, 2) każde zdjęcie przesłane w formie elektronicznej należy dostarczyć również opiekunowi w formie wydrukowanego na kartce lub zdjęcia od fotografa – najmniejszy format fotografii to 10×15.
Z życzeniami dobrej zabawy z naszymi czworonożnymi pupilami.
JESZCZE RAZ ZAPRASZAMY!
ANIOŁY ZE SZKOŁY wraz z opiekunem akcji panią Ewą Herm
……………………………………………………………………………………..
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA ZE ZDROWYM
WARZYWEM I OWOCEM
17 marca uczniowie naszej szkoły przekonali się, że zielone warzywa i owoce nie tylko są zdrowe, ale i smaczne. Łącząc naszą akcję ze szkolnymi obchodami dnia świętego Patryka, patrona Irlandii, staliśmy się kolejnym zielonym, symbolicznym elementem tego święta. Jesteśmy dumni z uczniów, którzy udowodnili, że brokuły to nie tylko danie obiadowe i smakują pod różną postacią. Kiwi natomiast może być ciekawym pomysłem na zdrowy deser. Zachęcamy do kontynuowania z nami akcji zdrowego odżywiania się. Wkrótce zaprezentujemy już ostatnie warzywno – owocowe propozycje do naszej zabawy
Opracowały: Anna Homa i Elżbieta Staszak
…………………………………………………………………………………………….
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
Dzień świętego Patryka, który obchodzimy 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty. A jak dziś bawili się najmłodsi uczniowie naszej szkoły?
Zobaczcie sami – obszerna fotorelacja
Opracowały: Elżbieta Staszak i Anna Homa
……………………………………………………………………………………..
„Każdy człowiek ma prawo, by szanowane było jego życie i godność, które stanowią dobra nienaruszalne.” Jan Paweł II
W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie profilaktycznym „Stop bullying!”, którego celem jest dążenie do tego, aby takie wartości jak tolerancja, szacunek, równość, godność, integracja i brak dyskryminacji stały się codziennością w życiu całej społeczności szkolnej.
Jak dotąd we wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze „Bullying – co to takiego?”. Dzieci dowiedziały się także kto to jest Nick Vujicic – mówca, który nie miał łatwego dzieciństwa. Niepełnosprawny, nie akceptowany przez siebie oraz nękany przez rówieśników. Dziś opowiada o tym młodzieży, aby zmieniać ich serca i siać miłość w szkołach oraz środowiskach tworzonych przez młodych.
W ostatnim czasie wszystkie klasy przygotowały plakaty obrazujące formy przemocy rówieśniczej. Stworzono definicję słowa „bullying”, wypisano skojarzenia z tym słowem, zobrazowano przemoc werbalną, fizyczną, emocjonalną oraz cyberprzemoc.
Ostatni etap projektu już w maju. Nie mniej jednak mamy nadzieję, że uczniowie już wiedzą co to tolerancja, szacunek do drugiego człowieka, równość i godność.
Opracowała: Elżbieta Staszak
………………………………………………………………………………………
SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
Podczas ostatniego zebrania ogólnego, 7 marca, rodzice i opiekunowie naszych uczniów, a także nauczyciele, mieli okazję spotkać się z dietetykiem i trenerem personalnym, panem Arkadiuszem Decem. Pan Arek pracuje w swoim zawodzie od 5 – ciu lat i specjalizuje się w szkoleniu innych w zakresie zdrowego odżywiania się i profilaktyki prozdrowotnej. Zgromadzone osoby miały okazję wysłuchać wykładu na temat chorób cywilizacyjnych i zdrowej suplementacji a także zapoznać się z prezentacją.
Temat zdrowia jest ostatnio szeroko komentowany w nawiązaniu do licznych schorzeń, które dotyczą nie tylko ludzi starszych ale również młodzież i dzieci. Odpowiednia profilaktyka, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna, mogę zminimalizować ryzyko wielu chorób i poprawić naszą ogólną kondycję fizyczna i umysłową. Zachęcamy więc do zgłębiania wiedzy na temat zdrowia i korzystania z porad specjalistów.
Opracowanie: Anna Homa i Elżbieta Staszak
…………………………………………………………………………
Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień! – pod takim hasłem we wtorek 21 marca 2017 w naszej szkole zostanie zorganizowany Dzień Zdrowego Śniadania.
