WRZESIEŃ 2021

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W tym roku po raz 10 obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który  został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001r. Nadrzędnym celem tej akcji jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. 
W środę, 29 września 2021r. na lekcjach języka polskiego wszyscy uczniowie klas IV – VIII słuchali czytanych fragmentów książek. W klasach młodszych również została przeprowadzona akcja głośnego czytania. Zza niektórych drzwi sal lekcyjnych dobiegały głośne głosy uczniów czytających na głos jednocześnie wybraną przez siebie książkę. Uczniowie klas I po wysłuchaniu czytanego przez bibliotekarza utworu udali się do biblioteki szkolnej, by tam,  wypożyczyć książki. Mam nadzieję, że poznanie „bajkowego” miejsca  w szkole, jakim jest biblioteka, zaowocuje częstymi wizytami pierwszoklasistów w tym miejscu. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję głośnego czytania.  

       ZAPRASZAMY  DO  BIBLIOTEKI!                                                    

Oprac. nauczyciel biblioteki

……………………………………………………………………………………………………..

Chłopak na opak

czyli Dzień Chłopaka w naszej szkole

30.09.21r. (czwartek)

      Z okazji Dnia Chłopaka, Samorząd Szkolny zaprasza do udziału w zabawie Chłopak na opak.

Ostatnie miesiące wywróciły nasz świat do góry nogami, pojawiły się nowe sytuacje       i coraz częściej słychać było o wirusie i pandemii. Przez jakiś czas świat stanął na głowie. Na szczęście nasze życie powoli wraca na właściwe tory, my natomiast uczymy się funkcjonowania w trochę innej rzeczywistości. Wniosek jest więc taki, że nawet jeśli wszystko wokół nagle się zmienia, to i tak kiedyś wróci do normy  i „… jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie” (Zespół Tilt).

Samorząd Szkolny zaprasza do zabawy.  30.09.21r. (czwartek), zakładamy ubrania na odwrót (tyłem na przód lub na lewą stronę). To ponoć przynosi szczęście, więc odczarujmy rzeczywistość i niech szczęście i radość zagoszczą wśród nas.

Przebierają się wszyscy (chłopcy i dziewczynki), dla klas z największą liczbą osób ubranych na opak mamy niespodzianki. Mamy też nagrody indywidualne dla najbardziej zakręconego chłopaka z każdej klasy.

Zapraszamy do wspólnej zabawy

Samorząd Szkolny z opiekunami .

…………………………………………………………………………………………………

JESIENNA WYCIECZKA

„Jesień to druga wiosna, kiedy każdy liść jest kwiatem.”

W czwartek 23 września uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do lasu i spotkanie z nową porą roku. Wszyscy byliśmy ciekawi czy do lasu zawitała Pani Jesień. Jak zwykle nie zawiedliśmy się, ponieważ las o tej porze roku jest przepiękny.  Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek związanych z lasem
i fascynującym światem roślin i zwierząt. Słuchały jego odgłosów, znalazły ślady leśnych zwierząt, a do kącików przyrody zbierały „Skarby”, pozostawione przez Panią Jesień. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania na łonie natury i zrozumiały jak las jest ważny nie tylko dla zwierząt ale przede wszystkim dla ludzi. Jesienna wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci, a wraz z nią mile spędzony czas na świeżym powietrzu w otoczeniu malowniczej leśnej przyrody.

10
11
12
13
14
15
16
17
1
2
3
4
5
6
7
8

12

…………………………………………………………………………………………………

26 września 2021r.

Europejski Dzień Języków Obcych

    Samorząd Szkolny, wraz z nauczycielami języków obcych, zapraszają do obchodów tego wydarzenia w naszej szkole.

Europejski Dzień Języków został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko  w szkole, ale i przez całe życie.


Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów.
To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości, dlatego we wrześniu mieszkańcy starego kontynentu uczestniczą w tym święcie, biorąc udział w licznych imprezach kulturalnych.

Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków.

