„Miło szaleć ,kiedy czas po temu…”
W piątek- 23 czerwca zaczyna się czas wakacyjnego szaleństwa. Sala gimnastyczna w Zespole Szkół w Bujakowie wypełniła się po brzegi. Na tę uroczystość przyszli nie tylko uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, ale również rodzice oraz zaproszeni goście.
Uczniowie klasy III g po raz ostatni przygotowali program artystyczny, chcąc w ten sposób pożegnać się ze szkołą i na wesoło podziękować za wspólnie spędzone dziewięć lat. Cel został osiągnięty, gdyż widzowie ubawili się do łez.
Potem przyszedł czas na refleksję, pożegnanie trzecioklasistów. Młodsi koledzy z klasy II g uświadomili im, jak szybko mija czas i trzeba się rozstać z przyjaciółmi, wychowawcą, nauczycielami. Już niedługo w ich życiu pojawią się nowi ludzie, inne miejsca i przeżycia.
Następnie p. dyrektor pożegnała absolwentów, wręczyła im dyplomy, podziękowała za zaangażowanie, wkład pracy na rzecz klasy i szkoły oraz pogratulowała dobrych wyników.
I tak nadszedł czas rozstania. Brać uczniowska udała się na spotkania z wychowawcami, a po nich na wyczekiwane wakacje. Niech będą one udane i bezpieczne!
Opracowała: Helena Sowińska-Wawak
……………………………………………………………………………….
PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
22 czerwca spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, aby podsumować II półrocze roku szkolnego 2016/2017. Zostali nagrodzeni uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce, aktywnie uczestniczyli w różnych konkursach, akcjach, projektach, zawodach sportowych. czytaj więcej
……………………………………………………………………………..
SZKOLNY DZIEŃ SPORTU
22.06.2017r. odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Uczniowie od klasy IV SP do klasy III PG wzięli udział w czterech konkurencjach sportowych. Po zaciętej rywalizacji, ale z uśmiechem na twarzy na podium stanęli:
GRA W RINGO
I miejsce drużyna kl. III PG
II miejsce drużyna kl. V SP
III miejsce drużyna kl VI SP/chłopcy/
ZAWODY STRONGMAN
I miejsce PG Marta Szlagor i Eliza Urbańczyk
I miejsce PG Krystian Kupczak i Dawid Zaganiaczyk
II miejsce PG Mateusz Paździorko i Dawid Ryłko
Konrad Kowalczyk i Klaudiusz Luranc
III miejsce PG Dawid Koziołek i Marek Lachowski
I miejsce SP Kamila Węgrzynek i Franek Ogarek
II miejsce SP Dominika Handzlik i Kamila Modrzejewska
III miejsce SP Eliza Dorabiała i Klaudia Kućka
SKOKI NA SKAKANCE
I miejsce Zuzanna Kudłaciak
ŻONGLERKA PIŁKI NOGĄ
I miejsce Wojciech Jąkalski
G R A T U L A C J E !
……………………………………………………………………………………………..
POSTCROSSING
Postcrossing to idea promująca tradycyjne środki komunikacji międzynarodowej. Jest to serwis społecznościowy, który umożliwia jego zarejestrowanym członkom wysyłanie i otrzymywanie pocztówek z całego świata. Strona internetowa redagowana jest w języku angielskim. Z reguły pocztówki również wypisywane są po angielsku, chyba że odbiorca zadeklarował znajomość innego języka, który zna także nadawca. Projekt zakłada, że za każdą wysłaną i zarejestrowaną kartkę użytkownik otrzymuje kartkę od kogoś innego (źródło: Wikipedia).
Kilkoro uczniów z naszego gimnazjum wzięło udział w konkursie, który promował międzynarodową komunikację i umożliwiał doskonalenie języka angielskiego i stosowanie go w sytuacjach z życia codziennego.
Uczennice klasy IIIG – Karolina Pilarz i Julia Martyniak, wysłały i otrzymały najwięcej kartek z różnych krajów świata. Dziewczyny najbardziej ucieszyły się z pocztówek z Chin, Singapuru, Mołdawii, Taiwanu, Hong Kongu czy Serbii. Kartki z Polski zostały wysłane m. in. do Chile, USA, Rosji, Kanady, Irlandii i Finlandii.
Uczennicom spodobał się udział w projekcie, z niecierpliwością czekały na kolejne pocztówki i chętnie redagowały kolejne pozdrowienia. Dziewczynki pięknie reklamowały nasz kraj poza jego granicami i zachęcały do odwiedzenia jego wspaniałych zakątków.
Opracowały: Nauczycielki j.angielskiego
………………………………………………………………………………….
