SPRAWOZDANIE Z PRACY SAMORZĄDU SZKOLNEGO GIMNAZJUM
W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
W I półroczu roku szkolnego 2016/2017 Samorząd Szkolny Gimnazjum przeprowadził szereg akcji oraz imprez.
Tradycją w naszej szkole są doroczne obchody Dnia Chłopaka. W tym roku świętowaliśmy go pod hasłem: „Dnia Drwala”. Tego dnia szkoła zapełniła się uczniami w przeróżnych stylizacjach, królowały koszule w kratę i wełniane czapki, nie zabrakło też brodaczy:). Wielkie brawa dla tych chłopaków, którzy również postanowili się przebrać, żeby ich koleżankom z klasy było raźniej. Dziewczyny przygotowały też piękne życzenia, w postaci laurek lub kartek z życzeniami. W gimnazjum I miejsce zdobyła klasa III, a w kategorii szkoły podstawowej, wszystkie klasy były wspaniale przygotowane do wspólnej zabawy, ale współpraca i kreatywność klasy IV sprawiła, że zdobyli oni zasłużone I miejsce. Nagrodą w konkursie był „dzień bez pytania”, który, za zgodą Pani Dyrektor, cała klasa mogła wykorzystać w dowolnym dniu do końca października.
14 października to obchodzone każdego roku święto szkoły. Uczniowie z klasy IV szkoły podstawowej i I gimnazjum zostają w tym dniu uroczyście przyjęci do społeczności uczniowskiej i ślubują wzorową postawę. Samorząd Szkolny przygotował apel, w czasie którego klasy mogły się zaprezentować i pokazać swoje zdolności. Zorganizowaliśmy również pasowanie na ucznia oraz ślubowanie. Były też otrzęsiny na wesoło. W tym wyjątkowym dniu nie zapomnieliśmy o naszych nauczycielach i złożyliśmy im gorące życzenia oraz zaprezentowaliśmy program artystyczny.
W październiku Samorząd Szkolny zainicjował akcję prozdrowotną „Zdrowo się odżywiam, wiem co jem”. Jest to comiesięczna akcja, w której promujemy zdrowe jedzenie przypominając jednocześnie o codziennej diecie bogatej w warzywa i owoce. Akcja polega na organizacji, raz w miesiącu, dnia z owocem i warzywem. Dla uczniów systematycznie włączających się w akcję czekają mininagrody. Projekt zostanie zakończony w czerwcu, turniejem wiedzy o zdrowiu. W październiku zajadaliśmy się zdrowymi ogórkami i soczystymi jabłkami, w listopadzie postawiliśmy na pomidory i banany, a w grudniu poszczególni uczniowie wykonali zabawne rzeźby z warzyw i owoców. W tym miejscu chcieliśmy wyróżnić pomysłowość, oryginalność i staranność wykonania owocowych zwierzaków przez Klaudię Szlagor z kl. VISP i Elizę Dorabiałę z kl. VSP. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w naszej akcji. Na lekcjach języka angielskiego przygotowali oni projekt zdrowego drugiego śniadania, a ich prace pojawiły się na korytarzach szkolnych.
Pod koniec października Samorząd przeprowadził konkurs na wykonanie lampionu z dyni. Liczyła się pomysłowość i staranność wykonania. Dynie miały być wycięte na kształt twarzy i wydrążone w środku. Nagrodą w konkursie był podwójny karnet na „dzień bez pytania” dla zwycięzcy i wybranego przez niego kolegi lub koleżanki oraz uwaga pozytywna. Zwycięzcą konkursu została Nikola Kućka z kl. VSP, II miejsce zajęła Wiktoria Handzlik z kl. VISP, a III – Kamila Modrzejewska z kl. VSP i Milena Wojtyłko z kl. IG. Jury miało jednak naprawdę trudne zadanie dokonując wyboru z pośród 17, ciekawych i fantazyjnie wyciętych, dyń. Każdy lampion zasługiwał na pochwałę i każdy z wykonawców włożył sporo pracy w przygotowanie rzeźby. Z uwagi na to, Samorząd Szkolny postanowił nagrodzić wszystkich uwagami pozytywnymi.