Obchody Dnia Języków Obcych w naszej szkole rozpoczną się już  w czwartek (23.09.2021r.). Klasy 7 i 8 zapraszamy na zajęcia z native speakerem. Odwiedzi nas Paul i poprowadzi zajęcia inne niż zwykle.

W piątek (24.09.21r.) każda klasa 4 – 8 wylosuje jedno z wyrażeń idiomatycznych
w języku angielskim. Waszym zadaniem będzie przedstawić znaczenie tego wyrażenia w języku polskim i wyjaśnić/zilustrować jego funkcję  w naszym języku i dosłowne jego znaczenie. Na plakaty czekamy do środy 29.09.2021r.

Dla uczniów klas 7 i 8 przygotowaliśmy dyktando, odbędzie się ono  w czwartek 30.09, o godz. 10:30. Dla uczniów klas 8 mamy dodatkowo konkurs Asy  z 8 klasy. Konkurs będzie miał miejsce 28.09, o godz. 10:30. Osoby chętne proszone są
o zgłoszenia u Pani Doroty Głąb.

Klasy najmłodsze 1 – 3 zapraszamy do zabawy w „żywe flagi”, która jest kontynuacją bardzo popularnej akcji z ubiegłego roku. Każda klasa wylosuje dla siebie flagę państwa europejskiego. Zadaniem uczniów będzie założyć ubrania
w kolorach tej flagi w poniedziałek 27.09.2021r. Jeśli posiadacie jakieś pamiątki
z wakacji w tym kraju, możecie również je przynieść.

Klasy starsze (4-8) również wylosują kraj europejski. Waszym zadaniem będzie znaleźć symbol, który kojarzy się z tym krajem i przynieść/ założyć go na siebie, np. Szkocja – spódniczka w szkocką kratę.

Konkurs dla wszystkich chętnych będzie znajdował się na gazetce Samorządu Uczniowskiego, na 1 piętrze. Wywieszone zostaną ponumerowane kolejno puzzelki 
w kolorach flag różnych krajów europejskich, obok będą znajdowały się powitania   
 w językach tych krajów. Zadaniem uczniów będzie połączyć kraje i używane w nich języki. Zapisane na kartce odpowiedzi oddajemy do p. Ani Homa w poniedziałek (27.09).

Serdecznie zapraszamy do obchodów naszego Tygodnia Europejskiego i zachęcamy do wspólnej zabawy.

Samorząd Szkolny z opiekunami i nauczyciele języków obcych

……………………………………………………………………………………………………

Akcja „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ”

Szkolne Koło Wolontariatu razem z biblioteką szkolną ponownie zapraszają do udziału w akcji „Uwolnij książkę”.

Masz w swojej domowej biblioteczce książkę, którą przeczytałeś i ścierasz z niej kurz, podziel się z nią i przynieś ją do szkolnej biblioteki! Nasi wolontariusze przykleją na nią specjalną naklejkę i odłożą na wyznaczoną półkę. Teraz każdy może przeczytać twoja książkę , a ty możesz zabrać książkę kogoś innego.

Akcja jest nawiązaniem do Bookcrossingu czyli  sposobu na popularyzowanie książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”, to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowania więzi między czytelnikami. Idea ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker


Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. 

 „Uwolnij  książki, dziel się z innymi”

Źródło: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=21520

Magdalena Haluch

………………………………………………………………………………………………………………..

Dzień Kropki

15.09.2021r. (środa)

Dzień Kropki to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły. Co roku gromadzi miliony uczniów i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki „Kropki” Petera Reynoldsa. Stała się ona inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Od kilku lat, również w polskich szkołach, w Dniu Kropki uczniowie rozmawiają o swoich talentach, mocnych stronach, dzielą się z innymi, a na pamiątkę pierwszej kropki Vashti, powstają kolorowe kropkowe dzieła sztuki.