Śniadanie jest dla dziecka najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Badania naukowe potwierdzają, że uczniowie, którzy spożywają zdrowe śniadania:
- mają energię do nauki i efektywnej pracy na lekcjach,
- lepiej koncentrują się podczas lekcji,
- popełniają mniej błędów,
- są bardziej kreatywni,
- mają lepsze wyniki na testach sprawnościowych.
Celem naszej akcji jest zachęcenie uczniów do zdrowego odżywiania się.
„Pierwsze śniadanie jest, dlatego tak ważne, bo po przespanej nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a jeśli dziecko nie zje porannego posiłku, może się on dodatkowo obniżyć. Upośledza to funkcje komórek całego organizmu, ale szczególnie komórek nerwowych mózgu i wpływa niekorzystnie na procesy poznawcze, w tym na tempo przypominania sobie zdobytych wiadomości” – tłumaczy prof.Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Jedzenie śniadań zmniejsza też ryzyko nadwagi i otyłości. „Jeśli spożywamy poranne posiłki, pula naszych zasobów energetycznych w ciągu dnia jest rozłożona bardziej prawidłowo. Nieregularne jedzenie to jeden z czynników ryzyka odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej” –wyjaśnia prof.Weker.
Prosimy wszystkich o wsparcie tej akcji i pomoc w przygotowaniu się do obchodów Dnia Zdrowego Śniadania w naszej szkole.
Jak będzie wyglądała akcja i jak przygotować się do Dnia Zdrowego Śniadania?
21 marca 2017 uczniowie klas IV-VI oraz I-IIIG wraz z wychowawcami lub nauczycielami przygotują pyszne śniadania w swoich klasach . Ponadto na specjalnie wyznaczonym stole w każdej sali będzie wystawiony poczęstunek dla innych np.: dwa talerze z kolorowymi, pożywnymi kanapkami oraz jeden z owocami(podzielonymi na kawałki). Na przerwie po piątej lekcji wszyscy uczniowie będą mogli wspólnie zjeść przygotowane przez siebie drugie śniadanie jak również częstować się, spacerując po innych salach. Dlatego prosimy, aby każdy z uczniów przyniósł specjalnie skomponowane na ten dzień produkty ( pieczywo, masło ,sery, wędliny, owoce, warzywa, jogurty, soki, wodę itp.).Ponadto należy również pamiętać o nożach, deseczkach do krojenia, ściereczkach, fartuszkach oraz talerzykach i kubeczkach jednorazowego użytku. Na przerwie uczniowie będą mogli podzielić się z innymi śniadaniem, a przy okazji poznać pomysły i wypróbować nowe smaki oraz dowiedzieć się , co lubią zjeść na śniadanie ich koleżanki i koledzy.
W tym dniu rywalizować będziemy także o nagrodę główną – 1dzień bez pytania. Jak tego dokonać? Każda klasa będzie miała przypisany 1 owoc i 1 warzywo, które powinny być głównym składnikiem przyrządzonych przez nich potraw. Owoce i warzywa zostaną przydzielone na zasadzie losowania przez przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego. Klasy, będą miały za zadanie wykorzystać przydzielony im owoc i warzywo i wykonać najbardziej oryginalny i ciekawy posiłek. Liczyć się będzie oczywiście także estetyka zaprezentowania efektów swej pracy.
Pamiętajmy o BEZPIECZEŃSTWIE I HIGIENIE PODCZAS WYKONYWANIA POSIŁKÓW !!!
Powodzenie tej akcji zależy od zaangażowania i dobrej woli wszystkich uczniów.
Propozycje produktów do przygotowania śniadań :
- owoce: jabłka, gruszki, banany, mandarynki ,nektaryny, pomarańcze, śliwki
- warzywa: marchewki, pomidory ,ogórki, rzodkiewkę, zieloną sałatę
- soki w kartonikach np.; pomidorowy ,pomarańczowy, jabłkowy, wieloowocowy
- pieczywo, plastry wędliny, miód, sery, jogurty, masło
PROSIMY, ABY WARZYWA I OWOCE BYŁY UMYTE, A INNE PRODUKTY MIAŁY AKTUALNA DATĘ PRZYDATNOŚCI DO SPOŻYCIA.
Serdecznie zapraszamy na ŚNIADANKO i życzymy wszystkim SMACZNEGO !!!