Październik zakończyliśmy wspólną zabawą, w Dniu Październikowego Przebierańca, która była również akcją informacyjną mającą na celu pokazanie uczniom jak wyglądają obchody Święta Halloween ( Święta Duchów ) w krajach anglojęzycznych. W dniach poprzedzających to wydarzenie uświadamialiśmy młodzież w klasach, mówiąc o różnicach w tradycjach, kulturze i obchodach świąt w Polsce i innych krajach. Staraliśmy się pokazać skąd się one wywodzą i dlaczego wyglądają inaczej w różnych częściach świata. 28.10 na korytarzach szkolnych zaroiło się od przebierańców, a wśród nich prym wiodły wiedźmy, duchy, potwory i diabły. Pomysłowość naszych uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania.W zabawę włączyli się również najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Dzieci przygotowały plakaty z symbolami święta, które ozdobiły szkolne korytarze a uczniowie klasy IIA założyli naprawdę straszne stroje. Uczniowie mogli liczyć w tym dniu na poczucie humoru i wyrozumiałość nauczycieli, którzy na hasło: „Cukierek albo psikus” chętnie częstowali uczniów drobnymi słodyczami.
Kontynuując akcję prozdrowotną w naszej szkole, Samorząd Szkolny zorganizował spotkanie uczniów klas IV-VISP oraz I-IIIG z dietetykiem i trenerem personalnym – Arkadiuszem Decem. Pan Arek pracuje w klubie Fitness Zone w Kozach i zajmuje się uświadamianiem ludzi w kwestiach prozdrowotnych, jest też specjalistą z zakresu fitness. Dnia 27.10.2016r. pan dietetyk odwiedził nasza szkołę z prezentacją dotyczącą racjonalnego odżywiania i zdrowego trybu życia. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali jego wykładu i brali udział w dyskusji. Dowiedzieli się między innymi o zgubnych skutkach stosowania używek, nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych i braku aktywności fizycznej. Młodzież dostała kilka cennych instrukcji dotyczących czytania składu produktów i wyboru tych naprawdę zdrowych i wartościowych. Spotkanie z Panem Arkiem okazało się skuteczną formą propagowania pozytywnych zachowań prozdrowotnych wśród młodzieży. Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w tym wydarzeniu.
9 listopada liczna grupa uczniów z obu Samorządów reprezentowała naszą szkołę w Rajdzie Młodzieżowym „Beskidzka Jesień”. Po raz kolejny jury było pod wrażeniem przygotowania i prezentacji naszych drużyn. Ze względu na złe warunki atmosferyczne tegoroczny rajd przybrał formę spotkania wszystkich grup w Domu Kultury w Porąbce. Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny: „Bujakowskie Jeżyki” z SP (opiekun Elżbieta Staszak), „Żółty Jesienny Liść” (opiekun Anna Homa) oraz „Jesienni wędrowcy” (opiekun Magdalena Haluch) z gimnazjum. Wszyscy uczestnicy rajdu zaprezentowali przed komisją jurorów okrzyk oraz piosenkę dotyczącą babiego lata, kostiumy (dawne lub współczesne stroje do pracy w gospodarstwie) oraz oryginalne plony rolne czyli warzywa i owoce o nietypowych kształtach. Z przyjemnością informujemy, że spośród grup gimnazjalnych, nasi uczniowie zdobyli kolejno II („Jesienni Wędrowcy”) i III miejsce („Żółty Jesienny Liść”). W kategorii szkół podstawowych I miejsce za oryginalne plony rolne zdobyły „Bujakowskie Jeżyki”. Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci poszczególnych konkursów otrzymali nagrody rzeczowe. Warto zauważyć, iż napisano o nas w Kurierze radia Bielsko, gdzie opisane zostało całe wydarzenie.
29 listopada oraz 2 grudnia 2016 roku, Samorząd Szkolny wraz z opiekunami, przeprowadził wśród wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zbiórkę pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA. Wszystkie zebrane w tym dniu środki zostały komisyjnie przeliczone. Łączna kwota jaką udało nam się zebrać to 1012,00 złotych (1 tysiąc i dwanaście złotych). Wszystkie pieniądze zostały przekazane na pomoc potrzebującym.