Samorząd Uczniowski zachęca do udziału w zorganizowanych przez nas akcjach:

  1. Zapoznajcie się z historią Vashti, niezwykłej dziewczynki, która dzięki małej kropce uwierzyła w siebie. Obejrzyjcie filmik:

 (https://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ)

  • Zapraszamy do udziału w konkursie klasowym na najpiękniejszy obraz         
    z kropek. Waszym zadaniem będzie stworzyć ciekawy obrazek (np. pejzaż, portret osoby, widok z okna, moje hobby, nasza klasa, najpiękniejszy dzień życia, symbole jesieni, itp.), dowolną techniką, ale składający się z samych kropek (kropki z plasteliny, papieru kolorowego, kuleczki z bibuły, kropki zrobione farbami, itp.). Może to być praca zbiorowa wszystkich uczniów  z klasy, grupy osób, pary lub przedstawiciela klasy – do uzgodnienia  z wychowawcą klasy. Wykonanie
    i oddanie pracy konkursowej przez każdą z klas 4 – 8 jest obowiązkowe. Termin wykonania pracy – do 17.09.21r.
  • Zapraszamy do zabawy w sympatyczne kropki. Na korytarzu szkolnym będzie wystawiony koszyk w kolorowymi kropkami, możecie też wyciąć swoje kropki
    z papieru. Zabieracie kropkę i piszecie na niej coś miłego (np. bardzo cię lubię, jesteś super koleżanką, masz piękny uśmiech, super wyglądasz w nowej fryzurze, itp.), po czym obdarowujecie swoją kropką kogoś, kogo lubicie lub z kim chcielibyście się zaprzyjaźnić. 5 par, które jako pierwsze zgłoszą się do p. Anny Homa ze swoją sympatyczną kropką, otrzyma pamiątki udziału w naszej zabawie.
  • Zachęcamy do wypełniania naszych Super Kropek, które będą wywieszone na sztalugach, na korytarzu szkolnym. W pierwszą kropkę wpisujemy swoje mocne strony, czyli jaki jestem (sympatyczny, wesoły, towarzyski, radosny, itp.). Druga kropka to zestawienie tego, w czym jesteśmy dobrzy (np. malowanie, jazda na rowerze, śpiewanie, pływanie, taniec, pieczenie ciast, itp.). Gdy spojrzymy na kropki po całym dniu, przekonamy się jak wiele mamy talentów i że jesteśmy naprawdę fajnymi i wyjątkowymi ludźmi.
  • Na korytarzach znajdziecie również zaczarowane karteczki do zrywania. Dlaczego zaczarowane? Każdy z Was ma wielką moc i może sprawić, że marzenia które macie spełnią się. Zerwij karteczkę, zachowaj ją, uwierz        
    w siebie, a to co wybrałeś dla siebie, na pewno stanie się rzeczywistością.
  • Dla klas najmłodszych (1-3) mamy serię kropkowych zadań na łączenie kropek,  odwzorowywanie i układanie wyrazów.
  • Wyszukajcie w swoich szafach ubrania w kropki, groszki i kółka. Załóżcie je 15.09. Dla klas z największą ilością przebranych osób, mamy pamiątkowe certyfikaty i słodkie poczęstunki.

Razem świętujmy Dzień Kropki, niech  będzie ona początkiem wspaniałego roku szkolnego!

koniec i …….kropka ·

Program na Dzień Kropki:

Samorząd Szkolny z opiekunami J

……………………………………………………………………………………………………

INFORMACJE DOTYCZĄCE ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2021-2022Rozpoczęcie-roku-szkolnego-2021_2022Pobierz

……………………………………………………………………………………………………

Plan lekcji na rok szkolny 2021 / 2022

klasa-IAPobierz

Klasa-IBPobierz

klasa-IIPobierz

klasa-IIIAPobierz

klasa-IIIBPobierz

klasa-IVPobierz

klasa-VPobierz

klasa-VIPobierz

klasa-VIIAPobierz

Klasa-VIIBPobierz

klasa-VIIIAPobierz

Klasa-VIIIBPobierz

………………………………………………………………………………………………………………………….

INFORMACJA KURATORIUM OŚWIATY DOTYCZĄCA SZCZEPIENIA DZIECI

…………………………………………………………………………………………………