Samorząd Szkolny z opiekunami 🙂
…………………………………………………………………………………………
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA ZE ZDROWYM
WARZYWEM I OWOCEM
17 marca obchodzone jest irlandzkie święto narodowe i religijne, Dzień św. Patryka. Symbolem tego dnia jest kolor zielony.
Kontynuując naszą akcję prozdrowotną, Samorząd Szkolny ogłasza piątek Dniem z Zielonym Warzywem i Owocem. Przedstawiciele klas wybrali brokuły i kiwi, jako symbole naszej akcji.
Czeka Cię trudna sesja lub sprawdzian? Masz dość stresującej i przygnębiającej pracy? Nie martw się – jest na to rada! Owoc KIWI nazywany jest owocem koncentracji i zdrowia. Pomaga się skupić, koi nerwy i poprawia samopoczucie. Pozwoli załagodzić każdą trudną sytuację i umili atmosferę w pracy. Ponadto zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych.
http://www.naturalneoczyszczanie.pl/2011/12/owoc-kiwi-%E2%80%93-zrodlo-witamin/
BROKUŁY posiadają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Między innymi chronią przed rakiem, wrzodami żołądka, anemią, a także korzystnie wpływają na funkcjonowanie wzroku i regulują poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla cukrzyków. Wszystko dzięki zawartości witamin, składników mineralnych i sulforafanu – silnego przeciwutleniacza. http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/brokuly-wlasciwosci–iwartosci-odzywcze-dlaczego-warto-jesc-brokuly_39020.html
Zachęcamy do zaprezentowania nam pomysłu na zdrowe śniadanie z kiwi i brokułem. Czekamy zwłaszcza na pyszne sałatki owocowe i warzywne, ale proponujemy również soki, musy czy warzywa i owoce w wersji surowej.
Liczymy na Waszą inwencję twórczą 🙂
Samorząd Szkolny z opiekunami 🙂
………………………………………………………………………..
Dzień Damskiej Torebki
Z okazji obchodów Dnia Kobiet w naszej szkole, Samorząd Szkolny ogłosił dzień 8 marca 2017 Dniem Damskiej Torebki. Wszystkich chłopaków w tym dniu poproszono o przyjście do szkoły z typową damską torebką, która – jak wiadomo – dla większości mężczyzn pozostaje niezgłębioną tajemnicą.
Dodatkowo w tym dniu chłopcy z każdej klasy mieli za zadanie przygotować plakat – laurkę dla dziewczyn z okazji ich święta, a także rozwiązać specjalny quiz, aby dowiedzieć się jak dobrze znają sekrety kobiecej duszy i ciała.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę 🙂
PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ
Dnia 7 marca 2017 (wtorek) Samorząd Szkolny wraz z opiekunami przeprowadził akcję charytatywną, której celem była pomoc w leczeniu chorego kolegi – Wojtka.
Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wszystkim innym osobom, które w jakikolwiek sposób były zaangażowane w organizację i przeprowadzenie akcji.
Dziękujemy także osobom takim jak:
pani Dorota Urbańczyk, pani Sylwia Handzlik, pani Agnieszka Kierpiec, pani Edwarda Mleczko, pani Magdalena Haluch, pani Agnieszka Janosz, pani Barbara Wądrzyk, pani Barbara Śliwka, pani Dorota Marczewska, pani Katarzyna Skotnicka, pani Anna Paździorko, pani Marzena Rusnaczyk, pani Magdalena Duda, pani Danuta Kołek, pani Joanna Tylenda, pani Wioletta Jurowska, pani Renata Grabska, pani Agnieszka Dorabiała, pani Ewa Knapik, pani Edyta Kućka, pani Dorota Kudłaciak, pani Marta Węgrzynek, pani Ewa Stwora, pani Małgorzata Tutka, pani Renata Paluch, pani Joanna Śmieja, pani Klaudia Ryłko, pani Aneta Jędrusiak, pani Magdalena Matura, pani Agnieszka Nycz, pani Iwona Jurowska, pani Dorota Socała, pani Barbara Biel
Wojciech Tomiczek, Adrianna Wolny, Sebastian Matejko, Gabriela Śliwka, Alina Cudzich, Julia Martyniak, Zofia Dudziak, Daria Wolny, Magdalena Marczewska , Jakub Śmieja, Karol Tutka, Klaudia Kaspera, Konrad Halski, Milena Wojtyłko, Marta Szlagor, Roksana Paciorek, Kinga Baścik, Noemi Kućka
Dziękujemy 🙂
Samorząd Szkolny z opiekunami