WYJAZD DO OŚWIĘCIMIA
W ubiegły wtorek trzecioklasiści z naszego gimnazjum odwiedzili Oświęcim – miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Dawny obóz koncentracyjny robi na wszystkich niesamowite wrażenie i nie pozostawia obojętnym wobec okrucieństwa.
Pani Ewelina – nasz przewodnik, poprowadziła grupę do miejsc udostępnionych dla zwiedzających gimnazjalistów oraz na przygotowane tam wystawy. Pokazała również komory gazowe i krematorium. Pod Ścianą Straceń uczniowie złożyli okolicznościową biało-czerwoną wiązankę, zapalili znicze, minutą ciszy uczcili pamięć ofiar. Następnie młodzież udała się do Birkenau. W Brzezince uczniowie zobaczyli stojące w rzędach baraki, w których przetrzymywano więźniów. Na samym końcu podeszli do ruin komór gazowych z krematoriami oraz pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu Auschwitz.
Po powrocie do Oświęcimia uczniowie skierowali się do bloku 23, gdzie wysłuchali prelekcji pani Edyty Chowaniec i obejrzeli film pt.”Uciekinier” opowiadający o byłym więźniu – panu Kazimierzu Piechowskim, któremu udało się zbiec z obozu.
Co roku Auschwitz-Birkenau odwiedzają tysiące ludzi z całego świata. Dla młodzieży przyjazd w to miejsce jest swoistą lekcją kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, budzenia szacunku, tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę, kolor skóry czy wyznanie.
I wciąż nie wolno nam zapomnieć: „Ludzie ludziom zgotowali ten los…” Z. Nałkowska „ Medaliony” .
Opracowała: Helena Sowińska – Wawak
……………………………………………………………………………….
LIST MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE WAKACJI
List Minister Edukacji Narodowej 2017.06.12
……………………………………………………………………………………..
SPRAWOZDANIE Z PRACY SAMORZĄDU SZKOLNEGO W ROKU 2016/2017.
Zapraszamy do zapoznania sie z obszernym rocznym sprawozdaniem z działalności Samorządów Szkolnych.
………………………………………………………………………………………………………
WYCIECZKA DO CHLEBOWEJ CHATY
W piątek 9 czerwca 2017 r. uczniowie wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w wycieczce do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Głównym celem wycieczki było pokazanie życia w dawnej, polskiej wsi. W adaptowanej do tych celów drewnianej chałupie, zaaranżowano tradycyjnie wyposażone wnętrze, w którym centralne miejsce zajmuje piec. Przed chatą można zobaczyć kilka starych rzeźbionych w drewnie uli. W stodole znajdują się maszyny wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, prezentowane z cyklu „od ziarenka do bochenka”. W Chlebowej Chacie można spróbować własnych sił w młóceniu cepami, mieleniu na żarnach, odsiewaniu mąki, formowaniu i wypiekaniu podpłomyków oraz ubijaniu masła i wyrabianiu twarogu. W trakcie wycieczki dzieci poznały również sposoby pozyskiwania miodu, zobaczyły sprzęt pasieczny i poznały ciekawostki z życia pszczół. Podczas zajęć dzieci mogły degustować „do syta” podpłomyków i chleba żytniego z masłem, smalcem, miodem i popijać kawą zbożową. Możliwość praktycznego wykonania wielu produktów w sposób tradycyjny bardzo się dzieciom podobała. Była to doskonała lekcja dla wszystkich uczestników. A jak smakują samodzielnie przygotowane podpłomyki czy ser? Nawet szkolne niejadki ochoczo pałaszowały wiejskie rarytasy. Na koniec dzieci miały możliwość poszaleć na traktorach, wozach i innych wiejskich „pojazdach”. Zabawa sprawiła im dużo radości. Zadowoleni, w radosnych humorach wróciliśmy do Bujakowa.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z wycieczki.
Opracowały: R. Matusik i S. Sikora
………………………………………………………………………………
Klub Młodego Ekologa w Palkovicach
W dniach 7-8.06.2017 uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami z Witkowic odwiedzili czeskich przyjaciół w Palkovicach. W pierwszy dzień gospodarze przygotowali dla nas zawody sportowe na wesoło, wizytę w aquaparku Olesna oraz wieczorną dyskotekę. W drugi dzień wszyscy wybraliśmy sie na wycieczkę. Do południa zwiedziliśmy Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe a następnie pojechaliśmy do miasteczka Zlin, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić zamek i zoo Lesna. Program wyjazdu był bardzo intensywny – większość uczniów ze zmęczenia zasnęła w drodze powrotnej :). Dziękujemy bardzo współtowarzyszom podróży i gospodarzom za pełne radości, uśmiechu i dobrej zabawy dni.
Opracował: Krzysztof Górowicz