W grudniu Samorząd Szkolny zaprosił wszystkich uczniów do udziału w konkursie na ozdobę świąteczną. Nasza akcja miała na celu reaktywowanie tradycji tworzenia ozdób choinkowych w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie oraz przypomnienie symboliki świąt Bożego Narodzenia. Otrzymaliśmy mnóstwo ozdób oraz dekoracji świątecznych. Samorząd był pod wrażeniem pomysłowości oraz różnorodnych technik wykonania prac. W konkursie pojawiły się ekologiczne choinki, kolorowe bombki choinkowe, łańcuchy, a także aniołki i inne symbole świąt. Jury nie potrafiło wyłonić zwycięzców i postanowiło wyróżnić i nagrodzić wszystkich za wkład pracy i zaangażowanie.
Dzień 6 grudnia Samorząd ogłosił Dniem Dużego Brzucha Mikołaja. W tym dniu obowiązywały biało – czerwone stroje, mikołajkowe czapki a przede wszystkim duże, naturalne lub sztuczne, brzuchy. Święty Mikołaj, ze swoim wyjątkowo dużym w tym roku, orszakiem odwiedził uczniów naszej szkoły, jak również gabinet Pani Dyrektor i Sekretariat. Grzeczne dzieci otrzymały prezenty i grzeczni nauczyciele również. Złożyliśmy świąteczne życzenia i zaśpiewaliśmy świąteczną piosenkę.
Tuż przed świętami, 18 grudnia, wzięliśmy udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, organizując Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Akcja była poprzedzona zajęciami poglądowymi dla gimnazjalistów – wolontariuszy akcji. Miały one na celu podniesienie świadomości młodzieży na temat białaczki i przeszczepu szpiku. Lekcje zostały przeprowadzone w ramach godzin dodatkowych. Zajęcia nie były formą „suchego” wykładu, lecz aktywną formą pogadanki wzbogaconej prezentacjami multimedialnymi. W trakcie akcji, młodzież, wraz z opiekunami, pomagała potencjalnym dawcom wypełnić formularz rejestracyjny oraz specjalną pałeczką pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Łącznie w tym dniu udało się zarejestrować 37 potencjalnych dawców. W tym kilku przedstawicieli naszego grona pedagogicznego, którym serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji. Dziękujemy również wolontariuszom, którzy pomagali nam w organizacji tego dnia.
Od września Samorząd kontynuuje akcje charytatywne. Zbieramy plastikowe nakrętki na rzecz chorego Adasia, aby pomóc w jego leczeniu i rehabilitacji. W dalszym ciągu wspiera nas Strefa Ruchu Fitness Zone z Kóz (Centrum Fitness i siłownia).
W wrześniu i październiku Samorząd Szkolny prowadził na terenie szkoły zbiórkę zużytych telefonów komórkowych w ramach ogólnopolskiej akcji ekologicznej. Telefony te zostały przekazane do profesjonalnego recyklingu. Zebrano ich prawie 8 kilogramów.
W ramach ogólnopolskiej akcji Góra Grosza zebrano w tym roku 274 zł i 37 groszy. Najbardziej zaangażowane klasy to klasa IIb szkoły podstawowej oraz I gimnazjum, które zebrały najwięcej pieniędzy ze wszystkich klas (IIb – 61,80zł, IG – 33,88 zł).
W październiku Samorząd przygotował Kampanię Przeciwko Grypie, w ramach której przygotowano akcję informacyjną dotyczącą przyczyn zachorowań, sposobów radzenia sobie z chorobą oraz profilaktyki. Na podstawie dostarczonych materiałów, nauczyciele przeprowadzili lekcje wychowawcze, a przedstawiciele Samorządu przygotowali gazetkę informacyjną. Podobną akcję Samorząd zorganizował w listopadzie. Była to Kampania Przeciwko Uzależnieniom. Na lekcjach wychowawczych, a także na gazetkach informacyjnych, informowaliśmy o zgubnych skutkach nałogów. Zwróciliśmy również uwagę na problem wszawicy.
Praca w Samorządzie Szkolnym to nie tylko obowiązki. Mieliśmy możliwość zorganizowania dwóch dyskotek z DJem Adrianem, na których bawili się wspólnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
W najbliższym czasie planujemy zorganizowanie kiermaszu ciast, zabawy walentynkowej oraz Poczty Walentynkowej. Przygotujemy również konkurs fotograficzny z nagrodami.
Opracowała: Anna Homa i Elżbieta Staszak